Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi

Serinin aslında bir amacı var. Ama seriyi direkt bilimkurgu serisi olarak tanıttıkları için garipsiyorum ben.

2 Beğeni

Bu kitapta olan öykü, roman ve öykülerden oluşan bir serinin parçası. Küçük bir parçası olması ve biraz da Moorcocok çoklu evrenleri, yazarın dağınık anlatım biçimi nedeniyle sevmemiş olabilirsiniz. Ama bütünün küçük bir parçası olması nedeniyle anlaşılmaması normal.

2 Beğeni

@Netero Aslında benim düşündüğüm de bu. Daha iyi bir seri bekliyordum, beklentim yüksekti. Şu anki kitaplar vasat kalıyor bence. Umarım ileride daha güzel kitaplarla zenginleşir de beklentiler karşılanmış olur.

1 Beğeni

Yeni kitap

18 Beğeni

Serinin son kitabı hariç diğer kitapları nasıl? Tavsiye eder misiniz?

1 Beğeni

Fiyatı okuyunca Uzaklaşmalar ’ a geçtim :sweat_smile:

9 Beğeni

496 sayfaymış kitap. Seri gittikçe kalınlaşıyor.

4 Beğeni

İthaki yakamızdan düşerse bu seriye ileride başlamayı düşünüyorum ve beğeniyorum genel olarak kitapları.

2 Beğeni

Steven Erikson - Yakınlaşmalar Bilimkurgu Dizisi: 9. kitap demişler. Bu durumda 8. kitap çıkmadı mı? Çıktı biz mi kaçırdık.

5 Beğeni

Ben seriyi genel olarak içler acısı buluyorum. İçerikler genelde sıkıcı, çeviri kötü, kalite kötü, editörlük kötü… Hani almak isteyenler için benim şahsi fikrim budur. Seriden beş kitabın dördünü kıvranarak okudum. En iyisi Ursula ve Yeni Tabular idi fakat çeviri ve editörlük rezalet. Birisini yarım bıraktım, artık dayanamadım. Son iki kitabı da almadım. Daha da alacağımı sanmıyorum. Bu özensizliğe daha fazla para verecek değilim.

4 Beğeni

Çeviri derken editörlük mü diyorsunuz yoksa hatalı yanlış kelime, cümle, paragraf çevirisi mi? Biraz forumda bu iç içe kullanılıyor.

Detay verilmeyince editörlük mü kötü çeviri mi kötü diye ikilemde kalıyorum.

3 Beğeni

Ben de Ayrıntı’dır dedim, çevirisine, editörlüğüne, kalitesine güvenerek bu seriden üç kitap aldım. İnsan Cephesi’ni okumaya basladım, yok… Kötü çeviri, anlaşılmaz tümceler, noktalama isaretlerinin eksikliği. Ne ararsan var. Kitaplar bir de 100 sayfa. Bu kadar mı zor özenli olmak? Bıraktım okumayı 15. sayfada. Kitaplardaki çeviri sorunları başlığında da gündeme getirdim.

Diğer almış bulunduğum iki kitap Lucky Strike ve Yeni Tabular. Onlar da büyük ihtimal öfkeyle rafa kaldırılacak.

6 Beğeni

Ben kullanıma dikkat ediyorum. İkisi de berbat maalesef. Bazılarının orijinalleriyle karşılaştırdım ve yıldım. Bu konuda hassas olanlar kesinlikle uzak durmalı veya orijinal okumalı. Çok da zor bir dili yok kitapların zaten yarısı söyleşi.

@Abraxas Yeni Tabular nispeten iyi. Hani biraz egale edilerek okunabilir. Çok da güzel bir konusu var. Dayanabilirseniz okuyun derim.

4 Beğeni

Aynı durum benim de dikkatimi çekti, yayınevine sordum. 8. kitap Cory Doctorow’un bir eseriymiş, o da çıkacakmış.

5 Beğeni

Kötü kızları görür görmez alıp okudum. Yakınlaşmaları çok merak ediyorum, okumam lazım. Serinin diğer kitaplarına yorumunuzu gördükten sonra yaklasmayacağım.

2 Beğeni

Yakınlaşmalar - Steven Erikson

Fantastik bir seri olan Malazan için yapılan övgülerden dolayı Steven Erikson’dan çok iyi bir bilim kurgu okuyacağım beklentisi ile başladığım kitap beklentilerimin de üzerinde bir okuma deneyimi ile bitirdim. Açık ara okuduğum en iyi bilim kurgu kitaplarından birisiydi. Kurgu dar anlamıyla bir ilk temas kurgusu olsa da çok daha fazlasını anlatan bir derinliği var.

Kitabı çok sayıda notlar alarak ve Google da aramalar yaparak okudum. Hikaye uzaylı ırklar, insan doğasının yıkıcılığı, yok ettiğimiz dünyamız ve türler, iklim krizi, bilinç ve gerçeklik algımız, yaşam olmayan gezegenlerin yaşanılabilir hale getirilmesi, dünyalaştırma gibi onlarca farklı konuya değiniyor.

Kitabın sonuna doğru bazı küçük detaylar dışında hikaye içerisinde cevapsız soru kalmayacak gibi derken, son iki cümle ile “aman tanrım” :slight_smile: dedim. Steven Erikson hikayeyi sonlandırırken yeni bir hikayenin girişini yapıyordu. Kitap ile ilgili yabancı kaynaklara henüz bakmadım ama bir devam kitabı olacak gibi geldi bana.

23 Beğeni

Aradığım cevabı buldum. :slight_smile: Alışveriş listeme tepeden ekledim.

7 Beğeni

Ben de seriye başlamak istiyordum, kitap hakkında paylaşımlarınızı okudukça geç kaldığımı bile hissettim :blush: Hızlı bir şekilde temin edip, okumak istiyorum. Çok teşekkürler.

4 Beğeni

Kitabı çok merak etmekle birlikte fiyatından dolayı alıp almama konusunda tedirgindim. Bu yorumdan sonra iyi bir indirimle ilk alacağım kitaplardan birisi olacak. Umarım.

5 Beğeni

Çok sayıda güncel olaylara, insanlara, Kanadalı BK yazarlarına, siyasi politik figürlere yönelik göndermeler de var. Ama en çok hoşuma giden Atwood ve bilim kurgu yazarları ile ilgili olanlardı ve ayrıca ABD başkanı için neo-faşist, Rus lider için kaslı, üzeri çıplak poz veriyor, Kanada başbakanı için vaat ettiklerinin altında ezildi vs vs :slight_smile:

Aslında biraz detaylı yazayım istiyordum ama çok not almışım ve bunları derleyip toplayıp, spoiler vermeden yazmak zor olacağı için vazgeçtim.

7 Beğeni