Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Aslan Asker Şvayk - Jaroslav Hašek

4 Beğeni

“Dün gece kimse uyumamış, Paul.
Dünyada.
Hiç.
Kimse.
Hiç kimse!
Yok öyle değil. Sarah radyoda uyuduğunu söyleyen birkaç kişi duymuş. Bin kişide bir kişi falandır. Radyo, California’da herkes gece boyu televizyon ve ışık yaktığı için elektrik şebekesinin çöktüğünü söyledi. Herkesin aklı çıkmış. Sen hiçbir şey duymadın mı? Sana anlatmak zorunda kalıyorum bunları. Aklımı kaçıracağım!”

Adrian Barnes | Uyuyamayanlar

5 Beğeni

“Eh,” diye meydan okudu Jarvis, “bu da yönetimin ilkel bir olgu olduğunu ispatlar, değil mi? Mükemmel bir ırkta ona hiç ihtiyaç duymazsın; yönetim bir zayıflık itirafı değil de nedir? Halkın bir kısmının geri kalanla işbirliği yapamayacağının ve bir psikolog tarafından anti-sosyal olarak nitelendirilecek bireyleri kısıtlamak için yasalara ihtiyaç duyulduğunun itirafıdır. Anti-sosyal bireylerin -suçlular gibi- hiç olmadığı bir toplumda yasalara veya polise ihtiyaç duyulmaz, değil mi?”

Bir Mars Destanı
Stanley G. Weinbaum

4 Beğeni

Galaktik Ansiklopedi’nin alkole ilişkin söyledikleri şunlardır. Ansiklopedi alkolün fermente şekerlerden oluşan renksiz değişken bir sıvı olduğu söyler ve bazı karbon esaslı yaşam biçimleri üzerindeki zehirleyici etkisine de dikkat çeker.

Otostopçunun Galaksi Rehberi de değiniyor alkole. Varolan en iyi içkinin Pan Galaktik Gargara Bomba olduğundan söz ediyor. Diyor ki bir tek Pan Galaktik Gargara Bomba içmenin etkisi beynin, etrafına ince bir dilim limon sarılmış bir altın külçesiyle sarhoş olması gibidir.

Rehber ayrıca en iyi Pan Galaktik Gargara Bomba’nm nerede harmanlandığını, yaklaşık olarak fiyatını, ve daha sonra ayılabilmeniz için hangi gönüllü kuruluşlara başvurabileceğiniz söylemektedir. Rehber bu içkiyi kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi bile anlatır. Bir şişe Eski Janx Spirit boşaltın der. Santragınus V denizlerinden bir ölçü su katın — Ah o Santragin deniz suyu, ah o Santragin Balıkları!!!

Üç parça Arcturan Megacin’i bu karışımda erimeye bırakın (uygun biçimde dondurulmuş olmalı, aksi halde içindeki benzen uçabilir). Fallia Bataklıkları’nda mutluluktan ölen Otostopçuların anısına dört litre Fallian bataklık gazı köpürtü içinde. Karanlık Qualactin Hipernane özünden bir ölçüyü gümüş bir kaşık sırtıyla ekleyin. Bir Algolyalı Güneşkaplanı dişi atın. İçkinin kalbine Algolya Güneşlerinin alevlerini yayarak çözülmesini seyredin.

Az Zamfur serpin.

Bir de zeytin.

İçin… ama… çok dikkatli.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Galaktika Ansiklopedisinden daha çok satılır.

6 Beğeni

“Bir çok şey gibi maalesef kitaplar da, artık kısa vadeli birer tüketim maddesi haline geldi, getirildi. Ne yapalım? Popüler kültür bizi buna zorluyor, modern çağ böyle istiyor! Ne istiyor? ‘Kitaplar kapanır kapanmaz içindekiler unutulsun’ istiyor.”

Cemil Meriç

3 Beğeni

Olayların her zaman göründüğü gibi olmadığı önemli ve yaygın bir gerçektir. Örneğin Yerküre gezegeninde, insanoğlu başardığı onca şeye dayanarak -tekerlek, New York, savaşlar vs- her zaman yunuslardan daha zeki olduğunu varsaymıştır ve bütün bunlar gerçekleşirken yunusların tek yaptığı suda oradan oraya atlayarak eğlenmek olmuştu. Ama öte yandan yunuslar da her zaman için insanoğlundan çok daha zeki olduklarına inanmıştı - hem de tam olarak aynı nedenler yüzünden.

Tuhaftır, yunuslar Yerküre gezegeninin yıkımının yakın olduğunu çok uzun zamandır biliyordu ve insanoğlunu tehlikeye karşı uyarmak için pek çok girişimde bulunmuşlardı, ama iletişim kurma çabalarının çoğu toplara vurmak ya da lezzetli lokmalar karşılığında ıslık çalmak gibi eğlendirme çabaları olarak yorumlandı, onlar da sonunda pes edip Vogonların gelişinden kısa süre önce kendi olanaklarıyla Yerküre’yi terk ettiler.

Yunusların bıraktığı son mesaj da yanlış yorumlanmış ve ıslıkla Amerikan Milli Marşı’nı çalarken çift ters takla atarak bir halkanın içinden geçmeleri şaşırtıcı karmaşıklıkta bir numara olarak değerlendirilmişti, oysa mesajın aslı şöyleydi: Elveda ve balıklar için teşekkürler.

Gerçekte, gezegende yunuslardan daha zeki tek bir tür daha vardı ve onlar da zamanlarının büyük bölümünü davranış araştırmaları laboratuvarlarında tekerleklerin içinde koşarak ve insanoğlu üzerinde korkutucu derecede ayrıntılı ve kurnaz deneyler yürüterek geçiriyorlardı. İnsanoğlunun bu ilişkiyi de baştan aşağı yanlış anlaması bile aslında bu yaratıkların planlarının bir parçasıydı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

3 Beğeni

Ey caladan’ın denizleri,
Ey Dük Leto’nun halkı…
Leto’nun kalesi yıkıldı,
Ebediyen yıkıldı…

Dune kitabından.

5 Beğeni

Robert Musil - Niteliksiz Adam 2. Cilt

Kitabı okuması zor mu? Değil mi? Ya da sıkıcı mı? Değil mi? Bir türlü karar veremedim ama bir şekilde okutturuyor kendini. Tavsiye ederim.

3 Beğeni

Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim… Ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim… Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır.

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim - Joanne Greenberg

3 Beğeni

Esk doğru düzgün eğitilmiş bir sihirbaz olsaydı bunun imkansız olduğunu bilirdi. Bütün sihirbazlar eşyaları nasıl yerinden oynatacağını bilirdi, protonlarla başlayıp yukarı doğru çalışırlardı; ama bir şeyi A’dan Z’ye götürürken asıl önemli olan, temel fiziğe göre, o şeyin alfabenin geri kalanından geçmesi gerektiğiydi. Bir şeyin A’da ortadan kaybolup Z’de ortaya çıkmasını sağlamanın tek yolu bütün Gerçekliğin yana kaymasıydı. Bunun yaratacağı sorunlar düşünülemezdi bile.

Eşit Haklar, Terry Pratchett

4 Beğeni

– Durumunuz kötü! Galiba içinizde bir ruh oluşuyor.
Ruh mu? Garip, çok eski, çoktan unutulmuş bir sözcük. Bazen “ruh ruha”, “ruhsuzluk”, “ruh yok edici” deyimlerini kullanırız ama ruh oluşması…
– Bu… çok mu tehlikeli, - diye mırıldandım.
– Tedavi edilemez, - diye açılıp kapandı makas.

Biz, Yevgeni Zamyatin

8 Beğeni

Bir Bulut Kaynıyor (Bu Diyar Baştanbaşa 4) - Yaşar Kemal

2 Beğeni

Vaktinde öl, bunu öğretir Zerdüşt.
Elbette, hiçbir zaman vaktinde yaşamayan, nasıl vaktinde ölsün?

Böyle buyurdu Zerdüşt - Friedrich Nietzsche

8 Beğeni

‪“Hak edilmeyen iyi şans daima bir tuzak barındırır.” ‬
Locke Lamora’nın Yalanları, Scott Lynch

9 Beğeni

Hakikatte bütün bu insanlar hakikat denen duvarın ötesine geçmek için birer delik bulmuş yaşıyorlardı.
Saatleri ayarlama enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

2 Beğeni

Fablehaven 5 - İblis Zindanının Anahtarları

Hadi bakalım… :smirk:

3 Beğeni

Tirabzoonn ? Rivrivriv boyle bi smile olmalı. :thinking:

İstanbul’dan bile bahsediliyor ama orijinali bilemiyorum gerçekten.

Sadece aptal bir zihin sahiplik seviyesinde düşünür. Derin kavrayışa sahip bir insan, kullanışı düşünür.

Sezgi - Osho

Taraflar birbirlerini ne kadar severse sevsin veya anlaşabiliyorsa anlaşsın iki insan arasındaki bağın hep aşılması güç sınırlar üzerinden kurulduğunu, içten içe arzulanan karşındakini tanıma, aklından geçenleri bilme, ruhen bütünleşme gibi ideallere tam manasıyla kavuşulamayacağını ve bu gerçeği fark etmenin yarattığı ıstırabı çok güzel özetlemiş:

“İnsan kendini tamamen verirse âşık olduğu birini uyurken izlemesi korkunçlaşabilir. Size kapanmış, kilitlenmiş, asla ulaşamayacağınız bir yere çekilmiş o zihni yansıtan yüz hatlarına bakarken yaşanan felci bazılarınız bilirsiniz belki. Benim gibi âşıklar için bir kâbustur bu. insan öyle anlarda yalnızca o yüzle, o kişilikle olan ilişkisi ölçüsünde var olduğunu bilir. Bu yüzden o yüz kendisine kapandığında, o kişilik kendi bilinemez dünyasında yittiğinde, insan kendini tamamen gayesiz hisseder. Karanlıkta dönen güneşsiz bir gezegene dönüşür.”

Kan Kitapları Cilt 2 - Jacqueline Ess’in Vasiyetnamesi - Clive Barker

Dünyanın küçük olduğu fikri neden bir yanılsamadır? O yanılsamaya nasıl kapınılır, gerçeğin farkına ne zaman varılır ve neden-nasıl ıstırap verir?

"Hani ‘Dünya küçük’ derler ya. Bu lafın saçmalığını ancak birini kaybettiğinizde anlarsınız. Dünya küçük filan değil. Çok büyük ve vahşi. Hele yapayalnızsanız.

Avukatken, o ensestçi zümrenin içindeyken, her gün aynı suratları görürdüm. Kimileriyle konuşur, kimilerine gülümser ve selam verirdim. Baroda düşman olsak da, aynı kibirliler topluluğunun parçasıydık. Aynı masalarda yemek yer, yan yana içki içerdik. Sevgililerimizi bile paylaşırdık, bunu her zaman bilmesek de. Böyle koşullar altındayken, dünyanın size zarar vermek istemediğine inanmak kolaydır. Evet, yaşlanırsınız ama diğer herkes de yaşlanır. Yıllar geçtikçe biraz akıllandığınıza bile inanırsınız. Halinizden memnunsunuzdur. Hayat fena değildir. Gece üçe kadar çalışma zorunluluğunuz bile azalır, banka hesabınız kabardıkça.

Ama dünyanın zararsız olduğunu düşünmek, ortak yanılsamaları mutlak gerçekler sanmak, kendini kandırmaktır. Jacqueline gidince bütün yanılsamalar dağıldı. Hayat tarzımı şekillendiren tüm yalanlar açığa çıktı. Dünya küçük değildir, içinde bakmaya katlanabildiğiniz tek bir yüz varsa ve bu yüz bir girdapta kaybolmuşsa. Dünya küçük değildir, sevdiğiniz kişiye dair tek tük ve hayati anılar, size her gün saldıran, çocuklar gibi çekiştiren, ilginizi talep eden binlerce an tarafından ezilme tehlikesiyle karşı karşıyaysa."

Kan Kitapları Cilt 2 - Jacqueline Ess’in Vasiyetnamesi - Clive Barker

4 Beğeni