1000Kitap

İşin içinde olan biri olarak söylüyorum bunu tüm içtenliğimle. Askerlik dönüşü bir projem var kitapçı olayıyla ilgili. Gerekirse kahve de ekleriz. Yıllardır çalışmanın bir katkısı olsun.

1 Beğeni

37 değil 41 kitap öncelikle fakat kendi içinde serilere ayrılıyor ve pekâla okunuyor. Sadece insanların oraya girmemesi biraz üzücü ve bilgi vermemesi. :slight_smile:

2 Beğeni

Okumayı düşündüğüm kitapların incelemeleri işime yarıyor. Okuduklarımı da listelemesi de cabası.

2 Beğeni

Bu sitede okuduğum çoğu kitabın incelemelerine göz atıyorum. 10 kitaba baktıysam 8’inde doğru düzgün bir inceleme yok. Her kitabı övüyorlar, kitaptan cümle alıntılayıp yok böyle güzeldi yok şöyle muhteşemdi diye içi boş yorum yapıyorlar. Hiçbiri dürüst değil, birbirinin kopyası yorumlar. Tek amaçları like almak, insanlara fikir vermek değil.

8 Beğeni

Bir ara denk gelip bakmıştım. İçi ergen dolu ve adam gibi kitap okuyan kimse yok sanırım. Edebiyatın '‘E’'sinden, kitabın '‘K’'sinden anlamayan, çoluk çocuk dolu. Herkes kendini Freud, Nitezsche, Platon falan sanıyor.

3 Beğeni

Ben okuduğum kitapları listelemek ve kütüphanemdeki eksiklikleri rahatça görmek için kullanıyorum.Bence bu açıdan faydalı.Tabi okuduğum kitaplar/kütüphane arası şunlar eksik diyen bir site varsa bir dakika durmam oraya geçerim :smiley:

4 Beğeni

Kitapyurdu’nun bir uygulaması var sanırım.

3 Beğeni

1000kitaptan daha iyi gözüktü gözüme,müsait olunca iyice bir bakarım.Teşekkür ederim :3

Bu arada linki şu : http://kutuphanem.kitapyurdu.com/giris-yap

1 Beğeni

Sadece kütüphane için kitapyurdu uygulaması iyi ama okuduklarım, okuyacaklarım için 1000kitap daha iyi. Kitapyurdunda bunların takibini yapmak mümkün değil.

4 Beğeni

Yazılan şeylere şöyle bir baktım da %50’lik haklılık payınız olabilir ama çok çok kötü değil, bir Instagram, twitter yada facebooktan daha iyi. 1000kitapta 2. senesine girecek biri olarak şöyle söyleyeyim. Her yerin artısı eksisi olduğu üzere oranında var ama yeni kitaplar keşfetmek açısından bana çok yararı oldu. Okuduğum kitapları türlerine göre ayırması, çetele olayı çok güzel. Goodreads da güzel ama arayüzü cidden çok kötü. İnceleme olayına gelince kendime anı olması yeterli.

5 Beğeni

Ergenlerin ve fan clupların çoğunlukta olduğu bir oluşum. En çok okunan kitaplar listesine bakarsanız anlarsınız.
Sadece kitap kaydı için kullanıyorum

1 Beğeni

Arkadaşlar 1000kitap sitesinde kütüphaneci olan bir arkadaş varsa aranızda bana mesaj atabilir mi?

1 Beğeni

Ben görünüş olarak goodreadsten daha iyi buluyorum. Bir de aradığım kitapları daha çabuk buluyorum ama 1000kitapta kaç kere özelden saçma salak şeyler yazıldı sıkıldım artık. Goodreads kullanıyorum o yüzden, alışmaya çalışıyorum. Ama cidden çok ruhsuz ve bazen aynı kitaptan bir sürü oluyor mesela Demir Ökçe TİBKY eklemiştim unutup tekrar aynı kitabı eklemişim, Mülksüzlerde de yaşamıştım aynısını bu olmamalı bence. Bir de her eklediğim kitap beni takip eden kişide gözüküyor bazen ben seri şeklinde bir sürü kitap ekliyorum uygulamada gezerken hiç mutlu olmuyorlardır bence (Goodreads için bu sorunlar). Ama keşke 1000k böyle amacından sapmış bir yer olmasaydı. Bakıyorum yazan kişinin profiline mesela tek bir kitap okumamış şiir, söz paylaşıyor sürekli. Bazısı sadece siyaset, din konuşuyor falan kötü yani.

3 Beğeni

Hepsine katılıyorum fakat bazı dediğiniz konuları hesap ayarlarından halledebilirsiniz. Baskı değiştirme olayını da ve mesaj kısmını sadece takip ettiklerim yaparak. Konu ve ileti gizleme olayı da geldi. Çok güzel okurlarda var. Onların hakkı yadsınamaz. Kulağımı onlara kapadım sadece işimi halledip çıkıyorum sinekler artık her yerde ona sanırım yapacak kendimizce çok az şey var

2 Beğeni

Böyle bir durum var ama ilginç mesajlar da alıyorum ben. Mesela bir amca torunlarının “kesinlikle” mühendis olacaklarını ve derslerinin hepsinin “beş” olduğunu, torunlarına hangi kitapları okutması gerektiğini sormuş ve yaşlarının da “altı” civarı olduğunu eklemişti. Böyle tavsiye sorulması her ne kadar onur verici olsa da bakış açısı beni çok üzmüştü. Ben de epey bir düşündüm ve aklıma Jules Verne geldi.

Diğer kozmik mesajlara cevap bile vermiyorum. Duvar denen bir şey var sanırım. Arada yanlışlıkla denk gelsem de bakarak vakit harcamıyorum. Goodreads çok kasan bir site. Hastane duvarına benziyor. Bir şey yapmak işkence. İkisini de kullanıyorum ama kitap okumaya alışkın olmayan kesimin en az bir defa 1000Kitap sitesine denk geldiğini düşünüyorum. Bu yüzden oraya inceleme, puan, alıntı bırakmaya çabalıyorum ki dünyadan haberi olmayan birisi bir kitabı araştırırken kendi dilimizde bir şeyler bulsun. :slight_smile:

4 Beğeni

Konu dışı olacak ama;

Jules Verne okumayan iyi bir mühendis olamaz cemiyetinden biri olarak çok yerinde bir öneri yapmış olduğunu belirtmeden geçemedim.

Bu azmin ve düşüncen inşallah bitmez. Mesleğimin başlarında bolca teknik belge çevirisi yapardım ama son 4-5 yılda bu istek ve azmim kalmadı…

3 Beğeni

Elime yapışacak bir şey yapmıyorum ki? Okuyorum, okuduğum güzelse ve beğendiysem -ek olarak- veya hiç alıntı yoksa ya da saçma sapan alıntılar varsa alıntı yazıyorum, yorumluyorum. (Beğenmezsem de yorum yapıyorum.) Yorumlar her zaman göreceli olur ama en azından bir fikir verir. Beğenen alır gider, beğenmeyen bırakır kaçar mantığındayım ama mutlaka birileri faydalanıyor/faydalanıyordur. Ne beğeni kasmak ne de popüler olma derdim var. Eğer öyle olsa on senedir kitap, öykü yorumlayan birisi olarak çoktan ponçik videolara girişmiştim. Uzun yıllar bunu yapınca ister istemez alışıyorsun ve beş sene sonra geri dönüş gelince “Faydalı bir şey yapmışım. Tamam, bu doğru bir şey demek ki, devam etmeliyim.” diyorsun. Benden geriye kalacak bir şey olmayacak ama ben hayattan göç ettiğimde bile bu şekilde birilerine fayda sağlayabileceğim. Yardımcı olmayı seven insanım ve herkes öldükten sonra yardımcı olma şansını bulamayabilir. :slight_smile:

4 Beğeni

Ben de 6 yaşlarında çocuklara özel dini kitaplar okuyordum, Mehdi falan olacaktım ama kısmet değilmiş.

2 Beğeni

.+ Kitap yurdu kitaplarda yetersiz kalıyor. Eski kitaplar yok. Farklı basımlar yok.
1000 kitapta ise olmasa dahi ekletebiliyoruz.

++ Bir de millet ne okumuş, neleri ortak okumuşuz takip etmekten zevk alıyorum.

4 Beğeni

1000 kitap sitesini okuduğum kitapların listesini tutmak için kullanıyorum. Bir kitaba başladığım tarihte girerim siteye birde bitirdiğim tarihte girerim. Facebook un kitaplardan alıntı yapılan bir versiyonu gibi. Ve keşfet bölümünde ağır alıntı spamı içerir.(kitap sitesinden beklenecek başka bişey yok zaten)

1 Beğeni