Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Yalnızca derisinin rengi benimkiyle aynı diye bir canlının hayatının değerini diğerinden üstün tutmak benim prensiplerimi küçük düşürür.

Miras - R. A Salvatore

14 Beğeni

…ona Kadıköy iskelesinin kanepelerinde rastladım.
“Ne var ne yok Sait?” dedim. “Hikaye yazıyor musun?”
“Yok” dedi, “Yaşıyorum.”

Nuhun Gemisi (Bu Diyar Baştanbaşa 1) Sait Faik’le görüşme bölümünden - Yaşar Kemal

12 Beğeni

“En iyisi çalışmak, unutabilecek kadar çalışabilmek… Bedbahtlar, ölümü düşünmeye vakit bulanlardır. Ömrü kısaltan en büyük hastalık, hayatta vazifesiz kalmak, yaşamayı bitirmiş olduğu hissi de kendi üstüne çökmek değil midir?”

Falih Rıfkı Atay, Pazar Konuşmaları, 1966.

3 Beğeni

“Veda, hayatı her gün yaşamakla edilir. Sevgi ve dostlukla, beden kalıcı olmasa bile hatıraların sonsuz olduğunu göstermekle edilir.”

Miras - R. A. Salvatore

3 Beğeni

"Kendi güçsüzlüğüm ve başarısızlık korkum dışında bir düşmanım yok "

Galaktik Çömlek Tamircisi /PKD

5 Beğeni

“Çünkü küçük mesele diye birşey yoktur.Tıpkı küçük hayatların olmayışı gibi.Bir böceğin, bir örümceğin hayatı nasıl seninki kadar önemliyse, senin hayatın da benim kadar önemli.Hayat hayattır.Yaşamayı sen de en az benim kadar istiyorsun.”

Galaktik Çömlek Tamircisi /PKD

5 Beğeni

Bazen, koyunlarla birlikte yaşamak çok daha iyi, konuşmaz koyunlar, yiyecek ve su aramaktan başka bir şey yapmazlar. Ya da kitaplar, dinlemek isterseniz size ilginç öyküler anlatır kitaplar. Ama insanlarla konuşurken durum başka, öylesine tuhaf şeyler söylerler ki, konuşmayı nasıl sürdüreceğinizi bilemezsiniz.

Paulo Coelho - Simyacı

8 Beğeni

Kendisi de şair olan ana karakterin ölüm döşeğindeki sözleri

Özel olduğumuzu düşündük: algımızı açarak, empatimizi bileyerek, paylaştığımız acı kazanını dilin pistine döküp o düzensiz ızdıraptan bir saray dansı çıkarmaya çalışarak… Hiçbirinin bir anlamı yok. Biz tanrının yansıması değiliz, ne insanın ne de tanrının evladıyız. Biz sadece biziz, yalnız şımarıklıklarını karalayan, yalnız okuyan ve yalnız ölen.

• Fall of Hyperion, Dan Simmons
7 Beğeni

Siz mi çevirdiniz bu alıntıyı?

Evet. Yanlışım olabilir çevirmen değilim.

“We thought we were special, opening our perceptions, honing our empathy, spilling that cauldron of shared pain onto the dance floor of language and then trying to make a minuet out of all that chaotic hurt. It doesn’t matter a damn bit. We’re no avatars, no sons of god or man. We’re only us, scribbling our conceits alone, reading alone, and dying alone.”

4 Beğeni

İki Nehir’de bir deyiş vardır.’’ Ayı kurdu da yense, kurt ayıyı da, kaybeden hep tavşandır. ’
Zaman Çarkı /Dünyanın Gözü

8 Beğeni

“Benim anlamadığım,” dedi babası Lezek “kuşlar ondan kaçmıyor bile. Onun bana doğru geldiğini görsem ben kaçardım.”

Terry Pratchett - Mort

:joy: Çok güldüm buna. :joy:

6 Beğeni

Hatırladığım kadarıyla burada Lezek oğlundan bahsediyor, değil mi?

Evet, Mort’tan bahsediyor. :sweat_smile: Muhabbetin devamı da komik. :joy:

1 Beğeni

Amacımız sadece kendimizi yönetmek olduğunda hepimiz birer kral oluruz.

Nicholas Eames, Kings of the Wyld

“Gerçekten de Tanis sen kendini bir şey zannediyorsun.”

Margaret Weis - İlkbahar Şafağı Ejderhaları

(Bu kitapta okuduğum en doğru ve en sevdiğim cümle)

1 Beğeni

Kör baykuşu nasıl buldunuz. Okunmasını tavsiye eder misiniz?

@Orhan_Kolibandi Yazarın naif üslubu beni derinden etkiledi , bazı satırlarda uzun uzun düşündüm.Kaba bir benzetme ile İran’ın Oğuz Atay’ı diyebilirim.
Kesinlikle tavsiye ederim.

O zaman kütüphaneye yollanıyorum. Teşekkürler.

“Padişah öksürünce şehzadeler kılıçlarını çeker.”

Oliver Bowden - Assasins’s Creed - Sırlar

(şehzadelerin taht kavgaları hakkında kullanılan bir cümle)

1 Beğeni