Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

Kardeşimle beraber oynuyoruz, tek başıma oynayamadım. :smiley: İlk oyundaki gibi yine çok kaliteli bir sanat tasarımı ve bayağı geren müzikleri var. Bir yandan korkarak puzzle çözmeye çalışıken diğer yandan alttan altada derin bir hikâye gösteriyor.
Ilk oyundaki formülün aynısı türü sevenlere tavsiye ederim.

4 Beğeni

Gecikmeli de olsa Disco Elysium. Toplam 10 oyun gününün 3.'sündeyim ve oyuna vuruldum, gel gör ki tek seferde çok uzun oynanamıyor metin yoğunluğundan dolayı.

2 Beğeni

Switch hanımdayken ben de bilgisayarda bunu oynamaya başladım geçen. Henüz ilk gündeyim ve baya etkilendim, sokakta rastladığım rastgele insanla saatlerce muhabbet edecek konuşma ağacı var, inanılmaz bir şey yahu. Adamlar uğraşmış cidden.

1 Beğeni

Evet yüzlerce sayfa diyalog var ve bunlara çok dikkat etmek gerekiyor, yoksa saçma durumların içinde bulabiliyorsun kendini, her satırı tek tek, sırayla seçeyim diye bir şey yok.

Her satırı tek tek sırayla seçmeye çalışmıştım :slight_smile:

Fena çuvallarsınız. (20)

Yanlış seçimler yüzünden Cuno denen manyak bana küsmüştü. Yan görevlerden birini yapamadım o yüzden.

Witcher_2_cover

Oyunu beğenmeme rağmen herkes kadar beğenmdedim. Oyunun müthiş bir kurgusu var. Hatta öyle ki oyunun açılış kısmını oynadığımda oynadığım en iyi rpg deneyimlerinden biri olacağına emindim. Ancak 2. chapterın başlarında büyü bozuldu ve bir şeyi farkettim. Chapter 1 ile chapter 2’nin olay örgüsü birbirine çok benziyordu. Hatta ilk oyunun cahpter 1 bile bu 2 chapter ile aynı. İlk oyunda köyü lanetli tazılar basmıştı onları kovup yolumuza devam ediyorduk. Burda ise kayran adı verilen bir yaratık ile bir cadının yaptığı laneti bozmaya çalışıyoruz. Bu benzerlik beni oyundan biraz soğuttu. Sankı formüle edilmiş bir hikayeyi oynuyormuşum gibi hissettim. Hikaye sunumu bu kadar mükemel olan bir oyunda bunu görmek beni oyundan itti. Daha iyisini beklerdim açıkçası. Son bölümde yaşadığım save problemi ise artık iyice oyuna cephe aldım.

Yine de her şeye rağmen witcher 2 harika bir oyun. Hikaye sunumunda çığır açmışlar. Birde yukarıda saydığım seylere rağmen oyunun hikayesi iyi. Sadece ben daha iyisini bekliyordum. Bu kadar benzerlik görmemeyi tercih ederdim.

1 Beğeni

Puzzeler ve Hogwarts:

Yaklaşık 7 saat oynadım. Ana hikayeden çok şatoyu keşfetmeye çalıştım. Öncelikle şatoyu çok güzel yansıtmışlar. Her yeri basti puzzel ve bulmacalar ile dolu. Şimdilik sadece bir kaç tane bulmaca çeşidi gördüm o yüzden pek bir şey diyemiyorum. “R” tuşuna basarak sırları ortaya çıkaran büyüyü kullanıyoruz. Böylece kolay bir şekilde etraftaki gizemleri buluyoruz ve çözmek için kafa yoruyoruz. Lumos büyüsü ile tablodan ayrılmış kekebekleri tabloya geri götürme, kapılardaki sayı ve hayvan uzuvu sayılarına bakarak toplama işlemi yapıp kapıyı açma, hazine haritasi takibi, belirli tablolara büyü yapıp arkasındaki sandığı açma, çanları doğru sırada çalma gibi puzzeler var. Bunun dışında accio ile çağırabileceğiniz hava da uçan sayfalar ve bir heykelin ya da tablonun hikayesini anlatan parşömenler de var. Özellikle sonuncusundan bolca var. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Hogswarts oyuna mühteşem aktarılmış. Ancak buna o kadar çok para ve zaman ayırmışlar ki başka şeylere para kalmamış. Gelin bunlara beraber bakalım.

Yüz animasyonları, ara sahneler:

Evet fragmanlarda gördüğünüz kadar berbat ve rezil haldeler. Özellikle witcher 2 den sonra hiç çekilmiyorlar. Birde bunların üzerine profesörlerin uzun ve sıkıcı konuşmalarını ekleyin. Cidden insanı sıkıntıdan patlatıyorlar tutorial kısmında. Adamlar hiç mimik kasmamışlar. Büyük ihtimal paraları bitti.

Aksiyon ve dövüşler:

Her WB oyunu gibi bu oyunda Batman Arkham serisinden yani komba yapma üzerine dayalı sistemden esinlenmiş. Aynı anda 4 büyü taşıyabiliyoruz. Elimizdeki ilk büyüler; Accio, Levioso, lumos ve reparo oluyor. Bunun dışında “z” tuşuna bastığımız da etraftaki eşyaları alıp düşmanlara fırlatabiliyoruz. Düşmanlar bize ssldırdığında başımızda ışık çıkıyor ve onun rengine bakarak ya “ctrl” ile yuvarlanıyoruz ya da “Q” ile kalkan açıyruz. Eğer uzun basarsak düşman sersemliyor. Muhteşem olmamakla birlikte yeterli geldi. Tek sıkıntı klavye mouse ile oynamak pek rahat gelmedi bana oynayacaklar gamepad varsa bi onu denesinler.

Daha henüz açık dünyaya çıkmadım o yüzden pek bir şey diyemiyorum, oralarıda görünce editlerim. Birde Şimdilik puzzel sayısı yeterli olsa da gelecekte çeşitlenmezse büyük sıkıntı yaratır gibi. Eğer çok fazla oyun oynamak istemiyorsanız ya da HP fanı değilseniz. Ben Atomic Hearts çıkana kadar bekleyin derim. İkisini de karşılaştırır ona göre tercihinizi yaparsınız.

3 Beğeni

image

Daha başlarında olmama rağmen sardı. Oyunda en sevdiğim şey, çaldığım şeyi soyduğum karaktere geri satmak.

4 Beğeni

Bende yaklaşık 10 saati devirdim ps5te. Tam bir hayal kırıklığı. Puanlara sakin aldanmayın. Acayip manipülasyon var. Grafikler çok kötü, Hogwarts hariç hiç dışarısına özenilmemiş. Aksiyon güzel. Hikaye eh işte. Yapay zeka berbat. Çok uzun konuşmalar var. Büyü çeşidi yetersiz. Şimdilik kısaca böyle.

3 Beğeni

Konuşmalar insanı sıkıntıdan öldürüyor. Ben en kısa cevapları verip geçiyorum. Open world o kadar kötü değil. Ancak ne hikmetse yapılacak şeylerin çoğu toplanabilir şeylerin üzerine kurulmuş. Parşömen toplamaktan içim dışıma çıktı. Bunun dışında zindanlar çok kısa giriyorsun 2 dk sonra çıkıyorsun içinde düşman filanda yok. Keşke skyrim gibi olsaydı dedim. Ps4 konsoluna çıkacak bir oyuna göre grafikler iyi bence.

Çoğu kişi büyü sayısının yetersizliğinden yakınmış ben yeterli buldum. Forspoken de 100 tane büyü var kaçını kullanıyoruz sanki? Bence asıl problem düşman çeşitliliğinin yetersizliği. Birde ben Hogswarts içinde ki puzzel çeşitliliğini yeterli bulmadım. Tek puzzel kapılardaki toplama işlemini yapmak. Hikaye ise klasik bir fantastik oyun hikayesi. Yeni bir şey sunmuyor. Bence Last of us, God of war gibi klasik olmasa da gayet güzel bir oyun. Firmanın ilk oyunu olduğunu düşünürsek güzel iş çıkarmışlar. Ortalamanin biraz üstü bir oyun olmuş.

Not: Oyunda beni en rahatsız eden şey neden Alohomara büyüsü ile kilitleri açtıktan sonra maymuncuk tarzı bir şeyle kilitleri açmaya çalıştığımız oldu. Mantığını çözemedim. Birde profesörlerin verdikleri ödevler ilk başta güzel olsa da sonradan sıkıyor.

Atomic Heart

Oyunu bitirdim. Genel olarak çok eğlendim. Yüksek ayarlarda hata aldığım için orta ayarlarda orta zorlukta oynadım. Oyunun kapalı alanları bence çok eğlenceli keşke tüm oyun kapalı alanda geçseymiş dedim. Fakat ilerledikçe açık kısım o kadar kötü gelmemeye başladı. Oyun cidden sizi içine çekiyor. Sanat tasarımları, atmosfer, ana karakterin tuhaflığı, robot balerin ikizler. Müzikler genel olarak hoştu. İngilizce seslendirme ile oynadım. Çoğu kişi tarafından önerilen Rusça bana göre uzun süre için ağır geldi. Düşman çeşitliliği biraz az gibi fakat bu kadar kısa süren bi oyun için yeterli denebilir. Silahlar çok başarılı! Kapıları açmak için yaptığımız mini oyun-bulmacalar sevimli. Zindanların hepsini yaptım. Orada birkaç sorunum oldu. Özellikle tırmanma ve atlama sorunlu. Bir yeri 7 kez denedikten sonra geçebildim bu sorun yüzünden. Bulmacaları beğendim. Daha iyi yapılabileceğini düşünüyorum ama. İki son var diye biliyorum. Ben hikâyeye pek ısınamadım. Çok bulandırmışlar gibi geldi fakat işlenişi kötü değil. Karakterler ile kurulan etkileşimlerin dünya hakkında bilgi vermesi güzel. Alarm sistemi var oyunda, 2 aşamalı ve beni cidden sinir etti. Oyunun ilk anlarında özellikle bizi dışarı cidden attığı an çok sıkıntılıydı. Bunu sonra halledebiliyor olsak bile gereksiz buldum. Oyuncuyu gereksiz yere yoruyor. Bazı karakterlerde aynı saç giysi modellerini kullanmışlar, yüz hareketleri genel olarak kötü. Ayrıca sinematiklerde karakterin ten renginin daha açık oynanış anında daha koyu olması biraz tuhaf. Oyun keyfimi etkilemedi ama onu oyuncuya sunmadan önce düzeltmek o kadar zor olmasa gerek. Game pass ile oynayın. Gidip tam fiyat ödemeyin o kadar etmez çünkü. En fazla bu kurda bile 150TL’lik bir oyun. Fakat bir şans vermenizi isterim.

6 Beğeni

Arkadaşlar Fallout 3’e başlamayı düşünüyorum. Diplomat karakter mi yoksa savaşçı karakter mi yaratsam emin olamadım. Sizce Fallout 3 nasıl oynanmalı.? Oyunun rpg yönleri fallout nv benziyorsa o zaman diplomat karakter şartır diye düşünüyorum.

Fallout 3, Fallout New Vegas’taki gibi karakter buildlerinin çok fazla önem arz ettiği bir oyun değil bence. Perkleriniz ve özellikleriniz oyunun gidişatını o kadar fazla etkilemiyor. Zaten oyunun ana hikayesi aşırı kısa, istediğiniz tarzda bir karakter oluşturup başlayabilirsiniz.

Diplomat bir karakter oluştursam savaşlarda zorlanır mıyım? Atıyorum silah gücü gelişmediği için mutant akrepleri öldürmekte filan zorlanır mıyım?

Bu Bethesta oyunlarının en güzel yeri keşif yapmak. Sırf diplomatım diye keşiften mahrum kalmak istemem :grinning:

1 Beğeni

Age of Empires 2.

10-11 yaşında hangi oyunu oynuyorsam bugün de onu oynayabilirim. O da üç beş oyundan ibarettir toplasanız. Yeni oyunlara alışamadım asla. :smiley: Mesela GTA V’i kuzenimin PS’sinden denemiştim ama GTA Vice City’deki zevki alamadım.

1 Beğeni

Hocam zaten bildiğiniz gibi genel olarak Fallout oyunlarında düşman npcler ölmek bilmediği için speech kastığınızda veya güç kastığınızda pek bir şey değişmiyor açıkçası. Yol üstünde mutantlarla veya akreplerle karşılaştığımda genel olarak hile koduyla öldürüp geçiyorum. :smile:

1 Beğeni

Bu zamanda da Fallout çekilmez ki. Her kapıda girerken-çikarken yükleme ekranı. O iğrenç eski grafik motoru. Bence zaman kaybı. Hikayesini dinle youtubedan daha keyifli olur.
Bende bu arada Re4 çıkmadan 2 ile 3ü oynuyorum, yenilenmiş hallerini. Hogwarts legacy sonuna geldim ama oyun bence o kadar kötü ki zerre istek yok oyunu bitirme konusunda. Ama bitireceğim tabiki. Senelik izine çıktığım için oyun için baya vaktim var. Sıkılınca 1 2 bölüm TheLou ps5 versiyonunuda deniyorum. PS3 ve 4te bitirmiştim.

1 Beğeni

Harbiden ya Fallout NV de neydi öyle. Vuruyorum vuruyorum bir türlü ölmüyordu düşmanlar. En kötüsü de Sezar suikastçi lejionuydu. Oyun boyunca nefes aldırmadılar.

@Buyifix beni sürekli Fallout evrenine çeken bir şey var. Oyunun dünyası sürekli ilgimi gıdıklıyor. Seviyorum böyle post apocalyptic dünyaları. Birde ben Bethesta oyunlarındaki keşif hissini çok seviyorum.

Ben Hogswarts’ı bitirdim. Hp fanı olan ya da benim gibi Hp fanı olmayıp sadece kitaplarını severek okumuş birinin bu oyunu sevmeme ihtimalli yok fiye düşünüyorum. Ancak bence bu oyunu ilk başta coop olarak tasarlamışlar. Buna ilişkin çok ciddi ipuçları var oyun içinde.

2 Beğeni