Brandon Sanderson Okuma Rehberi / Bibliyografisi

Savaşkıran çöp olmadı hala aynı zevki alırsın ama Oathbringer’ı okumadan önce keşke okumuş olsaydın.

Aşağıda 3. Kitap için spoiler var.

3.Kitap Spoiler

Szeth’in kılıcı(kılıç nimi)(gerçek adını okumadığın için yazmıyorum), Yücemareşal, Zahel vs. kısımlarındaki ana hikayenin yanında ilerleyen hikayeyi anlamana ve zevk almana yardımcı olurdu.

@yafeshan

Eleventh Metal ve Allomanser Jack ne anlatıyor acaba biliyor musunuz? Secret History kadar önemleri var mı seri için? Şu an alamayacağım için Secret History pdf olarak indirdim çevirerek okumayı düşünüyorum ama gerekli ise diğerlerine de bakayım.

Ritmatist tekil kitap olarak geçmiş listede ama eğer ben bir bilgi kaçırmadıysam devamı gelecek.İkinci kitabı için önce 2015 sonra 2017 sonra da Alcatraz bitince denmiş anladığım kadarıyla.Şimdiye ikinci kitabı yazması beklenirdi ama ben umutluyum :stuck_out_tongue:

Eleventh metal Kelsierin hikayesi. Onun sissoylu hocasıyla yaptıklarını anlatıyor. Diğer hikayeyi biliyorum ama konuyu iyi hatırlamıyorum. Ikisinin de genel hikayeye çok bir katkısı yok bence.
Secret history başka mesele tabiki.

1 Beğeni

Dünden beri araştırıyorum, bu yazar hakkında ne yapacağımı hala bulamadım. İşleri bu kadar zorlaştırmak zorunda mıydı? Uzaktan bakınca anladığım şey serilerin birbiriyle iç içe geçmesi ve yayınevlerinin yavaşlığından ötürü oluşan yarım kalmış seriler.

Sissoylu serisi ile başlayayım dedim, satılan tüm kitaplar aynı boy değilmiş. Fırtınaışığı da tamamlanmamış galiba.

Sissoylu serisinin tamamen aynı bos basılmasını beklemek mi yoksa Alcatraz ile başlamak mı? Sizin tavsiyeniz nedir?

Ben de sizin gibi çok uğraştım başlama aşamasında. İlk önce Elantris aldım okudum. Şimdi savaskiran aldım. Onu da okuduktan sonra Akilcelen yayınevine bulaşmayacağım.

O kadar mı kötü yayınevi?

Sissoylu yerine Alcatraz mı derseniz. Hayır derim. İki farklı sıklette boksörler gibi değerlendirin. Alcatraz Sinek sıklet Sissoylu süper ağır sıklet.

Eski okurlar en azından benim için temel sıkıntı satın alıp okuduğumuz serilerin ebatlarının küçültülmesi ile başlandı. Çeviri , editörlük gibi eleştiriler en başından bu yana vardı ama bir anda oyunun ortasında “top benim, ben böyle oynamak istemiyorum” diyen çocuk gibi oyunu bozdu Akılçelen. Ben açıkçası bu karar sonrası Sanderson serileriden soğudum ve yeni çıkan Fırtına Işığı 3. kitabı almadım, devam etmedim.

Ama siz yeni başlıyorsunuz, kitaplığınız da büyük ebatlı kitaplar yok, küçükler ile başlayarak Sanderson okumaya ve kitaplarını toplamaya başlayabilirsiniz. 3 sene sonra tekrar “oyun bozanlık” yapar mı bilemiyorum.

2 Beğeni

Evet hocam ama Sissoylu tamamen küçük basıldı mı onu bilmiyorum, eğer basıldıysa set alacağım. Sitelerde bir bilgi de yok maalesef. Sissoylu için en büyük tereddütüm bu.

Uzun süreden sonra foruma işim düştü :slight_smile: tekrar yazma gereği duydum bir sürü şey söylenmiş, çizilmiş, yazılmış ama ben net bir sıralama göremedim, baştan sona hangi sırayla okunursa daha fazla zevk alırız kozmer evreninden?

Büyük boylar hala internete mevcut, malum tüm stoklar tükenmedi. Ama set alırsanız birini büyük diğerini küçük göndereceklerini sanmıyorum.

Daha önce dedim yine diyeyim madem küçük boy bastın büyükleri piyasadan topla ya da sitelere talimat ver büyük-küçük diye ayırsınlar, tıpkı ciltli-ciltsiz gibi. Allah bizi bu dandik yayınevinde kurtarsın

4 Beğeni

Set olarak satan neresi var?

İlk mesajda ki resimden soldan sağa şeklinde devam edebilirsiniz. Zaten serilerin içinde okuma sıralaması yok. Savaşkıran’ın Kralların Yolu ve Parlayan Sözler arasında okunması tavsiye ediliyor o kadar.

@ohyespatates Alper abiye katılmak ile beraber Alcatraz’ın da devamı çıkacak ve çıkarsa o da küçük çıkacak. Yani onunla başlarsanız da yine büyük - küçük sorunu yaşamış olacaksınız.

4 Beğeni

Set olarak satan neresi var bilmiyorum. Siz set basıldıysa set alacağım dediniz diye öyle yazdım.

1 Beğeni

Sanırım okumamak en iyisi. Devam kitapları büyük boy gibi duruyor.

Seriye hangi kitapla başladınız? Hangi kitapla başlamak daha iyi olur?

1 Beğeni

Elantris ile başlanır ama sissoylu ile başlasan da olur. Eğer tüm kulliyata girişicem diyorsan kesinlikle Elantris, Sissoylu serisi, Fırtınaışığı 1.kitap ardından Savaşkıran, sonrada Fırtınaışığı hangisi çıkarsa sıradan devam et.
Şahsen ben Elantrisi halen okumadım, pekte merak etmiyorum açıkçası ama okuyanlar güzel diyorlar.

2 Beğeni

Elantris’i tavsiye ederim. Ben çok sevdim. İçinde yer alan bir karakterden dolayı fırsat bulabilirsem bir kere daha okuyacağım.

3 Beğeni

Tek kitaplık hikaye ile başlamayı düşünüyorsan Savaşkıran’ı tavsiye ederim. Her ne kadar Elantris daha iyi bilinse de yazarın basılan ilk kitabı olduğundan dolayı biraz zayıf kabul edilir. Seri olarak ise Sissoylu. Çok iyi bir hikaye ve karakter yapisina sahip ve okuması rahat ve eğlencelidir. Yormaz.

Yazara aşina olduktan sonra Fırtınaışığı çok iyi oluyor. Ama zaman çarkı gibi bir epik fantazi tecrübesi varsa direk Fırtınaışığı’ndan başlamakta hiç sakınca yok.

İyi okumalar.

4 Beğeni

Arkadaşlar Sınırsız Arcanum, Şafakparesi ve Savaşkıran’ı tam olarak hangi kitaplardan önce veya sonra okumalıyım ? Şu an Parlayan Sözler 2.Cilt okuyorum tam olarak nereye sıkıştırsam bu iki kitabı bilemedim.