Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

CK2 her kuruşu hakediyor. Aldığın fiyatlarda çok iyi. Orjinal oyunu bir dönem bedava dağittılar kampanyadan yararlanamaman kötü olmuş.

1 Beğeni

Meşru bir şey yapıyormuş gibi yazmanız üzücü gerçekten.

Eski forumun katılığını her geçen gün özlüyorum.

2 Beğeni

Yaptığımın etik olduğunu sanmıyorum.
Sadece kendi içimde şöyle hesabım var. Senelik oyun oynama sürem toplasan 30 saati bulmuyor. 60 liradan her ay bir oyun alsam 720 TL yapar (Bu da oyunlar 60 TL ve DLC ler ücretsiz olursa) Nisan ayındayız ve şuana kadar farklı kurumlara (Lösev başta olmak üzere) yaptığım bağış bu rakamın üzerinde. Aynı durum sinema ve müzik sektörü içinde geçerli. Yerli hariç birçok filme gitmiyor gerekirse iki ay sonra netten izliyorum. Nedense aldığım plaklar ve kitaplar haricinde (bunlar her zaman orjinaldir) çoğu şey beni tatmin etmiyor. Mesela ben ve benim gibi para vermeyen insanların yaptığı eylem sonucu MARVEL batsa, hayatımdan bir şey kaybedeceğimi sanmıyorum. İzlediğim bir dizide yok ( Yoğun istek üzerine Hakan Muhafıza bir bakmıştım ama ve yine kaçak olarak). Gün geçtikçe bu sektörlerin tekelleştiğini (Steam, Netflix gibi) ve kalitenin düştüğünü düşünüyorum. Bu sebeple doğru olmayan bir eylemden rahatsızlık duymuyorum.

O hesabı bir tutar göstergesi için yaptım. Açıkçası fazladan her bir lirayı oyuna yada filme vermek yerine, yaptığım gezilere, müzelere, kitaba, hobilerime yada ihtiyacı olan bir öğrenciye vermeyi seçiyorum. Bu eylemlerim sebebiyle bu sektörlerin zarar görmesinden korkmuyorum. Hatta tuaftır, belki de hastalıklı, bunların batmasını bile zaman zaman istiyorum. Pek çok kişi karşı çıkacak ama bir rahatsızlık duymuyorum.

İnsanların çok çok yoğun emek ve para harcayarak ortaya koydukları ve bu emeklerinin karşılığı bir fiyat biçerek insanlara sunduğu herhangi bir şeyin böyle istismar edilmesinin hiçbir mantıklı açıklaması yok. Kimse kimseye zorla bir şey aldırmıyor, oyunu çok merak eden de youtube’ta oyunun her ayrıntısını izleyip öğrenebilir.

Yardımda bulunduğunuz dernekleri de söylemeniz gerçekten tuhaf. Bu sizi biraz daha mı haklı yapıyor? Oyun ve dizi şirketlerine para kaptırmayıp derneğe bağış yapmak Robin Hoodluk değil ne yazık ki. Eğer para vermek istemiyorsan oynamazsın olur biter. Biraz zevk alacağım diye hırsızlık yapıyorsun, bundan rahatsızlık duymaman da korkunç sadece.

3 Beğeni

Korsanın her türlüsü kötüdür. Tasvip etmeyelim, ettirmeyelim. Hadi yaptınız, bari açıkça söylemeyin.

Tamam, oyun fiyatları 400-500 liraları gördü. Durumunuz yoktur, ama oynamayı çok istiyorsunuzdur. Korsan indirip daha sonra fiyatı düşünce almayı planlıyorsunuzdur. Onu anlarım. Ama 60 liralık bir oyun için de yapmayın etmeyin yani.

Bir de şu var, oyun aslında 40 dolar. 240 lira falan ediyor normalde. Bölgesel fiyatlamayla bize böylesine bir kıyak geçmişken asıl bu tür oyunları korsan almaktan kaçınmak lazım. Yoksa Epic Games Store ve Aral gibilerin ellerinden 60 dolarlık oyunları 75-80 dolara almaya devam ederiz.

11 Beğeni

Dediğim gibi bir rahatsızlık duymuyorum. Fiyatı 1 lira olsa dahi…
@Sindella parasını vermediğim şeyi youtube da izlemek onu etik statüsüne sokuyorsa haklısın.

@mit üzgünüm ama Westwood elden gittiğinden beri bunu yapıyorum. Düşüncenin aksine bu platformların bağımlılıkla tekelleştiğine inanıyorum.

Witcher serisini oynamak istiyorum da bilgisayarım kaldırır mı emin değilim. Skyrim’i indirdim oradan buradan topladığım bilgilerle Breton bir karakter yarattım amacım isyancılara katılıp mage sınıfında gelişmek Dragon Age serisine kıyasla biraz tuhaf geldi dünyaya alışamadım Inquisition’dan sonra. Fazla soğuk mesafeli sanki. DA’da Alistair ile darkspawn kesip milletle sohbet etmeye fazla alışmışım.

Sekiro’yu PSN fiyatından ötürü alamayınca geçen black friday indirimlerinde yok fiyatına aldığım Dark Souls 2 ve 3’ü oynayıp bitirdim. DS2 45 saat, DS3 35 saat sürdü. DS2’yi Xbox 360’da ilk oynadığımda daha uzun sürmüştü yanlış hatırlamıyosam 58 saatte bitirmiştim.

2 Beğeni

@erce Oyunları ve dizi-film izlemeyi vs hobi saymamanız enteresan gerçekten. Demek ki hayatta hiçbir şeyi hobi ve zaruri ihtiyaç saymayıp meşru olmayan yollardan kullanabiliriz. :thinking: Senede oyun oynama sürem 30 saati bulmuyor demişsiniz, işte imperator rome’u alsanız şimdi 60 liraya yıl boyunca 30 saat oynasanız, 30 saatte bir şey anlaşılmaz şimdi, sonraki sene de bir 30 saat oynarsınız. Çok da sarsmaz sanki sizi birkaç yıl oynayacağınız bir oyun için 60 lira vermek. O kadar bağış yapıyormuşsunuz 60 lira ne ki. :grimacing:

Başka bir başlıkla patlayıp çok tepki çekmişliğim var bu konuda. Sizin için konuşmuyorum ama şöyle bir meramım var bu konuda. Korsan kullanabiliriz bir şeyi sebebimiz her ne olursa olsun ama bu da bir nevi hırsızlık neticede. İnsanların aylarını, yıllarını verdikleri bir şeyi kaçak yoldan kullanmışız. Somut değerler üzerinde hırsızlık yapmak yüz kızartıcı bir durum iken soyut medyalar üzerinde bu hırsızlık yapıldığında nasıl rahatça utanç duyulmadan söylemekten çekinilmiyor bunu anlamakta güçlük çekiyorum. :slight_smile:

@Paul-Atreides Oynamadıysanız Mass Effect üçlemesini de bir deneyebilirsiniz, Fallout 3 ve New Vegas da iyi RPG’lerdir. Inquisition’u kaldırdıysa bilgisayarınız Witcher 3 ondan 5-6 ay sonra çıkmıştı diye biliyorum. CDPR’ın motoru Inquisition’daki Frostbite kadar zorlayıcı bir motor değil grafikleri biraz düşürürseniz rahat oynatır diye düşünüyorum.

1 Beğeni

2 arkadaşımla birlikte Divinity: The Original Sin 2’ye başladık. 25-30 saate yakın devirdik. Uzun zamandır bu kadar keyifli bir co-op oynamamıştım. Tavsiye ederim, epey başarılı bir çok oyunculu deneyimi var.

3 Beğeni

Çok kötü Fifa Mobile’a sardım, gece gündüz oynuyorum. Oyunu indirdiğimden beri hiç kitap okumadım. Acaba bu bağımlılık durumum kaç hafta daha sürecek? :thinking:

@_restlessness
@mit
@Sindella
@Vector

Öncelikle bir iki yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Haklı olduğumu söylemiyor, yaptığım şey hırsızlıksa bunu kabul ediyorum. Hatta şunu da ilave edeyim; ben Steam’de bedava olan bir oyunu dahi orijinal olarak indirmiyorum. Bağışı ise bir örnek olarak verdim. Yıl boyu bir kere kullanacağım ve belki 1-2 saat içinde sıkılacağım, bir katkısı olduğuna inanmadığım bir geçici hevesime 1 TL vermek yerine, bununla gene kitap alırım yahut bir bağış yaparım yahut gezerim demek istiyorum. Tabi ki her biriniz tepkilerinizde haklısınız. Sadece kafam bir soruyu çözemiyor lütfen yardım edin.

Birileri saatlerce oyun yapıyor> Biri bunu alıp sitesinde paylaşıyor> Ben bunu ücretsiz alıp oynuyorum ve hırsız oluyorum. Okey…

Birileri saatlerce resim yada müzik yapıyor> Biri bunu sitesinde paylaşıyor> Sen gelip, kaynak dahi belirtmeden bunu Kayıp Rıhtım’ın ilüstrasyon bölümünde veya şarkılar kısmında paylaşıyorsun ve bu hırsızlık olmuyor öylemi?

Mesela telefonlarınızdaki bütün şarkılar telif hakkı ödenmiş olarak mı dinleniyor? İzlediğiniz bütün dizileri telifini almış olan sitelere bedel ödeyerek mi izliyorsunuz? Siz bu kurallara uyduğunuz için mi başka birine hiç zaman kaybetmeden hırsız diyebiliyorsunuz ( tekrar durumu kabul ettiğimi belirterek soruyorum)

Bu sorum özellikle sana @mit
Aşağıda gördüğün 114. sayıya “Tazmanya Canavarı Öyküleri” ne ait içlerinde senin de bulunduğunu düşündüğüm kurulun onayladığı kapak resmidir.

Bu da internette yer alan bir resim:

Şimdi kapak resmini yarışmaya sokan arkadaş, bir başkasının eserini almış üzerine ekstra birşey bile katmadan çizimlere sokmuş ve kazanmış. Hatta bir çok kişi de mükemmel bir çalışma diye kendisini tebrik etmiş. Benim sorunum o arkadaşla değil tabi… Ben bu durumu görsel bana seçkideki diğer resimler kadar kaliteli gelemediği için fark ettim. 1 dakika içerisinde google amcaya sadece “tazmania christmas” yazarak da cevabımı buldum. Birisi bir suç işlemiş ve siz yayınlamadan önce inceleme gereği duymadan paylaşarak suça ortak olmuşsunuz.

Bu sadece tek bir örnek, üzgünüm ama site bunlarla dolu. Siz de evet ben hırsızlıklara ortak oluyorum diyebilir misiniz?

Asıl soruma gelelim. Başkasına kolayca hırsız demek kolay…Kaldı ki ben bu durumu kabul de ediyorum. Gerekirse bana cevap da vermeyin, dışlayın, gerekirse üyeliğim bile silinebilir… Sonuçta bu da bir karardır, bir haksızlığa karşı yaptırımdır. O da tamam. Ama bahsi geçen suçun internet ortamında sınırları nedir ve siz kendi hayatlarınızda bu sınırlara ne kadar uyuyorsunuz bunun takdirini size bırakıyorum…

Sevgili Erce, bence konuyu gereksiz yere uzatıyorsun. Haklı olduğumu söylemiyorum deyip bir şekilde haklılığını ispat etmeye çalışmaya devam ediyorsun :slight_smile: “Kusura bakmayın, haklısınız, bir daha forumda korsan kullandığımdan bahsetmeyeceğim” de, geç git.

Verdiğin örneklerin bazıları mantıklı, bazıları da mantıksız. Spotify, Netflix ve Youtube resmi kanalları diye şeyler var artık. Eskiden mp3 olarak indirip dinlerdim şarkıları, şimdi Spotify gibi kanalları kullanıyorum ki müzisyen de kazansın. Mümkün mertebe internetten kaçak yollara dizi ve film izlemiyorum. Ha, izleyenler vardır. O da yanlış, o konuda haklısın. Ne dedim en başta? Korsanın her türlüsü kötüdür. O her türlüye kaçak dizi ve filmler de giriyor tabii ki.

Öykü Seçkisi görseli örneğine de şaşırdım. Açıkçası bundan haberi yoktu. Biz normalde çizerlerin kendi orijinal çalışmalarına yer vermeye özen gösteriyoruz. Telifli görsel kullanmıyoruz. Bunda neden böyle olmuş bilmiyorum. Öte yandan benim 5 yıldır seçkiyle hiçbir alakam yok. @magicalbronze ve @darlyopus bir baksın bu görsele, gereği neyse yaparlar. Teşekkürler bilgilendirdiğin için.

Kimsenin üyeliğini sileceği ya da seni dışlayacağı yok ayrıca :slight_smile: Yaptığının yanlış olduğunu belirttim, belirttik sadece. Hadi yapıyorsun, bari açıkça ve rahatsızlık duymadan belirtme bunu. Korsan kullanmaya devam edip etmemen bu saatten sonra sana ve vicdanına kalmış. Ona biz karışamayız.

İyi forumlar.

3 Beğeni

Korsan oyun oynuyorsunuz tamam, eyvallah. Belki durumunuz yoktur, belki de para vermek istemiyorsunuzdur bunu da anlıyorum. Peki niye her korsan kullanan kendisi haklıymış gibi savunma yapıyor? Hiçbir şekilde haklı değilsiniz arkadaşlar, nereden bakarsanız bakın hırsızsınız, emek çalıyorsunuz. Hiçbir açıdan masum değilsiniz. Korsan oynamak istiyorsanız gidin oynayın ama lütfen buraya gelip savunma yapmayın.

Arkadaşlar konuyu uzatmak istemedikçe uzatıyorum bağışlayın.
Tepkilerinizi anlıyorum ama benim savunduğum şey korsan oynayın değil. Korsana verdiğiniz bu tepkiyi başka konularda veremiyor olmanız. Kendi yaptıklarınızı sorgulamıyor olmanıza.

Mesela @ohyespatates kardeşim şu cümle sana ait sanırsam:
“Premier Lig’te golleri, gelişmeleri takip edebileceğimiz instagram/twitter sayfası var mı? Şöyle her golü bize kaçaktan anlık izletebilecek bir hesap …”

Şimdi sen böyle bir ileti paylaşıp, üstüne başka birini nasıl eleştirebilirsin.

NOT: KORSAN KÖTÜDÜR. SAVUNMAYIN. BULAŞMAYIN.

1 Beğeni

Profillerimizi inceleyerek açığımızı bulup oradan vurmaya çalışıyorsun ama bu yine seni masum yapmıyor. Premier Lig’in Türkiye’de yayınını veren S Sport Plus’a aboneliğim var ve evde Turkcell TV kullanıyorum. Ama ben nöbette olduğum zaman maçları hücresel veriden izleyemiyorum maalesef o kadar zengin değilim, sadece golleri görmek için böyle bir şey istiyorum. Gördüğün gibi ben yine bu hizmetin parasını veriyorum.

Haklısın tamam…

1 Beğeni

Ya burası korsan kitap, pdf okumanın övüldüğü bir forum ne gerek var şimdi böyle birini linç etmeye. Birisi diyordu okurum pdf’den sonra param olunca alır kütüphaneme koyarım diye de, söyleyecek cevap bulamamıştım. Ben de keşke dükkanlara girip her şeyi alabilsem param olunca öderim deyip çıkıp gitsem.

Suç bilim adamlarında ve mühendislerde. Bunlara o konuda çok kırgınım. Siz nasıl böyle teknolojiler geliştirip(bilgisayar, internet, telefon, uçak, araba, kitap) insanların eline veriyorsunuz anlamıyorum ya!

Bir de korsanı eleştirip, adblocker kullanımı meşrulaştırmaya çalışan amip tayfası var onlar ayrı tezin başlığı.

Çalıyor ama çalışıyor.