Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Bir sene önce biri bana Amerika’da neyin iyi neyin kötü olduğunu en iyi hangi kitabın anlatacağını, hangi kitabın tam anlamıyla Amerikan işi olduğunu ve büyük Amerikan romanının hangisi sayılabileceğini… sormuş olsaydı, tüm kusurlarına rağmen Huckleberry Finn cevabını verirdim. Ama şimdi tüm kusurlarına rağmen Gazap Üzümleri derim.

Boşa Geçirecek Vakit Yok - Ursula K. Le Guin

2 Beğeni

Geçmiş dediğiniz şey açık bir yaradan başka bir şey değil.

Bayan P. 4 Günler Haritası - Ransom Riggs

2 Beğeni

" Yüz yıldır olağanüstü bir biçimde artan zenginlik ve refahtan emekçilerin makul bir pay aldıkları söylenebilir miydi? Özgür oldukları söylenerek işçiler bir kenara atılmıştı, evet, onlara açlıktan ölme özgürlüğü tanınmıştı, onlar da bu özgürlüğü doyasıya yaşıyorlardı. Seçildikten sonra yoksulları eski çizmeleri kadar bile önemsemeyen ve ceplerini doldurup keyiflerine bakan alçaklara oy vermek karın doyurmuyordu."

Germinal - Émile Zola

8 Beğeni

…bu ulus (*) siyahilerden gasp edilen iş gücüyle, yerlilerden gasp edilen toprakların üzerine inşa edildi. Bundan bir buçuk yüzyıl önce ülkenin güney kesimleri bütün dünyanın en zengin yerlerinden biriydi ve o zenginliğin ölçütü pamuk, altın ya da benzin değil, kişinin sahip olduğu kölelerin sayısıydı.

(*) ABD

Bayan P. 4 Günler Haritası - Ransom Riggs

3 Beğeni

Her şey geçmişe dayanıyor, diye düşündü Tyrion. Annelerimize, babalarımıza ve onlardan önce onların annelerine babalarına. Bizler, bizden önce gelenlerin iplerinin ucunda dans eden kuklalarız, bir gün bizim kendi çocuklarımız o ipleri yakalayacak ve bizim yerimize dans etmeye devam edecek.

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi / Kılıçların Fırtınası - George RR Martin

5 Beğeni

Tütüncü Çırağı - Robert Seethaler

• ‘’… Zira aşktan kimse bir şey anlamaz.
  • Siz bile mi?
  • Özellikle de ben!
  • İyi ama o zaman neden insanlar sürekli her yerde aşık olurlar?
  • ‘‘Genç adam,’’ dedi Freud. Sonra durdu. Balıklama atlaması için insanın suyu anlaması gerekmez! ‘’
2 Beğeni

Gerçekliği doğrudan sorgulayamayız; bunun için yapılacak şey geleneklerimiz, inancımızı, tutucu taraflarımızı, gerçeklik inşamızı sorgulamaktır. Galileo’nun da Darwin’in de söylediği tek şey şuydu: “Düşündüğümüz şekilde olmak zorunda değil."

Boşa Geçirecek Vakit Yok - Ursula K. Le Guin

5 Beğeni

“Biz kitaplardan ibaretiz, onlar da gittiğinde geriye hiçbir şey kalmaz.”

Resimli Adam, Sürgünler - Ray Bradbury

2 Beğeni

“Zaferin tatlılığı ve yenilginin acısı bir düşler hançeri gibidir.”

Düş Hançeri, Robert Jordan

2 Beğeni

Ben kitap okuyan insanlardan hoşlanırım… Kitap okuyucuları da diğerleri gibi arkadaşlığa havadan sudan söz ederek başlamaya razıdır. Ama genellikle bu konudan daha da ileri gidebilirler. ( Sayfa 87)

Kemik Torbası - Stephen King

4 Beğeni

“Bizi gerçekten korkutan ve umutsuzluğa düşüren şey, dışımızdaki olayların kendileri değil, fakat bizim onlar hakkındaki düşüncelerimizdir. Bizi rahatsız eden ‘şeyler’ değil, onların anlamını yorumlama biçimimizdir.”

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar, Epiktetos

3 Beğeni

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck
(Not: Cümlelerin altını ben çizmedim, fakat kim çizdiyse vurucu cümleler seçmiş.)

3 Beğeni

Kır çiçekleri ve manzara seyretmenin önemli bir kusuru var,bedavalar,diye açıkladı.Doğa sevgisiyle fabrikalar çalışmaz.

Cesur Yeni Dünya-Aldous Huxley

7 Beğeni

Şans diye bir şey yoktur… Sadece kader ve doğru seçimler vardır.

5 Beğeni

“But man is not made for defeat," he said. "A man can be destroyed but not defeated.” ― Ernest Hemingway, The Old Man and the Sea.

Çevirisini beğenmediğim kitaplardan Yaşlı Adam ve Deniz. Ben çevirecek olsam şöyle yapardım:
“Fakat insan yenilmek için yaratılmadı,” dedi. “İnsan yok edilebilir fakat mağlup edilemez.”

6 Beğeni

Yazmak, gerçek dünyayla ilgili bütün düşünceleri silmişti. Hiç olmazsa bir süre için. Bence aslında yazmak sırf bunun için icat edilmişti. İyi ya da kötü, yazmak zamanın geçmesini sağlıyordu.

“yaprakları süpürme. çünkü ben onlarla sonbahar oynayacağım.”

naime erkovan

3 Beğeni

“Pandora’nın kutusu açılıp, Zeus’un içinde sakladığı bütün kötülükler dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: Ümit. O zamandan beri, yanlışlıkla kutuyu ve içindeki ümidi iyi şans olarak yorumladık. Fakat Zeus’un arzusunun, insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.”

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom

9 Beğeni

"Neden Jon, söylesene neden?”* diye inleyerek sordu annesi. *”Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor? Alçaktan uçmak pelikanların ve albatrosların işi, bunu onlara bırakmalısın. Hem niçin avlanmıyorsun oğlum? Artık bir kemik bir tüy kaldın.”
"Bir kemik bir tüy kalmak umurumda bile değil anne. Ben sadece havada ne yapıp ne yapamayacağımı öğrenmek istiyorum, anlıyor musun, hepsi bu. Sadece öğrenmek istiyorum.”

Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!”*

Bugün Martı Jonathan Livingston’un denizin üzerinde uçuş denemeleri yapmasının ardından 49 yıl geçti. Bana ve benim gibi martıların hayatlarına dokunduğu koskocaman 49 yıl.

8 Beğeni

Bu aralar Marquez okuyasım var, sizce de çok özel bir yazar değil mi?

Bazen kaderimiz bizleri görünmez kılar.

Ölümü umursadığı yoktu; ama yaşam çok şey demekti. O yüzden de idam hükmü verildiği andaki duygusu korku değil, özlem oldu.

“Bugün kesinlikle gelmesi gerekiyordu.”
“Kesinlikle gelen tek şey ölümdür albay.”

4 Beğeni