Zaman Çarkı

:sinir:
Ne demek şimdi buu :joy:

2 Beğeni

Hiiiiç :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:

Biraz cinsiyetçi bir düşünce olacak ama iyi ki anaerkil bi toplumda yaşamıyoruz. Çevrenizin Faile gibi Tuon gibi veya Cadsuane gibi kadınlarla dolu olduğunu hissetsenize :scream: :nauseated_face: :face_vomiting: Resmen Karanlık Varlığın Çarkı yok etmesini istemek için bir neden daha​:confounded:

Gereksiz bir ‘Aaa! Kadın düşmanı!’ muhabbeti yaptığımı düşünmeyin. Ama ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ve onlardan çok daha kötü erkekler de var. Hiç birine kötü insan diyemeyiz (yukarıda bahsettiklerinize ithafen söylüyorum), sadece zor insanlar. Ve her yerde varlar; işte, okulda, ailelerimizde.

Bu arada ikinci kez okuyunca da evet, cinsiyetçi görünüyor :thinking: Ama beni alakadar etmez.

1 Beğeni

Ne yazmışsıniź be bir girdim 35 bildirim ve bu arada Mat i hiç sevmiyorum. .Profil - BlackOut - Kayıp Rıhtım Forum bende sizin gibi orta yaşlı karakterlere hasretim . Ergen karakterlerden ,kehanetlerden , seçilmiş olan kişilerden bıktım .

Şu Nick kopyalama işlerini nasıl yapıyorsunuz biraz önce denedim beceremedim.

@ koy baş harfi yaz çıkıyor, bahsettiğin kişi hangisiyse onu seç.

1 Beğeni

Aslında bu konuda @bluesedai’ye katılıyorum. Ancak Catsuaine, (ismini doğru yazamamış olabilirim) Faile ve Tuon gibi insanlar gerçekten insanın sabrını sınayan kişiler. Az önce tuttuğunu koparan tipler diyecektim ama onu ben Egwene ya da Elayne için söylerim daha çok. :smiley: Fakat yine de, gerçekten hayatımızın her alanında bu tip insanlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Fakat dünya anaerkil osa böyle olur muydu, bakın orasını bilemiyorum işte. Neyse bu konu uzar daha. :smiley:

1 Beğeni

İlk kitabı okuduğumda erkeklerin bu kadar edilgen olması çok hoşuma gitmişti. Bu kitabı okumadan önce bir çok iyi diyebileceğim fantastik hikaye okudum ve hepsinde bir erkek karakter baskınlığı vardı. Biraz kadınların etken olduğu bir dünya görmek ve okumak bana çok farklı gelmiş ve çok ilgimi çekmişti.

1 Beğeni

Cadsuane gerçekten insanı sinir eden bir karakter. Bunun kadın olmasıyla bir ilgisi yok bu arada, erkek olsa da aynı tepkiyi verirdim. Ve o konuda haklısınız @OldFatGil-Galad, çoğumuz o tip biriyle karşılaşsa ruh ve sinir hastanelerine yatmak zorunda kalırdı. :smiley:

1 Beğeni

Bir erkek olarak güçlü kadın karakterler okumayı her zaman sevmişimdir, klasik bir erkek karakterdense bir kadın okumak hep daha ilgi çekici gelmiştir bana.
Yine de Zaman Çarkı’nda ciddi bir dengesizlik var. Özellikle Egwene, Elayneve Moiraine sevdiğim ve güçlerini takdir ettiğim karakterler olsa da (Egwene herkesi kopya etmeseydin keşke) sözkonusu Aes Sedailer olduğunda insanın bir sinir boşaltası geliyor. :smiley: Ama kadınların daha güçlü oldukları bir dünya bu… Yalnız bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim, yaratılan dünya Robert Jordan gibi, yanlış bilmiyorsam askeri geçmişi olan biri tarafından yazılıyor. Başka biri tarafından yazılsa bu kadar sert yazılır mıydı ondan emin değilim.

1 Beğeni

Belki de; Robert Jordan da, sizler gibi aslında istemediği ya da korktuğu bir dünyayı yaratmış ve sonra o dünyayı parçalamış olabilir mi diye düşündüm birden :thinking:

Belki bu da Robert Jordan’ın distopyasıdır.

1 Beğeni

Bunun bir distopya olduğunu sanmıyorum çünkü bu dengenin sonlara doğru biraz biraz oturduğunu görmüştük.

Özet

Pevara ve şu adını hatırlayamadığım kapıyol ören abi vardı mesela. Ya da Egwene öldüğünde Rand’la yaptığı konuşma.

1 Beğeni

Nedense ben bu seriyi kadınları anlatış yönüyle daha da bir sevmiştim. Ki sanırım Jordan’ın eşi de serinin editörü oluyor. Onun da etkisi vardır diye düşünüyorum :joy: Bu seride veya başka kitaplarda (ismi lazım değil hem kızıl saçlı hem yakışıklı hem lavta çalıyor hem güçlü hem zeki) hayata 1-0 önde başlayan değil, maça çıkmadan mağlup eden erkek ana karakterler var. Tamam benim de ağzımın suyu akıyor onlara ama sadece güçlü erkek ana karakter görmek istemiyorum ben. Güçlü, iradeli kadın ana karakterler de görmek istiyorum. Ve bu seri ise dopdolu. Zaten ‘‘bu kadar güçlü bir insan olmana rağmen birisinin gelip senin lafını ağzına tıkaması, üstüne bir de haksız konuma düşürmesi’’ sahnelerine yani Aes Sedailere-Aiel Bilgelerine hep bayılmışımdır.

En sevdiğim karakteri Cadsuane seçmiştim o yüzden (Sorilea’nın çok sahnesi yoktu maalesef). Neden favorim şöyle anlatayım hatta. Höyt diyor, herkes ayağa kalkıyor. Hüyt diyor, herkes oturuyor. :smirk: Mükemmel değil mi ya?

Rand’in onu uzaklaştırmasını da hiç sevmemiştim okurken. Kınıyorum. Nasıl tehdit ederdi bu gülpembe diyip yanaklarını sıkacağı babaannesini. Cadsuane melektir ya. (:smiling_imp:)

2 Beğeni

:dizzy_face:

a bully is a bully, whether she uses the strength of her arms or other means

Cadsuane Melaidhrin bir zorbadan başka birşey değil. Höyt deyince oturtması veya kaldırması da kendisinden duyulun korkudan.
:+1:
Nyneave Moriane Egwene (son kitaplarda ki haliyle)

:-1:
Tuon Faile Cadsuane

@cankutpotter Katılıyorum. Kadınlar ve erkekler arasında sürekli geçen “kadınlar şöyle/erkekler şöyle” dialogları da açık bir dengesizlik göstergesi benim için. Çark’ın tek amacı denge. Bu yüzden Jordan’ın yazarken bunu planladığını düşünüyorum şahsen.

1 Beğeni

Cadsuane’in bir zorba olduğuna katılacağım ben de, ondansa Moiraine’i tercih ederim, ki ben onu çok severim.
İradeli, güçlü kadın karakterler okumak benim de en sevdiğim şey. Sürekli ileride olan, kadının yerine her işi yapan süper yakışıklı erkek karakterler okumak, bir erkek olarak canımı sıkmaya başladı, ama Cadsuane höt zöt diyerek insanları korkutuyor. Onu sevdiğim tek yer,

Özet

Semirhage’i patakladığı sahneydi. :smiley:

Gerçekten gücüyle beni büyülemiş bir sürü kadın karakter sayabilirim size: Sarene, Jasnah, Elayne, Egwene, Moiraine, hatta seride çok az bir yer tutmasına rağmen Pevara. Fakat Cadsuane onlardan biri değil.
Ve bu arada @OldFatGil-Galad, yok erkekler şöyle, yok kadınlar böyle muhabbetini ben de hiç sevmezdim. :smiley:

Yeri geldiğinde Rand’den tut Perrin’e kadar, zorba olmayan çok az karakter var zaten. Ki babaannemizin höyt deyince ayağa kalkmalarının sebebi de güçlü olması ya da korkmaları değil (en azından sadece değil :joy:) Sorilea Tek Güç’te çok kötü olmasına rağmen Bilgelerin lideri gibi bir şey. Ya da hiç kullanamayan ama Shaido’lara yön veren Sevanna örneği. Buna zorbalıktan çok irade gücü derim(biraz daha iyimser hem :joy:). Ya da daha uygun bir kelime var mı bilmiyorum :sweat_smile: Belki liderlik gücü de denilebilir.

Bilmiyorum belki, höyt deyince ayağa kalkanların gözünden bakabilsem hak veririm ama ben höyt diyenin gözünden bakıyorum. Ve bana ‘‘mükemmel’’ olarak gözüküyor :star_struck:. Sırf iradesiyle insanlara yön verebilmesi hatta onları sindirebilmesi hayran duyulacak bir yetenek gibi geliyor bana. Kişiliği çok sağlam insanlar. O yüzden Aes Sedaileri (kızılları bile) seviyorum.

Ayriyeten tüm seride en sevdiğim sahnelerden biri de Mat’in Tuon’u kaçırdıktan sonraki flört kısımlarıdır. Mat’e işkence ediliyordu resmen. Gülmekten kırılarak okuyordum. 1. favorim babaannemizdi. 2. favorime de Tuon’u koyuyorum şu an. :smirk:

Keşke Jasnah bu seride olsaydı, çok iyi anlaşırdı Aes Sedailerle. :cry:

Jasnah’nın Aes Sedailerle o kadar iyi anlaşacağını sanmıyorum. Kendisi katı kuralları olan, mantığını duygularının önünde tutan biri olmakla birlikte zorbalığa karşı biri olurdu kanımca. Tuon, Cadsuane gibi insanlarsa -kadınlar değil, genel olarak bu tip insanlar- birileri üzerinde kurdukları üstünlüğü her yönüyle kullanmaya çalışıyorlar. Bu bazen yararlı olsa da çoğu zaman başıma ağrılar saplanmasına neden oluyor. Hele Cadsuane’in genç Moiraine’e yaptığı zorbalığı unutamayacağım galiba.

2 Beğeni

Bana yine de anlaşırlar gibi geliyor. :thinking: Ilk kitapta çizilen Jasnah’ın sert imajı, Aes Sedaileri; Shallan’ın 2. kitapta Jasnahın izinden gidip irade bulması ise Egwene’i çağrıştırmıştı bana. :joy:

Altı üstü tüm ipler ellerinde olsun istiyor bu insanlar, ne var yani? :joy: :joy:

Bunu Aes Sedailer için söyleyebilirim ama Jasnah için söyleyemem diye düşünüyorum. Diğer türlü Vorinizm’e inananları çok daha fazla ezmesi gerekirdi.

1 Beğeni