Bir Rahatsızlık (Dilin Düzgün Kullanımı)

(Eren Diakotra) #65

Başkasını eleştirebiliyorsan kendinide eleştirebilmelisin. Etiket konusuna gelirsek telefondan yazdığım için uğraşmadım ders esnasında yazıyordum. Herkesin gününün güzel geçmesi dileğiyle iyi günler.

Düşünün ki deniz kıyısında ayakları kumsala gömülü sandalyede oturuyorsunuz. Kum tanelerini ayaklarınızda gezdirip dalga seslerini dinliyorsunuz. Hava muazzam sıcak olsa dahi ağaç gölgesinde oturduğunuz için rahatsınız.

Bir arkadaşınız gelip yanınıza oturuyor ve kitaplarla yazarlar hakkında güzel bir sohbete başlıyorsunuz.

Sonra başka bir arkadaşınız geliyor. Bu arkadaşınız zeki biri, sözleri altın değerinde, fikirleri ışıltılı, düşünceleri derin, bakış açısı farklı ve daha başka başka maharetleri var. Ancak elinde gitarıyla gelmiş. Akort yok, ritim yok, nota yok, ses yok, yok oğlu yok. Tam ilk gelen arkadaşınızla sohbete dalmışsınız. Bu bir şeyler söylüyor ve aynı anda gitarı cırlatıyor. Anlamak için çaba sarf ediyorsunuz ama nafile. Ses kulağınızı tırmalıyor. Siz onu uyarıyorsunuz, “Gitarı bırak, biraz sohbet edelim,” diyorsunuz. Fikirlerini canı gönülden dinlemek istiyorsunuz ama o kızıyor ve gitarı cırlatmaya devam ediyor.

İşte bu sebeple bu başlık bulunuyor. Kulağı yahut gözü tırmalamayın sevgili dostlarım.

Hata olur, benim de külliyen hatalarım var ama bilerek yapılan ve sürekliliğe vurulan bazı hareketler sonucunda aklımda “Şekille dikkat çekme yerine keşke kendilerini rahat bırakıp fikirleriyle dikkat çekseler,” diye bir düşünce geçiyor. Zira bazı hataları yapabilmek için hakikaten uğraşmak gerekiyor. Mesela nokta koyduktan sonra küçük harfle başlamak için cidden uğraşmak gerkiyor.

“Gitarı kenara atın… Siz zaten düşüncelerinizle, fikirlerinizle, hayallerinizle ve daha birçok türlü türlü maharetlerinizle bambaska birisiniz ki dikkat çekmeye ihtiyacınız kesinlikle yok.”

(Kaan Aşkın) #67

Yanlış değilsin. Hele ki yalnız hiç değilsin.

Bilinçli yapıldığının hepimiz farkındayız hatta @AeroKnight bu konuda çok ısrarlı davranıyor.

@AeroKnight Emre’nin severek takip ettiği 1000 Kitap sitesinden alıntı yaparsam daha aydınlatıcı olacaktır. Gerekçeleri aşağıda yazılan sebeplermiş, cidden anlaşılır bir tutum değil.

Geyikli Gece
yeni cümleye büyük harfle başlamak üzerine
arkadaşlar, türk yazım kurallarına göre noktadan sonra yeni cümleye büyük harfle başlanması gerektiğini elbette biliyorum ama bilerek ve isteyerek büyük harf kullanmıyorum çünkü bunu (özel isimler dışında) gereksiz ve anlamsız görüyorum. eğer okuduysanız bilirsiniz, Murathan Mungan, Atilla İlhan gibi yazarlar da kitaplarında yeni cümlelere küçük harfle devam eder. hatta bu konu hakkında yazılmış kısa bir yazı da ekleyeyim ki ne demek istediğimi belki anlarsınız:

“imlâmızdaki büyük harf hastalığı; yazmayı, okumayı ve anlamayı, düşünmeyi kolaylaştırmamakta, bilâkis zorlaştırmaktadır… yazı akmalıdır… aynı büyüklükte devam etmekte olan harfler arasına ikide birde iri harfler sokuşturma merakı yahut mecburiyeti; hem dikkati dağıtmakta, hem daha fazla enerji sarfedilmesine sebebolmaktadır… ayrıca başlıkların, spotların, alt başlıkların armonisini, simetrisini, âhengini bozmaktadır… kısa veya uzun satırların başındaki kazma dişi gibi iri harfler gözleri de rahatsız etmektedir… kelimelerin hepsi aynı hizada olduğu halde, yalnız büyük harfler hizanın dışına çıkıyor.”

https://1000kitap.com/yeni-cumleye-buyuk-harfle-baslamak-uzerine–284414

(Barışcan Bozkurt) #69

Arkadaşlar ekşi sözlüğü fazla okumuş.

Başlığın geçmişte açılmış olması, o konuya yeni yorum yapılamayacağı anlamına mı geliyor?

Cümleye küçük harfle başlama ısrarını eleştirmek yerine niye doğru söyleyen kişiye yönelir ki insan?

Sizlere normal geliyor anlaşılan fakat yazdığınız bozuk cümleler nedeni ile çoğu yorumunuz okunmadan geçiliyor çünkü böyle cümle kuran birisinin görüşlerine tereddütle bakılıyor. Şaka bile olsa sürekli hatalı cümle kuran, kelimeleri yanlış yazan kişilerin yorumlarına itibar etmiyorum şahsen.

@AeroKnight ile daha önce bu konuyu konuşmuştuk fakat dalga geçer gibi devam etti yani benim dikkatimi çektiği gibi başkalarını da rahatsız etmiş olabilir ve Mustafa İzmirli de uygun başlıkta dile getirmiştir diye düşünüyorum.

Sosyal medya hesabı asla kullanmıyorum o yüzden takipçi olayı hakkında fikrim yok.

(Serhat) #75

O konuya bende de katılıyorum. @AeroKnight arkadaş aynı çizgi ile devam ediyor ki bende rahatsızım. Arkadaş yazıları düz mantık üzerinden yazıyor. Ne noktalama ne başlıklara dikkat ediyor. Daha önceleri site yönetiminin bu konuda katı kuralları vardı. Bir sefer uyarıyorlar eğer devam ederse üyeliğini engelliyorlardı. İnşallah @AeroKnight arkadaşımız biraz daha dikkatli olur bu konuda. :smirk::smirk::face_with_raised_eyebrow::face_with_raised_eyebrow:

(Can) #77

Yorumunuzda tamamen haklı olduğunuz için ve elle tutulur hiçbir yanı olmadığı için özür dileyerek kaldırıyorum yorumumu.

Bu güzel davranışınızı görüyorum ve artırıp yorumumu kaldırıyorum. Ve teşekkür ediyorum.

(Rocket quuen) #79

Bende varım beni niye saymadiniz, çok darildim .:slight_smile::smiley::hushed::laughing:

Merak etmeyin yakında benden kurtuluyorsunuz , Hesabımı silecegim . Uzuldunuzmuuu :angry::grimacing:(galaba virguleri doğru koydum. Çok mutluyum )

(Kaan Aşkın) #80

Açıkçası üzülmedim, aksine sevindim.

(Rocket quuen) #81

Merak etmeyin 9 ay sonra geri döneceğim. Hemde eskisinden bile beter . Ahahahaha

(Kaan Aşkın) #82

(Rocket quuen) #83

Videoda kötü birsey mi var ? Izlemeye korkuyorum. :slight_smile:
Bu arada şaka yapmıştım merak etmeyin okul başlayınca gidicem . Böylelikle foruma bulaşmış olan timorlu bir hücre kesilip atılmış olacak . Ve herkes refaha kavuşacak en bastada mit adam beni uyarmaktan ve yazılarımı duzeltmekten bir hal oldu tabi nemo yu unutmamak lazım .

(Barışcan Bozkurt) #84

Umarım istediğin gibi başarılı olursun derslerinde. Geri döndüğünde de daha iyi bir şekilde döneceğine hiç şüphem yok.

(M. Ihsan Tatari) #85

Biz sana git demiyoruz Muhammed. Dikkat et diyoruz sadece :slight_smile: İleride, okul ve iş hayatında da çok faydasını görürsün düzgün yazmanın. Ciddiyim. Zaten şu memlekette kitap okuyan azınlık kitledeniz. Bu dili en güzel bizim kullanmamız lazım, bir nevi bize emanet çünkü. Derslerinde başarılar.

(m) #86

Her kuralı bilirim uygularım gibi bi iddiam yok. Kendi çapımda dikkat etmeye çalışıyorum sadece. Rahatsız olduğum bir noktayı söylemek istedim. ‘falan’ yerine ‘filan’ kullanımı hatta daha beteri var ki ‘felan’ Çok yıpranıyorum gördükçe :sweat_smile:

(Emre ) #88

“Arkadaşlar olay yazım hatası falan değil, sanmıyorum bu adminlerin Türkçe’ye bu kadar önem verdiğini, bunlar hep dışlanmış, içine kapanık ve nefret dolu insanlar, kendilerini avutmak, bu histen kurtulmak için böyle bir yola başvuruyorlar, böyle böyle yapacaksınız diye kurallar koyuyorlar, biri uymayınca da çıldırıyorlar, yazım kuralı sadece bunun kamuflesi, asıl dertleri bu değil, asıl dertleri yaşadıkları karamsarlığı ve depresyonu başkaları üzerinden üstünlük kurarak bastırmaya çalışmak.”

(Cemalettin Sipahioğlu) #89

@AeroKnight,

Lütfen, başka platformlardaki yazıları alıntılamakla yetinen mesajlar paylaşmaya bir son verin. Görüşlerinizi, topluluk kurallarına uyacak biçimde, kendi cümlelerinizle ifade etmeye özen gösterin lütfen.

Paylaşımınızda bu görüşü savunup savunmadığınız belli değil. Biri paylaşımınıza dayanarak yorumda bulunsa, tutumunuz ne olacak? Olumsuz tepki gelirse, “Ben de katılmıyorum, ilgimi çekti, paylaşıyım dedim,” mi diyeceksiniz? Olumlu tepki gelirse, mesajın içeriğini onaylayarak mı yanıtlayacaksınız? Paylaşımınızın gayesi, fikrin açıkça ifade edilmesine rağmen açık değil. Bu konudaki net görüşünüz, sizin savlarınız nedir?

Ve ayrıca, başka bir platform içerisinde başka bir platformun şikayeti içeren bir paylaşım bu. Bu forumdaki konuyla alakalıymış gibi durabilir. Ama başka yerin dedikodusunu başka yerde dillendirmek bu. Başka bir platformdaki tartışmayı buraya taşımanız nezaketen uygunsuz.

Genel tutumunuz, forumların dayandığı karşılıklı fikir alış-verişi temeliyle bilgi-fikir üretimi, paylaşımı ve yayılımı prensibiyle uyuşmuyor. Ki paylaşımını yaptığınız platformdakiler de başka yerlerden alıntılamadan, katılınır veya katınılmaz, kendi görüşlerini kendi cümleleriyle ifade etmişler.

Lütfen, yazmaya zaman bulamamak veya hızlı paylaşım gayesi gibi gerekçelerle kendinizi yanlış ifade etmenize, şahsınızı yanlış tanıtmaya sebep olan paylaşımlardan kaçının.