Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“Ey sevgili milletim! Neden böyle yapıyorsun? Neden az gelişiyorsun? Niçin bizden geri kalıyorsun? Bizler bu kadar çok gelişirken geri kaldığın için hiç utanmıyor musun? Hiç düşünmüyor musun ki, sen neden geri kalıyorsun diye durmadan düşünmek yüzünden, biz de istediğimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hâli ne olacak diye hayatı kendimize zehir ediyoruz.”

Oyunlarla Yaşayanlar - Oğuz Atay

4 Beğeni

Aslında devamıyla başka bir tarafa evriliyor ama her cümlesi güzel. Elinize sağlık.

1 Beğeni

‘‘Evet, evet, öyle bir yer olmalı ki insan kalabalıkta yaşamalı fakat içine girmeden…’’

[Mehmet Rauf - Eylül]

2 Beğeni

“Herkes ciddi, herkesin yüzünde sert bir ifade var; herkes sadece önemli şeyler hakkında konuşuyor, felsefe yapıyor, fakat bu arada herkesin gözü önünde işçiler iğrenç bir şekilde yiyor, yastıksız uyuyor, bir odada otuz kırk kişi kalıyor, her yerden böcek, rutubet ve ahlaksızlık çıkıyor… Ayrıca tüm sohbetlerimizin sadece kendimizin ve başkalarının dikkatini dağıtmak için olduğu da gayet açık. Haydi, gösterin bana. O kadar çok konuşulan kreşler nerede? Peki ya okuma odaları? Bunları sadece romanlarda yazarlar, gerçekte ise öyle bir şey yoktur. Sadece pislik, sadece kalabalık, sadece barbarlık vardır! Korkuyorum ve bu yüzden ciddi yüzlerden pek hoşlanmıyorum, ciddi konuşmalardan korkuyorum. En iyisi susmak!”

Vişne - Anton Çehov. Trofimov sanırım kitaptaki favori karakterim. Henüz kitabın yarısını okudum ama kitapta yer alan diğer tüm karakterlerden çok daha iyi.

1 Beğeni