2018 yılında okuduklarınız arasından en beğendikleriniz ve en büyük hayal kırıklıklarınız

Goodreads’ten bakıyorum da ne okumuşum geçen sene diye, 2018’de okuduğum kitaplardan epey memnunum aslında. Ortalama 4,2 puan vermişim ki bence şişirme bir puan da değil, genellikle iyi kitaplar denk gelmiş hep.

En sevdiğim kitaplar:

• Büyücü - John Fowles:
    • Sakin kafayla okunması gereken, tam anlamıyla bir başyapıt. En az bir kez daha okuyacağım muhtemelen.
  • Sandman Sisler Mevsimi ve Sen Oyunu - Neil Gaiman:
    • Sandman işte, çizgi romanla uzaktan yakından alakası olan herkesin okuması vacip.
  • Kanını Satan Adam - Yu Hua:
  • Pir-i Lezzet - Saygın Ersin:
    • Yıllar sonra yeni bir Saygın Ersin romanı okumanın güzelliği bir yana, dönüşünün böyle leziz bir romanla olması çok mutlu etti beni.
  • Karanlığın Sol Eli - Ursula K. Le Guin:
    • Bu seneye kadar okumamış olmam ayıptı zaten.
  • Orada Bir Yerde - Engin Türkgeldi:
    • Bu sene okuduğum bir dolu öykü kitabı içerisinde az farkla en beğendiğim ikinci kitap oldu. Muhakkak okunması lazım.
  • Temiz Kağıdı - Mustafa Çevikdoğan:
    • Yılın en iyi öykü kitabı benim için. Özellikle bir ilk kitap için şahane. Fırsat bulursam bir inceleme yazmayı çok istiyorum.
  • Gurur ve Önyargı - Jane Austen:
    • Klasik kelimesinin sözlük karşılığı olabilir. 200 yaşındaki bir roman için şaşılacak derecede okutuyor kendisini.
  • Kabuk - Zeynep Kaçar:
    • Gerçekten de vuhuuuuu!

Daha da devam edebilirim çünkü yazmadığım için haksızlık yaptığım epey kitap var.

Hayal kırıklıklarım:

• Fang Ailesi - Kevin Wilson
    • Yani aslında başlarken ne beklediğimi de pek bilmiyordum ama bu kadar gelip geçici bir eser olacağını tahmin etmemiştim.
  • Sahilde Kafka - Haruki Murakami
    • Murakami’nin çok önce okuduğum Haşlanmış Harikalar Diyarı romanına bayılmıştım, bunda da parça parça sevdiğim noktalar var ancak bütün olarak bakılınca ı-ıh, olmamış.
  • Amerika - Franz Kafka
    • Kafka’nın bu kitabı yarım bırakmasının bir sebebi varmış gerçekten, benim bırakmamış olmam bile bir başarı bence.
  • Gölgemizin Sesi - Jonathan Carroll
    • Diğer Carroll eserlerine kıyasla iyi değildi, ancak kendi başına değerlendirilince eh işte denilebilir.
  • Hiç Olmamış Gibi Yapalım - Jenny Lawson
    • Lawson’ın mizah anlayışı bana uymuyor, bu kitabı hiç okumamış gibi yapmayı tercih ediyorum.
5 Beğeni