Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

‘‘Fikrimi değiştirmeyeceğim’’ dedi. ‘‘Ve bu seni son görüşüm olacaksa (kalbim öyle olduğunu söylüyor) sana dair son anım diz çöküşün olmasın. Sen diz çöken bir adam değilsin, Steven’ın oğlu Roland. Hiçbir zaman olmadın ve seni o şekilde hatırlamak istemiyorum. Seni Calla Bryn Sturgis’te olduğun gibi dimdik ayakta görmek istiyorum; dostlarınla Jericho Tepesi’ndeyken olduğu gibi’’

Kule-Stephen King

1 Like

“Peder Zincir hiçbir hürriyetin sürekli hafife alınma hürriyetine benzemediğini iddia ederdi,” dedi Locke.
Locke Lamora’nın Yalanları, Scott Lynch

3 Likes

En önemli sorun -ya da en önemli sorunlardan biri, çünkü bir sürü en önemli sorun vardır- halkı yönetmekle ilgili en önemli sorunlardan biri, bu işin kime yaptırılacağını bulmaktır. Daha doğrusu halkı, kendilerini yönetmesine izin vermeleri için ikna etmeyi başaracak birini bulmaktır.

Otostopçunun galaksi rehberi

2 Likes

Bu hayatta, avcılar vardır, bir de avlar. Genellikle avcılar da bir başkasının avı olur. Hayatta kalmanın tek yolu besin zincirinde yükselmek ve avcı olmaktır.

Işığın Anısı, Robert Jordan & Brandon Sanderson

4 Likes

Yıllar önce Hüseyin Nihal Atsız’ın Ruh Adam kitabını okumuştum. Bugün yine elime aldım, sağına soluna bakıp içini karıştırmaya başladım. Aklıma bir bölüm takılmıştı. Kahramanımız Selim Pusat, Tanrı’nın karşısına çıkıp bir konuşma yapıyordu, ona meydan okuyordu. Konuşmanın bir bölümü:

• Ne diyorsun Selim Pusat?
  • Doğrudur!
  • Bütün olanların ilk sebebi senin kralcı oluşun mudur?
  • Evet!
  • Bunu ilk günah diye kabul ediyor musun?
  • Asla!
  • Neden?
  • Bütün o muhteşem kralları sen yarattın!

"Piyasanın kurallarını kabul etmeyen yazar basitçe yok olacaktır. Piyasanın kendisine sunduğu şeyi elinin tersiyle iten yazar, edebi açlığa ya da halihazırda okumuş olduğu kitapları yeniden okumaya mahkûmdur. Edebiyatın varlık nedeni olan yazar ve okur bugün yarı münzevi bir yaşam sürmektedir. Edebiyat piyasası dünyası, kitap üreticilerinin hâkimiyeti altındadır. Ancak kitapların üretilmesi edebiyatın da çoğaldığı anlamına gelmez.

Bir okur olarak kendi yazarımın özlemini çekiyorum. Vaatkâr tanıtım yazılarına şöyle bir göz gezdiriyorum ama içlerinden çok azı bir okur olarak zevklerime hitap ediyor. Kitabevleri de vitrinleri ışıklandırılmış süpermarketlere benziyor artık. Ürünleri kaliteliymiş gibi görünüyor ama lezzetleri hayal kırıklığına uğratıyor. Tıpkı meyve ve sebzelerin mutasyona uğrayıp, dış görünümleri pahasına tatlarının yavan olması gibi… Aynı şekilde, hem iyi hem de kötü kitaplar zamanla ana akım edebiyat içinde mutasyona uğramış durumda.

Bir yazar olarak kendi okurumun özlemini çekiyorum."

Okumadığınız İçin Teşekkürler, Dubravka Ugresiç (çev. Gökçe Metin)

5 Likes

Mülksüzler, Ursula K. LeGuin

2 Likes

“onca görüp onca çektiğim,” dedim, “bir şey söylememi neredeyse imkânsız kılıyor. ifade yetimi kaybettim. medeni dünyaya anlamsız laflar ediyorum, aynılarıyla karşılık veriyor.”
gece ana, kurt vonnegut

1 Like

… sanat bir lükstür. İnsanlar sadece kendilerini korumaya ve türlerini yaymaya önem verir. Ancak bu güdüler tatmin edildiğinde kendilerini yazarların, ressamların ve şairlerin sağladığı eğlencelerle meşgul etmeye rıza gösterirler.

İnsanın Esareti - W. Somerset Maugham

4 Likes

“Bugün annem öldü, belki de dün, bilmiyorum”
Albert Camus - Yabancı

3 Likes

“Adaletsiz mi?” diye sordu iblis iğneleyici bir tonda. “Adalet, kendi lehine olmadığı sürece hayatında bir gün bile umurunda olmadı. Hoşça kal.”

Kısa Bir Cehennem Ziyareti - Steven L. Peck

1 Like

Kimlik bölümlere ayrılamaz, o ne yarımlardan oluşur, ne üçte birlerden, ne de kuşatılmış diyarlardan. Benim birçok kimliğim yok, bir kişiden diğerine asla aynı olmayan özel bir “dozda” onu biçimlendiren bütün ögelerden oluşmuş tek bir kimliğim var.
Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf

“O halde git.Bundan başka dünyalar da var.”
Kara Kule: Silahşor (Stephen King)

Yürek Söken, Boris Vian

2 Likes

“Işığın savaşçılarının gözlerinde hep belli bir ışıltı bulunur.
Bu dünyaya aittirler, başkalarının hayatlarının bir parçasıdırlar, yolculuklarına çıkarken sırtlarında heybeleri, ayaklarında sandaletleri yoktur. Çoğu kez cesaretsizdirler. Her zaman doğru kararı almazlar.
En önemsiz şeyler için üzülürler, düşünceleri sıradandır, bazen de büyüyemeyeceklerine inanırlar. Çoğu kez, lütuf görmeyi ya da mucizeyi hak etmediklerini düşünürler.
Bu dünyada ne yaptıklarına her zaman emin olamazlar. Hayatlarının anlamsız olduğuna inanarak uykusuz geceler geçirirler.
İşte bu yüzden ışığın savaşçısıdırlar. Hata yaptıkları için. Kendilerine soru sordukları için. Bir neden aradıkları için - ve onu kesinlikle bulacakları için.”
-Işığın Savaşçısının Elkitabı (Paulo Coelho)

Stefan Zweig’ın Dünün Dünyası adlı eserinden;

Bu sistem ve öğretmenler bir yerden tanıdık geliyor!

2 Likes

“Siz, bizi mağlup etmiş olanlar, kendi kendinize Babil’in düştüğünü ve oradaki her şeyin yerle bir olduğunu söyleyin. Size diyorum ki; insan hala yargılanıyor, her insan kendi sanık sandalyesinde. Her insan bir küçük savaştır.”

Dune

5 Likes

“Oldukça acısız bir şekilde her şeyi biter. Bir anda.” dedi Tanrı.
“Peki neden son vermiyorsunuz?” diye sordu Nuh.
“Kendime ve her şeye zaten bir son vermiştim. Lakin şimdi geri döndüm ve kaldığımız yerden hepinizi geri getirdim”
“Ben hiçbir şey fark etmedim” dedi Nuh.
“Doğal olarak.”

Ağrı Dağı Yolcusu Kalmasın, H.G. Wells

5 Likes

“Dünya üzerindeki en adil şey ölüm. Kimse parayla rüşvetle ondan kaçamadı henüz. Ve herkesi alıyor toprak: iyiyi de zalimi de günahkarı da. Bundan daha adaletli bir şey yok dünyada. Hayatım boyunca canla başla ve dürüstçe çalıştım. Vicdanımla yaşadım. Ancak benim payıma düşmedi adalet. Tanrı elindekini bir yerlerde bölüştürmüş olmalı, sıra bana geldiğinde verecek bir şey kalmamıştı heybesinde. “

“Tanıklığımı aktarmak istiyorum: Kızım Çernobil yüzünden öldü. Ve bizden susmamızı istiyorlar. Henüz bilimsel olarak ispatlanamazmış bu, elde yeterince veri yokmuş. Yüz yıl daha beklememiz lazımmış. Ama benim ömrüm… O kadarına yetmez… O kadar bekleyemem ben. Yazın siz. En azından kaydedin: Kızımın adı Katya’ydı… Katyacık… Yedi yaşında öldü…”

Çernobil Duası - Svetlana Aleksiyeviç

@Agape yeni kitabımızı buldum. Mutlaka okumalısın, senin neler hissedeceğini çok merak ediyorum :v:

@hunter Sanırım kitabı okuduktan sonra düşüncelerimi sormuştun. Kitabı tam olarak bitirmedim, hatta henüz başlardayım. Ama son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan diyebilirim. Sırf kitabın başındaki İtfaiye Eri kısmı ve Kapıya kazınmış hayata dair kısım için bile okuyabilirsin. Şu an için mükemmel gidiyor. Böyle bir yaşanmışlığı şimdiye kadar okumadığım için pişmanım açıkçası.

5 Likes