Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

(bilge) #759

Her türlü zorbalığın toplum tarafından makul ve yerinde bir gereklilik olarak karşılandığı, beraat kararı gibi her türlü merhamet göstergesinin toplumda tatminsizlik ve intikam duyguları uyandırdığı bir dünyada adaleti düşünmek gülünç değil midir?

Altıncı Koğuş, Anton Çehov

(Zeynep) #760

“Ağaçlar arasında bir ağaç, hayvanlar arasında bir kedi olsaydım, bu yaşamın bir anlamı olurdu, daha doğrusu bu sorunun hiç anlamı olmazdı, çünkü dünyadan bir parça olurdum.Bu dünya olurdum, oysa şimdi tüm yakınlık gereksinimimle onun karşısındayım.Öylesine önemsiz olan bu us, işte beni tüm evrenin karşıtı yapan bu.”
Albert Camus - Sisifos Söyleni

Hayvanlar insanlar gibi davranmaz. Savaşmaları gerekirse, savaşır; ve öldürmeleri gerekirse öldürürler. Ama oturup da zekalarını, diğer yaratıkların hayatlarını mahvetmek ve onları incitmek için yollar bulmaya harcamazlar. Saygınlık ve hayvanlıkları vardır.

Watership Tepesi - Richard Adams

Merhum (Enver Paşa) zannetti ki cihanı yenmek Abdülhamid’i korkutmak kadar kolaydır.

Efsuncu Baba - Hüseyin Rahmi Gürpınar

“Asla!” diye karşılık verdi eğitmen onlara, “Bir köpek asla kendisini gerçekten seven birini ısırmaz. Böyle bir kötülüğü ancak insan yapabilir.”

Sadık Ruslan - Georgi Vladimov

(ilhan) #764

“Sınırları aşmak nedir?”
“Yasaların temelinde kutsal kaidelerin değil de mantığın yattığını fark etmektir.”

Oliver Bowden - Assasins’s Creed - Gizli Sefer

Umudun yaşamı güzelleştirdiğini söylerler, yalan. Umut düş kırıklığı yaratmaktan, gereksiz yere acı çekmemizi sağlamaktan başka bir işe yaramaz, insana gereken yalnızca gerçektir: Basit, yalın ve kaba gerçek.

…….

….Bize gereken gerçektir, hayalden, büyüden, rüyadan arınmış gerçek. İçinize işleyen bakışlara kanmayın, hiçbir bakış masun değildir; buna çocuklarınki de dahil. Tatlı sözlere inanmayın; yalansız söz olmaz. Şarkılara, şiirlere, romanlara, oyunlara, filmlere kulak asmayın; onlar olanları değil, olması gerekenleri söyler. Çiçeklerin narin güzelliği, günbatımının lezzetli kederi, gökyüzünde usulca kayan ak bulutlar, denizlerin menevişli kıpırtısı, toprağı yemyeşil bir buğu gibi kaplayan ağaçların sevinç veren görüntüsü yüreğinizi yumuşatmasın, onlar volkan, deprem, fırtına, sel gibi büyük felaketleri gizlemek için yaratılmıştır.

Kukla - Ahmet Ümit

(m) #766

H.G.Wells-Tanrıların Tohumu

Insanlık mağlup olacak ve kendi yarattığı şeylerin içerisinde boğulacak!

Kralın İlk Yasası der ki tüm insanlar özgürdür. Çünkü seçme özgürlüğü olmayan insan kalbine hizmet edemez. Kalbine hizmet edemeyen insan Tanrılarına, Azizlerine ya da Kralına da hizmet edemez.

• Hain’in Kılıcı, Sebastien de Castell

(Sadece Emre ) #768

Yalnızca derisinin rengi benimkiyle aynı diye bir canlının hayatının değerini diğerinden üstün tutmak benim prensiplerimi küçük düşürür.

Miras - R. A Salvatore

…ona Kadıköy iskelesinin kanepelerinde rastladım.
“Ne var ne yok Sait?” dedim. “Hikaye yazıyor musun?”
“Yok” dedi, “Yaşıyorum.”

Nuhun Gemisi (Bu Diyar Baştanbaşa 1) Sait Faik’le görüşme bölümünden - Yaşar Kemal

(A. Kemal Aydın) #770

“En iyisi çalışmak, unutabilecek kadar çalışabilmek… Bedbahtlar, ölümü düşünmeye vakit bulanlardır. Ömrü kısaltan en büyük hastalık, hayatta vazifesiz kalmak, yaşamayı bitirmiş olduğu hissi de kendi üstüne çökmek değil midir?”

Falih Rıfkı Atay, Pazar Konuşmaları, 1966.

(Sadece Emre ) #771

“Veda, hayatı her gün yaşamakla edilir. Sevgi ve dostlukla, beden kalıcı olmasa bile hatıraların sonsuz olduğunu göstermekle edilir.”

Miras - R. A. Salvatore

"Kendi güçsüzlüğüm ve başarısızlık korkum dışında bir düşmanım yok "

Galaktik Çömlek Tamircisi /PKD

“Çünkü küçük mesele diye birşey yoktur.Tıpkı küçük hayatların olmayışı gibi.Bir böceğin, bir örümceğin hayatı nasıl seninki kadar önemliyse, senin hayatın da benim kadar önemli.Hayat hayattır.Yaşamayı sen de en az benim kadar istiyorsun.”

Galaktik Çömlek Tamircisi /PKD

(Erdal) #774

Bazen, koyunlarla birlikte yaşamak çok daha iyi, konuşmaz koyunlar, yiyecek ve su aramaktan başka bir şey yapmazlar. Ya da kitaplar, dinlemek isterseniz size ilginç öyküler anlatır kitaplar. Ama insanlarla konuşurken durum başka, öylesine tuhaf şeyler söylerler ki, konuşmayı nasıl sürdüreceğinizi bilemezsiniz.

Paulo Coelho - Simyacı

Kendisi de şair olan ana karakterin ölüm döşeğindeki sözleri

Özel olduğumuzu düşündük: algımızı açarak, empatimizi bileyerek, paylaştığımız acı kazanını dilin pistine döküp o düzensiz ızdıraptan bir saray dansı çıkarmaya çalışarak… Hiçbirinin bir anlamı yok. Biz tanrının yansıması değiliz, ne insanın ne de tanrının evladıyız. Biz sadece biziz, yalnız şımarıklıklarını karalayan, yalnız okuyan ve yalnız ölen.

• Fall of Hyperion, Dan Simmons

(Sadece Emre ) #776

Siz mi çevirdiniz bu alıntıyı?

Evet. Yanlışım olabilir çevirmen değilim.

“We thought we were special, opening our perceptions, honing our empathy, spilling that cauldron of shared pain onto the dance floor of language and then trying to make a minuet out of all that chaotic hurt. It doesn’t matter a damn bit. We’re no avatars, no sons of god or man. We’re only us, scribbling our conceits alone, reading alone, and dying alone.”

İki Nehir’de bir deyiş vardır.’’ Ayı kurdu da yense, kurt ayıyı da, kaybeden hep tavşandır. ’
Zaman Çarkı /Dünyanın Gözü