Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? ­čÄ«

(─░brahim ┼×ahin) #445

Profillerimizi inceleyerek a├ž─▒─č─▒m─▒z─▒ bulup oradan vurmaya ├žal─▒┼č─▒yorsun ama bu yine seni masum yapm─▒yor. Premier LigÔÇÖin T├╝rkiyeÔÇÖde yay─▒n─▒n─▒ veren S Sport PlusÔÇÖa aboneli─čim var ve evde Turkcell TV kullan─▒yorum. Ama ben n├Âbette oldu─čum zaman ma├žlar─▒ h├╝cresel veriden izleyemiyorum maalesef o kadar zengin de─čilim, sadece golleri g├Ârmek i├žin b├Âyle bir ┼čey istiyorum. G├Ârd├╝─č├╝n gibi ben yine bu hizmetin paras─▒n─▒ veriyorum.

Hakl─▒s─▒n tamamÔÇŽ

(Sadece Emre ) #448

Ya buras─▒ korsan kitap, pdf okuman─▒n ├Âv├╝ld├╝─č├╝ bir forum ne gerek var ┼čimdi b├Âyle birini lin├ž etmeye. Birisi diyordu okurum pdfÔÇÖden sonra param olunca al─▒r k├╝t├╝phaneme koyar─▒m diye de, s├Âyleyecek cevap bulamam─▒┼čt─▒m. Ben de ke┼čke d├╝kkanlara girip her ┼čeyi alabilsem param olunca ├Âderim deyip ├ž─▒k─▒p gitsem.

Su├ž bilim adamlar─▒nda ve m├╝hendislerde. Bunlara o konuda ├žok k─▒rg─▒n─▒m. Siz nas─▒l b├Âyle teknolojiler geli┼čtirip(bilgisayar, internet, telefon, u├žak, araba, kitap) insanlar─▒n eline veriyorsunuz anlam─▒yorum ya!

Bir de korsan─▒ ele┼čtirip, adblocker kullan─▒m─▒ me┼črula┼čt─▒rmaya ├žal─▒┼čan amip tayfas─▒ var onlar ayr─▒ tezin ba┼čl─▒─č─▒.

(Erdem) #449

├çal─▒yor ama ├žal─▒┼č─▒yor.

(Onur Uslu) #450

The Pirate Bay Away From Keyboard belgeseli korsanl─▒─č─▒n arkas─▒ndaki d├╝┼č├╝ncenin ne oldu─čunu a├ž─▒k├ža dile getirmi┼č bir belgesel. Bu belgeselin ard─▒ndaki fikri ise san─▒r─▒m hepimiz biliyoruz ben biraz ├Âzet ge├žece─čim san─▒r─▒m a┼ča─č─▒daki sat─▒rlarda.

Korsanl─▒─č─▒ elbette ben de savunmuyorum, SteamÔÇÖde devasa oyun ar┼čivim var. Kitapl─▒─č─▒m art─▒k ta┼č─▒yor. Bluray? Hmm, ne i├žin? Onun yerine Netflix veya m├╝zik plaklar─▒ i├žin Spotify bizi kurtard─▒ ve onlar─▒ da kullan─▒yorum. Nitekim ki┼čisel ├Âzg├╝rl├╝klerimizle neler yapabiliyorsak o se├žim bize aittir de─čil mi?

┼×u an oyunlar 400-500 TLÔÇÖyi buluyor, evet. Ge├ženlerde be─čendi─čim 200 sayfal─▒k bir kitab─▒n 28 TL oldu─čunu ├Â─črendim, evet. Game Of ThronesÔÇÖun b├╝t├╝n sezonlar─▒n─▒n BlurayÔÇÖini almak istiyorum ama yakla┼č─▒k hepsine 700 TL bay─▒lmam gerekiyor, evet. ─░mkanlar─▒m─▒z─▒n bol oldu─ču bir ├╝lkede ya┼čam─▒yoruz, ne yaz─▒k ki? Acaba bunun fark─▒nda m─▒y─▒z bilmiyorum. E─čer imkan─▒n─▒z varsa istedi─činiz eser ne ise onun hakk─▒n─▒ veren fiyat─▒yla almak isterseniz. Ya peki hak etti─čini d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝n├╝z fiyat─▒n epey ├╝zerine sat─▒l─▒yorsa ve onu alma imkan─▒n─▒z─▒n hi├žbir zaman olamayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z? Milyonlarca insan imkan─▒ dahilinde olmas─▒na ra─čmen korsan i├žeri─či kullanm─▒yorsa sizin onlardan ayr─▒ kalma ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝z├╝ engelleyecek olan ┼čey nedir?

@erce ├Âzelinde 60 TLÔÇÖlik oyunu almamas─▒n─▒ rahatl─▒kla ele┼čtirebilirim ama ald─▒─č─▒ karar─▒ sorgulamak bana d├╝┼čmez. Ald─▒─č─▒ karar─▒ bizlere a├ž─▒klarken onun mant─▒─č─▒n─▒ ayn─▒ mant─▒k ├╝zerinden (├Ârne─čin bize sundu─ču say─▒sal veriler ├╝zerinden) ele┼čtirebilirim ama ona herhangi bir ┼čeyi dikte edemem. San─▒yorum ki bu forumda herkes ki┼čisel fikirlerini s├Âylemekte ├Âzg├╝r. San─▒yorum ki sundu─ču bu fikri onun d─▒┼č─▒nda bir├žok insan uygulad─▒─č─▒ i├žin hukuken yasak say─▒lmad─▒─č─▒ i├žin bir ihlal olmas─▒ da s├Âz konusu de─čil. O y├╝zden onun yapt─▒─č─▒ bir yanl─▒┼č─▒n her ne olursa olsun belli bir sayg─▒ ├žer├ževesinde yap─▒lmas─▒ gerekti─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. ─░nan─▒n dolar bu kadar y├╝kselmi┼čken onun yapt─▒─č─▒ yat─▒r─▒m─▒n asl─▒nda ┼ču anki ya┼čam s├╝recimizde ne kadar mant─▒kl─▒ oldu─čuna ben bile inanmak istemiyorum ama ger├žek bu ┼čekilde. Umar─▒m ilerleyen zamanlarda ekonomomiz d├╝zelir ve ger├žekten maddi yat─▒r─▒mlar─▒m─▒z─▒n ger├žekten ele┼čtirel bir boyuta geldi─či g├╝nlerde ya┼čayabiliriz.

Bu c├╝mleleri asl─▒nda i├žimde tutmak istedim ama a├ž─▒k├žas─▒ @erce kendini a├ž─▒klamaya ├žal─▒┼čt─▒k├ža yaln─▒z kalmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝m i├žin ona en az─▒ndan mant─▒kl─▒ bir perspektif sunmak istedim. ├ç├╝nk├╝ onun da belirtti─či gibi ikimizde korsan─▒ kesinlikle savunmuyor ama ya┼čam standartlar─▒ gere─či al─▒nan bir karar oldu─čunu ortaya s├╝r├╝yoruz. Karar─▒ alan ben de─čilim ama bu konuda onu rahatl─▒kla iyi anlayabiliyorum.

Te┼čekk├╝r ederim.
Her cevaba yazd─▒─č─▒m gibi ben hakl─▒ de─čilim. Gerkirse yaln─▒z da olurum. Benim a─čr─▒ma giden ve okuyan kimsenin de─čerlendirmedi─či konu asl─▒nda her ele┼čtirenin internet ortam─▒nda emek h─▒rs─▒zl─▒─č─▒ yapt─▒─č─▒. Ben kimseyi ilustrasyon k─▒sm─▒nda ba┼čka birine bu eseri al─▒p nas─▒l payla┼čabildiniz derken g├Ârmedim. Ka├žak yay─▒n arayan biri beni ele┼čtirip sonrada kendi davran─▒┼č─▒n─▒ savunabiliyor. Ba┼čka biri g├╝c├╝n├╝z yetmese anlar─▒m diyor. Nas─▒l olur anlam─▒yorum. G├╝c├╝n Jaguar almaya yetmez ise Jaguar ├žalmak mant─▒kl─▒ m─▒ olacak. Bu konu oyun olunca nedense ├žok b├╝y├╝k bir hassasiyet varm─▒┼č.

(Onur Uslu) #452

Jaguar ├žalmay─▒ binlerce insan yap─▒yorsa e─čer yapt─▒─č─▒n ┼čeyin yanl─▒┼č oldu─čunu bilmene ra─čmen sen yapmay─▒ tercih ediyorsan ben sadece ona sayg─▒ duyabilirim. Benim g├Âz├╝mde herhangi bir su├ž te┼čkil etmedi─či i├žin ay─▒plamam ama sadece yanl─▒┼č oldu─čunu dile getiririm. Bu ├Ârnek ├Âzelindeki hassasiyet ise Steam kampanyalar─▒ ├Âyle bir seviyedeki zaten normalde rahatl─▒kla al─▒nabilecek bir ┼čeyde neden korsana ihtiya├ž duyuyoruz tepkisi ki bence gayet normal ve yerinde. Yine de ona yat─▒r─▒m yapmak yerine ba┼čka bir ┼čeyi yat─▒r─▒m yapmak tercih ediliyorsa bu durum problem olmamal─▒ diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

(Yakup Alio─člu) #453

Android ortamlarda oynad─▒─č─▒m en e─členceli olun. Kesinlikle tavsiye ederim.

(Tansel Diplikaya) #454

SkyrimÔÇÖi bilmiyorum oynamad─▒m ama WitcherÔÇÖda da bir hayli muhabbet d├Ân├╝yor.

(Arda) #455

Tekelle┼čme ├Ârne─čine SteamÔÇÖi vermenin do─čru bir ├Ârnek olaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum. Bildi─čim kadar─▒yla Steam hi├žbir oyunu sadece kendi platformunda satmak ├╝zere sat─▒n almad─▒.

(Bar─▒┼čcan Bozkurt) #456

SkyrimÔÇÖi kald─▒r─▒yorsa 1ÔÇÖi kesin, 2ÔÇÖyi de muhtemelen kald─▒racakt─▒r. ┼×u s─▒ra Witcher 1 oynuyorum. S├Âylenilen gibi kontrollerin ciddi bir problemi var fakat oyunun keyifli bir ┼čekilde ilerledi─čini s├Âyleyebilirim. Bence takip edin ├ž├╝nk├╝ indirimlerde 2-3 liraya kadar d├╝┼č├╝yor. Mutlaka tavsiye ederim. (2.oyun da 5-6TL)

(Kittysmew) #457

K─▒z─▒┼čm─▒┼č bir ortam o zaman konuyu de─či┼čtirelim ve ana konuya gelelim, kafalar da─č─▒ls─▒n!

┼×u aralar oynad─▒─č─▒m oyun Minecraft Bedrock! (Win10 i├žin olan)

Bir aralar ay─▒la bay─▒la oynad─▒─č─▒m Java MinecraftÔÇÖ─▒n aksine; sistem yemeyen, her t├╝rl├╝ bilgisayarda kolayca ├žal─▒┼čabilen bu ÔÇťBedrockÔÇŁ (telefonlar i├žin pocket edition olan) versiyonu ile e─členmelere doyam─▒yoruz erkek arkada┼č─▒m ile.

Normalde Microsoft Store ├╝zerinde 56,25 Ôé║ iken, internette biraz dola┼č─▒rsan─▒z 1-2 $'a keylerine ula┼čabilirsiniz. B├Âylece ucuza orijinal MinecraftÔÇÖ─▒n─▒z olur ve arkada┼člar─▒n─▒z nerden girerse girsin crossplatform deste─či ile ister XboxÔÇÖtan, ister PS4ÔÇÖten, ister telefondan, ister SwitchÔÇÖten girsinler hepsiyle oynars─▒n─▒z. Tabii g├╝ncellemeleri al─▒r, Xbox hesab─▒n─▒za ba─člar ve serverlara bile ba─člansan─▒z skin giydirirsiniz karakterinize. Misal benim ki Steins;Gate animesinden Makise Kurisu!

Biz erkek arkada┼č─▒mla gittik bi da─ča ev yapt─▒k, evden de denize, k├Âye her yere kmÔÇÖlerce ray ├žektik.Delice ├žiftlik, tarla yapt─▒k. Hatta WitcherÔÇÖdaki Vah┼či Av atlar─▒n─▒ bile bulduk! Evimizin yak─▒n─▒ndaki k├Ây mefta olmu┼čtu. Hepsi k├Âyl├╝ye d├Ân├╝┼čm├╝┼čt├╝ (iksirle d├╝zeltmedik onlar─▒ g├Âmd├╝k :grin:) sadece 1 adet k├Âyl├╝ kald─▒yd─▒. Biz de ne yapt─▒k? Yan k├Âyden kay─▒kla k─▒z ald─▒k getirdik k├Âye. :grin: T├╝rediler sonra. Onlara yeni evler falan yapt─▒k.

Anlayaca─č─▒n─▒z ÔÇťAman ya veletler oynuyor ne maynk─▒raft─▒ÔÇŁ demeyin. H├ól├ó daha acayip e─členceli bir oyun. Uzun zamand─▒r bakmayanlara tavsiye ederim! :blush:

(Cem) #458

Bu aralar FPS tak─▒l─▒yorum genelde. @shakan, @Marius ve @estorn ile birlikte Apex Legends, Tannenberg (Verdun ├žocu─čuyuz :stuck_out_tongue:) ve Sniper Elite 4 oynuyorum.

(Tansel Diplikaya) #459

Ben i7 2600 + Radeon HD7870 ile Witcher 1 ve 2ÔÇÖyi ├žok ak─▒c─▒ bir ┼čekilde oynad─▒m. Daha 3├╝ oynamad─▒─č─▒m i├žin bilmiyorum ama bu donan─▒m ile Inquisition gayet iyi ├žal─▒┼čm─▒┼čt─▒.

(Okan Ak─▒nc─▒) #460

Android i├žin ÔÇťSe├žim Oyunu - Partiler Yar─▒┼č─▒yorÔÇŁ diye bir oyun var. Belki iOSÔÇÖta da vard─▒r. Bug├╝nlerde onu oynuyorum. Olduk├ža komik bir oyun.

Oyunda T├╝rkiyeÔÇÖdeki tan─▒nm─▒┼č partilerden birini se├žiyor ya da kendi partimizi kuruyoruz. Sonra da se├žim maratonuna ba┼čl─▒yoruz. Se├žim otob├╝s├╝m├╝zle ilden ile gidiyoruz, mitingler yap─▒yoruz, TV programlar─▒na konuk oluyoruz, anketler yapt─▒r─▒yoruz, kurultayda parti i├ži muhalefetin ba┼č─▒n─▒ eziyoruz, e─čer iktidarsak mecliste u├žan tekmeler e┼čli─činde yasa teklifi sunuyoruz.

Ge├ženlerde UbisoftÔÇÖun Notre Dame KatedraliÔÇÖnin yanmas─▒ ├╝zerine bele┼če da─č─▒tt─▒klar─▒ AssassinÔÇÖs Creed UnityÔÇÖyi oynuyorum. Oyun ├ž─▒kt─▒─č─▒ zamanlar teknik kusurlara kurban gitmi┼č bir oyun. Ama ┼čuan oynad─▒─č─▒mda ├žo─ču giderilmi┼č durumda g├Ârd├╝m haz─▒r bedava da alm─▒┼čken oynayay─▒m dedim. Ba┼č─▒na ge├žti─čim gibi 3 sequence bitirdim. Baz─▒ g├Ârevler ger├žekten zorlay─▒c─▒ olabiliyor. Klasik AC oyunlar─▒nda oldu─ču gibi ana g├Ârevlerin seviyesine ula┼čabilmek i├žin zorunlu olarak yan g├Ârevler yapman gerekiyor. Bazen bu yan g├Ârevler kendini tekrar edebiliyor ya da g├╝zel haz─▒rlanmam─▒┼č oluyor. Ve bunun i├žin de oyunda co-op g├Ârev yapma se├žene─či de bulunuyor. Oyunu uplayden edindi─čim i├žin ├žok arkada┼č yok, olan da yabanc─▒. Oyun elinde olan, UplayÔÇÖden co-op oynamak isteyen varsa beraber oynayabiliriz.

(Damla) #462

Sonunda bo┼č vakit bulup SkyrimÔÇÖe tam anlam─▒yla ba┼člad─▒m. Breton karakterimle ┼čimdilik etraf─▒ ke┼čfediyorum. Dragon AgeÔÇÖin verdi─či duyguyu alamasam da kendini oynat─▒yor. Ana g├Ârev olarak WhiterunÔÇÖdaki ejderhay─▒ ├Âld├╝rd├╝m sonra da guildlere kat─▒l─▒p oyalanma karar─▒ ald─▒m. ├ľnce 1 saat boyunca s─▒rf Thieves GuildÔÇÖe kat─▒lmak i├žin y├╝r├╝yerek RiftenÔÇÖe gittim ama ilk g├Ârevde yakalan─▒nca level atlad─▒ktan sonra gelmeye karar verip ko┼čarak WhiterunÔÇÖa d├Ând├╝m ve CompanionsÔÇÖa kat─▒ld─▒m. Burada tuhaf bir ┼čey oldu g├Ârevleri tamamlay─▒p CompanionsÔÇÖa kabul edildim ama tam kabul t├Âreni yap─▒l─▒rken ba┼čka bir ejderha sald─▒rd─▒. Adamlar istiflerini bozmadan kabul t├Ârenine devam ettiler t├Âren bitince hep birlikte sald─▒rd─▒k ejderhaya afshsgjd. T├Âreni tamamlasam bile g├Ârev completed olmad─▒ yaln─▒z bundan sonra ne yapaca─č─▒m─▒ da bilmiyorum JorrvaskrÔÇÖda konu┼čacak adamÔÇÖda yok pek bir buga tak─▒lm─▒┼č olabilirim oyunla ilgili tavsiyelere de a├ž─▒─č─▒m.

(Damla) #463

Bilenler cevaplarsa sevinirim, SkyrimÔÇÖe devam ediyorum Companions g├Ârevleri bitti WhiterunÔÇÖdan ev al─▒p evlendim sonra da sava┼čta Stormcloaklara kat─▒lmaya karar verdim. Yemin ettikten sonra balta g├Ânderme g├Ârevi ba┼člad─▒ bu adamlar WhiterunÔÇÖa dalacak kesin. WhiterunÔÇÖu da Companions grubunu da seviyorum bir de uzun u─čra┼člar sonucu ald─▒─č─▒m ev var ┼čehirde sava┼č olursa Companions ├╝yelerinin ├Âlme durumu var m─▒? al─▒nan eve ne oluyor? Koca oyundaki derdime bak ev, mevki pe┼činde taraf de─či┼čtirece─čim resmen.

Ev vs duruyor devam edebilirsin. Sana tavsiye san─▒r─▒m ana g├Ârevleri yapm─▒yorsun. En az─▒ndan ilk ba┼čtakileri yap :slight_smile:

(Damla) #465

Ana g├Ârevi GreybeardsÔÇÖa git k─▒sm─▒nda b─▒rakm─▒┼čt─▒m High HrothgarÔÇÖa ├ž─▒kamay─▒nca. Sonradan ├Ânce IvarsteadÔÇÖa gitmek gerekti─čini ├Â─črendim oyunu k├Ârlemesine oynuyorum biraz. Ev duruyorsa Imperial taraf─▒na ge├žmeyeyim hi├ž devam edeyim.