Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? ­čÄ«

(Bar─▒┼čcan Bozkurt) #424

┼×aka niyetli oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ľzellikle de 60 liral─▒k bir oyun i├žin.

Yooo gayet ciddiyimÔÇŽ

(Yakup Alio─člu) #426

CK2 her kuru┼ču hakediyor. Ald─▒─č─▒n fiyatlarda ├žok iyi. Orjinal oyunu bir d├Ânem bedava da─čitt─▒lar kampanyadan yararlanamaman k├Ât├╝ olmu┼č.

(Bar─▒┼čcan Bozkurt) #427

Me┼čru bir ┼čey yap─▒yormu┼č gibi yazman─▒z ├╝z├╝c├╝ ger├žekten.

Eski forumun kat─▒l─▒─č─▒n─▒ her ge├žen g├╝n ├Âzl├╝yorum.

Yapt─▒─č─▒m─▒n etik oldu─čunu sanm─▒yorum.
Sadece kendi i├žimde ┼č├Âyle hesab─▒m var. Senelik oyun oynama s├╝rem toplasan 30 saati bulmuyor. 60 liradan her ay bir oyun alsam 720 TL yapar (Bu da oyunlar 60 TL ve DLC ler ├╝cretsiz olursa) Nisan ay─▒nday─▒z ve ┼čuana kadar farkl─▒ kurumlara (L├Âsev ba┼čta olmak ├╝zere) yapt─▒─č─▒m ba─č─▒┼č bu rakam─▒n ├╝zerinde. Ayn─▒ durum sinema ve m├╝zik sekt├Âr├╝ i├žinde ge├žerli. Yerli hari├ž bir├žok filme gitmiyor gerekirse iki ay sonra netten izliyorum. Nedense ald─▒─č─▒m plaklar ve kitaplar haricinde (bunlar her zaman orjinaldir) ├žo─ču ┼čey beni tatmin etmiyor. Mesela ben ve benim gibi para vermeyen insanlar─▒n yapt─▒─č─▒ eylem sonucu MARVEL batsa, hayat─▒mdan bir ┼čey kaybedece─čimi sanm─▒yorum. ─░zledi─čim bir dizide yok ( Yo─čun istek ├╝zerine Hakan Muhaf─▒za bir bakm─▒┼čt─▒m ama ve yine ka├žak olarak). G├╝n ge├žtik├že bu sekt├Ârlerin tekelle┼čti─čini (Steam, Netflix gibi) ve kalitenin d├╝┼čt├╝─č├╝n├╝ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bu sebeple do─čru olmayan bir eylemden rahats─▒zl─▒k duymuyorum.

Hesap do─čru da her ay oyun almaya gerek yok zaten. SteamÔÇÖde TF2ÔÇÖyi 20 bin saat oynam─▒┼č biri var. Oyun bedava. Ald─▒─č─▒m CK2ÔÇÖyi de 2 bin saatin ├╝zerinde oynayan bolca insan bulunuyor. Tabii bunlar size ├Ârnek te┼čkil edemez ├ž├╝nk├╝ bilgisayar ba┼č─▒nda ge├žirdi─činiz s├╝re az. Yine sizin verece─činiz karar, sayg─▒ duyuyorum.

O hesab─▒ bir tutar g├Âstergesi i├žin yapt─▒m. A├ž─▒k├žas─▒ fazladan her bir liray─▒ oyuna yada filme vermek yerine, yapt─▒─č─▒m gezilere, m├╝zelere, kitaba, hobilerime yada ihtiyac─▒ olan bir ├Â─črenciye vermeyi se├žiyorum. Bu eylemlerim sebebiyle bu sekt├Ârlerin zarar g├Ârmesinden korkmuyorum. Hatta tuaft─▒r, belki de hastal─▒kl─▒, bunlar─▒n batmas─▒n─▒ bile zaman zaman istiyorum. Pek ├žok ki┼či kar┼č─▒ ├ž─▒kacak ama bir rahats─▒zl─▒k duymuyorum.

─░nsanlar─▒n ├žok ├žok yo─čun emek ve para harcayarak ortaya koyduklar─▒ ve bu emeklerinin kar┼č─▒l─▒─č─▒ bir fiyat bi├žerek insanlara sundu─ču herhangi bir ┼čeyin b├Âyle istismar edilmesinin hi├žbir mant─▒kl─▒ a├ž─▒klamas─▒ yok. Kimse kimseye zorla bir ┼čey ald─▒rm─▒yor, oyunu ├žok merak eden de youtubeÔÇÖta oyunun her ayr─▒nt─▒s─▒n─▒ izleyip ├Â─črenebilir.

Yard─▒mda bulundu─čunuz dernekleri de s├Âylemeniz ger├žekten tuhaf. Bu sizi biraz daha m─▒ hakl─▒ yap─▒yor? Oyun ve dizi ┼čirketlerine para kapt─▒rmay─▒p derne─če ba─č─▒┼č yapmak Robin Hoodluk de─čil ne yaz─▒k ki. E─čer para vermek istemiyorsan oynamazs─▒n olur biter. Biraz zevk alaca─č─▒m diye h─▒rs─▒zl─▒k yap─▒yorsun, bundan rahats─▒zl─▒k duymaman da korkun├ž sadece.

(M. Ihsan Tatari) #433

Korsan─▒n her t├╝rl├╝s├╝ k├Ât├╝d├╝r. Tasvip etmeyelim, ettirmeyelim. Hadi yapt─▒n─▒z, bari a├ž─▒k├ža s├Âylemeyin.

Tamam, oyun fiyatlar─▒ 400-500 liralar─▒ g├Ârd├╝. Durumunuz yoktur, ama oynamay─▒ ├žok istiyorsunuzdur. Korsan indirip daha sonra fiyat─▒ d├╝┼č├╝nce almay─▒ planl─▒yorsunuzdur. Onu anlar─▒m. Ama 60 liral─▒k bir oyun i├žin de yapmay─▒n etmeyin yani.

Bir de ┼ču var, oyun asl─▒nda 40 dolar. 240 lira falan ediyor normalde. B├Âlgesel fiyatlamayla bize b├Âylesine bir k─▒yak ge├žmi┼čken as─▒l bu t├╝r oyunlar─▒ korsan almaktan ka├ž─▒nmak laz─▒m. Yoksa Epic Games Store ve Aral gibilerin ellerinden 60 dolarl─▒k oyunlar─▒ 75-80 dolara almaya devam ederiz.

Dedi─čim gibi bir rahats─▒zl─▒k duymuyorum. Fiyat─▒ 1 lira olsa dahiÔÇŽ
@Sindella paras─▒n─▒ vermedi─čim ┼čeyi youtube da izlemek onu etik stat├╝s├╝ne sokuyorsa hakl─▒s─▒n.

@mit ├╝zg├╝n├╝m ama Westwood elden gitti─činden beri bunu yap─▒yorum. D├╝┼č├╝ncenin aksine bu platformlar─▒n ba─č─▒ml─▒l─▒kla tekelle┼čti─čine inan─▒yorum.

(Damla) #435

Witcher serisini oynamak istiyorum da bilgisayar─▒m kald─▒r─▒r m─▒ emin de─čilim. SkyrimÔÇÖi indirdim oradan buradan toplad─▒─č─▒m bilgilerle Breton bir karakter yaratt─▒m amac─▒m isyanc─▒lara kat─▒l─▒p mage s─▒n─▒f─▒nda geli┼čmek Dragon Age serisine k─▒yasla biraz tuhaf geldi d├╝nyaya al─▒┼čamad─▒m InquisitionÔÇÖdan sonra. Fazla so─čuk mesafeli sanki. DAÔÇÖda Alistair ile darkspawn kesip milletle sohbet etmeye fazla al─▒┼čm─▒┼č─▒m.

SekiroÔÇÖyu PSN fiyat─▒ndan ├Ât├╝r├╝ alamay─▒nca ge├žen black friday indirimlerinde yok fiyat─▒na ald─▒─č─▒m Dark Souls 2 ve 3ÔÇÖ├╝ oynay─▒p bitirdim. DS2 45 saat, DS3 35 saat s├╝rd├╝. DS2ÔÇÖyi Xbox 360ÔÇÖda ilk oynad─▒─č─▒mda daha uzun s├╝rm├╝┼čt├╝ yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yosam 58 saatte bitirmi┼čtim.

( tansel) #437

@erce Oyunlar─▒ ve dizi-film izlemeyi vs hobi saymaman─▒z enteresan ger├žekten. Demek ki hayatta hi├žbir ┼čeyi hobi ve zaruri ihtiya├ž saymay─▒p me┼čru olmayan yollardan kullanabiliriz. :thinking: Senede oyun oynama s├╝rem 30 saati bulmuyor demi┼čsiniz, i┼čte imperator romeÔÇÖu alsan─▒z ┼čimdi 60 liraya y─▒l boyunca 30 saat oynasan─▒z, 30 saatte bir ┼čey anla┼č─▒lmaz ┼čimdi, sonraki sene de bir 30 saat oynars─▒n─▒z. ├çok da sarsmaz sanki sizi birka├ž y─▒l oynayaca─č─▒n─▒z bir oyun i├žin 60 lira vermek. O kadar ba─č─▒┼č yap─▒yormu┼čsunuz 60 lira ne ki. :grimacing:

Ba┼čka bir ba┼čl─▒kla patlay─▒p ├žok tepki ├žekmi┼čli─čim var bu konuda. Sizin i├žin konu┼čmuyorum ama ┼č├Âyle bir meram─▒m var bu konuda. Korsan kullanabiliriz bir ┼čeyi sebebimiz her ne olursa olsun ama bu da bir nevi h─▒rs─▒zl─▒k neticede. ─░nsanlar─▒n aylar─▒n─▒, y─▒llar─▒n─▒ verdikleri bir ┼čeyi ka├žak yoldan kullanm─▒┼č─▒z. Somut de─čerler ├╝zerinde h─▒rs─▒zl─▒k yapmak y├╝z k─▒zart─▒c─▒ bir durum iken soyut medyalar ├╝zerinde bu h─▒rs─▒zl─▒k yap─▒ld─▒─č─▒nda nas─▒l rahat├ža utan├ž duyulmadan s├Âylemekten ├žekinilmiyor bunu anlamakta g├╝├žl├╝k ├žekiyorum. :slight_smile:

@Paul-Atreides Oynamad─▒ysan─▒z Mass Effect ├╝├žlemesini de bir deneyebilirsiniz, Fallout 3 ve New Vegas da iyi RPGÔÇÖlerdir. InquisitionÔÇÖu kald─▒rd─▒ysa bilgisayar─▒n─▒z Witcher 3 ondan 5-6 ay sonra ├ž─▒km─▒┼čt─▒ diye biliyorum. CDPRÔÇÖ─▒n motoru InquisitionÔÇÖdaki Frostbite kadar zorlay─▒c─▒ bir motor de─čil grafikleri biraz d├╝┼č├╝r├╝rseniz rahat oynat─▒r diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

(muhammettopcu.com) #438

2 arkada┼č─▒mla birlikte Divinity: The Original Sin 2ÔÇÖye ba┼člad─▒k. 25-30 saate yak─▒n devirdik. Uzun zamand─▒r bu kadar keyifli bir co-op oynamam─▒┼čt─▒m. Tavsiye ederim, epey ba┼čar─▒l─▒ bir ├žok oyunculu deneyimi var.

(─░brahim ┼×ahin) #439

├çok k├Ât├╝ Fifa MobileÔÇÖa sard─▒m, gece g├╝nd├╝z oynuyorum. Oyunu indirdi─čimden beri hi├ž kitap okumad─▒m. Acaba bu ba─č─▒ml─▒l─▒k durumum ka├ž hafta daha s├╝recek? :thinking:

@_restlessness
@mit
@Sindella
@Vector

├ľncelikle bir iki yanl─▒┼č anla┼č─▒lmay─▒ d├╝zeltmek istiyorum. Hakl─▒ oldu─čumu s├Âylemiyor, yapt─▒─č─▒m ┼čey h─▒rs─▒zl─▒ksa bunu kabul ediyorum. Hatta ┼čunu da ilave edeyim; ben SteamÔÇÖde bedava olan bir oyunu dahi orijinal olarak indirmiyorum. Ba─č─▒┼č─▒ ise bir ├Ârnek olarak verdim. Y─▒l boyu bir kere kullanaca─č─▒m ve belki 1-2 saat i├žinde s─▒k─▒laca─č─▒m, bir katk─▒s─▒ oldu─čuna inanmad─▒─č─▒m bir ge├žici hevesime 1 TL vermek yerine, bununla gene kitap al─▒r─▒m yahut bir ba─č─▒┼č yapar─▒m yahut gezerim demek istiyorum. Tabi ki her biriniz tepkilerinizde hakl─▒s─▒n─▒z. Sadece kafam bir soruyu ├ž├Âzemiyor l├╝tfen yard─▒m edin.

Birileri saatlerce oyun yap─▒yor> Biri bunu al─▒p sitesinde payla┼č─▒yor> Ben bunu ├╝cretsiz al─▒p oynuyorum ve h─▒rs─▒z oluyorum. OkeyÔÇŽ

Birileri saatlerce resim yada m├╝zik yap─▒yor> Biri bunu sitesinde payla┼č─▒yor> Sen gelip, kaynak dahi belirtmeden bunu Kay─▒p R─▒ht─▒mÔÇÖ─▒n il├╝strasyon b├Âl├╝m├╝nde veya ┼čark─▒lar k─▒sm─▒nda payla┼č─▒yorsun ve bu h─▒rs─▒zl─▒k olmuyor ├Âylemi?

Mesela telefonlar─▒n─▒zdaki b├╝t├╝n ┼čark─▒lar telif hakk─▒ ├Âdenmi┼č olarak m─▒ dinleniyor? ─░zledi─činiz b├╝t├╝n dizileri telifini alm─▒┼č olan sitelere bedel ├Âdeyerek mi izliyorsunuz? Siz bu kurallara uydu─čunuz i├žin mi ba┼čka birine hi├ž zaman kaybetmeden h─▒rs─▒z diyebiliyorsunuz ( tekrar durumu kabul etti─čimi belirterek soruyorum)

Bu sorum ├Âzellikle sana @mit
A┼ča─č─▒da g├Ârd├╝─č├╝n 114. say─▒ya ÔÇťTazmanya Canavar─▒ ├ľyk├╝leriÔÇŁ ne ait i├žlerinde senin de bulundu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m kurulun onaylad─▒─č─▒ kapak resmidir.

Bu da internette yer alan bir resim:

┼×imdi kapak resmini yar─▒┼čmaya sokan arkada┼č, bir ba┼čkas─▒n─▒n eserini alm─▒┼č ├╝zerine ekstra bir┼čey bile katmadan ├žizimlere sokmu┼č ve kazanm─▒┼č. Hatta bir ├žok ki┼či de m├╝kemmel bir ├žal─▒┼čma diye kendisini tebrik etmi┼č. Benim sorunum o arkada┼čla de─čil tabiÔÇŽ Ben bu durumu g├Ârsel bana se├žkideki di─čer resimler kadar kaliteli gelemedi─či i├žin fark ettim. 1 dakika i├žerisinde google amcaya sadece ÔÇťtazmania christmasÔÇŁ yazarak da cevab─▒m─▒ buldum. Birisi bir su├ž i┼člemi┼č ve siz yay─▒nlamadan ├Ânce inceleme gere─či duymadan payla┼čarak su├ža ortak olmu┼čsunuz.

Bu sadece tek bir ├Ârnek, ├╝zg├╝n├╝m ama site bunlarla dolu. Siz de evet ben h─▒rs─▒zl─▒klara ortak oluyorum diyebilir misiniz?

As─▒l soruma gelelim. Ba┼čkas─▒na kolayca h─▒rs─▒z demek kolayÔÇŽKald─▒ ki ben bu durumu kabul de ediyorum. Gerekirse bana cevap da vermeyin, d─▒┼člay─▒n, gerekirse ├╝yeli─čim bile silinebilirÔÇŽ Sonu├žta bu da bir karard─▒r, bir haks─▒zl─▒─ča kar┼č─▒ yapt─▒r─▒md─▒r. O da tamam. Ama bahsi ge├žen su├žun internet ortam─▒nda s─▒n─▒rlar─▒ nedir ve siz kendi hayatlar─▒n─▒zda bu s─▒n─▒rlara ne kadar uyuyorsunuz bunun takdirini size b─▒rak─▒yorumÔÇŽ

(M. Ihsan Tatari) #441

Sevgili Erce, bence konuyu gereksiz yere uzat─▒yorsun. Hakl─▒ oldu─čumu s├Âylemiyorum deyip bir ┼čekilde hakl─▒l─▒─č─▒n─▒ ispat etmeye ├žal─▒┼čmaya devam ediyorsun :slight_smile: ÔÇťKusura bakmay─▒n, hakl─▒s─▒n─▒z, bir daha forumda korsan kulland─▒─č─▒mdan bahsetmeyece─čimÔÇŁ de, ge├ž git.

Verdi─čin ├Ârneklerin baz─▒lar─▒ mant─▒kl─▒, baz─▒lar─▒ da mant─▒ks─▒z. Spotify, Netflix ve Youtube resmi kanallar─▒ diye ┼čeyler var art─▒k. Eskiden mp3 olarak indirip dinlerdim ┼čark─▒lar─▒, ┼čimdi Spotify gibi kanallar─▒ kullan─▒yorum ki m├╝zisyen de kazans─▒n. M├╝mk├╝n mertebe internetten ka├žak yollara dizi ve film izlemiyorum. Ha, izleyenler vard─▒r. O da yanl─▒┼č, o konuda hakl─▒s─▒n. Ne dedim en ba┼čta? Korsan─▒n her t├╝rl├╝s├╝ k├Ât├╝d├╝r. O her t├╝rl├╝ye ka├žak dizi ve filmler de giriyor tabii ki.

├ľyk├╝ Se├žkisi g├Ârseli ├Ârne─čine de ┼ča┼č─▒rd─▒m. A├ž─▒k├žas─▒ bundan haberi yoktu. Biz normalde ├žizerlerin kendi orijinal ├žal─▒┼čmalar─▒na yer vermeye ├Âzen g├Âsteriyoruz. Telifli g├Ârsel kullanm─▒yoruz. Bunda neden b├Âyle olmu┼č bilmiyorum. ├ľte yandan benim 5 y─▒ld─▒r se├žkiyle hi├žbir alakam yok. @magicalbronze ve @darlyopus bir baks─▒n bu g├Ârsele, gere─či neyse yaparlar. Te┼čekk├╝rler bilgilendirdi─čin i├žin.

Kimsenin ├╝yeli─čini silece─či ya da seni d─▒┼člayaca─č─▒ yok ayr─▒ca :slight_smile: Yapt─▒─č─▒n─▒n yanl─▒┼č oldu─čunu belirttim, belirttik sadece. Hadi yap─▒yorsun, bari a├ž─▒k├ža ve rahats─▒zl─▒k duymadan belirtme bunu. Korsan kullanmaya devam edip etmemen bu saatten sonra sana ve vicdan─▒na kalm─▒┼č. Ona biz kar─▒┼čamay─▒z.

─░yi forumlar.

(─░brahim ┼×ahin) #442

Korsan oyun oynuyorsunuz tamam, eyvallah. Belki durumunuz yoktur, belki de para vermek istemiyorsunuzdur bunu da anl─▒yorum. Peki niye her korsan kullanan kendisi hakl─▒ym─▒┼č gibi savunma yap─▒yor? Hi├žbir ┼čekilde hakl─▒ de─čilsiniz arkada┼člar, nereden bakarsan─▒z bak─▒n h─▒rs─▒zs─▒n─▒z, emek ├žal─▒yorsunuz. Hi├žbir a├ž─▒dan masum de─čilsiniz. Korsan oynamak istiyorsan─▒z gidin oynay─▒n ama l├╝tfen buraya gelip savunma yapmay─▒n.

Sizi h─▒rs─▒z olarak nitelendirdi─čimi d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Korsan oyun mevzusunu zaman─▒nda ├žok yapard─▒m, ┼čimdi tamamen b─▒rakt─▒─č─▒m─▒ dile getirdim. Dizi ve film izlemeyi sevmem, onda da bir s─▒k─▒nt─▒ yok. M├╝zik konusunda maalesef biraz daha gev┼ček davran─▒yorum, ├žok m├╝zik dinlememe ra─čmen. Bu durumdan rahats─▒zl─▒k duyuyorum ve en k─▒sa s├╝rede bu al─▒┼čkanl─▒─č─▒m─▒ de─či┼čtirece─čim.

─░nsanlar─▒ h─▒rs─▒z olarak nitelendirmek benim haddime de─čil. Hareketlerinize sayg─▒ duydu─čumu bir daha belirtmek istiyorum @erce.

Arkada┼člar konuyu uzatmak istemedik├že uzat─▒yorum ba─č─▒┼člay─▒n.
Tepkilerinizi anl─▒yorum ama benim savundu─čum ┼čey korsan oynay─▒n de─čil. Korsana verdi─činiz bu tepkiyi ba┼čka konularda veremiyor olman─▒z. Kendi yapt─▒klar─▒n─▒z─▒ sorgulam─▒yor olman─▒za.

Mesela @ohyespatates karde┼čim ┼ču c├╝mle sana ait san─▒rsam:
ÔÇťPremier LigÔÇÖte golleri, geli┼čmeleri takip edebilece─čimiz instagram/twitter sayfas─▒ var m─▒? ┼×├Âyle her gol├╝ bize ka├žaktan anl─▒k izletebilecek bir hesap ÔÇŽÔÇŁ

┼×imdi sen b├Âyle bir ileti payla┼č─▒p, ├╝st├╝ne ba┼čka birini nas─▒l ele┼čtirebilirsin.

NOT: KORSAN K├ľT├ťD├ťR. SAVUNMAYIN. BULA┼×MAYIN.