24. İzmir Kitap Fuarı (Üstelik yılın ilk yeşil eriği fırsatları ile:) )

Ben bu haftasonu orada olacağım (en azından bir gününde kesin oradayım). Bütün hazırlıklarım tamam (ama ortalığı yıkıp geçecek kadar değil). Haftasonu katılacak olanlarla görüşmek üzere :slightly_smiling_face::droll:

Vallahi mesajları okudukça kıskanıyorum. İstanbul’lular olarak ağlasak mı?

1 Beğeni

Fuar başlığı altında muazzam gereksiz bir bilgi verme ihtiyacımı bastıramadım…

Bir yerli anlamını veren -li eki yapım ekidir. Haliyle apostrofla ayrılmaz. Çoğul eki ise hepten ayrılmaz. Haliyle kelimenin doğru yazılışı “İstanbullular” olmalı :slight_smile: İzmirliler, Madridliler, Gothamlılar, vs:)

Gereksiz yorumum burada son bulmuştur. Sevgiler. <3

3 Beğeni

Şey aslında bunu söylemeniz benim için iyi oldu, bu kısmı karıştırıyordum da. Teşekkür ederim. :slight_smile:

3 Beğeni

Genelde hata yapılan bir konuda daha gereksiz bir çıkışta bulunayım.

Dağlıların en küçüğü esmer bir oğlandı. Örnek cümlemiz bu olsun. Çoğul eki zaten ayrılmıyordu. Haliyle Dağlılar oluyor sülale adımız. Eğer -ın ekini apostrofla ayırırsanız benim soyadımı Dağlılar yapmış olursunuz. Haliyle doğru yazılış Dağlıların en küçüğü şeklinde.

Gothamlı Waynelerin en zengini olan Bruce… gibi.

Eğer -ın’ı ayırırsak kırk yıllık Bruce’un soyadını Wayneler yapmış oluruz.

Artık susuyorum :smiley: Hazırlanayım da fuara gideyim:)

2 Beğeni

Dediğiniz hatayı yazarken yaptığımı fark ettim. İşin aslı, çoğul ekinin ayrılmadığını zaten biliyordum ama sonrası konusunda pek emin olamıyordum. Haliyle benim için oldukça aydınlatıcı oldu. :slight_smile:

1 Beğeni

(Şeyi de söylesene, “İngilizcede, Türkçemiz” falan derken de kesme işareti kullanmıyoruz >.> Sen desene onu da)

@EinSpiegel , Sizi ziyarete geleceğiz mutlaka :slight_smile: Rozetlerimizden tanıyabilirsiniz. Ya da biz kendimizi illa ki belli ederiz :slight_smile: TUGAY BEEEEEY diye çığırırız en kötü. Yok, anons yaptırmayız. Ama o anonsçu kadını çok seviyorum :slight_smile:
Sahi, son oluru %30 mu? Çünkü internette şu an daha güzel bir indirim oranı var :frowning: (bkz. pazarlığa erken başlamak) Şaka bir yana, hoşsohbetiniz her zaman daha değerli.

Ben bir liste yaptım her zamanki gibi. Fuar her türlü daha pahalı kalacak ama, İthaki ve Delidolu’da bu sene de Rıhtım indirimi alırız diye düşünüyorum. Gerçi Delidolu için yayınevinden birilerinin olması gerek. Stant görevlisi arkadaşlar çok tatlı oluyor ama inisiyatif alamıyorlar haklı olarak. Listenin geri kalanı için kıyas yapıp %99 internetten alacağım.

Listelerde kopya çekmek serbesttir :slight_smile:

2 Beğeni

Hani kablo, hani saat, pardon hani liste :slight_smile:

Liste sonrası İstediğimiz kitaptan almaya başlayabilir miyiz?

1 Beğeni

İşte o liste!!! Şok şok şok!

• Sevgili Arsız Ölüm

• Cam Arılar

• Soğuk Deri

• Yakın

• Tüm Sistemler Çöktü

• Yol

• Mathilda

• Orsinya Öyküleri

• Atlas’ın Yükü --> Sel boykotu nedeniyle inanılmaz arada kaldım.

• Tepedeki Ev

• Kral Oidipus

• Senin Gibi Biri - Roald Dahl

• Küçük Şeyler (Günümüz Türkçesiyle)

• Dolaptan Temaşa (Günümüz Türkçesiyle)

• Efsuncu Baba (Günümüz Türkçesiyle)

• Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç (Günümüz Türkçesiyle)

• Watership Tepesi

2 Beğeni

Bana fazla masraf çıkmadı listeden :slight_smile:

• Senin Gibi Biri - Roald Dahl

sepete ekledim

• Cam Arılar
  • Soğuk Deri
  • Tepedeki Ev

Bu kitaplar için biraz üzerinde düşüneyim

1 Beğeni

Siz benden daha sık kitap alışverişi yaptığınız için ben hiç çıkmaz diyordum. En azından bir tane çıkmış :rofl:

Tepedeki Ev --> Biz Hep Şatoda Yaşadık’a deyim yerindeyse aşık olmuştum. Jackson’ın asıl kült eseri olan Tepedeki Ev’ini bu bakımdan denemek istiyorum. Denemek diyorum, çünkü korku okuyan biri değilim. Korkağın tekiyim :stuck_out_tongue: (okumadıysanız Biz Hep Şatoda Yaşadık’ı tavsiye ederim)

Soğuk Deri --> Bu kitabı merak etme nedenim, arka kapağı itibariyle Alfa’nın bastığı Southern Reach üçlemesine esin kaynağı olduğu hissine kapılmam.

Cam Arılar --> Malum, kitap kulübü :slight_smile:

2 Beğeni

Eğer Shirley Jackson ise gözün kapalı alabilirsin. :smiley: Ben Piyango’yu bekliyorum çıkınca Tepedeki Ev ile birlikte okuyup huzura ereceğim. Shirley candır. (Can hariç.:blush:)

Ben de altına imzamı atayım.
İmza: :buyucu:

3 Beğeni

iki öneride aynı yazara gelince, Shirley Jackson iki kitabı da ekledim sepete.

Southern Reach üçlemesini okudum ve sevdim, Soğuk Deri ve Cam Arılar 3-4 aydır sürekli bir şekilde forum içi forum dışı karşıma çıkıyor, muhtemelen o kitapları da okuyacağım gibi.

3 Beğeni

Dediğim gibi gelip benimle konuşun, herkesi beklerim.

Benim alacak listemde şu şekilde :slightly_smiling_face: Tabii hepsini alamayacağım için öncelik seviyelerini ekledim listeye!

6 Beğeni

Ben yine fuara gidiyorum. Tahminen 18.00 gibi orada olurum. Yarin da 2 saatligine filan ugrayip fuar defterini kapatacagim. Bir hafta once, sabahlayarak calistigim 2 hafta boyunca hic disari cikmadim diye hayiflaniyordum. Bu hafta ise fuar yuzunden surekli disarida gecti. Sanirim haftaya kendimi eve kapatip kapiyi da uzerimden kilitleyecegim:)

2 Beğeni

Bu, Shirley Jackson’ın “Biz Hep Şatoda Yaşadık” kitabını üçüncü görüşüm. Daha önce forumda övgü dolu yorumlarını okumuştum. Dayanamıyorum, ben de almaya karar verdim.

Yalnız bu gidişle, yani insanların okuma listelerini ve tavsiyelerini gördükçe yalnızca kitaplığımdaki değil, kafamdaki okunacaklar listesi de uzuyor. Artık kendimi neyi okuyacağımı, ne zaman okuyacağımı ve hatta ömrümün yetip yetmeyeceğini düşünürken buluyorum. Hangi kitabı önce okuyacağımı bir hafta düşündüğüm oluyor, sanki başıma bir şey gelebilir de kalan kitapları okuyamayabilirmişim gibi.

Başlıkla alakasız oldu ama Shirley Jackson’dan buralara geldim :slight_smile: Ben aradığım iki kitabı da fuarda bulamadım, umarım siz listedeki kitapları alabilirsiniz.

2 Beğeni

İnce dileğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Bulamasam bile pek sorun değil çünkü sizin yaşadığınız durumu açıkçası ben de yaşıyorum. O kadar çok okunacak kitap var ki şu anki kütüphanem aslında gayet yeterliyken böyle bir listeyle çıkıyorum herkesin karşısına. Hayat sadece kitaplarla sınırlı kalsa ne güzel olurdu diye düşünmeden de edemiyorum. Son derece kaliteli, düşündüren, bilgilendiren belgeseller, diziler ve hatta filmler; bu dünyadan bizi uzaklaştıran video oyunları (gerçekten öyle güzel oyunlar var); gezilmesi gerekilen binlerce yer, mekan; mesleki açıdan öğrenilmesi gerekilen konular yani o kadar çok şey var ki hangisine yetişmek gerek ben de donup kalıyorum.

O yüzden bizi mutlu eden edecek ne varsa onu yaşamak yeterli aslında. Bu yüzden önerilen o kitabı kesinlikle alıp okumanın zamanı gelmiş de geçmiş bile! Siz o kararı alırsanız ben de aynı şekilde yapacağım :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Yarın 11.00’da fuarda olmaya çalışacağım :slight_smile: Tahmin ettiğimden daha az kalacağım gibi görünüyor, çünkü henüz ameliyatın bazı sıkıntılarını atlatamadım. Uzun süre ayakta kalmak iyi gelmiyor. (Ya ameliyatlı yerime gelseydi? Ahdhfjs)

Rıhtım rozetim ile maceraya hazırım :slight_smile: dilerseniz İthaki standı önünde buluşabiliriz.

3 Beğeni

İzmir’de oturuyorum aslında fuara gitmeyecektim ama fuar yakınında bir işim vardı yakınım diye uğrayayım dedim ,the simpsons gifi var meşhur hani Homer bir yere girip şapkasını asar sonra alır geri çıkar aynen öyle girdim çıktım fuara. fiyatlar internetin çok üstünde adı üstünde fuar fiyat olarak en azından internet seviyesinde fiyatlar olması lazım