Zaman Çarkı

Nynaeve Sedai’nin bir şifasına bakar :smirk:.

2 Beğeni

Kendini Nynaeve’in eline bırakmak istediğine emin misin? :joy:

1 Beğeni

Bir dakika, harbi böyle bir teori mi var? :open_mouth:

1 Beğeni

Aaaa duymadınız mı hiiiiç :scream::scream::scream:

2 Beğeni

Hayır şu an sizden duyuyorum.

1 Beğeni

O zaman bildiğim kadarıyla bahsedeyim. Bela ilk sahneden son ana kadar kitapta. Ve kitapta
bir çok karaktere eşlik etti. Ve tabi ki sondaki Valere Borusu olayı olayı var. Fanlara göre Bela yaratıcı ve baştan beri sessizce olayları izliyor. Hatta fanlar bir ara Bela Garden diye bir yer yapmıştı, Hariett Jordan da katılmıştı. Eğer o bağlantıları bulabilirsem paylaşayım

2 Beğeni

@cankutpotter Belki bakmak isteyebilirsiniz. Bahsettiğim teoriyle alakalı. Seriyi bitirmeyen ya da okumayan arkadaşlar lütfen bağlantıyı açmasın.

[spoiler]
Mistaken Identity: Bela - Wheel of Time Books - Dragonmount

2 Beğeni

Bu tür teoriler çok zorlama gelir bana genelde.
İngilizcemde bir sıkıntı yok ama tam olarak analiz etmek için bir de o bölüme türkçesinden bakacağım. Yine de… Bilemiyorum…

1 Beğeni

Tabi ki bu sadece bir fan teorisi. Benim inanma sebebim inanmayı istiyor olmak. Çünkü gerçekten böyle olsaydı sanırım hoşuma giderdi.

2 Beğeni

Zaten amerikalı wot fanları Bela’ya kafayı takmış durumda. Bir çok teori var Bela ile ilgili. Hayvancığı rahat bırakmıyorlar bir türlü :slight_smile:

2 Beğeni

Bunu sadece Bela’yla alakası yok açıkçası.
HP ve Kralkatili için de uçuk kaçık teoriler okumuştum zamanında. Saçma gelmişlerdi.

2 Beğeni

Zaman Çarkı severler olarak bir gün buluşma ayarlasak da sohbetin dibine vursak güzel olmaz mıydı :smiley:

3 Beğeni

:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: çok gğzel olurdu ama kesin istanbulda olurdu :sob:

2 Beğeni

Diyelim Bela Yaratıcı. Peki tereyağı fiyatıyla bunun ne alakası var :slightly_smiling_face:? Yaratıcı zaten tarafsız. Ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum da millet Yaratıcı ile Işık kavramını bir tutuyor, Zaman Çarkı genel halkı gibi. Öyle değil. Yaratıcı, Işık ve Shaitan. 3 tane kavram var. Yaratıcı Çarkı ve Deseni , Işık ve Shaitanı yaratan. O iyi kötü bir taraf tutmuyor, aynı Çark ve Desenin kendisi gibi. Fakat Karanlık Varlık’ın bir emeli de Çarkı ve Deseni kırıp, kendisininkini yapmak olduğundan bu amacına şu ana kadar ulaşmadığı için Desen ve Çark’ın Işık tarafına biraz daha torpilli davranmış olduğu gözükebilir. Ama bu olay olursa da bu sefer aydınlık taraf kalmayacağı için Desen bir çeşit denge politikası güdüyor. Ama bu hep böyle gidecek değil. İshamael’in vardığı sonuç biraz doğru. Zaman sonsuza yaklaştıkça Desen’in bozulması artacak ve sonunda Karanlık Varlık ele geçirecek. Matematikten örnek vereceğim, mesela normalde 0’a ulaşmayan fonksiyonlar vardır ama limit kavramıyla bakınca sayı sonsuza giderken sonuç 0 olur. Aynı mantık. O yüzden gelin de karanlık tarafa geçelim, bırakın aydınlık taraf da neymiş?

Robert Jordan zamanında benim karakterlerime dokunmadan Zaman Çarkı dünyasında kitaplar yazılabilir diye izin vermişti. Mesela olası bir Zaman Çarkı hikayesi Karanlık Varlık tarafından kontrol edilen Desenin kurtarılması hikayesi olabilir. Tabi burada Karanlık Varlık’ın tam güç sahibi olmaması için Yaratıcının dengesini biraz dayatması gerekiyor. Bu da biraz Matrix Sissoylu karışımı gibi bir şey olur herhalde. İshamael ile Ejderin yer değiştirdigi, yırtığın Işık tarafından yapılıp evrene iyilik getirilmeye çalışıldığı bir seri düşünün mesela. Neden olmasın?

6 Beğeni

Güzel olabilir aslında.
Ya da Rıhtım’ın Discord muhabbet kanalını işgal edip ZÇ konuşabiliriz eğer orada da varsanız.

2 Beğeni

Mantıklı bir teori bence.
Yalnız kafamı karıştıran bir şey daha var.

Özet

Hatırladığım kadarıyla Rand Shai’ten’ı tutsak ederken onun da bir tür güç, bir tür enerji olduğu sonucuna varmıştı. Biraz uçuk olabilir ama sizce Shaiten’ın da tıpkı Işık gibi kendi dünyası falan olabilir mi? Yani Rand onun da güçlü bir varlık olduğunu anlıyordu, kitaptaki gibi ifade edemiyorum.
Siz neler düşünüyorsunuz bu konuda?

1 Beğeni

Harika fikir . Ben varım da aktif değilim, izleyicim. Bunu düşünelim bence :smiley:

1 Beğeni

Girerseniz ben oralardayım, diğer arkadaşlar da olursa güzel bir Zaman Çarkı sohbeti çeviririz.

1 Beğeni

Seriye tekrar başladım 9. kitabı bitirmek üzereyim, komple bitirip öyle geleceğim ehehe taze taze :smiley:

1 Beğeni

Vay. Ben de bitireli birkaç ay oluyor sadece, gerçi ayrıntılar çok fazla ama bir beyin fırtınası yapmak hiç fena olmayacak. :slight_smile: Buyurun gelin. :slight_smile:

1 Beğeni