Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

(Hanife Aldemir) #839

“Davul, zurna, ey gaziler, sokaklarda kalabalık… Hem oynayan, hem bağıran, hem de yürüyen coşkun ve genç askerler… Kendilerini nasıl bir akibetin beklediğini bilmeyen ve ‘ya gazi, ya şehit!’ diye bağırdıkları halde ölümü akıllarına bile getirmeyen zavallılar… Hayatın yeknesaklığı içinde birdenbire beliriveren bu korkunç değişikliği gülerek kabul eden, ona koşan ve ne için, kimin için ölmeye gideceklerini, nerede ve nasıl öldürüleceklerini sormayı asla akıllarına getirmeyen kahramanlar…”
Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali

“İçimizde kimse ölümden korkmuyordu, çünkü kimse ölümün ne olduğunu kavrayamıyordu.”

Leonid Andreyev- Kızıl Kahkaha

(bilge) #841

“Güçlü kadın ve erkeklerin oluşturduğu bir sınıf var ve bunlar hayatlarını bir şeye feda etmek istiyorlar. Reklamlar insanları gerek duymadıkları arabaların ve kıyafetlerin peşinden koşturuyor. Kaç kuşaktır insanlar nefret ettikleri işlerde çalışıyorlar, neden? Gerçekte ihtiyaç duymadıkları şeyleri satın alabilmek için.”

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk

İki kötülük arasında seçim yapmam gerekirse, demişti Mae West, daha önce denemediğimi seçerim. Bu ona mantıklı geliyordu.

ÖYKÜLER, Yakala ve Bırak-Lawrence Block

(Yusuf) #843

‘‘Fikrimi değiştirmeyeceğim’’ dedi. ‘‘Ve bu seni son görüşüm olacaksa (kalbim öyle olduğunu söylüyor) sana dair son anım diz çöküşün olmasın. Sen diz çöken bir adam değilsin, Steven’ın oğlu Roland. Hiçbir zaman olmadın ve seni o şekilde hatırlamak istemiyorum. Seni Calla Bryn Sturgis’te olduğun gibi dimdik ayakta görmek istiyorum; dostlarınla Jericho Tepesi’ndeyken olduğu gibi’’

Kule-Stephen King

(elif) #844

“Peder Zincir hiçbir hürriyetin sürekli hafife alınma hürriyetine benzemediğini iddia ederdi,” dedi Locke.
Locke Lamora’nın Yalanları, Scott Lynch

(Joy Crusher) #845

En önemli sorun -ya da en önemli sorunlardan biri, çünkü bir sürü en önemli sorun vardır- halkı yönetmekle ilgili en önemli sorunlardan biri, bu işin kime yaptırılacağını bulmaktır. Daha doğrusu halkı, kendilerini yönetmesine izin vermeleri için ikna etmeyi başaracak birini bulmaktır.

Otostopçunun galaksi rehberi

Bu hayatta, avcılar vardır, bir de avlar. Genellikle avcılar da bir başkasının avı olur. Hayatta kalmanın tek yolu besin zincirinde yükselmek ve avcı olmaktır.

Işığın Anısı, Robert Jordan & Brandon Sanderson

(Yusuf) #847

Yıllar önce Hüseyin Nihal Atsız’ın Ruh Adam kitabını okumuştum. Bugün yine elime aldım, sağına soluna bakıp içini karıştırmaya başladım. Aklıma bir bölüm takılmıştı. Kahramanımız Selim Pusat, Tanrı’nın karşısına çıkıp bir konuşma yapıyordu, ona meydan okuyordu. Konuşmanın bir bölümü:

• Ne diyorsun Selim Pusat?
  • Doğrudur!
  • Bütün olanların ilk sebebi senin kralcı oluşun mudur?
  • Evet!
  • Bunu ilk günah diye kabul ediyor musun?
  • Asla!
  • Neden?
  • Bütün o muhteşem kralları sen yarattın!

(Burak Mermer) #848

"Piyasanın kurallarını kabul etmeyen yazar basitçe yok olacaktır. Piyasanın kendisine sunduğu şeyi elinin tersiyle iten yazar, edebi açlığa ya da halihazırda okumuş olduğu kitapları yeniden okumaya mahkûmdur. Edebiyatın varlık nedeni olan yazar ve okur bugün yarı münzevi bir yaşam sürmektedir. Edebiyat piyasası dünyası, kitap üreticilerinin hâkimiyeti altındadır. Ancak kitapların üretilmesi edebiyatın da çoğaldığı anlamına gelmez.

Bir okur olarak kendi yazarımın özlemini çekiyorum. Vaatkâr tanıtım yazılarına şöyle bir göz gezdiriyorum ama içlerinden çok azı bir okur olarak zevklerime hitap ediyor. Kitabevleri de vitrinleri ışıklandırılmış süpermarketlere benziyor artık. Ürünleri kaliteliymiş gibi görünüyor ama lezzetleri hayal kırıklığına uğratıyor. Tıpkı meyve ve sebzelerin mutasyona uğrayıp, dış görünümleri pahasına tatlarının yavan olması gibi… Aynı şekilde, hem iyi hem de kötü kitaplar zamanla ana akım edebiyat içinde mutasyona uğramış durumda.

Bir yazar olarak kendi okurumun özlemini çekiyorum."

Okumadığınız İçin Teşekkürler, Dubravka Ugresiç (çev. Gökçe Metin)