Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Çocukluğun Sonu
Maymunlar Gezegeni
Kumsalda
2001:Bir Uzay Destanı
Mars Yıllıkları

8 Beğeni

Seni duymuşlar gibi Ithaki instagram sayfasında bilimkurgu dizisinde editörlerin en beğendiği 5 kitabı sıralamaya başlamışlar.

7 Beğeni

2001: Bir Uzay Destanı
Çocukluğun Sonu
Ay Zalim Bir Sevgilidir
Yaban Diyarlarda Yabancı
Anlatış

Aslında bunlara denk başka kitaplar da var ama ben eğer 5 tane seçmek zorunda kalsam bunları seçerdim. Bu arada dizinin tanrıların tohumları kitabından sonra çıkan kitaplarını henüz okumadım. Diğer tüm kitaplarını okudum yani tüm seri hakkında bilgi sahibi değilim

5 Beğeni

şu ana kadar seride olan kitapların büyük bölümünü okumuş biri olarak ilk beş:

Kaplan Kaplan!
Çocukluğun Sonu
Yaban Diyarlarda Yabancı
Bitmeyen Savaş
Ben Robot

Fakat ithaki de daha okuyup da beğenmediğim kitap olmadı. gönül rahatlığıyla bir tanesini seçip başlanılabilir.

8 Beğeni

Bende bir beşlik yapayım
Sürgün gezegen
Çocukluğun sonu
Dune
Maymunlar gezegeni
Ay zalim bir sevgilidir

2 Beğeni

Şöyle bir başlık vardı.

2 Beğeni

Ben kesinlikle okunmalı ve okunmamalı birer tane söylemek isterim… Dune okunmalı… Bunca yıldır okumadığıma üzüldüm… Bu Ölümsüz ise mevcut haliyle okunmamalı(hatalı ve kötü çeviri için müthiş bir örnek)…

Diğer taraftan en arada kaldığım konu Strugatskiler… Strugatski biraderlerin kitapları yer yer çok anlamsız gelse de bazı çok güzel noktaları var… Sırf o detaylar için vakit ayrılmaz ama vaktiniz genişse okunur :slight_smile: kıyamete bir milyar yıl mesela… Hala bilimkurgu denebilir mi denemez mi karar veremiyorum, ama güzel kitap :slight_smile:

2 Beğeni

10 Beğeni

50 bu mu acaba???

1 Beğeni

Yayınevi yetkilisi forumdan ayrıldığı için olur yada olmaz kimse bilemez.Sadece daha önce çevrilmemiș bir kitap olduğu biliniyor sanırım.

Leibowitz İçin Bir İlahi’yi okumayanlara mutlaka tavsiye ederim. Biraz yavaş bir kitap olabilir ama anlattığı konular bence çok değerli. Hatta o konular zamanla değerleniyor da.

7 Beğeni

Listeye ekledim bakacağım

Neredeyse bir senedir merakla beklediğimiz, büyük hypelandığımız elliye bir kaldı. Ne olabileceği konusunda bir fikrim yok fakat yayınevi yetkilisinin best of the best diye tanımladığı bu 40-50 arasında görmeyi umduğum bazı eserler vardı, onları görememek üzdü. Harlan Ellison bir yerlerden çıkacak diye bekledim ama olmadı, Hiçi serisine başlanır diye bekledim o da olmadı. Tabi bunların yerine basılan Yakın, Kızıl Mars, Phlebas’ı Hatırla, Kumsalda gibi eserlere de haksızlık etmek istemem. Çok iyi kitaplar tekrar basıldı, ilk defa Türkçeye kazandırıldı. Benim için şu haliyle tam anlamıyla best of the best değil fakat ellinci kitabı büyük bir heyecanla bekliyorum, bakalım. Bundan sonra da Dune’un devamını, Bir Uzay Destanı’nın devamını (aslında sadece daha çok Arthur C. Clarke görmek istiyorum), Harlan Ellison (hadi ama artık), Gene Wolfe (neyse ki çeviride olduğunu biliyoruz), daha çok öykü seçkileri ve daha çok Su Adamı gibi Bir Mars Destanı gibi Kadınlar Ülkesi gibi hiç duymadığım ve bu seriyi daha özgün daha değerli kılan nadir kitaplar görmek istiyorum.

18 Beğeni
  1. kitap için ben de tahminimi Gene Wolfe - The Shadow of the Torturer’dan yana kullanıyorum :thinking:
    images%20(1)
7 Beğeni

Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.

1 Beğeni

Ayrıldığını biliyorum.
Ortalığı biraz alevlendirelim :grin:
Kendi kendimizi gazlayalım :grin:

1 Beğeni
  1. Kitaba tahmin
    P.K.D-Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?

İmkansız daha önce çevrilmemiş bir kitap olacağı söylendi.Kaldı ki Pkd yayın hakları Alfa yayınlarında ve Alfa yetkilisi yakında basıcaklarını söyledi.

4 Beğeni

Şimdiye kadar 50.kitap için yapılan tahminlerin hiçbiri heyecan verici gelmedi bana. İthaki beklentiyi öyle bir yükseltti ki… Bende mi bir sorun var acaba diye düşünüyorum. :slight_smile:

9 Beğeni
  1. Kitap için benim tahminim öykü derlemesi ya da benzer bir şey. Tabi ikinci bir Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri vakası yaşanmaz umarım ama böyle tahmin ediyorum. :slightly_smiling_face:
2 Beğeni