Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi

Evet arkadaşlar Türkiye’de bilimkurguya giderek artan bir ilgi var. Bu ilgi karşısında yayınevleri de karşılıksız kalamıyor. İthaki Yayınları’ndan sonra Ayrıntı Yayınları da Bilimkurgu Dizisi adı altında kitaplar yayımlamaya başladı. Ancak bu serinin kitapları öyle bilindik kitaplar değil. Daha çok yayımlanmamış kitaplar ile birlikte öykü, novelette ve novella gibi eserlerden oluşacak. Ayrıca seride dikkat çeken diğer bir husus kitapların sayfa sayıları. Kitaplar 100-200 sayfa ortalamasında olacak. Ancak ileride durum değişir mi bilemem. Yayınevlerimiz Türkçeye kazandırılmamış eserleri basmaya devam etsin ki biz bilimkurgu sevenleri de mutlu ederek yayınevlerinin bir sonraki kitabın telif hakkı için rekabetçi ortam oluşsun. Ne mutlu bize :slight_smile:
Evet şimdiye kadar çıkan kitaplarımız aşağıda sıralı şekildedir.

Serinin ana ilham kaynağına ulaşmak için tıkla

ÇIKAN KİTAPLAR

1. Vahşi Kızlar (Ursula K. Le Guin)
  2. Gece Yarısı Gezegeninden Raporlar (Nalo Hopkinson)
  3. Yeni Tabular (John Shirley)
  4. Modem Zamanlar 2.0 (Michael Moorcock)
  5. Lucky Strike (Kim Stanley Robinson)
  6. İnsan Cephesi (Ken Macleod)
  7. Komadan Notlar (Mike McCormack)
  8. Harika Güzel Yarınlar (Cory Doctorow)
  9. Yakınlaşmalar (Steven Erikson)
  10. Daha Geride Kalanlar (Terry Bisson)
  11. Geniş Ovaların Mamutları (Eleanor Arnason)
  12. Uzayda Şehvet (Rudy Rucker)
  13. Çingeneler (Carter Scholz)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12

.
.

EN SON ÇIKAN

13

57 Beğeni

Valla konuyu görünce gözler ilk başta seni aradı :smiley:

2 Beğeni

Teşekkürler. Darısı diğer konulara diyelim. Bu iş bizim işimiz filan diye espiri bile yapasım geldi ya neyse :slight_smile:

1 Beğeni

Haberi görünce paylaşayım istedim.

Konu başlığı devri olsaydı iyi olurdu diğer konulardan takip ettiğim üzere siz ilgilebiliyorsunuz , ben vakit bulamam büyük ihtimalle. Sizin için sorun olmazsa yeni bir konu açın, Forum yöneticilerinden bunun da kapatılmasını veya silinmesini isteyelim. Yeni konudan devam edelim.

@fortknoxt @magicalbronze

3 Beğeni

Eğer böyle bir istek varsa konuları birleştiririz, sorun olmaz :slight_smile: Bunu da silmeyiz böylece.

Tek bir isteğim var, bu kitapların haberleri bizim sitemizde de mevcut. Onların kullanılması en doğrusu olacaktır :slight_smile: Aynı bilgileri biz de veriyoruz.

6 Beğeni

Evet konumuzu güncel hale getirdik. Diğer seriler gibi bu konumuzda göz takibinde :slight_smile:

2 Beğeni

Bu ay ses seda çıkmadı ayrıntı yayınlarından.

2 Beğeni

Aynen. Hemen hemen hergün girip kontrol ediyorum siteleri yeni birşey var mı diye ama yok. Ayrıntı son 2 haftadır yeni bir kitap çıkarmadı. Bu serinin yeni kitabı çıktığı an buraya eklenir.

1 Beğeni

Seriden yeni bir kitap yayınlanmış… :slight_smile:

Yeni Tabular - John Shirley

Sanırım Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi’nin bir kısmı bu listedeki kitaplardan oluşacak

5 Beğeni

Bende uzun süredir bakıyorum neden çıkmadı diye. Gözümüzden kaçmış demek ki. Teşekkürler @cankie

2 Beğeni

Keşke birkaç büyük yayınevi daha böyle bilimkurgu serileri yapsa.

3 Beğeni

+1. Rekabet gelir, kalite artar.

2 Beğeni

Yeni kitap :yum:

13 Beğeni

Harika, müthiş, olağanüstü. Moorcock’tan bir kitap hem de😍

2 Beğeni

Yeni kitap satışa çıktı. Listemiz güncellendi.

Modem Zamanlar 2.0 (Babil)

Modem Zamanlar 2.0 (Kitapyurdu)

4 Beğeni

Yeni Tabular’ı okudum. Çok güzel bir öykü ve iki kısa makale ile bir röportajdan oluşuyor.

2 Beğeni

Serinin ilk iki kitabını okudum.

Vahşi Kızlar, tek hikaye, iki makale ve -serinin diğer kitaplarında da olduğu gibi- yazar yapılan bir röportaj içeriyor.

Hıkaye, klasik Le Guin’likte; hayali bir yerde, katı hiyerarşi ve gelenek göreneklere sahip hayali topluluklar arasında geçen, trajik bir olayı konu ediniyor. Le Guin uzmanımız @Firtinakiran hikayeyi:

Olarak özetliyor.

Le Guin’in makaleleri ayrı bir keyifle okunan, oldukça zihin açıcı niteliktelerdir, zaten.

Gece Yarısı Gezegeninden Raporlar, iki öykü, bir panel konuşması ve -doğal olarak- yazarla röportaj içeriyor.

İlk öykü, çocuk ve sanat eseri bağlamında geleceğe miras bırakmak ve hatırlanmak üzerine. İkinci öykü, farklı karakterlerin farklı zaman ve deneyimler içeren hadiselerinin paralel kurgusunu içeriyor. Öyküyü o yapı sebebiyle tam kavrayamadım. Kendini kolay kolay sevdirmeye yanaşmayan öykülerden, orası kesin.

Yazarın spekülatif yazındaki ırk temsilini ve bu konu üzerinden çıkan tartışmaları değerlendirdiği, yarı gösterisel (konuşmanın yarısında, bedeni uzaylı elçi tarafından ele geçirilmişi oynuyor) konuşma, edebiyatın bu alanına nitelikli bir özeleştiri.

Modem Zamanlar 2.0’ı okumadığım halde, yazarı Michael Moorcock tarzına az buçuk aşina olarak şunu belirtebilirim: İlginç fikirlerin ve tasarımların hikayecisi. Dergicilikten gelen yazım anlayışı, hikaye yeterince uzun olsa bile, biraz aceleciymiş hissi uyandırabilir. Okuduğum Moorcock hikayeleri tür ve tarzı uyarınca, bir şekilde beni tatmin etmişti.

4 Beğeni

Modem Zamanları ve Vahşi Kızları satın aldım, gelince okuyacağım. Kitap kapakları ve konsept çok hoşuma gitti. Kitaplar 100-150 sayfa civarında olmayı sürdürürse bu diziyi takibe alacağım. Umarım güzel işler çıkar :slight_smile:

1 Beğeni

Şu anda takip edilebilecek güzel bir seriye benziyor fiyatları uygun 4 kitap 30tl gibi fiyata geliyor.toplamda da 480 sayfa.en kısa zamanda edinmek lazım

3 Beğeni

Arkadaşlar okuyanlar fikir belirtebilirler mi çeviri kalitesi vs hakkinda ben de ona göre satin alacağım.

2 Beğeni