Booktuber'lık ve Bookstagram'lık Müessesesi

Aralarında böyle yapmayanlar varsa ayıp olmuyor mu? Yüzde 90 gibi sallama bir oran vererek istediğimizi söyleyebiliyor muyuz?

3 Beğeni

Sen Burcu ablanın kütüphanesini gör de ondan sonra konuş. İçlerinde kitaba en ihtiyacı olmayan da odur.
Böyle boş beleş genelleme yaparak dikkat mi çekmeye çalışıyorsun?
İsterse hiç kitap yorumu yazmasın, yine de benim değer verdiğim nadir insanlardan. Çıkarı için kullanıyor lafını aynen iade ederim.
Boş teneke çok langırdar ya, itici geliyor bu zihniyetin! Yazık…

2 Beğeni

Tamam hepimiz sakin olalım :slight_smile:

Ben şahsen Burcu Ablayı takip eden biriyim bana pek çok seriyi kitabı kazandırdı. Reklam yapan birisi olduğunu sanmıyorum. Yayınlarına katılıp kitaplar hakkında soru sorduğumda “onu okumadım, bilmiyorum” cevabını çokça verdi. Yada beğenmediği kitabı “beğenmedim” diye belirtti. Zaten profilinde bir kitabı paylaşmışsa büyük ihtimalle beğenmiştir. He ben konusunu beğenmemişsem çıkıpta “bunlar hep reklam” demem onun şahsı için.

4 Beğeni

Bir tavsiye alacağım. Mitoloji üzerine yazmış olduğum üç kitap var. İkisi kurgu biri ise makale ve denemelerden oluşuyor fakat türkiyede kitap çıkartma şartları belli(instagram sayfan takipçi dolacak)(wattpadde 1 milyon okunma) onun dışında kitap basmıyorlar. Sizce internet üzerinden sesli paylaşsam nasıl olur?

Sesli kitap takipçileri var elbette ama ne kadar geniş bir kitle tartışılır. Ben olsam basım yollarını zorlamaya devam ederdim ama sizinki de bir tercih.

Çok denedim. Hem yaşım genç olduğundan kimse basmak istemiyor hem de bir kitlem olmadığından riske girmiyorlar. Hepsi beş bin gibi bir ücret istiyor. Üstüne 5 tane kendi kitabımdan vereceklerini söylüyorlar. Bir yazım vardı Türkiye de kitap çıkartmak diye orada her şeyi anlatmıştım. Çok zor bir şey. Fuar açıldığı zaman tek tek stantları dolaştım hepsinin tek sorusu kitap değil kaç takipçin var oldu. Büyük yayınevleri ise wattpadd okunmana bakıyor. Sesli kitap şeklinde değil, denemelerimi paylaşabileceğim bir yer.

Kendinize güveniyorsanız mantıklı bir yayıneviyle mantıklı yatırım gibi geldi bana.

Her insan kendine güvenir. Sorun güven değil. Hem kendi yazdığım bir kitaba para ödemek saçma geliyor, hemde maliyeti 2 tl olan kitabı bana 15 tl ye satmaları garip geliyor. Yaşım daha 19 öğrenciyim ilk iki kitabımı hata yapıp parayla bastırdım onuda harçlıklarım ile yaptım.

Veriyor ama Büşra Pelin’e, Pelin Merve’ye, Mervede Büşra’ya veriyor. Blockcahin sistem kurmuşlar. Yakında Arabalı pasta keserlerse şaşırmam.

Zaten gerçekten çekiliş ile verilen kitaplar, yayınevlerinden çekiliş ile versinler diye gönderdiği, yeni basılan popüler kitaplar oluyor. YKY’nin instagram çekilişi ile Harry Potter reklamı yaptırma veyahut Metis’in gönderiye 3 kişi etiketldikten sonra amuda kalkıp eşek gibi anırarak story mentionlayanlar arasında yapılacak çekilişle verilecek Yüzüklerin Efendisi’nin reklamını yaptırma gibi bir derdi yoktur. Yayınevi reklam yapıp kazanacak, çekilişi yapan takipçi arttıracak kazanacak. Win-Win durumu anlayacağınız fakat bu tür durumlarda birilerinin kazanabilmesi için her zaman birilerinin kaybetmesi gerekir. Burada kaybeden “bilmem ne abla tuvalet kağıdı oku dese okurum, bilmem ne abi’nin telegram okuma grubunda kop kop kopuyosss” tayfası oluyor ama bunun farkında olabilmek için kafayı young-adult kitaplarından biraz kaldırmak gerekiyor.

Zaten bu kişilerin takipçileri ile çok içli dışlı olmamak gerekli ki baktığım kadarıyla çoğu koreli şarkıcı gördüğünde salya sümük kendini yerden yere atan çocuklar. Şöyle böyle diye laf anlatmaya gerek yok, zamanı geldiğinde neye alet edildiklerinin farkına varacaklardır.

Son olarak şöyle güzel bir söz vardır; “If someting is free, you are the product.”

9 Beğeni

Bilmem farkında mısın ama insanlar belli bir yaştan sonra para kazanmak için işler yapar herkesin bir şeylerden çıkarı olduğu için yapar yoksa neden değerli zamanını harcasınki.
Mesela bu forum reklam göstermese yayın hayatında tutunamaz ve bunun içinde tık önemli ki edebiyat forumunda twitchte boş boş yayın yapan adamlar oylamada en iyi seçilmeye çalışılıyor.
Kitap konusuna gelirsek Ben Kirke kötü bir kitap da değil okunup beğenilmesi mi üzdü seni.
Birilerine bedava bir şeylerin gidip tanıtması kötüyse içerik üreten hiç kimse iyi değil o zaman.

2 Beğeni

Ya kadın reklamını yapmak istese forumdaki “en iyi booktuber anketinden” “ben kendimi öyle görmüyorum” deyip adını kaldırtmazdı. Ha kime ne anlatıyorsun ki insan inanmak istediğine inanacak yine. “Ters psikoloji” bilmem ne diyecekler.

1 Beğeni

Hoş geldin Kvothe88 , Koteler çoğalmaya başladı bu çok hoşuma gidiyor :hanci:

Burcu ablayı bende çok seviyorum, gayet iyi niyetli ve bilgili birisi bence. Sevdiği ve önerdiği şeyler bana uygun oluyor genellikle. Takip ettiğim kadarı ile iyi bir insana benziyor. Ankara da yaşıyor benim için bu kadarı yeterli. :hanci:

Fuar dönemleri stant görevleri de alıyor, karşılaşırsanız halini hatırını sormayı unutmayın. Alacağınız kitabın nasıl bir şey olduğunu sorduğunuz zaman , kitap çok sürükleyici bence seversin tarzı cevaplar vermediğini, daha önceden okumuş olduğunu görürsünüz. Kitap hakkında bilgiye sahip değilse de, bilen birisine yönlendirir.

Ayrıca fışfışlı ve kallavi şeyler öneriyor :rofl:

6 Beğeni

Cevap verdiğiniz kişiyle görsel benzerliği iyi denk gelmiş. :slight_smile:

Herkesin kendini eleştirmen sandığı bir dünya da yaşıyoruz artık. Eline her kitap alan okuduktan sonra her şeyi bildiğini sanıyor. Eline kalem alıp yazan bir kişide her şeyi yazdığını sanıyor. Durum bundan ibaret. İnstagram saçma kitapların çekilişini yaparak bir yerlere gelmeye çalışan insanlar ile dolu. Ama çok doğru bir söz var;

“Bir kitap okuyan her şeyi bildiğini zanneder. İkinci kitabı okuyan kuşkuya düşer. Üçüncü kitabı okuyan hiçbir şey bilmediğini anlar.” Frederick Pollock

2 Beğeni

Buda size insanlara hakaret etme hakkı mı veriyor?

1 Beğeni

Buda’nın böyle bir öğretisi olduğunu sanmıyorum. :slight_smile:

Konudan bağımsız.

15 Beğeni

Burcu AbLa konuyla ilgili story paylaşmış galiba. Birden başlıkta Instagram rüzgârları esti. :smiley:

Biz çok seviyoruz ya şaapmayın. Sevdiğimiz için eleştiriyoruz, daha iyi yerlere gelmesi en büyük temennimiz.

Övülecek diye biraz daha Türkçe katli görürsem fenalık gelecek.

2 Beğeni

Konu ile ilgili haklısınız ya da haksızsınız noktasından ayrı olarak forumun kirlenmesinden yada kirletilmesinden rahatsız olarak düşüncemi söyledim. Paylaşımınızı düzelttiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.Buda nın hatta Şuda nın öğretisi de bunu gerektirirdi :slight_smile: .
Konu ile ilgili olarak kendi görüşüm, hiçbir şekilde Tıp harici, iyileştirme yöntemlerinin özendirici, uygulamaya teşvik edici halka açık paylaşımlara karşıyım.

1 Beğeni

Bu arada yukarıda Burcu Abla’nın yayınevlerinden gelecek kitaba ihtiyacı yok ki kocaman kitaplığı var denmiş.

Benim var. İhtiyacı yoksa bana mı yollasa gelen kitapları? :blush::see_no_evil::bomb::pray:

Teşekkürler.

1 Beğeni