Alfa Kitap Soru Hattı

@alfakitap PKD Toplu Öyküler 4. Cildi için daha çok bekleyecek miyiz acaba?

2 Beğeni

İyi günler ian rankin kitaplarının satış sayılarından memnunmusunuz
Yeni kitap gelecek mi acaba

Merhaba. Benim ki bir soru değil. Bir öneri veya eleştiri diyelim. Öncelikli olarak ocak ayında Tolstoy külliyatını basma konusunda hızlı bir atılım yaptınız. Forumdan takip ettiğimiz kadarıyla 3. Cildin bandrolünü yaklaşık 2.5 ay önce aldınız fakat hala görünürde değil. Adalet Ağaoğlu, Selim İleri ve bahsi geçen Tolstoy gibi önemli yazarların eserlerini ciltli basarak gönlümüze girdiniz. Çunkü artık okuyucu ciltli baskıları daha kullanışlı ve estetik olduğu için önemsemekte. Ne varki cilt kalitesi o kadar düşük ki bir kez okumada fazlasıyla deforme olmakta. Bunun yanında tabiki görecelidir ama özellikle klasiklerinizin boyutu yetersiz. Bir satıra yedi- sekiz kelime düşüyor. Bu durum göz sağlığını fazlasıyla bozmaktadır. İyi çalışmalar dilerim.

3 Beğeni

Merhaba,
Binbir gece masallarının dört ciltlik bir de iki ciltlik (pembe ve mavi kapaklı) versiyonları var. Acaba aralarındaki fark nedir? İki ciltlik olan tam metin değil de dört ciltlik olan mı tam metin? Teşekkürler.

3 Beğeni

İkisi de tam metin. 2 ciltlik olanın 4 ciltlik olana göre boyutu daha büyük, puntoları da daha küçük. Sayfa farkının nedeni bu. Ayrıca 2 ciltlik olan sadece sert kapakken, 4 ciltlik olanda sert kapağın yanında şömizi de var.

2 Beğeni

Dört ciltlik olan sert kapak mıymış? Bunu bilmiyordum. Kutulu gördüm diye sanırım fark edemedim. :confused: Bir de anlamadığım iki cilt olana özellikle tam metin ve resimli notu düşülmüş. @alper konu hakkında fikrin var mıdır?

Bende iki cilt olanı var, ben de @SydneyCarton gibi biliyorum @Husey 4 cilt olanı vardı galiba.

Kararsız kalmıştım teşekkür ederim.

@Agape dört ciltlik olanın karton kapağı da varmış sert kapağı da.

1 Beğeni

4 ciltli olan hem ince kapak hemde sert kapak olarak çıktı Standart boy kitap boyutundalar.Ciltli olmasının yanında ek koruma sömizi var.Yani o iki ciltli olandan daha kaliteli bir baskı.Sayfa sayıları 700 civarında herbirinin.Toplamda 3000 sayfa,iki ciltli olan ise 1900 sayfa.Aralarındaki fark neden bu kadar açık derseniz onun hakkında hiç bilgim yok:)

3 Beğeni

Dediğim gibi, kitap boyutu ve punto farkından kaynaklanıyor.

1 Beğeni

Kitap boyutları aynı bence başka birşeyden kaynaklanıyor.

1 Beğeni

Evet, boyutu aynıymış. Ama puntoları ciddi oranda farklı.

2 Beğeni

Cidden punto olayında 50-60 kelime farkı var.Ama elimde olduğu için söylüyorum 4 ciltli hali çok daha iyi.

2 Beğeni

Kişisel tercih meselesi. 2 ciltlik olan herşeyiyle Alfa’nın çıkardığı diğer sert kapaklı kitaplar gibi. (Otostopçunun Galaksi Rehberi, Cıva, vs…)
Bu baskı kalitesini ve punto boyutunu sevdiğimden ben de 2 ciltlik olanı almıştım.

1 Beğeni

Bende 2. cilt olanı aldım. @Husey sevmiyor ama aslında delta olanı almayı planlıyordum. Sonra okurken nasılsa bol bol sıkılacağım en iyisi büyük kitapta sıkılayım dedim :slight_smile:

1 Beğeni

Bende iki ciltli olanı alacaktım ama bu cilt olayında kaliteli baskı olmayınca kitap hızlı zarar görüyor.Dinler mitolojisi iki cilt ve boyutu epey büyük ama çok hızlı yıprandı.Nerdeyse cilt kalitesi kitabı kaldıramayacak gibi.

1 Beğeni

Delta’nın Alfa’ya göre en büyük farkı çevirmen kalitesi. Ben aldığımda baskısı yoktu, o yüzden Alim Şerif Onaran çevirisiyle okuyamamayı bir eksiklik hissediyorum.

@Husey şimdilik yıpranma vs. gibi sorunlarla karşılaşmadım. Belki bu durumu yaşarsam görüşüm değişebilir.

1 Beğeni

Merhaba, Akira’yı basmayı düşünüyor musunuz? Bence bir düşünün derim.

resim resim

6 Beğeni

Delta baskısı Fransızcadan çeviridir. Alfa baskısı ise kendi dili olan Arapçadan tercümedir. Alfa ilk önce 4.cilt olarak hem ciltli hem de karton kapak baskısını yapmıştır. Daha sonra iki ciltli halini basmıştır. Arasında punto farkı vardır. Sonradan bastığı iki ciltlik hali malesef daha önce eleştirdiğim gibi çabuk deforme olan bir yapıdadır. Ayrıca okuduğum hemen hemen her kitabında yazım hataları göze çarpmaktadır ve kitaplarının ebatı okuyucuyu yormaktadır. Yine belirtmek istiyorum. Alfa kesinlikle tasarım ve editörlük işini yüklenenleri gözden geçirmelidir. Yoksa özellikle çok güzel çeviriler başta olmak üzere birçok emeğe yazık olmaktadır.

4 Beğeni

4 ciltlik olanda görsel var mı? Bende de 2 ciltlik olan var.

2 Beğeni