Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

(bilge) #699

“Hem, Adem’e göre, yemek için girdiğiniz zahmete değmeyen elma yoktu.”

Kıyamet Gösterisi - Terry Pratchett, Neil Gaiman

Çok fazla zaman türü var. Hayatlarımızı ölçtüğümüz zaman. Aylar ve yıllar. Ya da büyük zaman: dağları yükseltip, yıldızları oluşturan zaman. Ya da bir kalp atışımız ve sonraki arasında olan her şey. Bütün bu zamanların arasında yaşamak güç; bütün bunların arasında yaşıyor olduğumuzu unutmak da kolay.

Dönüş - Robert Charles Wilson

(Hiçliğin bekçisi…) #701

Buenos Aires’liler ellerinde kulaklarına dayalı cep telefonları ile dolanıyor, arabalarını cep telefonlarını omuzlarıyla kulakları arasına sıkıştırmış bir şekilde kullanıyor, toplu taşıma araçlarında, süpermarketlerde yine cep telefonuyla konuşuyor ve sokakları bile, sanki sözel bir virüs hayatlarının kontrolünü ele geçirmişçesine, bu şekilde süpürüyorlardı.

Kağıt Ev - Carlos María Domínguez

İşte orada devreye Stephen King giriyor ya bir gün bir anda cep telefonları üzerinden insanları zombiye çeviren bir sinyal yayınlansaydı. :slight_smile:

Nurtopu gibi “Cell” kıyameti :slight_smile:

Hangi kitap ? …

Stephen King - Cep kitabı

(Hiçliğin bekçisi…) #705

Hım… Zombilerden hiç haz etmem ama bu kitabı okumadıysan özellikle senin okumanı tavsiye ederim. :smiley:

Ekledim sepete. ilk siparişte alırım.

(Hiçliğin bekçisi…) #707

Nedense kitabı okurken içinde bahsedilen adam ilk başlarda seni andırdı. Tabii sonun ona benzemesin inşallah. Bu yüzden önermek istedim. İnceleme yaparken de yazacaktım iyi denk geldi bir-iki dakika önce bitirdim. :smiley:

Hakkımda hayırlısı :slight_smile: Ben de ilk başları okurum, sonunu okumam :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #709

Ahahaha. Dayanabilirsen dene bakalım. :smiley: Hikaye bilinmezlik üzerine kurulmuş.

Şuraya da bir-iki alıntı bırakayım.

“İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayat demektir; yığılmış kitaplar toplamı demek değildir asla.”

“Editörler iyi kitabın yokluğundan, yazarlar büyük yayınevlerinin yayımladığı 'b*k’lardan şikayet ediyordu; öfkeli iddiaları, başarısızlıklarını haklı kılan mazeretleri, çaresizce hırsları vardı her birinin.”

“Biz okurlar, sadece sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.”

Kağıt Ev - Carlos María Domínguez

Kitaplar insanların kaderlerini değiştirir.

@Agape bence kitap biriktiren hepimiz az biraz Carlos’uz…

(Hiçliğin bekçisi…) #711

Kitap biriktirmenin de türleri var aslında. Kitapta bunlara da değiniyor. :upside_down_face:

Evet, Carlos kolleksiyoncu değil kitapları okurken müsvedde olarak kullanması kitapların kolleksiyon değerini yok ediyor. Okuduğu kitap için uygun bir ortam yaratması 19 YY romanlarını okurken mum ışığında okuması vb onun tutkusunun kolleksiyon değil de okumak olduğunu gösteriyor.

Ünlü halk ozanı Sağopa Kajmer’in de dediği gibi;

Çoğumuz aslen deli ve dünya deliler hastanesi.

(Hiçliğin bekçisi…) #713

Ne ara okudun? :rofl: Bismillah yahu. :smiley:

90 sayfaymış, aklımda kalmasın dedim okudum :slight_smile:

Çöküşte olan adam safça “Ben artık hiçbir şeye değmem.” diyeceği yerde, ahlaki bir yalan söyler ve “Hiçbir şeyin değeri yok, hayat hiçbir şeye değmez.” der. Bu tür bir hüküm her zaman tehlikelidir, bulaşıcıdır: toplumun hasta toprağında kısa zamanda tomurcuk vererek büyür, tropikal bir kavram ormanına dönüşür. Bazen bir din (Hristiyanlık), bazen bir felsefe (Schopenhauer) olarak gelişir. Bazen böyle bir çürüme sonucu ortaya çıkan zehirli bitkiler dumanlarıyla hayatı binlerce yıl zehirler.

Putların Alacakaranlığı - Friedrich Nietzsche

“Dünyaya bakıyorum, buradaki ormanlara ve dağa, gökyüzüne, her şey yerli yerinde, olması gerektiği gibi.Ama biz öyle değiliz.İnsanlar değil.Biz hatalıyız.Yanlış yapıyoruz.Hiç yanlış yapan hayvan yok.Nasıl yapsınlar? Ama biz yapabiliriz ve yapıyoruz.Ve hiç durmuyoruz.”

Ursula K. Le Guın/Yerdeniz Öyküleri

Yükselen fırtınanın rüzgarlarına bindik,
Gök gürültüsünün sesine koştuk.
Şimşeklerin arasında dans ettik,
Ve dünyayı paramparça ettik.

Alacakaranlık Kavşağı, Robert Jordan

Özgür olmak için iktidarı devirenler, özgürlüğün karşıtı iktidarı devralırlar

Kont Öderland - Max Frisch