Zaman Çarkı

Bunu ergence ve büyük bir güç açlığı ile yapmalarıda sıkıntı var zaten.
Jaznsh diye bir karakter mi vardı ilk 4 kitabı bende okudum.

Jasnah Fırtınaışığı arşivi serisinden.

1 Beğeni

Ben sorunun ‘‘ipleri ele alma’’ ya da ‘‘insanları sindirme’’ kısmında olduğunu sanıyordum. :grin: Ergence olan kısım içinse, eh o konuma ve güce sahip bir güruh aynen böyle davranmalı. Ki hakları da var. Destekliyorum o yüzden. :sweat_smile:

Yazmayı unutmuşum. Ben en ağlamaklı filmlerde bile ağlamayı geç uzulmemis adamım. Ama şu lanet Jordan var ya Jordan ah Jordan. Rand’a o kadar üzülüyorum ki abi hele 9.kitaptaki galiba tam emin değilim hangi kitap o olayda harbiden ağladım evde bağırıp çağırdım. Teske merhum ölmeseydi de son kitapları kendi yazsaydı eminim tekrar aglardim. Yanlış anlaşılmasın Brandon çok iyi bir yazar ama karakterleri yansıtamadı bana tam olarak kendi serisinde de böyle. Aklıma geldikçe üzülüyorum bir daha okumak istemiyorum ağlarım diye. Fantastik’in tepesinde lotr evreni ve wot yer alıyor ve her zaman öyle kalacak. Arada bir duygulanip buraya yazıyorum sıkıntı cikariyorsam özür dilerim.

Evet hakları var ama hani Jordan böyle yazmasada eksikliğini çekmezdik.

1 Beğeni

Yazdıklarınızı ağzım açık şaşkınlıkla okuyorum. Ciddi olamazsınız. Bilgeler ve Aes sedaileri kıyaslamak çok yanlış. Bir kere aralarında ki yetke dağılım sistemi çok farklı. Aes sedailer Tek Güç’te ki seviyelerine göre yani doğuştan gelen şanslarına göre yetki sahibi oluyarlar. İyi veya kötü olmak, zeki veya aptal olmak onlar için hiç problem değil. Elayda mesela.
Soriela ve Cadsuane arasında ki farkta bu zaten. Soriela kendisine duyulan saygı ve yetenekleri ile bir yerlere gelebilmiş, Cadsuane ise Tek Güçte ki üstenlüğünü insanlara zorbalıkla dayatarak. Bence ikisi arasında dağlar kadar fark var.

@Eren_Diakotra Rand’a üzülmemek mümkün mü?

2 Beğeni

@OldFatGil-Galad
Ben orda bir kıyaslama yapmaya çalışmamıştım. :slightly_smiling_face: Sadece Cadsuane’deki irade gücüne örnek olsun olsun diye Sorilea ve Sevanna örneği verdim. Ama yine ciddiydim ve yazdıklarınıza da katılmıyorum. Sorilea da Sevanna da yeri gelip Cadsuane gibi davranmadı mı? Önce ayrı sonra beraber ortaklık kurup Rand’i himaye etmeye çalışmadılar mı? O kadar da masum değil Aieller. Ki başlı basına bir Shaido var. Ama konu bu da değil. Ben burada irade gücüne dikkat çekmek istedim işte sadece. Güçlü kişilikler, güçlü karakterler. :sweat_smile:

Ve eğer Cadsuane sadece Tek Güçteki üstünlüğüyle zorbalık yapıyor olsaydı neden Sorilea’ya eşitiymiş gibi davrandı?

2 Beğeni

Ben Bilgeler’in masum olduğunu iddia etmedim. :slightly_smiling_face: Ve mesele Rand’i himaye etmeye çalışmak da değil. Rand’i kitapta ki kadın karakterlerin hemen hepsi himaye etmeye çalıştı zaten. Hayır, mesele zorbalık, ve güç ve otoritenin nasıl kullanıldığı. Siz, bence irade gücü ile zorbalığı birbirine karıştırıyorsunuz. Sorilea Güç’te zayıf olabilir ama bir Aes Sedai değil, ama kendi toplumunda belki de en büyük otoriteye sahip kişi ve yönlendirebiliyor. Ayrıca Aiel’lere zorbalık yapamayacağının da farkında olması gerekir. Ki yanlış hatırlamıyorsam Sorilea ilk kez ittifak önerdiğin de Güç’te zayıf olmasına rağmen Bilgeler arasında nasıl bu kadar güçlü olduğunu merak ediyordu.

1 Beğeni

En tutarli ve kaliteli kadin karakterler bence Nynaeve, Egwene ve Moiraine. Nynaeve neyse o, gorundugunden farkli biri degil, ici disi bir. Hem zeki hem guclu bir karakter. Hic bir zorbaliga gecit vermiyor, hakli ve yerinde karar veriyor hep. Tum serideki bence en buyuk iki olayda(saidinin temizlenmesi ve KV ile savas) bizzat Rand’in yanindaki kisi.

Egwene zamanla kendini gelistiren, iradesi cok saglam bir karakter. Ozellikle Seanchan ile savasta gercekten yildizlasti-kelimenin gercek anlamiyla-. Yanlis hatirlamiyorsam saidar ile seyahat etmeyi kendi basina cozdu ki cok buyuk bir olay.

Bu arada Zaman carkinin Sanderson kitaplariyla yada ozellikle Firtina isigiyla karsilastirilmasini kiniyorum. Bence hic bir seri yada yazar tartismasi bile kabul edilmeden zirve sayilamayacagi gibi, tamamen okuma zevkine bagli bu seriler birbirleriyle de karsilastirilmamali.

4 Beğeni

Egwene iradeli bir karakter ama neden etrafındakileri kopyalayarak yaşıyor bu kız? Kendi potansiyeli aşırı kontrolcülükle engelliyor bence.
Bu arada Zaman Çarkı’nın Sanderson’a kattığı şeyler gerçekten çok fazla, ama bence de karşılaştırmak biraz abes olabilir. Dünyaları çok farklı iki seri.

1 Beğeni

Anlamadım :face_with_monocle:
Ne demek istiyor sunuz ?

Yani şunu demeye çalışıyorum: Sürekli diğer Aes Sedailer gibi olmaya çalışıyor, Nynaeve, Moiraine ya da Elayne’in tavırlarından aldıklarını sergiliyor. Yani ilk kitabın başlarında örneğin, Nynaeve’in hareketlerini, yönlendirebildiğini fark edince de diğer Aes Sedailerin hareketlerini taklit etmeye başlıyor gibi. Yani bana böyle hissettirdi. Hep daha fazla kontrol sahibi olmaya çalıştı ve hep daha fazla diğer Aes Sedailer gibi olmak için çabaladı. Yani ben böyle hissettim onu okurken.

Öyle zaten ama kendisinin köy hayatında dahi Nynaeve’in gerisinde olduğunu düşündüğümüzde sürekli baskılanmış karakterini özgürleştirme amacında olduğunu düşünebiliriz. Öncesinde hep bir sınır olarak gördüğü Nynaeve’i, bir sınır olarak gördüğü kabul edilmişleri, sonrasında sınır olarak gördüğü Aes Sedai’lerin çoğunun aslında çöldeki bilgelerin yanında bir hiç olduklarının farkına varıp, hep bu sınırları başkalarını taklit ederek aşmaya çalıştı. Sonunda da kendi benliğini bulduğunu düşünüyorum ben, özellikle şu “isyancı Aes Sedai” yerleşkesinde yaşadıklarını göz önüne alınca.

2 Beğeni

Evet aslında, özellikle son kitaplardaki hamleleriyle kendini bulduğunu çok başarılı bir biçimde kanıtlıyor. Yine de bu baskıyı daha erkenden atıp daha büyk bir gelişim kaydedebilseydi çok daha farklı ve daha üst düzey bir Egwene okuyabileceğimizi düşünüyorum. Yine de, Aes Sedailerin o toplumun diğer kadınları için nasıl bir idol olduğunu anlamak güç değil ki bu da serideki kadınların neden bu kadar kontrolcü olduğunu açıkça anlatıyor zaten.

1 Beğeni

Wgwene demişken şu resmi de buraya bırakıyorum

3 Beğeni

Acikcasi Egweneyi hep son 3 kitaptaki haliyle hatirliyorum. Oda gercekten harikaydi. Diger Aes Sedai karakterlerinde nefret ettiklerim ozellikleri sanki asmis gibiydi.

1 Beğeni

Ben yanlış kitabımı okudum ?!!!

Telefonumun kamerasıyla ben daha iyisini çekerdim.

1 Beğeni

Müzik falan hiç fena durmuyor ama daha önce izlemiştim, konuyu fazla uzatmışlar. Alelacele çekilmiş bir şey sanırım.

1 Beğeni

Kesinlikle öyle. Telif haklari anlaşmasının iptal olmaması için alelacele çekilip gecenin köründe yayınlamış uyanıklar.

3 Beğeni

Ama kimse yememiş. :joy:

2 Beğeni