Aslı Dağlı ile Kitapfelek

“Açılın ben dokturum,” bunun yanında sıfır kalır yalnız. Böyle bir niteliğim olsa özgeçmişime dahi koyardım. Mülakatı gözünüzde canlandırın, hobileriniz soruluyor, meslek dışı uğraşlarınız ve BAM! “Eski DM’im!” O sırada ilahi bir rüzgar saçlarınızı havalandırıyor, yüzünüz daha bir aydın.

Bu arada FRP çok az da olsa oynadım ve gördüğüm kadarıyla DM’lerin böyle bir havaları yok. Hatta sabır abidesi hepsi. Çok değişik oyuncu tipleriyle baş etmek zorunda olduklarından olabilir. O sakin sesleriyle hükmediyorlar masaya, karanlık tipler bir bakıma.

(Aslı Dağlı) #426

Hic oyle saclar filan ucusmuyor ya. Genelde sunu duyuyoruz: “Nesin? Nesin?”

(Emre ) #427

Geçenki konunun üzerine bu videonun sizin ilginizi çekebilir diye düşündüm:

(Aslı Dağlı) #428

Ben yeni bir soruyla geldim. (Ama gülmek yok.)

İki dakika birini öldürdüm diyelim. Bunun kanı sahanlık boyunca devam edip basamaklardan aşağı akıyor. Bunun için “thick trail of blood” diyor. Kan izi değil. Kan nesi? Gözünüzün yağını yiyeyim, büyük tıkandım. Kelime dilimin ucunda ama bir türlü söyleyemiyorum. Dürtükleyebileceğim herkes de bir yerlerde:)

(Pelin ) #429

Kan gölü olabilir mi :thinking:

(Aslı Dağlı) #430

Yol gibi olması gerek. Ondan göl ya da birikinti diyemiyorum.

Hat veya şerit olabilir mi?

(Mustafa Yıldız) #432

Kan nehri ya da kandan nehir gibi bir şeyler olabilir mi? Irmak da olabilir aslında.

(Aslı Dağlı) #433

Ben de yarım saattir nehir diye düşünüyorum. Daha iyi bir öneri gelmezse (sizler tarafından da teyit edildiği için) nehir diyebilirim.

Kalın bir kan şeridi olabilir.

(Aslı Dağlı) #435

Şerit diyeceğimi sanmıyorum. Fazla geometrik geliyor görsel betimlemesi.

Ben, kalın kan izi derdim. Birebir karşılamasa da en açıklayıcı çeviri olurdu. Tabi ben çevirmen değilim ve çevirmenlikten zerre anlamıyorum.

(Harun Pekdemir) #437

Nehir aklıma çok fazla miktarda (kovalar dolusu) kan getiriyor. Kalın bir kan deresi/dereciği olabilir mi?

(Ezgi ) #438

Kan çizgisi denebilir mi ya da kan hattı. Uzun bir kan çizgisi çekilmişti cümlesi iyi görünüyo.

(Hiçliğin bekçisi…) #439

Burada kan aslında menderesler çizerek akıyor gibi geldi. Menderes kelimesi aslında tam anlatıyor ama bu cümlede nasıl durur bilemem. :roll_eyes:

Düzenleme: Kan sızıntısı da olabilir.

Kan sızıntısı olabilir mi acaba ?:thinking:

(Cankut Değerli) #441

Kan damlaları diyebilirsiniz. Ama kan çizgisi daha hoş duruyor bence.
Kan damlaları da sözlük önerisidir bu arada. :slight_smile:
Kan nehri daha ziyade kan banyosu dedikleri cinsten bir şeyi çağrıştırıyor benim gözümde, ama dediğiniz şey için kan çizgisi oturabilir.

Kan hattı olabilir mi?

(Muhammet Topcu) #443

Kan oluk misali akıyor anlaşılan

(Aslı Dağlı) #444

Oncelikle yanitlariniz icin tesekkur ederim. Dun gece bir noktada beynim iflas edince kapattim ceviriyi:)

Damla olmaz. Damla dedigimde gozunuzun onune gelin seyle trail ayni degil. Okuyucu orijinali gormeyecek. Haliyle okuyucunun zihninde olusacak betimlemeye buyuk bir darbe olur damla demek.

Iz olmaz. Mesela kana basarsiniz, sonra parkeye basarsiniz. Ayakkabinizin altindan parkeye gecen sey kan izidir.

Serit ve cizgi geometrik olarak kanin organik akisini vermiyor.

“Akmak” fiil olarak kullanildigindan “akan akinti” demem. Haliyle akinti da gidiyor.

Sanirim size aciklarken kullandigim ifadeyi cumlenin yapisini degistirerek kullanacagim. “… basamaklar boyunca yol yol akan kan…” demeyi dusunuyorum.