Booktuber'lık ve Bookstagram'lık Müessesesi

Özetle incelediği kitabın ya da ürünün eksiğini de artıları kadar kaygı duymadan söyleyebilmesidir. Yayınevi daha kitabı çıkartmadan övgüler düzmemeli mesala.

1 Beğeni

Instagram kullanmadığım için pek bildiğim bir sosyal platform değil. O sebeple hatalı düşünüyor olabilirim. Ancak eleştirmenlikle bookstagramlığı bağdaştırmakta zorlanıyorum. Zaten Instagram görsel odaklı bir platform, insanlar da daha çok görsellere bakıyorlar. Bir kitabı incelemekse zaten eleştirmenlik.

Bookstagramlık adını koyduğumuzda eleştirmenlikten farklı bir şeyden söz ediyoruz sanki. Görselle kitabı vurgulamanın yanı sıra daha az bakılan açıklama kısmında eserle ilgili bazı fikirlerini başarılı ya da başarısız yazıyorlar (zaten layıkıyla dediğiniz kısmı burası). Ancak bu açıklamadaki ‘eleştirmenlik’ bookstagramlıkta ister istemez pastanın süsü gibi bana kalırsa.

Youtube için farklı tabii ki. Orası eleştiri için daha uygun bir plaform.

Kısaca bence bookstagramlardan bir eleştiri beklememek ve yaptıkları işi olduğundan değerli göstermemek gerekiyor. Twitch yayıncılarından video oyun eleştirmenliği beklemek gibi. Böyle olunca eleştirmenliğin değerini gün geçtikçe azaltıyoruz diye düşünüyorum. İnsanlar da bunları eleştirmenlik sanmaya başlıyor.

5 Beğeni

Forumda arkadaşların yorumları bana yeterli geliyor, bu yüzden youtube ya da sosyal medyadan kitap yorumları aramadım ama arada bir denk geliyor. Daha önce buna ait bir yorumum vardı, işini hakkıyla yapanlar illa vardır ama arada kaynıyor, zaten yayınevleri tarafından paylaşımı yapılmadığından diğerleri kadar çok takipçi toplayamıyor.

Geçen ay instagramda denk geldiğim bir paylaşımı yazayım. Takipçisine alması için önerdiği belli başlı bir yayınevinin pek beğenilmeyen ya da buradan okuduğum kadarıyla ciltleme, imla ve baskı kalitesi kötü olan onlarca kitap vardı. Sanırım bir kesim takip ettikleri kişilere sonuna kadar güvenerek önerilen kitapları sorgusuz sualsiz alıyor. İnsanları bu şekilde bir yönlendirme de var ne yazık ki.

Benim içime sinmeyen kısım kitapla ilgili bir instagramda paylaşılan görselde sanki yayınevi muhteşem bir iş çıkarmış gibi sadece övücü yorumlar yazılması. Bu da hemen yayınevi tarafından kendi sayfasına taşınıyor. Evet instagram eleştiri yapmak için çok uygun bir platform değil ama görülen yanlışları belirtmek için de çok yetersiz değil.

Bu arada eleştirmenlik kısmına katılıyorum, bunu yapabilmek için de belli bir donanıma sahip olmak gerek, herkesin yapabileceği bir şey değil ama sözünü ettiğim arada kaynayan kesim onlar. Booktuber giderek içi boşalan bir tanım olma yolunda.

8 Beğeni

Olduğundan değerli gösterilmesinin sıkıntısından kastım bu. Sonucu böyle oluyor. Dediğin gibi temelsiz yönlendirme çok var. Twitch, Twitter, Youtube gibi yerler için de geçerli. Bu biraz günümüzdeki Influencer laneti.

Görülen yanlışları da belirtebilir tabii ki, ama dediğim gibi pastanın süsü olan yerde asıl odak orası olmayınca değeri de aynı ölçüde düşük oluyor. Bana öyle geliyor ki dürüstçe hem olumlu hem de olumsuz yanlarını yazsa bile, bookstagramlığa çok değer veren Instagram kullancısı kaydırırken kahve yanında güzel duran kitabı görüp coşacak.

Pazarlama, reklam açısından baktığımızda yayınevinin politikasını eleştirmek pek mantıklı değil, o kadar idealist yaklaşmaz PR kısmında. Tüketen önemli.

2 Beğeni

Bir bookstagram hesabım var ve bu dediklerinizin tümüne katılıyorum. :slightly_smiling_face: (@biryerli_biryabanci ) Nitelikten ziyâde nicelik olarak övünülen bir mecra olduğunu da üzülerek söylüyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda daha bilinçli bireyler tarafından aktif kullanılan bir mecra haline gelebilir. Çoğu zaman okunmuş eserlerin anlaşılmadan yapılan yorumlarını gözlerim acıyarak okuyorum. Sevgiler. Ve yerinde analiziniz için teşekkürler…:pray:

3 Beğeni

Selamlar, “ boktuber “ hakaretinizi es geçerek size cevap yazayım dedim. Evet kitaplar isteğim doğrultusunda yayınevinden geldi, evet o portakal kabuğu da kutunun içinden çıkmıştı, hayır muz ve portakal migrostan aldım, mesir macunu ve harnup pekmezi eczaneden alındı, cevizi de pazardan…bu tarz objeleri fotoğraf çekerken kullanıyoruz ne yazık ki görseller ilk etapta dikkat çeken nokta olduğu için bu tarz aranjmanlar yapmak durumunda kalıyoruz.

Öncelikle okumadığım kitabı tavsiye etmemem ile tanınırım. Bu iki kitabı özellikle geçtiğimiz ay çok okudum ve içindeki detoks ve bitkisel çay tariflerini denedim. Gayet de memnun kaldım. Tarzım dışında kitaplar olmasına rağmen bu sebeple sayfamda yer verdim. Lokman hekim tarzı takviye edici besinleri zaten hepimiz kullanıyoruz. Bu kitap toplama bir tarif defteri olarak görebilirsin. Hasta olduğunda limon zencefil çayı içtiğinde bu mesajı hatırlarsın. İyi akşamlar.

9 Beğeni

Canımı çekirttiniz yahu :slight_smile: Hemen bir bitki çayı koyayım kendime. Teşekkürler :blush:

Edit :slight_smile:

Herkese naçizane,

Takmayın her şeyi boşverin :blush:

5 Beğeni

Öncelikle hastalıklarda beslenme çok hassas bir konu. Besin destekleri elbette önemli ama bazı bitki çayları ve karışımları tüketmeden mutlaka doktorunuza ve diyetisyeninize danışınız. Size iyi gelen bir beslenme modeli başkasına iyi gelmeyecektir. Bu konuda çok fazla hata yapılıyor, beslenme kişiye özeldir.

11 Beğeni

Psikologların derdi yaşam koçları, kuantum terapistleri. Diyetisyenlerin de galiba medikal medyumlar. Hastalık, sağlık çok önemli konu. Bu tarz durumlarda bitki çayları vesaire tabii önemli, ancak bunun muhattabı yetkin insanlar, bilhassa çağımızın vebası sahtebilimciler değil.

12 Beğeni

Malesef bilinçsizce bir tüketim söz konusu. Besinlerin bir çok hastalık tedavisinde etkin olduğu kanıtlanmıştır, ancak bir hastalığın tedavisi tek başına bir besinle mümkün değildir. Detox her bireye uygun değildir.

ah evet malesef sadece medyumlarla da kalmıyor. Konunun uzmanı olarak önerim okuduğunuz, duyduğunuz her şeyi tüketmeyin.

4 Beğeni

Bir keresinde gençliğimden beri beni süründüren bir hastalığım yüzünden beynimi yiyen etrafımın da etkisiyle “Lanet gitsin” diyerek çok basit bir kür yaptım. :slight_smile: Ondan sonra olaylar dizi gibi gelişti. Kür daha çok tetikledi. Ağır ilaç tedavisi gördüm derken üstüne de ameliyat oldum. :slight_smile:

Başka bir zaman da çok basit bir baharatın benim tiriot tipimde çok zararlı olduğunu doktordan öğrendim. Bunu da rutin tsh testinde bir anda değerlerin fırlamasından anladık. Yani karabiber bile olsa enine boyuna düşünün. Özellikle genetik ve kronik rahatsızlıklarınız varsa doktorun dediklerinin dışına çıkmayın.

Başka bir kere de zencefil yüzünden hastanelik oldum. O da ayrı mevzu. :rofl: Boğaza çok iyi geliyormuş diyerek annem bir çay yaptı. Zencefil kızım bu, diyerek çayı dayadı. İlk yudumda ağzımın içi patlamaya başladı. O şekilde yemek borum olmak üzere şişti. Alerjik bünyelerin neye tepki vereceğini bilemezsiniz. İlk defa denediğiniz şeyleri bir parça dikkatle almakta fayda var. Benim gibi bir anda koca bir yudum alıp nefessiz kalmayın. :smiley:

Tecrübeyle sabit yaşadıklarım bunlar. En basit meyve bile bazı rahatsızlıklarda önerilmiyor. Mesela şeker sorununuz varsa üzüm, karpuz, mandalina gibi şeyler tüketmeniz şekerinizi arşa yükseltir gibi gibi. Bunu da annemin karpuz takıntısıyla tecrübeledik. :smiley:

Özellikle tiroit sorunu yaşayanlar çok dikkatli olmalı. Tirodin yüze yakın çeşidi var. Her birinin kendine has kuralları var. Doğuştan guatr hastasıyım. Annem de beni doğurunca ortaya çıkmış guatrı. Genetik olarak aktarılmış bir hastalık. Mesela annemin iyotlu tuz kullanmaması gerekiyor. Benim de iyotlu tuz tercih etmem gerekiyor. Doktorunuz iyi olmazsa kendinizi ameliyat masasında bulursunuz. Alternatif tıp denilen şeyden çok zarar gördüm. Sadece grip olunca tavuk suyu çorbası, boğazlarım da kötüyse ıhlamur tercih ediyorum. İçine karahindiba tüyü, efendime diyeyim kakule rendesi gibi daha önce kullanmadığınız otlar, baharatlar karıştırdığınızda işler çığırından çıkabilir.

Mesela tarçınlı sular filan yapılıyor detoks denilerek. Bu tarçınlı sudan sonra da suratım şişmişti. Et parçası koymuşssunuz gibi iğrenç bir görüntü oluştu.

Yani okumak isteyen elbette okuyabilir. Denemek isteyen de deneyebilir ama vücudunuz bir anda sizi tepetaklak da edebilir. Çok dikkatli olmanızda fayda var.

Ekleme: Geçen de bir reklamda buyday çimi mi nedir tam hatırlamıyorum, öyle bir şey gördüm. Çimi yetiştiriyor ve elbette “özel makinesiyle” sıkıyorsunuz. Ve sonra çim suyu içiyorsunuz. Bir sürü faydasından vs. bahsetmişler. Kimse zararından bahsetmemiş ama zararlara bakılınca yabana atılacak gibi değil. Vegan arkadaşlar tercih ediyormuş saygı duyarım ama dikkat etmelerini de öneririm. Toplum olarak hastaneye gitmeyi savsaklıyoruz. Haberiniz olmayan bir rahatsızlığınız olabilir. Bu sebeple bilmeden bunları tetikliyor olabilirsiniz.

11 Beğeni

Gece gece kazanda kozalak kaynatma fikri çık aklımdan çıkk :grimacing:

3 Beğeni

Booktuberlık müessesesi içinde adeta çölde vaha olan bu kanalı herkese öneriyorum. Çok kaliteli işler yapıyorlar fakat yayın hayatına tutunmakta güçlükler yaşıyorlar, bu güzellikte bir kanalı sizlere tavsiye etmeyi kendime borç bilirim. Jack London Neden Gülüyor? | Bölüm 1 - YouTube

2 Beğeni

Bence Burcu ablanın üzerine böyle gelinmeyecekti ki kaldı ki bu tarz hakaret içerikli bir yaklaşım!! Instagram kullancısı değilim. Forumlar ve kitapsiteleri daha akildir diyordum ama bunu görene kadar. Her ne kadar insanlarin yaptıgı her halti oraya atmasini sevmesem de bu tarz guzel ınsanlar onlari iyi olana az cok yönlendirebilirler. Burayı da yeni yeni seviyordum ama biz kimiz ki kime neyi nasıl yapmalari gerektiğini söyleyeceğiz yada onunla bununla itham edeceğiz! Kaldı ki okurluk böyle bir müessese değildir.

5 Beğeni

farklı bir konuda bir şey sormak istiyorum forumda hakaret serbest mi oldu acaba?

Sanırım bu başlıkta rahatlıkla sorabilirim. Çoğu bookstagram hesabı (yayınevleri değil) set halinde kitap çekilişi yapıyor. Misal üç arkadaşını etiketleyene Harry Potter serisi, Disk Dünya serisi vs. gibi yüksek bütçeli setler vaadediyor.
Kendisi veya çevresinden hiç bu tarz yüksek bütçeli setlerden kazanan ve set eline geçen oldu mu? Yani bu hesaplar bu yüksek tutarlı setleri cidden adil çekilişle dağıtıyor mu?

2 Beğeni

Hakaret serbest diye bir şey olamaz. Burcu Hanım kendisini booktuber olarak görmüyor diye biliyorum. İnsanlar tarafından böyle algılanıyor. Oradaki sitemi de bu kelimeye diye düşünüyorum. Zaten İnstagram hesabında da “Blog Yazarı” olarak belirtmiş. Daha önce de bu yönde açıklamaları oldu diye anımsıyorum.

@erdo Bu iki ucu da açık bir soru bence. Dağıtan da vardır, dağıtmayan da.

3 Beğeni

“booktuber” yazmamış “boktuber” yazmış olduğu için sormak istemiştim.

O kadar dikkatli bakmamışım. Beynim eksik harfi tamamlamış sanırım ama ben bilinçli olmadığını düşünüyorum. Yine de, sevgili @fox bu tarz hassas konularda daha itinalı mesajlar oluşturmanızı rica ediyorum. Hakaret olarak algılanabilecek şeylerden kaçınalım lütfen.

Eleştirmek başka hakaret etmek başka arkadaşlar. İkisini birbirinden ayıralım lütfen. Tatlı tatlı eleştiri yapabilirsiniz ama bu size çirkinleşme hakkını vermez. Yakın çevrenizle sohbet ederken dilediğiniz gibi kelime seçebilirsiniz.

5 Beğeni

Ben Teftiş’i kazandım, Burcunun kitapları hesabındaki çekilişte, iki güne de gönderdi sağolsun. Hangi hesapların zırt pırt çekiliş yaptığı da ortada, ben daha Harry Potter seti ulaşmış birini görmedim. Güya potterhead geçiniyorlar bu hesaplar!!!

O değil de, arkadaşlar neden kalp kırıyorsunuz? Bookstagramlık bir eleştirmenlik değil, bunu akademik bir dille incelemenizin sebebi nedir?
Girin 1000kitapta, Goodreadste tonlarca inceleme var açıp okuyun.
Ben bookstagramların kitap incelemelerinde asıl altındaki yorumları vasat buluyorum.
‘Güzel paylaşım, eline sağlık.’
Ulan biri de kitap hakkında birşey yazsın dişimi kırcam!

Oturduğu yerden bu klavye delikanlılığı yapanları esefle kınıyorum… Burcu abla, canlı yayınlardaki enerjisiyle, neşesiyle çoğu insanı fantastik sever yapmıştır. Bunlardan biri de benim. Nihayetinde ev hanımı, keyfi için yapıyor, bir maddi derdi olsa diğer hesaplar gibi olur, kimin ne olduğu zaten ortada. Yıkıcı olmayın, küstürmeyin insanları.
Bu foruma yakışmıyor.

8 Beğeni