Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“Hayatımın mahvolduğunu hissediyorum.Sanırım bunu çok erken fark ettim.”
Neal Stephenson - Cıva

7 Beğeni

Kitabı bitirdiniz mi?

Evet , bitirdim. @narpal

1 Beğeni

Kitabı beğendiniz mi? Almayı düşünüyorum ama karar veremedim. İyi yorumlar kadar kötüleri de var.

1 Beğeni

Usta ve Margarita, Mihail Bulgakov

5 Beğeni

Kitabı “genel” olarak beğendim diyebilirim.Kitabın dili beklediğimdende ağır çıktı , gerek (derin) betimlemeler gerekse yazarın tarihi olayları ele alış biçimi zaman zaman beni yormadı desem yalan olur.Kitabın bazı bölümlerinde yazar okucuyu adeta bilgi kombosuna tutuyor tamda bu noktada tarihi olayları başarılı bir şekilde bilimkurgu ve fantezi ile harmanlamasından şahsen büyük keyif aldım.Özellikle kitabın sonu “harika” bir şekilde bitiyor.Sitede, İkinci kitabın bandrolünün alındığı haberini görüncede istemsizce sevindim.
Bence Neal Stephenson ’ nın Anathem’dan sonra en başarılı ikinci kitabı.
Size tavsiyem sakin bir kafa ile eseri okursanız ve türede (tarih - bilimkurgu) ilginiz varsa eseri size rahatlıkla tavsiye ederim… @narpal

8 Beğeni
  • Antipati: Dostumuzun dostunun bizde uyandırdığı his.
  • Bağnaz: Katılmadığımız bir fikre inatla ve hararetle bağlı kimse
  • Cahil: Sizin için bildik olan kimi malumatlardan haberdar olmayan ama sizin hiçbirşey bilmediğiniz başka konularda birşeyler bilen kişi.

Epigramlar ve Şeytanın Sözlüğü’nden Okkalı Maddeler - Ambrose Bierce

11 Beğeni

‘“Demek iki karanlık gemi gibiymişiz…’” diye alıntı yaptım.
“… ‘yakın geçen ama birbirini görmeyen.’” diye bitirdi Denna.
“Felward’in Sonu,” dedim, saygıdan ziyade hayranlıkla. “O oyunu çoğu kimse bilmez.”
“Ben çoğu kimse değilim,” dedi Denna.
“Bunu bir daha unutmayacağım,” deyip abartılı bir hürmetle önünde eğildim.

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss

5 Beğeni

Ne güzel gün! Hava ne sıcak, ne serin;
Bir bulut, tozunu siliyor bahçenin;
Bülbül coşmuş, sesleniyor sarı güle:
Şarap iç şarap da yüzüne renk gelsin!

Ömer Hayyam - Dörtlükler ( Rubailer) - İş Kültür baskısı

7 Beğeni

“Yalnızdım.Koca dünyada bir başımaydım.Kendim için bile yalnızdım.”
Biri Hiçbiri Binlercesi - Luigi Pirandello

12 Beğeni

Kral Dionysius, Odysseus’un dertleri irdeleyip kendi dertlerini bilmeyen dil bilginleriyle; çalgı aletlerini akort etmesini bilip yaşayışlarını akort etmesini bilmeyen müzisyenlerle; adaletten söz edip adaleti uygulamayanlarla alay edermiş.

• Denemeler Montaigne
5 Beğeni

İnsanlar, canavar ve canavar hikâyeleri uydurmayı severler. Bunu yaptıkları zaman kendi canavarlıklarını görmezler. İçkinin dibine vurduklarında, sahtekârlık, hırsızlık yaptıklarında, karılarını kayışla dövdüklerinde, yaşlı büyükannelerini aç bıraktıklarında, tuzağa düşmüş bir tilkiyi gübre yabasıyla delik deşik ettiklerinde ya da dünyada yaşayan son tekboynuzu ok yağmuruna tuttuklarında gün ağarırken kulübelerin arasında dolanan Bane’in onlardan daha kötü olduğunu düşünmek işlerine gelir. Böylece yüreklerine su serpilir. Yani yaşamak kolaylaşır.

Andrzej Sapkowski - Son Dilek

16 Beğeni

"Şu anda bu koskoca dünya üzerinde kendisini düşünen bir tek kişi. İle mevcut olmadığına o kadar emniyeti vardı ki acı bir kabadayılıkla kendisi de hiç kimseyi düşünülmeye layık bulmuyor; fakat bundan sebebini anlayamadığı bir üzüntü duyuyordu. "
-Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali

“Asgari maaşlı bi hayata hapsoldum.Düzgün yaşamanın bir anlamı var mı , nasılsa sağ çıkamayacağım.”
Yedi Deli Adam - Roberto Arlt

3 Beğeni

Başkalarının verdiği imkanla ışık saçan biri olma, başkalarının yardımıyla elde edilecek sükûnete ihtiyaç duyma.Özetle bir adamın kendi başına dik durması gerekir, dik tutulması değil.

Kendime Düşünceler-Marcus Aurelıus

3 Beğeni

Yalnızca kaybedilmiş bir savaş, kazanılmış bir savaştan daha hüzünlüdür.

“Bir erkek bir meşedir, bir kadınsa söğüttür.” derlerdi. Meşe rüzgarla savaşır ve kırılırdı, ama söğüt gerektiğinde eğilir ve hayatta kalırdı.

Bir kaşık umut, bir fincan ümitsizlik diye düşündü.

Yaşam bir düştür ve hepimiz uyanıp sonra tekrar düşe dalacağız.

Zaman Çarkı V Göğün Ateşleri, Robert Jordan

5 Beğeni

Yoksullar içinde yaşayıp yoksulluk gördüm, hiç ağlamadım. Para benim neyime…Yalnızım…Kalbim kan ağlıyor.

Yasımı Tutacaksın - Larry Collins

2 Beğeni

Sandala uzanıp hayatımda ilk kez ölmeyi diledim. Fakat yaşamayı olduğu gibi ölmeyi de beceremediğimden, iyiliksever bir katilin ortaya çıkmasını umuyordum. İnsanın sıkıntıdan ya da acıdan ölemeyecek olmasına üzülüyordum.

Raymond Radiguet - İçimizdeki şeytan

11 Beğeni

“Asla , diye karşılık verdi eğitmen onlara, bir köpek asla kendisini gerçekten seven birisini ısırmaz.Böyle bir kötülüğü ancak insan yapabilir.”
Sadık Ruslan - Georgi Vladimov

5 Beğeni

İnsanların ehliyetleri yokken yollara çıkmasına izin bile verilmezken, kitapçılarda nezaketsiz insanların istedikleri kadar kitabı(bunun yanı sıra bilgiyi) bulabiliyor olmalarına anlam veremiyorum.

Stanislaw Lem

9 Beğeni