Beğendiğiniz Kitap Alıntıları

Tâkat-ı pençe-i şîran nebuved rûbera / Tilki, arslan pençesinin gücüne karşı koyamaz

Koçi Bey Risaleleri

3 Beğeni

İnsan olmak başka iş, insanlık başka iş.

İnce Memed - Yaşar Kemal

3 Beğeni

Her seferinde hatırlatmak zorunda mıyım?
Doğru hitap şekli “Majesteleri” olacak.

Sandman 6/ Neil Gaiman

5 Beğeni

Kendini İngiltere Kralı sanan bir deli ile tartışmanın tehlikeli olduğunu herkes bilir; fakat tek başına olduğu için onun hakkından gelinebilir. Bütün bir ulus bir kuruntuya kapıldığı zaman, savlarına karşı gelindiğinde kapıldıkları öfke tek bir delininkiyle aynıdır; fakat o ulusun aklını başına getirecek tek şey savaştır.

Sorgulayan Denemeler - Bertrand Russell

7 Beğeni

Pederlerim ve hocalarım, bazen “Cehennem nedir?” diye düşündüğüm olur. Bence cehennem, sevememekten doğan acıdır.

Karamazov Kardeşler - Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 430

4 Beğeni

“Dünyayla kurulan bağ, soylu bir bağ da olabilir, önemsiz, değersiz bir bağ da; ne var ki, en değersiz bir kalıba bağlı olmak bile, yalnız olmaya kat kat yeğlenir. Din ve milliyetçilik, ya da ne kadar saçma ve aşağılayıcı olursa olsun herhangi bir gelenek, bireyle başkaları arasında bağ kuruyorsa, insanın en çok korktuğu şeyden, soyutlanmaktan kaçıp dört elle sarılacağı bir sığınağa dönüşür.”

Özgürlükten Kaçış - Erich Fromm

6 Beğeni

Ne yapmak istediğini bilmiyorsan, ne yapmamak istediğini düşün!

Kinyas ve Kayra - Hakan Günday
Sayfa 162

2 Beğeni

Başka zamanlarda ve başka yerlerde de görülmüş olduğu üzere hayatta aksilikten bol bir şey yoktur.

…evin içinde bir şeyin varlığını fark etti. Belki henüz yalnızlık değildi bu sessizlikti, yalnızlığın üvey kardeşi.

RICARDO REIS’İN ÖLDÜĞÜ YIL - JOSE SARAMAGO

4 Beğeni

The weak suffer. I endure.

Planescape: Torment

edit: kitap değil oyun oldu ama mazur görün, hem zaten oyundan çok kitap sayılır. Bir de dün tekrar sonuna geldim oyunun, gazlıyım. :roll_eyes:

7 Beğeni

Bütün hayvanlar eşittir.

Açlık, zorluk ve hayal kırıklığı hayatın değişmez yasalarıydı.

Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.

George Orwell Hayvan Çiftliği

3 Beğeni

İnteraktif kitaptı bence.

1 Beğeni

Ben de çok sevmiştim Torment’ı. Tıpkı bir romana benziyor. Ah, The Nameless One, Morte…

Wizard Of The Coast yada TSR (Wotc TSR’yi ne zaman satın almıştı, unuttum.) Boşa harcadılar Planescape evrenini.

2 Beğeni

Haha adınızdan tahmin etmiştim hocam :slight_smile:

Evrene falan pek hakim değilim ama oyun baya baya şaheser yav, tamamen boşa gitmiş denmez bence ahah. Ama evet bu evrende geçen (en azından benim bildiğim) tek oyun olduğu düşünülürse biraz potansiyel yakılmış gibi.

2 Beğeni

Konu ile bağlantısı olmadığı için bu mesaj başka bir forma dönüştürüldü, bir reenkarnasyonu denetmen olan Nameless One tarafından. (Onun gizli güçlerini bilmiyorsunuz. :buyucu:)

Hala ara ara açıp Youtube videolarını izlerim. Şimdiye kadar daha iyi bir crpg yapılmadı:

“All things, whether structure or flesh — their existence is defined by their knowing of themselves.” Dak’kon

4 Beğeni

“Ölmek dert değil, esas korkunç olan yaşamamak.”

Sefiller - Victor Hugo

6 Beğeni

…Ayrıca, tarih dersi de onun canını sıkmaktan başka bir şeye yaramıyordu. “Okuyorsun, öğreniyorsun, falanca yılların felaket yılları olduğundan, insanlığın büyük felaketler yaşadığından, çok sıkıntılar çektiğinden, uğraştığından, sonunda güzel günlere kavuştuğundan başka bir şey yok… İşte geldi o güzel günler, tarih dinlenecek artık diyorsun… Hayır, tekrar bulutlar çıkıyor ortaya, bina gene çöküyor, tekrar çalışmaya, sıkıntılar çekmeye geliyor sıra… Aydınlık günler bir türlü sürekli olmuyor, bu arada hayat devam ediyor, kırıla döküle tekrarlanıyor…” …

İvan Aleksandroviç GONÇAROV - Oblomov (İletişim Yayınları, İletişim Klasikleri, Ergin Altay çevirisi, sayfa 104-105) (Oblomov’un tarih dersi ve tarih öğrenmekle alakalı düşünceleri)

Konu dışı okur notu: Sanki birkaç üç nokta gereksiz gibi ama bilemedim. Belki orijinal eser de böyledir, bilemem. Dil bilgisi iyi kimseler uyarırsa sevinirim çünkü merak ediyorum.

4 Beğeni

Diline sahip oldukça, seni zincirlerinden kurtaracak anahtar kendi elindedir.

Pazartesi Hikayeleri - Alphonse Daudet
Sayfa: 9

5 Beğeni

Hava düzeliyor, Dünya giderek kötülüyordu.

RICARDO REIS’İN ÖLDÜĞÜ YIL - JOSE SARAMAGO

7 Beğeni

Dedim ki, "Ben eğitimli bir serseri olmak istiyorum, zayıflıktan doğan bir serseri değil. Yaşamımda zayıflıktan doğan hiçbir şey yapmak istemiyorum -başka bir şey olamadığım için serseri olmak- bu benim yolum değil. İlk önce dünyaya istediğim her şeyi olabileceğimi, ama yine de -güçlü olduğum için- serseri olmayı seçtiğimi kanıtlamak istiyorum. O zaman serseri olsan da saygı görürsün, çünkü saygıdeğerliğin yeteneklerinle, mesleğinle ilgisi yoktur; saygıdeğerlik güçle, açıklıkla, zekâyla hareket etmekle ilgilidir.

“Bu yüzden iyice anla, ben üniversiteye iyi bir iş bulmak için gitmiyorum. Ben böyle aptalca şeyleri yapmak için doğmadım ve o şeyleri yapacak çok kişi var. Ama çok kültürlü, sofistike, eğitimli bir serseriye çok ihtiyaç var, çünkü çevrede hiç göremiyorsun. Serseriler var, ama onlar üçüncü sınıf insan, onlar başarısız. Ben ilk önce kesinlikle başarılı olmak, sonra onca başarıya bir tekme sallayıp serseri olmak istiyorum.”

Provokatör Mistik - Osho

3 Beğeni