Arayıp da Adını Hatırlayamadığınız Kitaplar

Orijinal baskıda Olağanüstü Yolculuklar 35 . kitap olarak yayımlanmış. Alfa “Voyages Extraordinaires” serisini çevirdiği için bunu da tam metin olarak yayımlar.

1 Beğeni

Ya ben 5. sınıfta bir kitap okumuştum Türk bir yazar yazmıştı başkarakter çocuk babasının bostanında babasıyla beraber nöbet tutuyor bide çoban var bitane zamanla çocukla arkadaş oluyorlar -sütle falan yılan besliyorlar- çocuk yıllar sonra köye gittiğinde çoban sevdiği kızla evlenmiş. Kitap hakkında hatırladıklarım bu kadar yardımcı olursanız sevinirim.

Hiçbir fikrim yok ama küçükken okuduğum Ömer Seyfettin hikayelerini anımsattı.

Merhaba, ben 6 yıl önce ortaokula giderken okuduğum bir kitabı arıyorum. Kitapta birtakım doğa üstü olaylar sonucu bir karakter dünyamıza geliyordu diye hatırlıyorum. Bu karakter bir ailenin yanına geliyordu ve onlar da ona Tansık ismini veriyordu. Bu ailedeki herkesin ismi de T harfi ile başlıyordu. Kitap sanki duymak ile ilgiliydi diye hatırlıyorum. Tansık isimli karakter bizden farklı şeyler duyabiliyordu ve aliba bu kitap bir seriydi. Tek hatırladıklarım bunlar maalesef.
Bu kitabı aramamın sebebi de o zamanlar annem hamileydi ve bir erkek kardeşim olacaktı. Biz de o dönem isim düşünüyorduk. Tansık ismini o kitapta okuduğumda çok değişiğime gitmişti ve biraz da dalga geçme amaçlı bebeğin ismini Tansık koyalım demiştim. Daha sonrasında Tansık’tan isim türetmeye başladık ve Tarık oldu.
İleride ona bu kitabı hediye etmek istiyorum ama hiçbir şekilde bulamadım ismini. Yardımcı olursanız çok sevinirim :slight_smile:

Buraya bir bakın, bu olabilir belki.

Maalesef bu değil. Daha çok çocuk kitabı tarzında bir şeydi. 14-15 yaşlarında okunacak bir kitap.

Annemin yıllar önce okuduğu bir kitabı arıyorum ona hediye etmek istiyorum. Kitapta bir kadın var ve evli ve sıkıldığı için sürekli kitap okuyormuş. Ev işlerini yapmıyormuş sonradan sıkıntılar çıkıyormuş. Tek hatırladığı bu. Sene muhtemelen 1988 ve 1995 arasında okumuş. Ne zaman yazıldığını bilmiyor ama bu aralıkta bir yılda okumuş yardım eder misiniz?

Merhabalar ben de çocukken yarım okuduğum ama beni etkileyen bir kitaptan bahsetmek istiyorum.
Zamanında çocuklar yanlış hatırlamıyorsam okul gezisi ile bir yere gidiyorlardı orda eski bir ev vardı ve betimleme olarak da çocukların hep kaykay ve bisiklete bindiği anlatılırdı. Beraber gizemli bir şey çözüyorlardı. O geziye de bir arkadaşları izin alamadığı için gelemiyordu. Kitabı 4-5 yıl önce okudum.

Merhaba. 2 yıl önce arkadaşımla birkaç sayfasını okuyup adını hatırlayamadığım bir kitap var. Konusu böyle bir şeydi: mavi gözlü ve başında kaşıkçı elması takan bir martı vardı. Çocuğun babaannesi ona yemek koyuyor ve martı onlara alışıyor sonra çocukla tanışıyor ve onunla konuşuyor (çocukta babaannede martinin daha önce konuştuğunu görmemişlerdi ve şimdi bunu sadece çocuk öğreniyor) onun bir martı değil de martıya dönüşmüş bir prensin olduğunu öğreniyor ve beraber bir kitabin sayfalarını aramaya başlıyorlar. Aradıkları kişi sanırım kargaydı ama o karganın olduğu her yer kirli ve pis kokar. Karganın da zayıf noktası güzel kokuymuş. Okul gezisine falan gidiyor orda bir kediden bahsediyorlar ama o kısmı hatırlamıyorum. (bir tünelden geçip zamanda yolculuk yapıyorlardı ama ne zaman hatırlamıyorum.) Bir müzeye gidiyorlar ve orda biri çocuğa saldırıyor ama onun elindeki kaşıkçı elması onu koruyor ve onu koruyan şeffaf duvar gibi bir şey oluyor. Bu kadarını hatırlıyorum.bu kitabin adini bilen varsa lutfen soylesin(bu tum olaylar istanbulda gerceklesiyor ve kiz kulesinin efsanesinide anlatiyorlar).

kitabin adi ARABA ILE DUNYA YOLCULUGU veya ARABA ILE DEVRI ALEM

Bu Seksen Günde Devri Alem kitabının 15. sayfası.

1 Beğeni

Arkadaşlar lütfen biri bulsun şunu kafayı yiyeceğim. Ek olarak ikinci kitabın içinde bir bölümde karakter şehirden kovuluyordu sekiz diğer şehre gidip oralardan da kovuluyordu ve doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar deyimi de buradan geliyor diye bölüm bitiyordu. Diğer deyimlerle ilgili de benzer bu deyim buradan geliyor gibi bölümler vardı.

1 Beğeni

İlginç, bende merak ettim şimdi

2 Beğeni

Bunun için uygun başlık bulamadım, buraya atıyorum. Bu kitabı bulabilecek forumdaş var mı acaba ?

Sonunda kitabı buldum kitabın adı Masalistanbulmuş.

Gece gece aklıma takıldı. Bir okul vardı, dış dünyayla bağlantısı kesilmiş. İçerideki öğrencilere sanat eserleri ürettiriyorlar. Çocuklar paranın bile ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Okulun müdürü sanırım bu eserleri satıyordu. Sadece giriş kısmını okuyabilmiştim. Bilen var mı?

@asfgdjh Buydu hocam ben anlamamışım. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Dış dünya ile bağlantısı kesilmiş okul diyince aklıma beni asla birakma geldi ama sanat eseri satmaktan falan bahsediyorsunuz o değildir herhalde. Yine de bir bakın tabi siz.

Beni asla bırakma - Kazuo İshiguro

1 Beğeni

download bunlar olabilirmi acaba?

Merhaba,

Adını bir türlü hatırlayamadığım bir kitap okumustum.
Hatırladığım detaylar:

Kitapta adam bie kopyasının oldugumu farkediyordu, yani ona tıpatıp benzeyen bir adam. Bu kopya onu buluyordu, ona mektup yazıyordu gibi hatırlıyorum. Adam da bir süre sonra onun evine gidiyordu onu buluyordu.
Baslarda karısından saklıyordu ama sonlara doğru kadın öğrenmişti.
Son sahnelerde bir silah ateş etme etmeme durumu gibi seyler hatırlıyorum. Birisi ölmüş de olabilir kopyaların.
Yani kitabın olayını bir türlü hatırlayamıyorum ama popüler bir kitap olmalı gibi hissediyorum.

Bulursanız çoook mutlu olacagım :slight_smile:

José Saramago - Kopyalanmış Adam?