Arayıp da Adını Hatırlayamadığınız Kitaplar

Aradığım kitabın 2015 yılından kalma 2 sayfasının fotoğrafı var. Kim gönderdi, nerden geldi bilmiyorum. Sayfalar bunlar, kitabı bilen çıkar mı acaba ?

Ben bu kitabı bir kitapçının indirim sepetinde görmüştüm Eskişehirde. Kitabın kapağı sarı renk ağırlıklıydı. Çoook eski bir zamanda yazılmış. Bu nedenle dilinin çok basit olduğunu söylemişlerdi. Hatta dünyanin ilk … romanıydı. Ancak ne konusunu ne yayınevini hatırlayamadım. Yayınevi de bilindikti. Bu sabah durup dururken aklıma geldi. Bir yere de not almamışım. Belki okuyan bilen vardır diye şansımı deneyeyim dedim.

1 Beğeni

Şuşanik olabilir mi? Şuşanik & İakob Tsurtaveli – Konusu ve Fiyatı – Kasım 2019

1 Beğeni

Benim gördüğüm kitabın kapağı böyle değildi ama konusu çok benzer bu da iş görebilir. Teşekkür ederim bir alıp inceleyeyim.

1 Beğeni

Merhaba benim de çocukken okuduğum bir macera kitabı vardı. Kitabın ilk sayfasında çocuk bir görev için yolculuğa çıkacaktı yeraltında. İlk sayfada yanına alacağı eşyalarını dağınık odadan bulma görevi vardı. Her sayfada bu tarz görevler vardı. Bulmaca gibiydi ama ismini hatırlayamıyorum.

1 Beğeni

En sonunda buldum kitabı. Buraya da link bırakıyorum.
Kitap hakkında kısaca:

“İngiliz dilinin yazılı ilk eserlerinden Geoffrey Chaucer’ın Canterbury Hikâyeleri , on dördüncü yüzyıldan bu yana birçok şair ve yazarı etkiledi. Bir katedralin taş işçiliği kadar karmaşık ve ayrıntılı, aynı zamanda mizahi ve taşlayıcı bu anlatıyı bir başka yazar, Peter Ackroyd günümüz İngilizcesine taşıyor.”

https://canyayinlari.com/kitaplar/roman/18473/canterbury-hik-yeleri/

1 Beğeni

Arkadaşlar ben de geçmişte okuduğum kitabın ismini hatırlayamadım.
Kitap mizahi. Türkiye de geçmişe dönük kazılar vs yapılıyor ve bazı tabletler bulunuyor. Bu tabletlerde ‘‘ŞanlıUrfa İnsan Hakları Mahkemesi’’ nin olduğunu vs öğreniyoruz.
Hatırladığım bu kadar. İsmi ne acaba yardımcı olabilir misiniz?

Çok bölük pörçük olarak hatırlıyorum ama deneyeceğim.

Ülkelerin artık olmadığı, yerlerine mega şirketlerin geçtiği bir gelecek tasviriydi. Bu şirketlerde çalışan insanlar sanki bir ülke vatandaşı gibiydiler, hatta soyadlarını şirketten alıyorlardı. Adam Nike gibi. Ana karakterimiz de böyle bir şirkette çalışıyordu.

Soyadlarını mega şirketlerden alan insanlar, kısmından eminim. Geri kalanını ise ne kadar hatırlamaya çalışsam da tam hatırlamıyorum. Bu kitabı okuduğumu sanmıyorum, dilimize çevrilmemiş bile olabilir.

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Tamamdır, teşekkürler.

1 Beğeni

Arkadaşlar ben de geçmişte okuduğum kitabın ismini hatırlayamadım.
Kitap mizahi ve biraz da ironi.
Türkiye de geçmişe dönük kazılar vs yapılıyor ve bazı tabletler bulunuyor. Hatta bu tabletlerde ‘‘Şanlı Urfa İnsan Hakları Mahkemesi’’ nin olduğunu vs öğreniyoruz. Türkler geçmişte o kadar ileri bir millet miş ki Avrupa ülkeleri sorunlarını bizlerin yardımı sayesinde çözüme kavuşturuyor…
Hatırladığım bu kadar. İsmi ne acaba yardımcı olabilir misiniz?

Bir ailenin Amerika’dan Avrupa’ya geçmesini konu alan bir romandı. Paraları yoktu veya kaybolmuştu bu nedenle gemiye binemiyorlardı ve Kuzeye önce Bering boğazına ardından Avrupa’ya gidiyorlardı… Özeti budur diyeceğim kitabı hatırlayan var mı?

Bir başkası daha vardı ama sanırım bir öyküydü. Hamamdan başlayan parasız bir yolculukla okyanusu aşmak üzere iddialaşan iki arkadaştan söz ediyordu. Böyle bir denemeyi anımsayan var mı?

Konusu İnatçı Keraban’a benziyor.
Hollandalı tütün tüccarı Van Mitten ile uşağı Bruno bir Ramazan günü İstanbul’a gelirler. Herkes oruçlu olduğu için İstanbul kenti, terkedilmiş bir şehir görüntüsündedir. Van Mitten ile Bruno, İstanbul’da dolaştıktan sonra Jan Van Mitten’in arkadaşı olan İstanbullu tüccar Keraban Ağa ile buluşurlar. Birlikte, Ağa’nın Üsküdar’daki konağına akşam yemeğine gitmek üzere yola çıkarlar. Ancak tam da o gün Boğaz’da karşıdan karşıya geçen tekneler için yeni vergi konulmuştur. Keraban Ağa 10 paralık bu vergiyi ödememeye kararlıdır. Bunun için de Üsküdar’a Kırım ve Kafkasya üzerinden dolaşarak gitmeye karar verir. Van Mitten ile uşağı Bruno’yu da yanına alarak atlı araba ile bir ay sürecek bir Karadeniz yolculuğuna çıkar. Keraban Ağa, demiryolu gibi yeni ulaşım yollarını ve deniz tuttuğu için mecbur kalmadıkça deniz yolunu kullanmayı reddetmektedir. Şaşırtıcı olaylarla geçen yolculuğun ardından İstanbul’a varılmasıyla roman son bulur.

Okuyunca kafamda şimşekler çaktı. Bunu okudum ben dedim. İlkokul öğretmenim hediye etmişti bana bu kitabı. Jules Verne kitabıydı. Arabayla dünya yolculuğu ve turu olması lazım adı. Araba ile başladığına eminim, saat geç olmasa arayıp bulurdum evde ama nerede olduğunu hatırlamıyorum :slight_smile: Yüksek ihtimalle bu kitap. Düşündükçe aklıma geliyor. Hikayeden aklımda kalan en net sahne Bering boğazında buzlar yarılıp arabanın atları içine düşüyordu.

1 Beğeni

Phileas Fogg kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürer. Titiz ve dakik yaşayan biridir. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır. hem de hava yolu kullanmadan. önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmadan dolaşacaktır. 80 günde devrialemin konusu bu kitap tam olarak.

|Londra’dan Süveyş’e|7 günde |tren ve gemi|
|Süveyş’ten Bombay’a|13 günde |gemi|
|Bombay’dan Kalküta’ya|3 günde |tren ve fil sırtında|
|Kalküta’dan Hong Kong’a|13 günde |gemi|
|Hong Kong’dan Yokohama’ya|6 günde |gemi|
|Yokohama’dan San Fransisko’ya|22 günde |gemi|
|San Fransisko’dan New York’a|6 günde |tren|
|New York’tan Londra’ya|10 günde |gemi ve tren|
|Toplam süre |80 gün||
olarak düşünülür ama başlarına her türlü aksilik ve engelleme geldiği için çok çeş,tl, maceralar yaşarlar.

Üzgünüm ama kıtalar arası bir yolculuk gibi hatırlıyorum sanki.

Evet, söylediğiniz kitap olabilir. Eğer öyleyse Türkçeye yeni çevrimi vardır muhtemelen. Garip olan Jules Verne’yi sevdiğim ve hakkında pek çok bilgi sahibi olduğumu düşünüyordum. Sanırım bir kere daha bakmalıyım kitaplarına. Teşekkür ederim

1 Beğeni

Bendeki kitap bu şekilde. Google da aratınca şöyle bir Wikipedia sayfası çıkıyor. César Cascabel - Wikipedia

1 Beğeni

O zaman koca koca yayınevleri -iş bankası ve İthaki’yi kast ediyorum- atladılar mı bu romanı. İlginççç