Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

(Hiçliğin bekçisi…) #594

O kadar uzun alıntılar ekleniyor ki okumayanlar için baya spoiler… En azından buğulandırabilirseniz harika olur. Kitabı okuyanlar girip bakar. Gerçi bu da amaca hizmet eder mi emin değilim. Bence alıntı daha çok merak ettirecek ama spoiler vermeyecek vurucu cümleler olmalı. Sizler ne düşünürsünüz bilmiyorum. :confused:

(galeme) #595

Uzun alıntıları doğrudan es geçiyorum ben ve söylediklerinize katılıyorum.

Katılıyorum :+1:t3:(20 karakter)

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #597

Alıntıladığım yerde seri hakkında veya kitap hakkında sürpriz bozacak birşey olmadığı için blursuz olarak veya özet olarak kapatmadan paylaşmakta sıkıntı görmedim. Hoşuma giden bir diyalog olduğu için paylaşmak istedim ve neresinden kesersem keseyim anlamsız olacak.
Eğer gözden kaçırdığım bir spoiler varsa söyleyin blur koyayım.

(Hiçliğin bekçisi…) #598

Eleştirim size yönelik değildi. Genele yönelikti. :slight_smile: Sizin uzun alıntınızın bu fikrimi belirtmemde elbette payı var. Diğer açıdan Mat’i biraz daha oturaklı cümlelerle görmek beni şaşırttı. Henüz daha oralara gelememiştim ve kendisinin böyle bir hale geleceğinden de emin değildim. Şimdi kafamda oldukça yetişkin görünüyor. :roll_eyes: En azından unutkan olduğum için benim açımdan bir sorun teşkil etmiyor. :smiley:

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #599

Ben Mat’in gözünden okurken hep böyle hissetmişimdir halbuki ama ne demek istediğinizi anlıyorum. Bölümü tamamen okuyunca siz de göreceksiniz .:slight_smile: Gerçi ben buna spoiler demezdim ama yine de blur koyayım.

(Hiçliğin bekçisi…) #600

Belki kişiden kişiye değisiyordur. Mat bana göre şu an ergen kıvamında. Belki yaşla da alakası olabilir bakış açısının. :blush:

“Eğer ben deli değilsem, deli olan sizsiniz,” diye yanıtladım. “Tercih sizin!”
Gayet dürüsttüm, çünkü seçimi ona bırakıyordum!

Bütün Öyküler - Jules Verne

(Batuhan Şimşek) #602

Şu sıralar sınav dönemdinde olduğum için pek ilerleyemiyorum kitapta hazır benden ileride olan birini bulmuşken şöyle bir şey soracağım.
Spoiler vermeden bana 4. Kitapta olan büyük bir olay söyler misiniz? Gaza gelip okumaya iyice heveslenmek için istiyorum çünkü çok uzun zamandır bitiremiyorum çok sevmeme rağmen.
Örnek olarak mesela 3. Kitabin finali çok güzeldi o tarz bunun sonunda da böyle olaylar var mı?
Biraz garip bir istekte bulunduğumun farkındayim bu arada :joy:

(Can) #603

Zaman Çarkı 4. kitabı okumayanlar bakmasın:

Rand’in halkını yaprakla kırması akabinde Asmodean ile birlikte Choedan Kal’ı tutarak Rhuidean’ı yerle bir etmesi, Kıraç’a su getirmeleri, Kıraç’ta fırtınayla birlikte yağmur yağarkenki o geri dönüşleri. Son kehanet beni gaza getirmişti devamını okumak için: Ve üzerinde hiçbir şeyin yetişmediği topraklara kan yağdığı zaman Ejderin Çocukları filizlendi, ölümle dans etmek üzere silahlanmış Ejderin Halkı. Ve o onları kıraç topraklardan çağırdı, ve onlar savaşla dünyayı sarstılar.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #604

Zaman Çarkı 4.kitap için Spoiler

Ishamael zaten söylemiş ama ben de ekleyeyim. Bir parça Mat’in ve en çok da Perrin’in yollarının başlangıcı sayılabilecek olaylar bu kitapta başlıyor. İki Nehir tekrar görüyoruz ve büyük bir savaşa tanıklık ediyoruz. Ayrıca Elayne ve Nyneave kara ajah ararlarken Nyneave ve Moghedien arasında bir düelloya da şahit oluyoruz.

Dingin bir şimdiki zamanı yaşamıyoruz artık, devamlı geleceğe hazırlanma gayreti içindeyiz.
Umberto Eco

Kaynak

Umberto Eco - Jean-Claude Carrière, “Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın”
Can Yayınları, 2017, 6. basım, 55. sayfa

Bu arada, hiç Lovecraft var mı elinizde?
Seksle ilgili bir kitap mı? (*)

Yakma Zevki - Ray Bradbury

* Lovecraft’ın soyadı, İngilizcede sevişme sanatı anlamına geliyor - yhn

(Emre ) #607

Yazmak iyidir ama düşünmek daha iyi; akıllılık iyidir ama sabretmek daha iyi.

Herman Hesse - Siddhartha

(Umut K.) #608

Doğrultup belimizi kalktığımızdan beri iki ayak üstüne,
kolumuzu uzunlaştırdığımızdan beri bir lobut boyu
ve taşı yonttuğumuzdan beri
yıkan da, yaratan da biziz,
yıkan da yaratan da biziz bu güzelim, bu yaşanası dünyada.

Arkamızda kalan yollarda ayak izlerimiz kanlı,
arkamızda kalan yollarda ulu uyumları aklımızın, ellerimizin, yüreğimizin,
toprakta, taşta, tunçta, tuvalde, çelikte ve pılastikte.

Kanlı ayak izlerimiz mi önümüzdeki yollarda duran?
Bir cehennem çıkmazında mı sona erecek önümüzdeki yollar?

Nazım Hikmet Ran - Nereden Gelip Nereye Gidiyoruz

(Zeynep) #609

“Odamı sınırlayan dört duvar arasında, varlığımı ve düşüncelerimi kuşatan hisarın içinde ömrüm azar azar eriyor bir mum gibi, hayır, yanlışım var, ömrüm bir oduna benziyor, ocaktan düşen bir oduna.Öteki odunların ateşinde kavrulmuş, kömürleşmiş, ama ne yanmış, ne olduğu gibi kalmış bir oduna benziyor.Fakat diğerlerinin dumanından, soluğundan boğulmuş.”
Kör Baykuş - Sadık Hidayet

… Kitap okumak çok zararlı bir şeydir, özellikle de genç yaşlarda! Bizim Grebyoşka’da iyi aileden, durmadan kitap okuyan bir genç kız vardı. Sonunda kitap okuya okuya bir papazın çömezine aşık oldu…

Ekmegimi Kazanırken - Gorki

Beğendiğim bir alıntı değil :slight_smile: dikkat çekici olduğu için ekledim. 100 yıldır toplumların kitaplara bakış açıları çok da değişmemiş.

(Emre ) #611

“… Ele geçireceğimiz tek şey kimi avuntular, kimi duyarsızlıklar olacak, bir takım beceriler elde edeceğiz ve bunlarla aldatacağız kendimizi. Ama asıl önemli olan şeyi, o yollar yolunu bulamayacağız.”

Siddhartha

(bilge) #612

“Hiçlikten önce, ilk başta yaratıcının hayat verdiği bir ya da birkaç yaşam formunda inanılmaz bir ihtişam vardır; ve bu ihtişam yerçekimi kanununa kaçınılmaz biçimde uyarak dönmekte olan gezegenin tanıklığında, başlangıçtaki en ilkel formdan en güzel en muhteşem olanına ve hala evrimleşmekte olanına kadar vardır.”

Charles Darwin, Türlerin Kökeni

Merak ettim, hangi sayfa da ( baskı farkı olabilir, bölüm de yazarsanız olur) geçtiğini yazar mısınız?