Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

(Hiçliğin bekçisi…) #513

Tamam sen de insanlığın içindeki bir insan olarak ben de dolaylı olarak insanlık için endişeleniyorum. :thinking:

(Emre ) #514

Siz de okuyun lütfen Agape Hanım, hani bir tarafı hep hain ilan ediyoruz ya bu kitabı okumayanlar da haindir diyorum ve artırıyorum. Daha doğrusu; insanın kendine hainlik.

(Hiçliğin bekçisi…) #515

Geliyo beş kardeş… :vulcan_salute:

(Kingebu) #516

Kendini çok kaptırmışsın dostum.

(Emre ) #517

Arada oluyor öyle. Siz daha çok biliyorsanız siz yazın sizi okuyalım.

(Kingebu) #518

Emin ol herkes birşeyleri biliyor ve bildiklerini gerçek sanıyor yada bildiklerinin gerçek olmasını istiyor.Ben o kadar çok şey bilmiyorum malesef. :slight_smile:

Aşı hakkında bu şekilde düşünen insanları gördükçe korkuyorum. Her şey tartışılabilir, tartışılmalıdır da ama bu kadar komplo teorisinin ne gibi bir faydası olur bilmiyorum. Konu dışı yazdığımın farkındayım. Şu linkleri paylaşıp gidiyorum.

• Bu kargaşanın içine girmezsek iyi ederiz, beyefendi. Burada sadece yumruk yeriz.

• Öyle, diye cevap verdi Phileas Fogg, ne kadar siyasi olsa da yumruk yumruktur.

80 Günde Devri Alem - Jules Verne

“Mitch, ben yaşlılığı kucaklıyorum.”
Kucaklamak mı?
“Evet. Çok basit. Büyüdükçe daha da öğreniyorsun. Eğer hep yirmi iki yaşında kalsan, hep yirmi iki yaşında olduğun kadar cahil olursun. Yaşlanmak sadece çürümek demek değildir bildiğin gibi. Büyümektir. Öleceğini bilmek olumsuz düşüncesinden daha önemli olan öleceğini anladığın için daha iyi bir yaşantı sürdürmektir.”
Peki eğer yaşlılık bu kadar değerliyse niçin herkes, “Keşke yeniden gençlik yıllarına dönebilseydim” diyor? Hiç kimse, “Keşke altmış beş yaşında olsaydım” diye söze başlamıyor.
Gülümsedi. “Bu söz neyi yansıtıyor dersin? Tatmin olmamış kişiler. Layıkıyla yaşanmamış hayatlar. Anlamı bulunamamış yaşamlar. Eğer hayatın anlamını bulduysan geriye gitmek istemezsin. İleriye gitmek istersin. Daha da yapmak, daha da görmek istersin. Altmış beş yaşına dek bekleyemezsin.”

Öğretmenim Mori’yle Salı buluşmaları, Mitch Albom

“Senin o acayip kalbinin anahtarına sahip tek kadının binlerce kilometre uzakta olduğunu biliyorum. Başka biriyle mutlu olmaktansa onunla perişan olmayı yeğleyeceğini de.”

Locke Lamora’nın Yalanları / Scott Lynch

(Didem) #523

“On beş yıldır beni kimse görmedi. İnsanın bir hayatı olması için bir yüz gerekir. Benim yüzüm bir kazada parçalandı ve her şey bir gecede, yirmi yaşımda duruverdi.

Yüzü olmayan bir adam, belgisiz bir zamirdir.”

Antoni Casas Ros - Almodovar Teoremi

(Emre ) #524

Kudret Bey düştüğü bu tezattan adeta habersiz, bizimle beraber vapura binen hanımlara, yarı acıyan, yarı küçük gören gözle bakıyordu:

-Zavallılar, şunlara bak Cemal! Ne hale koymuşuz kardeşim! Kendi kardeşlerimiz bunlar… Ne zaman bu kadınlara, kendi hayatlarını yaşamak hakkını vereceğiz, “Güneşi rahatça görebilirsiniz artık…” diyeceğiz?

Ahmet Hamdi Tanpınar - Sahnenin Dışındakiler

… ve can sıkıntısı kötüdür, çünkü tam olarak gayret sarf etmiyorsun demektir; tembellik ediyorsun…

Dr. Kan Bedeli - Philip K. Dick

”Dur biraz… Aslında tüm bu tuvalet duvarı sloganlarının siyasal dürtüden tamamen yoksun olmaları mümkün. Her şey sadece dilin isyanı olabilir. Tuvalete sadece bedeninin alt kısmı değil, onunla birlikte dilin de giriyor. Dilin de uçkurunu çözüp kenarını rahat bırakma, bütün o berbat günü, bütün o boktan hayatı boyunca birikenleri kusma ihtiyacı var. Salakça laflar duyuyorsun, salakça gazeteler okuyorsun, salak insanlarla konuşuyorsun ve tuvalette tek başına kaldığında gayet insani bir şekilde duvara ‘s.ktir’ yazmak geliyor içinden. Bunlardır dilin küçük ve büyük ihtiyaçları. Şimdi de, kenef muhabbeti yaparken, aslında dil hakkında konuşuyoruz.”

“Ciğerlerin soğuduğunu ve beynin donduğunu söyleyeyim sadece — ve benim gitmem gerekiyor. Karım ne konuştunuz o kadar diye sorarsa, ‘boktan şeyler’ diyeceğim.”

“İşte söyledin! O pek hassas dilinle! Çocuklar, onun şerefine içelim. Sanırım bu bir aydınlanma”

GEORGI GOSPODINOV - DOĞAL ROMAN

(Metal Storm) #527

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Tevik Fikret/ Han- ı yağma

(Grey Angel) #528

Bu kitaba aşığım. Mori gibi bir öğretmenim olsun çok isterdim.

(Halil İbrahim Çelik) #529

"Kişinin kendi yaşamıyla bağlantılı bir mitolojik hikayeyi keşfetmesi onun kendisini kavrayışını derinleştirir. Bu bağlantı aynı zamanda kişinin görünürde tesadüfi, bölük pörçük ya da trajik görünen anların aslında nasıl da bir bütünün parçası olduklarını anlamasını sağlar. "
Robert A. Johnson ve Jerry M. Ruhl “Bir Yaşamınız Daha Olsa”

(Halil İbrahim Çelik) #530

“Mitleri okuyun. Onlar size içinize dönebileceğinizi öğretirler ve sembollerin mesajlarını almaya başlarsınız. Diğer toplumların mitlerini okuyun, kendi dininizinkileri değil, çünkü kendi dininizi olgularla yorumlama meyliniz vardır – ama diğerlerini okursanız, mesajı almaya başlarsınız.”

• Joseph Campbell, Mitolojinin Gücü

(Halil İbrahim Çelik) #531
  • “Canavarlar da korkar,” dedi Lettie. “Bu yüzden canavardırlar.”
    Neil Gaiman,Yolun Sonundaki Okyanus

“Hep derim, darağacına çıkacaksan kalabalığa bir espri yap,
cellada bahşiş ver ve tabureyi dudaklarında bir gülümseme ile
tekmele.”

Zaman Çarkı V, Göğün Ateşleri