Kısa Ama Etkisi Büyük Kitaplar

Örümceklerin Yuvalandığı Patika - Italo Calvino

Faşistler, partizanlar ve tüm bunların ortasında fahişe bir ablaya sahip, çocuklarla hiç çocuk olmadığı için yetişkinlerin maskotu olmuş bir çocuk. Ağzıbozuk, terbiyeden uzak ama ait olmadığı bir dünyaya sıkışıp kalmış, kendi farkında olmasa da yapayalnız bir sokak çocuğunun hikayesi bu.

Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Beni zerdüşt edebiyatıyla tanıştırmasından mı, hiçbir korkunçluğu olmamasına rağmen gerim gerim germesinden mi, yoksa hakkını verebilmek adına aynı uzunlukta bir inceleme kitabı olan Kör Okur’a ihtiyaç duymamdan mı bahsedeyim? Sembolizm nasıl her satırda işlenir, gözün gördüğünden sıyrılabilmek için nasıl kör bir baykuşa dönüşmek gerekiri bu kitap bana öğretti.

Kör Baykuş, bence okumadan ölünmemesi gereken bir kitap. 95 sayfacık kısa yapısıyla daha önce deneyimlenmemiş bir okuma düzeneği gösteriyor size. Düzenek diyorum, çünkü ortada bambaşka bir kurgu sistemi mevcut. Alışık olduğumuzun dışında bir kafa yapısının içinde dönen çarklar arasına sıkıştırıyor bizi.

Kısacık bir kitap düşünün ki dünya edebiyatına damgasını vurmuş, nice yazara esin kaynağı olmuş olsun. Kör Baykuş çok başka bir eser benim için.

Okuması kolay gelmeyebilir. Ancak kendisini okuyup bitirenler için ilginç sürprizlere gebedir.

Yaban Kızlar - Ursula K. Le Guin

Hiç özgürlüğü tatmadıysanız isyanı da, adaleti de bilemezseniz.

6 Beğeni