Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

“Çünkü insan vücudunun dibi sanıldığı gibi ayakları değil, kafasıdır, zihnidir. Bütün ömrün tortusu işte buraya çöker.”

“İnsan hayatta kalsa da ölüdür kimi zaman. Bir mezarda uyumak bir döşekte uyumaktan iyidir kimi zaman.”

“Gözlerimizin gördüğüyle, tanık olduğumuz acılarla bundan böyle nasıl yaşayacağımıza şaşırmıştım. Meğer yaşanabiliyormuş.”

Şebnem İşigüzel - Kirpiklerimin Gölgesi

3 Beğeni

Bir tek mantıkla doğayı aşamazsınız! Mantık üç olayı öngörür ama milyonlarca olay vardır! Milyonlarca olayı ölçüp biçmek ve hepsini konfor sorununa indirgemek! En kolay çözüm bu! Şaşırtıcı bir şekilde apaçık, düşünmeye gerek yok! En önemlisi bu, düşünmeye gerek yok! Yaşamın bütün sırrı yayımlanmış iki sayfaya sığıveriyor!

• Fyodor Mihayloviç Dostoyevski - Suç ve Ceza
    syf. 319 , Can Yayınları
2 Beğeni

Başkalarının işlerine burnunu sokmamak insanın sahip olabileceği bilgeliğin yüzde seksenidir… kalan yüzde yirmi de pek önemli değildir zaten.

Yaban Diyarlarda Yabancı / Robert A. Heinlein

6 Beğeni

Gönül tasvirini arzu ederdi bî-kusur amma
Nasıl icmale sığsın öyle bir şevk-i behiştî ya?

Gönül kusursuz şekilde anlatmayı arzu ederdi ama
Cenneti andıran böyle bir şevk nasıl kısaca anlatılsın?
Nabizade Nâzım-Zehra

3 Beğeni

Bence insanın en belirgin özelliği şudur: iki ayaklı, nankör varlık.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski - Yeraltından Notlar

2 Beğeni

Korkmamalıyım. Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim, üzerimden ve içimden geçmesine izin vereceğim. Korku geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona çevireceğim. Gittiği yerde hiçbir şey olmayacak; yalnızca ben kalacağım.

Dune - Korku Duası

Tanrılar merhametli. Çünkü zalim olsalardı beni annemin ilk çocuğu yaparlardı. Doran’ı da üçüncüsü. Ben kana susamış bir adamım. Ve şimdi siz benimle uğraşmak zorundasınız. Benim sabırlı, ihtiyatlı, gururlu ağabeyimle değil.

Kızıl Yılan pek severdi alengirli konuşmayı. Oberyn Martell

5 Beğeni

" ‘Tabi, zamanım var; benim zamanım bana aittir.’ "

Budala - Dostoyevski

7 Beğeni

“Kendi vicdanıyla başbaşa olmak yüzyıllardır insanları mutsuz etmiştir.”
Zamyatin-Biz

7 Beğeni

Bir avuç kelime kıtaları birbirinden ayırır, yer sarsıntısı gibi. Uçurumlara köprü atan cümleler de var.

Cemil Meriç- Bu Ülke

5 Beğeni

akşam çökerken
hatırlarız ki
sabah olduğunda
her şey aynı olacaktır;
sabah olurken
hatırlarız ki
bugün
dünün aynısıdır.

Amatka - Karin Tidbeck

7 Beğeni

Yüz yaşını dolduran birey, aşktan ve dostluktan vazgeçebilir. Kötülükler ve ölüm artık onu tehdit edemez. Bir sanat icra eder, örneğin felsefeyle, matematikle ilgilenir ya da tek kişilik satranç oynar. İstediği zaman da kendini öldürür. Hayatın sahibi olan insan, ölümüne de sahip çıkmalıdır.

Jorge Luis Borges - 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler
"Yorgun Bir Adamın Ütopyası" öyküsünden

6 Beğeni

İnsanın Anlam Arayışı-Viktor E. Frankl

• Anormal bir duruma gösterilen anormal bir tepki normal bir davranıştır.
  • Beni kalbine mühürle, sevgi, ölüm kadar güçlüdür.
  • Bir insanın acı çekmesi, boş bir odadaki gazın davranışına benzer. Boş bir odaya belli bir miktarda gaz verildiği zaman, oda ne kadar büyük olursa olsun, gaz odanın tamamına yayılır. Ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, acı da insanın ruhuna ve bilincine tamamen yayılır. Dolayısıyla insanın çektiği acının “büyüklüğü” kesinlikle görecelidir.
  • Bu sözcüğü yıllar boyunca o kadar çok kullanmış, buna ilişkin öyle çok hayal kurmuştuk ki, anlamını yitirmişti. Gerçekliği bilincimize işlemiyordu; özgür olduğumuz gerçeğini kavrayamıyorduk.
4 Beğeni

Ah şimdi cenin zarında olmak yeniden sadakat olmadan parmaklar olmadan çürümüş aşk olmadan.
Bana benzer bir başka aylaklık - Samuel Becket

3 Beğeni

“Böylece bedeni onu usunda gittikçe daha çok özgürleştirdikçe, dünyadaki pisliklere tükürmek için aydınlıkta kaldığı süre iyice azalıyordu; ama karanlıkta tüm isteklerden arınmış, saltık özgürlük içinde bir noktaya dönüştüğü anlar çoğalıyor da çoğalıyordu.”

Murphy, Samuel Beckett

8 Beğeni

Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. İşte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun sebebini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır. Sapere Aude! Aklını kendin kullanmak cesaretini göster! sözü şimdi Aydınlanma’nın parolası olmaktadır.
Kasım Küçükalp ve Ahmet Cevizci, Batı Düşüncesi Felsefi Temeller, İsam Yayınları Ankara, 2018, s.146

2 Beğeni

Cemil Meriç-Kırk Ambar

2 Beğeni

Yoksul olabilirsin; ama kimsenin senden alamayacağı tek şey, hayatının içine gönlün nasıl istiyorsa öyle sıçma özgürlüğüdür.

Özgürlük- Jonathan Franzen

10 Beğeni

Panait Istrati - Mihail

Üstat büyüksün. Sen rahat uyu.

3 Beğeni

“Ben asla başkalarının düşüncelerini sorgulamadan kabul edemem.”

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları - Edvin Lefevre

5 Beğeni

Ölmeyi dilemiyorum. Bensiz bir dünya gülsüz bir yaz mevsimi olurdu.

Ouroboros Yılanı / E. R. Eddison

4 Beğeni