Beğendiğiniz Genç-Yetişkin ve Çocuk Kitapları

Bu başlıkta görüp listeme eklediğim bazı kitaplar için kendi yorumlarımı yapıp, birkaç kitap da ben ekleyeceğim. Bunların hepsi öneri olmayacak, iyisiyle kötüsüyle eleştirilerimi yazacağım.

Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Çok uzun zaman geçti üzerinden okuyalı ama önermeden geçmek yanlış olurdu zira bu seri genç-yetişkin türüne kötü gözle bakmayışımın sebebi. Ne bulsam okuduğum, o okur açlığımın olduğu dönemlerde tüketmiştim ve inanılmaz lezzetli gelmişti. Okumaya yeni başlamış genç arkadaşlar ya da ait olduğu türe ilgi duyanlara kesinkes öneririm.

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Bu kitabı duymuştum ama şu son bir seneki çocuk edebiyatı keşfim ve bu başlık sayesinde aldım okudum. Yaşınız ne olursa olsun okuyun bence oldukça önemli bir önermesi vardı. Şimdilerde yedi aylık olan yiğenime biraz büyüsün yanıma yatırıp okuyacağım ilk kitap olacak.

Viran Şatodaki Ejderhalar – Terry Pratchett

Diskdünya övmekten biraz gözardı ettiğimiz bir kitap olmuş bu, haksızlık olmasın gerçekten çok eğlenceli bir kitap. Çizimler, yazım biçimi olsun kitabı daha da eğlenceli kılmış. Bu da tavsiyemdir.

Narnia Günlükleri 1, 2 - C.S. Lewis

Ben bu serinin ilk iki kitabını çocukken okumuştum. Fantastik romanlarda iyi tasvirlerin altına yapılan çizimlerden haz etmiyorum. O sahneyi, hayvanı ya da herhangi bir şeyi hayalimde oluşturmak bana daha güzel geliyor. İkinci bir olay da kitapta herhangi bir karakterle bağ kuramamış olmam. Dışında kalmıştım bu serinin o yüzden de devam etmedim.

Yeşil Parmaklı Tistu – Maurice Druon

Çoğu beğendiğim çocuk kitabını neden olması gerektiği zamanda okumadım, neden geç kitap okumaya başladım gibi dövünmelerle okurum. Bunu en şiddetli hissetiğim kitaplardan biriydi. Yalnız içerdiği önermelerden bazılarını küçük yaşta farklı yorumlar ya da yorumlayamazdım muhtemelen. Er ya da geç okuduğum için mutluyum.

Un Lun Dun – China Mieville

Kalın bir kitap, tasvirleri canlı olduğu kadar yorucu da olabilen bir kitap aynı zamanda. Açıkçası genç arkadaşlarımız için yazılmışsa da yeni bir okura tavsiye etmeyeceğim bir kitap. Roman kısacası harika. Okuyalı üzerinden geçti ama o çevirinin tadı hala ağzımda. Hiçbir Mieville kitabı böyle bir çeviri görmemiştir, adım gibi eminim.

Cadıbulan – William Hussey

Bu sene içinde okuduğum en kötü çocuk kitabı olmaktan da öte okuduğum en kötü kitaptı. İlk yarısından sonra ÖSS sorusu okur gibi paragrafın ilk ve son cümlesi yavaş, ortasını gözle olabildiğince hızla geçerek okudum.

Kaos Yürüyüşü Serisi – Patrick Ness

Bunu bir başka başlıkta övdüğümü hatırlıyorum o yüzden aynılarını yazmayacağım, kopyala yapıştır yapmak daha doğru. :slight_smile:

Kitaplığımda sırada bekleyen:

Ritmatist – Brandon Sanderson,

Montague Amca’nın Dehşet Hikâyeleri - Chris Priestley,

Çöplük – Andy Mulligan

gibi kitapların yanı sıra Krabat sürekli aklımda, neden almadığımı başka bir başlıkta dile getireceğim.

9 Beğeni