Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Zorba - Nikos Kazancakis

8 Beğeni

4 Beğeni

“İnsan canavardır!” diye bağırdı ve sopasını şiddetle taşlara vurdu. “Büyük canavar! Zatın bunu bilmiyor. Bütün işlerin yolunda gitmiş, ama bir de bana sor. Canavar, diyorum sana! Ona kötülük mü ettin? Senden çekinir ve titrer. İyilik mi yaptın? Gözlerini oyar… Aradaki uzaklığı koru patron! İnsanlara umut verme. Hepimizin eşit olduğumuzu, hepimizin eşit haklara sahip bulunduğumuzu söyleme; çünkü hemen senin hakkını çiğner, elinden ekmeğini kapar, açlıktan gebermeye bırakırlar seni.”

Zorba - Nikos Kazancakis

8 Beğeni

Tapınağın yakınındaki çam ormanında, ağaçların arasında, sağa sola dağılmış mezarlar gördüm. Mezarları seyredince düşündüm: Kimler çekip gitmemişti ki bu dünyadan? Yan yana uçan kuş çiftleri gibi, dalları iç içe geçmiş ağaçlar gibi birbirine sonsuza dek aşk sözü vermiş olan erkek ve kadınlar bile günü geldiğinde birbirinden bu şekilde ayrılıyordu. Böyle düşününce kelimeler boğazımda düğümlendi.

Kuzeye Giden İnce Yol - Matsuo Başo

4 Beğeni

Benim de altını çizerek okuduğum bir bölümdü kitapta. Yeniden anımsamış oldum sayenizde :pray:

2 Beğeni

Kitapta gerçekten çok güzel bölümler var, beğenerek, hayranlık duyarak okuyorum. :smiley:

2 Beğeni

“Hiçbir şair, nesir diline hakim olmadıkça, büyük bir şiir yazamaz.”

T.S.Eliot; Edebiyat Üzerine Düşünceler, sayfa 138

3 Beğeni

Genç bir kızsan sana çizilmiş kadere uzun müddet direnemiyorsun. İçinde kırılacak eşya, hatta daha fenası sadece kendisine değil, çevresine de zarar verebilecek patlayıcı taşıyan bir paket gibi daima göz önünde tutuluyorsun. Ne olur ne olmaz diye, doğduğunda babana, varsa erkek kardeşlerine, hatta amcalarına, dayılarına, sonra da ilk fırsatta baş göz edilip kocana teslim ediliyorsun. “Bir an evvel evlen de yerini bil” diyorlar sana. “Ne yani yıllarca yersiz miydim ben? Doğduğum bu ev benim neyimdi?” diye düşünmeye başlıyorsun. Böyle böyle, hiçbir yerin sana ait olmadığını, olamayacağını anlıyorsun. Babanın evinden, kocanın evine gidiyorsun. Evden eve taşınan bir paketsin sen. Kapalı bir paket olarak doğup açılmış bir paket olarak ölüyorsun!

Saklı Bahçeler Haritası - Nermin Yıldırım

3 Beğeni

“Control the things you can control, maggot. Let everything else take a flying fuck at you and if you must go down, go down with your guns blazing.”

“Fault always lies in the same place, my fine babies: with him weak enough to lay blame.”

Kara Kule- Stephen King

“Hayır, özgür değilsin,” dedi. “Senin bağlı bulunduğun ip, öbür insanlarınkinden biraz daha uzun; hepsi bu kadar!”

Zorba - Nikos Kazancakis

7 Beğeni

Hüzün, yok olanın eksikliğinden, üzüntü ise var olanın eksikliğinden kaynaklanır.

– Ali Şeriati

Farfara - Sezgin Kaymaz

7 Beğeni

“Klasik bir eser, yazıldığı dili konuşan milletin karakterini belirleyen bütün duygu tonlarını, bir sanat eserini sınırlayan bütünlük içerisinde en zengin bir ölçüde ifade edebilen bir ederdir. Klasik bir eser, böyle zengin bir muhtevayı hem en iyi şekilde temsil ede hem de ait olduğu toplumun tüm sosyal sınıflarını oluşturan fertlere her şart altında hitap edebilen bir eserdir.”

T. S. Eliot; Edebiyat Üzerine Düşünceler, Sayfa 183

1 Beğeni

Her cümlesine katıldığım bir mektup :slight_smile:

Evlenmeden Önce - Doğan Cüceloğlu

6 Beğeni

Hippi/ Coelho

1 Beğeni

Her yeri ekrandan görebiliyor olmak yürümenin anlamını hafifletiyor, sanki altını boşaltıyor. Bir de ülkemiz yürümek için yeterli konfora sahip değil bence. Hele de kadın olarak alıp başını ıssızlarda yürümek, aman Allah’ım. Gerçi kitapta da genelde erkeklerin yürüme serüveni anlatılıyor, çünkü çağlar geçti ama bireyselliğin erkeğe ait bir kavram olmasını aşamadık. Biraz aşmaya çalışıyoruz ama o kadar.

1 Beğeni

“Korku öyle bir şeydi ki, bir kere girdiği binayı temelinden çürütür, yok eder ve sonunda ancak onunla birlikte yok olurdu.”

“İnsan düşüncelerini ancak yazarak daha doğru ifade edebilir. Çünkü yazı düzenlidir. Cümleleri iyi kullanmayı biliyorsan sağlıklı da düşünebilirsin.”

“İnsanoğlu en kolay gözyaşını harcar. İnsanoğlu en kolay gözyaşına aldanır.”

FARUK DUMAN - SUS BARBATUS! 3

5 Beğeni

“Uygar insanlar, vahşilerden daha nezaketsiz olur çünkü genelde kafaları kırılmadan kabalık edebileceklerini bilirler.”

“Arzu cesaretle birleştirilirse daima bir yol bulunur.”

ROBERT E.HOWARD - CONAN CİLT 1

8 Beğeni

“Nereye gidersen git, yanlış yapman gerekecek. Bu hayatın temel şartı kendi kimliğine aykırı davranmak zorunda kalmak. Bir noktada, her canlının bunu yapması gerekiyor. Nihai karanlıktır bu, yaradılışın bozguna uğramasıdır; hayatla beslenen, evrenin her yanındaki lanettir bu.”

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? - Philip K. Dick

7 Beğeni

Ama her zaman için bir sıfatı olur kişinin, çünkü her şey olmak imkânsızdır ve üstelik hiç olmak da imkânsızdır. Çünkü kısacası, her şeyden kaçabiliriz, kendimiz hariç.

BALTASAR İLE BLİMUNDA - JOSÉ SARAMAGO

1 Beğeni

“Ruh çok sevilesi, ama aynı zamanda son derece korkunç bir şey olmalı. Tanrı aşkına, söyle dindar adam! İnsanın ruhu olmadan yaşaması daha iyi olmaz mıydı?”
-Yanıt beklercesine sustu yeniden. Gözyaşlarını zor zapt ediyordu. Kulübedeki herkes yerinden kalkmıştı. Ama o, sadece papazı görür gibiydi. Yüzünde yeni bir hırs dalgasının ürkütücü ifadesi belirmişti. Bu da diğerlerine çok korkunç geliyordu.- “Ruh ağır bişey olmalı,” diye sürdürdü sözünü yanıt alamayınca. “Çok ağır. Daha yaklaşırken bile korkunun ve hüznün gölgesi düşüyor üzerime. Oysa ben daha önceleri ne kadar hafif ne kadar neşe dolu biriydim.”

Undine, Friederich De La Motte Fouqué

3 Beğeni