Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“Birine, bir çocuğa “Ne akıllısın!” demek korkunç bir şey. İnsanı ömrü billah sersem etmenin en etkin yolu… Böylece rahat ve sıradan şeyler yapabilme şansı tümüyle elinden alınmış olur.”

Kambur - Şule Gürbüz

10 Beğeni

" Tanrım, dünya bazen ne kadar da güzel olabiliyor. "

Alaycı Kuş, Walter Tevis

2 Beğeni

“Çok tuhaftı, ağlayamadım. Ama ruhum paramparça olmuştu.”

İnsancıklar - Dostoyevski

11 Beğeni

Admin üzgün. Bugün gülmek yok

1 Beğeni

“İnsanların yalnızca dışını görebildiğiniz için minnettar olun. Tutkuları, nefretleri, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları görmediğiniz için kendinizi şanslı sayın…”

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester

11 Beğeni

“Ancak atom bombasının güzelliği nerede acaba? O gün, o anda bu topraklara yayılan cehennem manzarasına tek bir bakış dahi atsaydınız yeniden savaşmak için aptalca bir duyguya kapılmazdınız kesinlikle. Gelecekte bir savaşın meydana geleceğini varsayarsak her yerde atom bombaları patlayacaktır muhtemelen. Ardından sayısız insan her gün atom bombasıyla katledilecektir. Etkileyici hikâyeler olmayacak, şiirler olmayacak, resim, müzik, edebiyat ve araştırma olmayacak. Her yer, bir karınca sürüsünün silindirle ezilmesi gibi ezilecek. Tüm dünya düzleştirilecek.”

Nagasaki’nin Çanları - Takashi Nagai

5 Beğeni

“Yurda yenilik getirmek, halka ışık götürmek yalnız sizde değil, eskiden beri her yerde zordur! Bizim mitolojideki Prometeus öyküsünü düşünün. O zaman ışık yalnız Tanrı Zeus’un sarayında var; başka hiçbir yerde yoktu. Akşam olunca insanlar karanlıkta kalırdı. Prometeus, Koca Tanrı Zeus’un sarayından ışığı çalıp ovadaki köylere dağıttı. Halkın kulübeleri de ışığa kavuştu. Tanrı Zeus, Olimpos Dağı’nın başından bunu görünce çılgına döndü. Nasıl olabilir? Kim yapabilir bunu? Araştırıp soruşturdu. Meğer Prometeus yapmış. Yakalatıp Kafkaslar’daki kayalardan birine bağlatıyor zincirle. On yedi gün arayla bir kartal gelip ciğerini gagalıyor. Yara kabuk bağlamak üzereyken kartal yeniden geliyor, yeniden gagalıyor. Çok büyük bir işkence. Sonunda Prometeus’un oğlu Herküles büyüyor da, babasının zincirlerini söküyor, onu işkenceden kurtarıyor. Halka ışık götürmek hiçbir yerde kolay değildir” diye yazıyor defterine Dimitrios.

Eşekli Kütüphaneci - Fakir Baykurt

8 Beğeni

Küçücük bir dünyada büyük insanlar olarak kalmak mı istiyoruz, yoksa uçsuz bucaksız bir dünyada küçük insanlar olmak mı?

Kara Bulut - Fred Hoyle

3 Beğeni

“Biraz sağduyusu olan hiç kimse savaştan hoşlanmaz, savaş gerekli olsa bile; ve savaşı başlatan general, yalnız emrindeki askerlere değil, savaşın kaçınılmaz sonucu olan sıkıntı ve felaketlerden ötürü bütün milletine karşı sorumludur”
Kont Belisarios sayfa:137

2 Beğeni

Baba İlyas: İcap ederse Mirza’nın işini bilahare öldürücü yumruğumla da hallederim.

Midyeci, ağzı açık: Hakikaten tek yumrukla adam öldürebilir misin?

Baba İlyas: Elbette. Öyle olmasa öldürmeyici yumruk derdim

Kapalıçarşı - Fuat Sevimay

4 Beğeni

“Yaşayan bir beden acı duyar Kuğu; yaşayan bir beden yaşlanır: ölür. Ölüm, yaşamımızın ve tüm yaşamın bedelidir”

En Uzak Sahil - Ursula K. Le Guin

7 Beğeni

Günlerdir gülüyorum garip bir şekilde :rofl:

1 Beğeni

“Çünkü sen, yalnızca kolay, oyun gibi ve ağırlıktan yoksun olanı seversin. Bir kadere müdahale etmekten korkarsın.”

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu - Stefan Zweig

1 Beğeni

Birkaç aydır her kitaba post-it yapıştırarak onlarca alıntı işaretledim ama arada bir bakıyor da olsam hiçbiri aklıma gelmiyor. Yalnızca yazdığım kurgulardan birinde kullandığım için aklıma Dostoyevski’ den bir alıntı geldi.

“İnsan bütün kalbini bir başka kalbe akıtmak istiyor, her şey neşeli olsun, her şey gülsün istiyor.”

Beyaz Geceler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

2 Beğeni

“Vaktiyle bir “benliğim” vardı; artık sadece bir nesneyim… Yalnızlığın bütün uyuşturucularını tıka basa alıyorum; dünyanın uyuşturucuları bana benliğimi unutturamayacak kadar hafiftiler. İçimdeki peygamberi öldürmüş olduğuma göre, nasıl olur da insanlar arasında hâlâ bir yerim olabilir ki?” Çürümenin Kitabı - Emil Michel Cioran

1 Beğeni

“Eşit olmadığımızı ve olamayacağımızı biliyorum; ama bence, saygınlık bulmak için, sözde ayaktakımından uzak durması gerektiğini sananla, yenilmekten korktuğu için düşmandan kaçan alçak arasında bir ayrım yok.”

Genç Werther’in Acıları - Johann Wolfgang von Goethe

3 Beğeni

Tanınmış bir elektrikli süpürge üreticisi 1950’lerde süpürgenin dizaynını biraz geliştirmeye çalışmıştı. Süpürge hortumunun ucundan iki üç santim içeriye jilet gibi keskin bıçakları olan bir döner pervane yerleştirilmişti. İçeri emilen hava bıçağı döndürecek, bıçak da hortumu tıkayabilecek kumaş tiftiği, ip veya hayvan kıllarını ince ince kıyacaktı.
En azından böyle olması planlanmıştı.
Fakat olay, penisi parçalanmış bir sürü herifin hastanelerin acil servisine koşmasıyla sonuçlanmıştı.

Chuck Palahniuk - Tıkanma

2 Beğeni

“bizim ortak zaferimiz bu, bu dünyayı birlikte yarattık, gelin her zaman böyle yapalım: insanlar arasındaki engelleri kaldıralım, bütün oyunları birlikte oynayalım, birlikte seyredelim, kendimize isimler vermeyelim, yaptığımız işlerle varolalım, bunun dışında kalan bütün sahte unvanları, kurumları, insanın kendini üstün bir şey saymasına yolaçan düzenleri yok sayalım…”

Oyunlarla Yaşayanlar - Oğuz Atay

5 Beğeni

“Ey sevgili milletim! Neden böyle yapıyorsun? Neden az gelişiyorsun? Niçin bizden geri kalıyorsun? Bizler bu kadar çok gelişirken geri kaldığın için hiç utanmıyor musun? Hiç düşünmüyor musun ki, sen neden geri kalıyorsun diye durmadan düşünmek yüzünden, biz de istediğimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hâli ne olacak diye hayatı kendimize zehir ediyoruz.”

Oyunlarla Yaşayanlar - Oğuz Atay

4 Beğeni

Aslında devamıyla başka bir tarafa evriliyor ama her cümlesi güzel. Elinize sağlık.

1 Beğeni