Brandon Sanderson Okuma Rehberi / Bibliyografisi

Sanderson okumak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı mı şaşırdınız? Bir dünya kitabı var, yayınevi de kitapların sırtına serinin kaçıncı üyesi olduğunu yazmıyor, siz de durumu kavrayamıyor musunuz? O zaman tam yerine geldiniz. :slight_smile:

Sanderson abimizin kendi ifadesiyle kendisinin eserlerini şu şekilde okumaya başlayabilirsiniz.

Kitaplarıma yeni başlıyorsanız, şu şekilde yönlendirebilirim

Normalde çok fazla fantastik eser tüketmiyorsanız Elantris veya SteelHeart ile başlayın.
Kendizi fantastik okuru olarak görüyorsanız Sissoylu : Son İmparatorluk’u veya Kralların Yolu’nu deneyin
Romantizm seviyorsanız Savaşkıran’ı deneyin.
Genç bir okursanız veya komik ve hafif yürekli bir şeyler istiyorsanız Alcatraz Kötü Kütüphanecilere Karşı’yı deneyin.
Genç yetişkinlere yönelik kitapları okumak istiyorsanız Steelheart, Sissoylu veya Ritmatist’e gözatabilirsiniz.

Cosmere Evreni için okuma sırası önerisi

Bu kitapları ara kitaplardan başlamak yerine ardışık olarak okumanızı tavsiye ederim. Bunu söylemişken Cosmere evrenine hangi seriden başladığınız çok önemli değil.
Yani şu kitaplardan istediğiniz ile başlayabilirsiniz

Sissoylu : Son İmparatorluk
The Emperor’s Soul
Kralların Yolu
Elantris
Savaşkıran

Kitaplar arasında ufak tefek bağlantı noktaları var ancak kitaplardan keyif almak için bunları arayıp bulmak zorunda değilsiniz. Bu sadece kitabı tekrar okumanızı daha keyifli hale getirmek için yapılmış bir şey.

Kanun Alaşımı Cosmere evrenine giriş için sorun yaratmayacak bir kitap ama bu kitapla başlayacaksanız orjinal Sissoylu serisi için sürpriz kaçıranlar içerdiğini unutmayın.

Non-Cosmere (Cosmere evreninde olmayan) kitaplar için okuma sırası önerisi

Bu kitaplar birbiriyle bağlantılı olmadığı için serilerin kendi içerisindeki sıralamasına göre okuyabilirsiniz.

Hala mı emin değilsiniz?

Kitaplarımı kısaca anlatmak istesem şöyle açıklardım.
Elantris: Büyülü ve korkunç bir hastalığa yakalanan ve bu hastalığa yakalananların atıldığı bir hapishane şehrine atılan bir adamın hikayesi. Dünyanın büyü sistemini çözmeye (şuan için çalışmayan ve muhtemelen hastalığın sebebi) çalışır, bu sırada bir sürü korkunç koşulla karşılaşır.

Sissoylu: Bir çeteye katılan, büyü kullanma ve soylu bir kadını taklit etmek için eğitilmiş genç bir kadın hakkında bir soygun hikayesi.
Bir parça “Ocean’s Eleven”, bir parça “Yüzüklerin Efendisi”, Bir parça “Kaplan ve Ejderha”, bir parça “My Fair Lady”.

Elantris Serisi

İsim Türkçe Yayınevi Baskı Yıl
Elantris Elantris Akılçelen Var 2005
The Emperor’s Soul 2012
Sissoylu Serisi

Mistborn: The Final Empire Sissoylu:Son İmparatorluk Akılçelen Var 2006
The Well of Ascension Kuşatma Akılçelen Var 2007
The Hero of Ages Çağların Kahramanı Akılçelen Var 2008
The Alloy of Law Kanun Alaşımı Akılçelen Var 2011
Shadows of Self Benliğin Gölgeleri Akılçelen Var 2015
Bands of Mourning Matem Bantları Akılçelen Var 2016
Alcatraz Kitapları

|İsim|Türkçe|Yayınevi|Baskı|Yıl|
|—|—|—|—|—|—|
|Alcatraz Versus the Evil Librarians|Alcatraz Kötü Kütüphanecilere Karşı|Akılçelen|Var|2007|
|Alcatraz Versus the Scrivener’s Bones|Katibin Kemikleri|Akılçelen|Var|2008|
|Alcatraz Versus the Knights of Crystallia|Kristalya Şövalyeleri|Akılçelen|Var|2009|
|Alcatraz Versus the Shattered Lens|Kırık Mercek|Akılçelen|Var|2010|
|The Dark Talent|Kara Yetenek|Akılçelen|Var|2016|
Asiler Serisi

Steelheart Steelheart DEX Yok 2013
Mitosis 2013
Firefight Firefight DEX Var 2015
Calamity Calamity DEX Var 2016
Zaman Çarkı Kitapları

The Gathering Storm Fırtına Toplanıyor İthaki Var 2009
Towers of Midnight Geceyarısı Kuleleri İthaki Var 2010
A Memory of Light Işığın Anısı İthaki Var 2013
Zaman Çarkı kısa hikayeleri

What the Storm Means: Prologue to the Gathering Storm 2009
Distinctions: Prologue to Towers of Midnight 2010
By Grace and Banners Fallen: Prologue to A Memory of Light 2012
Fırtınaışığı Arşivi Serisi

The Way of Kings Kralların Yolu Akılçelen Var 2010
Words of Radiance Parlayan Sözler Akılçelen Var 2013
Edgedancer 2017
Oathbringer Oathbringer Akılçelen Var 2017
Sonsuzluk Kılıcı serisi

Awakening 2011
Redemption 2013
Lejyon Kitapları

Legion Lejyon Akılçelen Var 2012
Legion and The Emperor’s Soul 2013
Skin Deep Kayıp Cesedin Peşinde Akılçelen Var 2014
Legion: The Many Lives of Stephen Leeds 2018
Lies of the Beholder Lejyon Yitik Suretler Akılçelen Var 2018
Beyaz Kum çizgiromanları

White Sand, Volume 1 Beyaz Kum 1 Akılçelen Var 2016
White Sand, Volume 2 2017
Cosmere Kısa Hikayeleri

Sixth of the Dusk 2014
Shadows for Silence in the Forests of Hell 2015
Secret History 2016
Cosmere Toplu Basımları

Arcanum Unbounded 2016
Skyward Kitapları

Skyward 2018
Starsight 2019
Tekli Kitapları

Warbreaker Savaşkıran Akılçelen 2009
The Rithmatist Ritmatist Doğan Egmont 2013
Snapshot 2017
Kısa hikayeler (Novella)

Firstborn 2010
The Perfect State 2015
Kısa hikaye antolojileri

Firstborn / Defending Elysium 2013
Shadows Beneath 2014
Shadows for Silence in the Forests of Hell / Perfect State 2015

Okuma rehberimiz şu şekilde

Twitter Sayfası : https://twitter.com/BrandSanderson
Instagram Hesabı : https://www.instagram.com/brandsanderson
Resmi Sitesi : https://brandonsanderson.com/
Kitapyurdu Sayfası :https://www.kitapyurdu.com/yazar/brandon-sanderson/57948.html

Yazar hakkında daha önce açılmış konular

29 Beğeni

Eline koluna sağlık. Teşekkür ederim.:slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Geçenlerde forumda biri Savaşkıran kitabının Fırtınaışığı 1 ve 2 arasında okunması gerektiğini söylemişti sanırım. Savaşkıran kitabında Kralların Yolu kitabıyla ilgili spoiler mı var yani?

1 Beğeni

Aslında bu sıra işi karışık. Şöyle ki sıra olarak; Elantris,sissoylu,savaşkıran,fırtına ışığı şeklinde okunması öneriliyor. Sebebi ise dediğiniz gibi küçük göndermeler ve hepsinde ortak olan hoid karakteri. En son fırtına ışığı olmasının sebebi ise diğer kitaplarda görüp Allah, Allah neci ki bu herif? Diye düşünüp fırtına ışığında daha derin ve göz önünde işlenmesi karakterin. Ama bunun tam tersi olarak ilk fırtına ışığını okuyup daha sonra elantris,sissoylu ve savaşkıran şeklinde gitmiştim. Hoid’in kim olduğunu bilip fırtına ışığında karaktere vurulduğum için diğer kitaplarda gördükçe heyecanlanip “ne zaman gelecek, ne zaman gelecek” diye bekliyordum. Gelince ise konfeti atıyordum tabii. Demem o ki direkt sırası ile okusam hoid konusunda bu kadar zevk alır mıydım bilmiyorum. O yüzden bu sıra işleri biraz karışık diye düşünüyorum. :roll_eyes: Artı olarak savaşkıran kesinlikle sissoylu ve fırtına ışığı arasında okunmalı onu belirteyim.

6 Beğeni

Bir de seri içi sıralamalar yazmasa da şöyle iki başlık bulunuyordu aslında.

2 Beğeni

Şunu da ekleyelim:

1 Beğeni

Başlığı açarken diğer konulara eklemeyi düşündüm başta. Zaten önceki derlemelerimden çoğu tablomu da konularına ekledim. Ama Sanderson konusunda daha ekleyeceğim çok şey var, okuma şeması vs. mümkün olduğunca ana kaynak olacak bir başlık oluşturmaya çalışacağım. Bu sebeple yeni başlık açtım.

6 Beğeni

Hayır parlayan sözlerle bağlantısı olduğundan dolayı öyle söyleniyor.

3 Beğeni

Fırtınaışığı öncesinde okumak istiyorum zaten sorun olmaz o zaman, teşekkürler.

1 Beğeni

Novella ve kısa hikaye aynı şey midir diye sorguluyorum şu an :thinking:.

White Sand 3. cilt de çıktı.
Sissoylu serisi öncesinde geçen The Eleventh Metal hikayesini de eklemek gerek. Bir de Allomancer Jak and the Pits of Eltania var Scadrial hikayeleri olarak.

1 Beğeni

Değil.

Şöyle özetleyebiliriz.
Flash Fiction: 53 - 1,000 words
Short Stories: 3,500 - 7,500
Novellettes: 7,500 - 17,000
Novellas: 17,000 - 40,000
Novels: 40,000 + words

Şu okuma rehberini halledeyim onlara bakacağım hemen :slight_smile:

3 Beğeni

Sanırım tamamdır. :smiley: Artık Okuma rehberi adını hakedebilir başlık. :wink:

9 Beğeni

Fırtına Işığı Arşivleri ikinci örgüde beş kitap yok muydu? Ben mi yanlış anımsıyorum? :thinking:

1 Beğeni

Düzelttim hemen :smiley:

1 Beğeni

bu edgedancer tam olarak ne oluyor?

Cosmere Antolojisi olarak geçen Arcanum Unbounded için yazılmış bir The Stormlight Archive novellası. Lift karakterinin etrafında dönen bir kitap. Lift benim en sevmediğim karakter olduğu için Edgedancer, Brandon kitapları arasında baya altlarda bana göre.

:smiley: çeviriside yapılmaz büyük ihtimal

Zaten Stormlight 2.5 olarak geçiyor. Yani okumak isteyenlere, Words of Radiance’tan sonra, Oathbringer’dan önce okunması tavsiye ediliyor. Oathbringer çıktığına ve herkes okuduğuna göre, Edgedancer çıksa bile tavsiye edilen sıra ile okunmuş olmaz. Sanmıyorum o yüzden çevrilmez

aynen ,bilgi için teşekkürler…

Arcanum unbodunded sözde oathbringerdan hemen önce ya da hemen sonra çıkacaktı ama… :roll_eyes: Hala çıkartmayı düşünüyorlarsa ve edgedancer içinde bulunuyorsa bu vesile ile çıkmış olur.