Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Anket biraz birinci belli diğerleri kim anketi olmuş.:grinning:.Dizinin tamamını ben de okumadım ancak seçerken zorlandım açıkçası. Dune haricinde Postacı, Kaplan Kaplan ve Ay Zalim Bir Sevgilidir önerebileceğim kitaplar.

1 Beğeni

:slight_smile:

Bilimkurgu kitapları ikiye ayrılır Dune ve diğerleri. :slight_smile:

2 Beğeni

Şarkımızda hazır.

Şiir: Gemini
Müzik- Beste - Yorum: Suno

2 Beğeni

Bu dizide James Blish’in ve Fritz Leiber’in kitapları yer alacak mı?

2 Beğeni

James Blish’in ölüm yılı 1975 muhtemelen bir yayınevi telif hakkını almış olabilir o yüzden gelme ihtimali yok.

1 Beğeni

THE FOG HORN by Ray Bradbury

Out there in the cold water, far from land, we waited every night for the coming of the fog,
and it came, and we oiled the brass machinery and lit the fog light up in the stone tower.
Feeling like two birds in the grey sky, McDunn and I sent the light touching out, red, then
white, then red again, to eye the lonely ships. And if they did not see our light, then there was
always our Voice, the great deep cry of our Fog Horn shuddering through the rags of mist to
startle the gulls away like decks of scattered cards and make the waves turn high and foam.
“It’s a lonely life, but you’re used to it now, aren’t you?” asked McDunn.
“Yes,” I said. You’re a good talker, thank the Lord."
“Well, it’s your turn on land tomorrow,” he said, smiling, “to dance the ladies and drink gin.”
“What do you think McDunn, when I leave you out here alone?”
“On the mysteries of the sea.” McDunn lit his pipe. It was a quarter past seven of a cold
November evening, the heat on, the light switching it’s tail in two hundred directions, the Fog
Horn bumbling in the high throat of the tower. There wasn’t a town for a hundred miles down
the coast, just a road, which came lonely through the dead country to the sea, with few cars
on it, a stretch of two miles of cold water out to our rock, and rare few ships.

Yazarın değiştirdiği öykülerden biri değil anladığım kadarıyla.

Detaylı bir incelemesi ve üzerine birkaç da tez çalışması var. Kelime eksik olan çeviri sanırım deepL çevirisi :smiley:

referans için deepL çevirisi :smiley:

Orada, soğuk suda, karadan uzakta, her gece sisin gelmesini bekledik ve geldi, pirinç makineleri yağladık ve taş kuledeki sis lambasını yaktık. Kendimizi gri gökyüzündeki iki kuş gibi hissederek McDunn ve ben ışığı önce kırmızı, sonra beyaz, sonra tekrar kırmızı renkte yalnız gemilere doğru gönderdik.
Ve eğer ışığımızı görmezlerse, o zaman her zaman Sesimiz vardı, Sis Boynuzumuzun büyük derin çığlığı, martıları dağılmış iskambil desteleri gibi ürkütmek ve dalgaların yükselip köpürmesini sağlamak için sis paçavralarının arasından titriyordu.
“Yalnız bir hayat ama artık alıştın, değil mi?” diye sordu McDunn.
“Evet,” dedim. Tanrı’ya şükür iyi konuşuyorsun."
“Yarın karaya çıkma sırası sende,” dedi gülümseyerek, “kadınlarla dans edip cin içmek için.”
“Seni burada yalnız bıraktığımda ne düşünüyorsun McDunn?”
“Denizin gizemleri üzerine.” McDunn piposunu yaktı. Soğuk bir kasım akşamında saat yediyi çeyrek geçiyordu, kalorifer yanıyor, ışık kuyruğunu iki yüz yöne çeviriyor, Sis Borusu kulenin yüksek boğazında tıngırdıyordu. Kıyıdan aşağıya doğru yüz mil boyunca tek bir kasaba bile yoktu, sadece ölü topraklardan denize doğru tek başına uzanan, üzerinde birkaç araba bulunan bir yol, kayalığımıza doğru iki millik soğuk su ve nadiren birkaç gemi vardı.

4 Beğeni

Reddit de Sci-fi başlığından 4-5 kişi ile mesajlaştık Ray Bradbury koleksiyonu yapan birisi çıktı onun mesajı su şekildeydi Ray Bradbury’nin öyküyü yayınladığı derginin o sayısı ile elimdeki fiziksel baskısını karşılaştırma yaptım dergide ki versiyon ile kitaptaki versiyon farklıydı.

3 Beğeni

Az önce Şimdi ve Daima kitabını bitirdim yazarın. Mesela bu kitaptaki ikinci öykü daha önce de yayımlanmış ama son hali değiştirilerek yayımlanmış. Sanırım Ray Bradbury öykülerinde değişiklik yapmayı seviyor. :slight_smile:

4 Beğeni

Biz dururken Cesur Yeni Dünya’nın, İşte Tanrılar dururken Ben, Robot’un bu kadar yukarıda olmalarından anlıyoruz ki; bu seriyi yeterince keşfetmiyoruz.

1 Beğeni

Ben her ankette insanların daha kolay okuyabileceği, sevebileceği eserleri seçmeye çalışıyorum. Tutkulu bir bilim kurgu okuru zaten listedeki eserlerin ciddi bir kısmını okumuştur ve gözden kaçıracağı pek eser olmaz. Ama bu türe yeni başlayacaklar için biraz daha kolay aşılır bir eşik yaratılmasına yardımcı olmak adına bahsettiğim şekilde seçim yapıyorum. Anketin amacına ters düşse de benim tercihim bu şekilde.

3 Beğeni

Mesela ben bilimkurguya Ben, Robot yerine Biz ile başlasaydım şu an burada olmazdım sanırım. :joy:

10 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum, zaten o yüzden Cesur Yeni Dünya’nın bu kadar yüksek olması bence yanlış. Dune’un da aynı şekilde. Ben, Robot hadi bir nebzeye kadar. İyi kötü diye ayırmıyorum yanlış anlaşılmasın. Mutlaka okunması gerekenden kıstas olarak algıladığım ya okuyucu için çarpıcı olması ya da bilimkurgunun hiç tahmin edemeyeceği bir yönünü gösterebiliyor olmasıydı. Mesela iyi edebiyata engel olmadığını veya nasıl ufuk açabileceğini vs. Ön yargıları yıkmaksa mesele. Çünkü Dune, Ben, Robot veya Cesur Yeni Dünya halihazırda bilimkurgu sevmeyen kişileri bir anda türün içine çekemeyecek. Zaten böyle bir şeyle karşılaşacaklarını biliyorlar çünkü.

2 Beğeni

Ben katılmıyorum bu söylediğinize açıkçası. Ben Cesur Yeni Dünya’yı okuduktan sonra bilimkurgu okumaya başladım. Beni çok etkilemişti, hala da etkiler. Zaten anket mutlaka okunması gerekenler üzerine kişisel tercihleri kapsıyor. İnsanların okuma geçmişleri, tarzları, ilgisini çeken şeyler, birikimleri farklı bu yüzden herhangi bir kitabın ankette yüksek çıkmasını yanlış bulmak bence yersiz. Roman çok kişisel bir deneyim. Romanları, şu kitap dururken bu kitap çok oy almış gözüyle bakıp garipseme durumu romanın tabiatına aykırı. Çok kişisel bir yolculuk bu. Okuyucuyu neyin çarpacağını asla bilemeyiz, kendi deneyimlerimizden örnek verebiliriz ama ankette başka bir kitabın çok oy almış olmasını garipsememek gerekir bu durumda.

7 Beğeni

Çarpıcılık çok değişken bir konu hocam, tahmin edilemeyecek yönü göstermek de biraz öyle. Uzay Yolu’ndaki ışınlanma teknolojisi, Fazer silahları, foton torpidoları, anti-madde kullanan warp motorları o devir için çılgınca yenilikler iken şimdi kimseyi etkilemiyor. Beri yandan genetiği biraz değiştirilerek zekileştirilmiş bir mürekkep balığının koca bir uygarlığa evrilmesi muazzam gelebiliyor(hem de nasıl. :drooling_face: ). İyi edebiyat-kötü edebiyat kısmına ise hiç girmem çünkü anladığımı iddia ettiğim ya da umursadığım şeyler değiller. Bana keyif veriyorsa yeterince iyidir. :slight_smile:

Önyargıları yıkmak için hali hazırda geniş kitlelere ulaşabilmiş eserleri seçmek çok mantıklı aslında. Filmleri sayesinde Dune serisinin satışları mutlaka artmıştır. Ve bence bk dışı okuru türe çekmeyi de tastamam böyle popüler kültürün parçası olan kitaplar başarabilir. Beğenirse zaten gerisi gelir.

7 Beğeni

:drooling_face: hakkaten. :slight_smile:

2 Beğeni

Hocam burada bahsedilen hangi roman?

2 Beğeni

Kafaya koydum, Nisan’da ikinciyi okuyacağım, gözünü seviyim okuma şevkini kazan da beraber akalım. :blush:

@Herhangibiri Stephen Baxter’ın Manifold: Time kitabı hocam. Ve kitabın en etkileyici kısmı bahsettiğim yer bile değil, asıl konsept gerçekten dudak uçuklatıcı ve ufuk açıcı. Spoiler olmasın diye örnek veremedim. Etkinliğini yapmıştık.

4 Beğeni

Yüksek konsepte sahip sert bilim kurgu romanlarının ülkemizde yayınlanmasını beklemek hayal… Ama çok güzel bir hayal :slight_smile: Sırf İngilizce’mi yayınevlerinin çevirmesini beklemeye muhtaç olmamak için ilerletmek istiyorum artık.

2 Beğeni

Stephen Baxter çok övülen bir yazar. Tarih açısından bir sıkıntı bulunmuyor ise BK’nde basılmasını isterdim doğrusu. Terry Pratchett’le birlikte yazdıkları Uzun Dünya serisi var Türkçeye çevrilen, ancak seri bitmediği için okumadım henüz.

4 Beğeni

İmkanınız varsa mutlaka geliştirin, dışarıda koca bir evren var ve biz anahtar deliğinden bile bakamıyoruz.

@Blackheart Övgüler boşuna değil. BKK 2000 öncesi olmasını şart koşuyorsa sadece ilk kitabı basmaları yeterli, üçleme ama kitaplar bağımsız zaten. Forumda hard sci fi okuyucusu pek yok çünkü dilimize kazandırılmış fazla eser yok. Ama bu kitap basılırsa forumda çok ses getireceğini biliyorum. Terry Pratchett’ın mizahı bana hitap etmediği için ise Uzun Dünya’yı denemedim hocam.

5 Beğeni