Aylık Öykü Seçkisi Yazarları ve Kayıp Rıhtım Editörleri Buraya!

Bir soru sormak istiyorum… Bir sofra düşünün, önünüze sayısız yemekler geliyor. İçinde sizin hazırladığınız yemekte var. Kimi soğuk, kimi çok sıcak, kiminde hiç tuz yok, yavan; kimi baharat deryası. Pişmemiş olanlarda var mükemmel olanlarda. Damak tadınıza uysa da uymasa da bitirir misiniz sofrada ki tüm yemekleri… İyi geceler

1 Beğeni

Benzetmede hata olmaz derler. O zaman şöyle diyeyim; aşçıları çatır çutur kırmazdım. Aaaa seninki çok kötü olmuş, sen yeteneksizsin sanırım, edasında davranmazdım. (Seçkide bazı yorumlar görüyorum. İrkiliyorum resmen. Sanki tüm sinirlerini boşaltmaya gelmiş, hırslarını almaya gelmiş gibi yorumlar. Gerçi bilemem bu da onların hayat yolunda geçmesi gereken sınavın bir basamağı olabilir.) Tabii bu lokantanın nere olduğuna da bağlı. Michelin yıldızlı bir lokantada olsam aşçının gerçekten kötü olduğunu belirtirdim. Fakat daha amatör bir lokantadayız diyelim ve önümüzde yemek yapmaya gönül vermiş onlarca aşçı var. İnanın her yemekten tadardım. Eğer yemek yapma fikriyle yola çıktıysa onu bir şey o yola itmiştir çünkü. Onun kaderini belki tek bir cümleyle darmadağın edeceğim?? Bunu bilemem. Kimin hassas kimin hassas olmadığını bilemem. Yapacağı diğer yemeklerin daha iyi olup olmayacağını bilemem. Farkındaysanız kötü öykülere de güzel yorumlar yapmıyorum, demişim. Haliyle kötü yemekten de belki tadar ve sırf gösterme cesareti olduğu için gülümser ve çalışırsa belki de daha iyi olabileceğini söylerdim. İyi olanı da fazlasıyla överdim. Kapı kapatmayı sevmiyorum. Yazı yazmak bir sanat. Sanatçılar gönülleriyle iş yaparlar ve o gönlün teli bir kere koparsa istediğin kalitede yeni tel tak akord tutmaz. Dengeli ve hassas olmak lazım. Sonuç olarak bizim tatlı seçkimiz Michelin yıldızlı bir lokanta değil. Burası amatör aşçılatın yemeklerinden tattırdığı latif bir platform ve çok değerli. Umarım meramımı anlatabilmişimdir. Nazik geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Hoş bir örnek oldu.

3 Beğeni

Küçük ve konuyla belki alakasız bir sorum olacak.
Yazılan metinleri farklı formatta gönderdiğimizde, buna uygun yayınlanma ihtimali var mı?

Bu ne demek? Şöyle; paragrafları italik/bold yapmak ya da farklı renk kullanmak, ya da menti kaydırmak, ortalamk gibi. Ki bu son yazdığımı bir ya da bir kaç metinde gördüm.

Not: Belki bu soru daha önce sorulmuştur, hatta sanki bir yerlerde rastlamıştım ama bulamadım. Ne yapalım :slight_smile:

Teşekkürler

1 Beğeni

Ben buna benzer bir şey sormuştum, cevabı:

1 Beğeni

Konuyu yeni gördüm, bir sürerir seçkiyi okuyamadım. Ama beni, ilk gönderideki 4. Madde acayip şekilde okumaya teşvik eder, bence kesinlikle hayata geçirilmesi lazım. Hatta mümkünse öyküleri şöyle epub, mobi ve pdf olarak 3 ayrı formatta aylık olarak birleştirsek, otobüste metroda e kitap okuyucularımızı çıkarıp okusak, akşam eve gidince hoşumuza gidenlere yorumlar yazsak fena mı olur?

3 Beğeni

Evet çok teşekkürler, ben de tam bunu okumuştum ama nerede okuduğumu bulamamıştım :slight_smile:

Böylece yazdıklarımız etrafa yayılır (diğer sosyal mecralarda paylaşılacağını umarak söylüyorum), sadece Kayıp Rıhtım bünyesinde kalmaz. Bunları okuyan bazıları “Baksana şu işe, bu amatör arkadaşlar cesaretlilermiş. Benim de yazasım geldi.” deyip aramıza katılabilir. Benim ki de bir hayal gerçi.

1 Beğeni

Neden olmasın, hatta bu dergileştirme sürecine yardımcı olabilirim de, @mit, @darlyopus, @magicalbronze

1 Beğeni

Flood yapmış olayım, zira üste gelsin istedim. Fikir o kadar hoşuma gitti ki üşenmeden bir örnek hazırladım a dostlar :smiley: Tabii örnek teşkil etmesi açısından (ve biraz da üşengeçliğim tuttuğundan) az sayıda öykü içeren ilk sayıyı hazırladım. Şuradan indirebilirsiniz.

Ne dersiniz rıhtımdaşlar, bence bu fikri hayata geçirmeliyiz. ^^

17 Beğeni

indidip, kindle gönderdim ve rahatça okunuyor. Bu tarz e-kitap olarak da yayınlanırsa okur sayısı da artar bence.

1 Beğeni

Gerçekten güzel bir fikir. Emeğinize sağlık.

1 Beğeni

İyi fikir, bende sevdim✌️

1 Beğeni

Aaaa, bunu biliyorum. Arkadaşım söylemişti. Ben de haberleri kindle atmıştım hatta ama okumayı unuttum. :smiley: Aslında her sayıyı atıp tatilde okumak var. Okudukça da yorum yapılabilir. Unutmazsam. Bu ay gönderilen öykülerin çoğuna bakma niyetim vardı ama henüz fırsat bulamadım. Eğer okumamı isteyen olursa bana mesaj atabilir. Mutlaka aklımın bir kenarına koyar, müsait bir zamanda okurum.

3 Beğeni

Sevgili @muaet
Emegine saglik buradan bile harika gorunuyor. Gonulden kayip rihtimlisin

Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Eğer benim de yardımım dokunursa severek destek olurum.

1 Beğeni

Aslında zamanında seçkiler Pdf haline getiriliyor ve indirilebiliyordu, ancak sonra devam edilmedi bu sürece.
Ancak Epub ve Mobi gibi kitap formatları kullanım kolaylığı açısından çok daha kullanışlı, bence ilk sayıdan başlanılarak yapılabilir, çok da hoş olur. Hem öykülerin yayılması hem de benim gibi arşivciler için. :wink:

1 Beğeni

Selamlar arkadaşlar, yöneticimiz @magicalbronze ile konuşup yukarıda bahsettiğimiz projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bu süreçte bana yardımcı olmak isteyen arkadaşlar benimle iletişime geçebilirlerse, çok daha hızlı bir şekilde ilerleyip projenin altından kalkabiliriz. @Muge_Kocak sizi de bekleriz :slight_smile:

6 Beğeni

Elimden geldiğince ben de yardımcı olmak isterim.

Selamlar. Yardımcı olmak isteyenlerden isteğim, Microsoft Word programına sahip olmaları. Sonrasında ise kendilerine atanan seçkilerdeki hikayeleri A’dan Z’ye olacak şekilde alt alta birleştirmeleri. Başlıklar [Hikaye İsmi] - [Yazar İsmi] şeklinde olacak. Hazır Word’den birleştirme yapıyorken Word’un ayıkladığı hataları da düzeltmemiz gerekiyor. Sonrasında ise ben gerekli düzeltmeleri yapacağım. Kitapların içerisinde kapak, fihrist, öykü seçkisi ile ilgili bilgiler kısmı, ön söz, hikayeler, son söz ve seçkiye katılma kuralları bulunacak. 118. Sayı için hazırladığım dosyadan, oluşturacağımız kitapların genel halini görebilirsiniz. Bu süreçte yardımcı olacak herkese ihtiyacım var, malumunuz epey öykü var. 118. sayı ortalama bir bilim kurgu eseri kadar uzun. Tam 209 sayfa :slight_smile:

5 Beğeni

Son temayı alayım o zaman😊

2 Beğeni