Brandon Sanderson

Sanderson’a bulaşan tepetakla oluyor, çevirmen, çeviri sorunları yaşıyor. İngilizce değil de Akadca mı yazıyor ne?

20 Beğeni

Hiçbiri de yayın evi kaynaklı değil bu hataların, çok ilginç. İşin bir diğer yönü videodan da rahatlıkla görebilirsiniz ki Dex tutarsız bir yayınevi. Serinin ilk kitabını ciltli basıp devamını karton kapak çıkarmak, orijinal kapakla başlayıp saçma sapan kapaklara dönüş gibi saçmalıklar yapabiliyor. Brandon Sanderson’u bunlara güvenip de bile bile heba eder miyim yine emin değilim…

4 Beğeni

Merhaba,
Yazarın hiçbir kitabını okumadım, kayıpsa hangi kitabından başlayabilirim, Elantris ile giriş yapayım mı?
Teşekkürler.
*Zaman Çarkı’ na girmesem olur mu, beni aşar o kadar kitap.

2 Beğeni

Elantris olabilir ama ben Savaşkıran’ı öneriyorum. Hem konusu (kişisel görüşüm) daha iyiydi hem de çevirisi Akılçelen’in yayınladığı Sanderson kitapları arasında en iyisi.

Edit: @wifhty_zet 'e de katılıyorum, ben elimdeki tüm Sanderson kitaplarını çıkardım (Akılçelen) yıllarca kitap beklettiler ve malum, kitapların boyutlarıyla oynadılar (7 çevirmen olayına girmiyorum bile)

4 Beğeni

Zaman çarkı Brandon Sanderson’un tamamladığı bir eser. Kendi evrenine dahil değil yani. Brandon Sanderson evrenini okumak istiyorsanız onu okumak zorunsa değilsiniz tamamen başka bir evren.

3 Beğeni

Hocam bence hiç girmeyin, misal ben yayınevinin değişmesini bekleyeceğim. 10 yılsa 10 yıl. Ne zaman düzgün bir yayınevi alır da basarsa, ben de hayatta olursam o zaman okumayı düşünüyorum.

O vakte kadar okuyacak çok kitap var, daha çok da fantastik kitap çevrilmiş olur. Bana sorarsanız Zaman Çarkı’na başlayın. Çünkü Brandon Sanderson’ın kitapları tek bir seriyle bitmiyor; hepsi Cosmere evreninin bir parçası, bittikçe okumak isteyeceksiniz. Zaman Çarkı daha kısa kalacaktır Cosmere yanında.

Kaldı ki siz Zaman Çarkı okurken bakarsınız Dune, Vakıf gibi pek çok seri hazır olur. Malazan da çevrilmeye başlandı eğer epik fantastik istiyorsanız.

4 Beğeni

@wifhty_zet kesinlikle haklı bence. Eski baskılı düzgün durumda ve uygun fiyata bulabiliyorsanız okuyabilirsiniz.
Eğer yayınevine rağmen okuyacaksınız Elantris ilk olabilir. Sonra Sissoylu ilk üçleme. Sonra Kralların Yolu. Sonra Savaşkıran. Sonra Parlayan Sözler ve Oathbringer. Sonra Sissoylu ikinci üçleme. Benim önerdiğim okuma sırası bu şekilde.

2 Beğeni

Kralların Yolu (Fırtınaışığı Arşivi) ile başlamanızı tavsiye ederim. Yazarın fantastik kurgu yeteneklerini tam olarak kullandığı serinin bu olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Herkese teşekkür ederim arkadaşlar.
@swarf @Akahige @GkiraraJ @wifhty_zet @Waxillium

1 Beğeni

Kendi okuma sıramı paylaşayım;
1.Ritmatist
2.Elantris
3.Steelheart Serisi
4.Alcatraz Serisi
5.Legion Serisi
6.Sissoylu Serisi
7.Savaşkıran
8.Fırtınaışığı Arşivi serisi

(Eğer Sanderson’un tüm külliyatını okumayı düşünüyorsanız Fırtınaışığı Arşivi Serisini en sona bırakmanızı tavsiye ederim. En komplike eseri olduğu için bu seriyi okuduktan sonra diğer eserlerinden keyif alamayabilirsiniz. Ritmatist-Steelheart-Legion-Alcatraz serileri de oldukça eğlenceli kitaplar.)

4 Beğeni

Yazarın uygun gördüğü sıralama; The Cosmere Series by Brandon Sanderson
Ben şahsen bu sırayı takip ettim bilmeden, bu şekilde gayet uygun bence. Fırtına Işığı serisinin akıbetini bilemediğimden ben de okumadım henüz ve en sonda kalmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Elantris biraz zayif bir baslangic olarak goruluyor. Tek kitaptan baslangic isteniyorsa Savaşkiran’in daha iyi bir alternatif oldugunu dusunuyorum. Seri icinse kesinlikle Sissoylu. Firtinaisigina daha yeni baslamis seri ve hayli yüklü oldugundan baslangica cok da tavsiye edilmez bence.

3 Beğeni

Skyward çevirisi başlanmış. Çeviri bitince basılacakmış.

3 Beğeni

Brandon amcamızın sağlığı yerinde mi, hastalık kapmasın aman.

Aynı şey Martin amcamız içinde geçerli.

1 Beğeni

Brandon Sanderson daha genç atlatır ama Martin’e bulaşırsa cidden tehlikeli. Gerçi Martin kendini eve kapatıp devam kitabını yazıyordu ona bulaşmaz herhalde.

1 Beğeni

Arkadaşlar zahmet olmazsa bilen birisi Hoid’in ne olduğu ve nereden geldiği tarzı şeyleri açıklayabilir mi? Bildiğim ama sürekli unuttuğum bir şeye dönüştü bu resmen. Yazarın anlattığı bir kısım vardı diye hatırlıyorum; geldiği gezegen ve ne olduğu, ne yaptıgı ile ilgili ama bilen birisi tekrar aydınlatırsa sevinirim.

@Waxillium Parlayan sözler ve oathbringer okumadım gözlerim kanamaz değil mi? :smiley:

1 Beğeni
1 Beğeni

Önce acilen Parlayan Sözler ve Oathbringer okuyun. Bu iki kitap Türkçede yayımlananlar arasında kozmer hakkında en çok bilgi veren iki kitap. Sonra o @Waxillium’un paylaştığı yazıyı okuyun. O yazıyı okursanız hem bu iki kitaptan hem de Türkçeye çevrilmemiş Mistborn Secret History kitabından spoiler bombardımanına tutulursunuz.

3 Beğeni

Aslında kuzenimden zaten daha önce hoid’in neyin nesi olduğunu dinlemiştim o yüzden onu öğrensem bana yetecekti. :thinking:

1 Beğeni

Fırtına Işığı’nın 4. kitabının ingiltere kapağı yayınlandı.

12 Beğeni