Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

images%20(21)

Dün itibari ile mobil platformlar için çıkmış bir oyundur.Oyunun konusu metroda başlıyor ve ani bir zaman kırılması veya başka bişey ile insanlar birden tarih öncesine dönüyor.Bazı teknolojik envanterler olmasına rağmen tamamen sıfırdan ve ilkel yöntemler ile üretim,savaş,ticaret vs gibi şeyleri yapıyoruz.Açık dünya oyunu olması sayasinde rahatlıkla harita içinde ki alanlar da hareket edilebiliyor.5-10 görevlerden sonra ulaşım ve gezi envanterleri açılıyor.Bu sayede diğer adalara da gitme imkanı oluyor.Oyunu tavsiye ederim.

2 Beğeni

Evet aradan bir hafta geçti ve 40lvl olmuş biri olarak biraz daha açıklayıcı bilgi verim bu güzüde ve ender şekilde ki kaliteli oyun hakkında.

İlk önce harita sistemi hakkında bilgi verim.Oyunda devasa bir harita var desem yalan olmaz her ada kendi içinde 3-4 tane küçük adacıklar barındırıyor ve 10 lvl ve 60 lvl’e kadar ada mevcut.Her ada 5 farklı dinazor ve o iklime göre envanterler barındırıyor.Ama adalarda söyle bir sıkıntı mevcut 30lvl olunca bile o seviyede ki hatta 25lvl adada bile aşırı zorlanma oluyor.Adalara seyahat oyun içi coin ile çok düşük bir miktarla oluyor.

Hayvanlara gelirsek her bölgede farklı farklı çok süper hayvanlar var.Ben biraz da thranduil’e özenmek istedim:)images%20(29) hayvan seçimin ona göre oldu ama kıyafet uymadı gibi.:joy::joy:
Neyse konuya dönersek her ada da türlü türlü hayvanlar mevcut.Bazıları bineklik bazıları ise saldırı için.Hayvanları kullanmak için et veya meyve ve ot kullanmak zorundayız.Ot bulmak kolay oldugu için ben otobor bir hayvan seçtim.Raptor hayvan gibi et yiyip duruyor ve toplaması zor:)

Skill sistemine gelirsek 12 adet farklı skill mevcut.Bu skiller avcılık,inşaat,saglık,tarım vs gibi şeyler için mevcut.Her skill belli bir seviyeden sonra doluyor ve yenilemek gerekiyor yoksa skill yükselme duruyor.

Ada için ticaret bu oyundaki en önemli şey diyebiliriz.Çünkü hayatta kalmamız ve oyunun sürekliliği için devamlı alışveriş ve satış yapmak gerek.Ticaretin diğer güzel yanı ve önemli tarafı ise lvl seviyeniniz yetmediği yerde kıyafet,hayvam,saglık ürünleri gibi şeyleri almanızı sağlıyor.

Envanter olarak bize bir sandık sistemi sunuluyor ve içine belli bir miktar tutma imkanı var.Fazla envanteri ya hayvanımıza yükleyeceğiz yada satıcak,kullanacak veya atmak zorunda kalacağız.Bu oyundaki en nefret ettiğim şey ise bu Envanter sistemi çünkü lvl fazlası ürün veriyor oyun hediye olarak ve bu verilenleri ne kullanabiliyoruz nede satabiliyoruz.
Kılık kıyafete gelirsek seçenek çok.İstediğimiz kadar kıyafet,silah yapılabilir.

Görev alma ve teslim yerleri bu iki yerdir.Oyun size 4 adet en fazla görev veriyor.İstereniz Oyun içi enerji ile yeni görevler alınabilir yoksa her görevi 15-20dk beklemek zorundasınız.Görevler Xp kasmak için çok önemli büyük bir bölümü lvl kasmada bu görevler sayesindedir.Onun haricinde avcılık,toplayıcılık veya keşif yaparak xp kasılabilir.

Bunlar haricinde oyunda saglık ve enerji toplamak için maalesef ateş başında dinlemek zorundayız.:slight_smile:

Keyifli oyunlar.Oynayan olursa nickim Altair.:slight_smile:

6 Beğeni

Ve bu oyun ücretsiz öyel mi? Hemen indiriyorum.

1 Beğeni

Aynen oyun ücretsiz ve şuana kadar 1tl bile harcamadım oyunu kasmak için.Almak istediğin envanterleri coin biriktererek rahatlıkla alıyorsun.Ben zevkle oynuyorum valla:)

Yalnız oyun mobil platform için bayağı iyi görünüyor. İnsanın tüm trafik stresini alabilecek bir görüntüsü var.

@mit abi bu mobil oyunların geldiği nokta nedir böyle? Bu nasıl mobil oyun şimdi? Şunu koy Steam’a 10 dolar fiyattan sonra Varyemez Amca Mode On…

Bu hızla gidersek bilgisayar oyunculuğu kısıtlı bir kitlenin hobisi olmaya doğru ilerler. Geri kalan hekese mobilde oynamaya başlar.

1 Beğeni

Aynen grafikleri çok canlı ve daha da önemlisi geniş bir hareket alanı mevcut.Bu sayede saatlerce oyundan çıkmadan zevk alınabiliyor.İnş.Diablo’da böyle olur.

Oyunu indirdim,güzel oyun.:slight_smile:

Bakın söylüyorum 10 yıl sonra mobil oyun sektöründe çok kaliteli işler göreceğiz. Mesela Heavy Rain gibi oyunlar.

1 Beğeni

Ben en iyisi bu konuda bir inceleme yazısı yazayım. “Mobil oyunların önlenemez yükselişi” :smiley:

3 Beğeni

S.T.A.L.K.E.R: Clear Sky. Bütün seriyi edinmek için neden bu kadar geç kaldım, bilmiyorum.

Birinci oyunun üstüne güzel mekanikler eklenmiş. Artifact avı, faction savaşı oyunun atmosferine yakışmış. Yine de oyunun başlangıcı biraz saçma geldi. “Bölge’de bir patlama oldu ve taraflar sapıtarak birbirlerine girdiler.”

Ölmeyen bir mod topluluğu var S.T.A.L.K.E.R.'ın. Seriyi oynamış olanlara “Call of Chernobyl”, “Dead Air”, “Misery” modlarını öneriyorum.

1 Beğeni

Hayır bende atma veya donma olmuyor.Lakin oyuna güncelleme geldiği zaman oyun içinde donuyor.Belki o ana denk gelmissindir.Diğer türlü devamlı donma ise telefon dan kaynaklı olmalı.Bende sony xperia xz kullanıyorum.Son ayarda açmama ragmen grafikleri donma yok.

Edit:nick ne hocam arada görürsem malzeme atarım.

1 Beğeni

Unity oyun motoru sağ olsun. Başta çok iyi değildi ama son yıllarda bayağı geliştirdi kendini. Zaten mobile çıkan oyunların çoğu Steam’e de geliyor artık. Last Day of June, Room, Old Man’s Journey gibi örneklerini sayabilirim.

Öte yandan telefonlar da işlemci ve RAM olarak bayağı gelişti. PC’de yapılıp mobile uyarlanan oyunlar ve konsol klasikleri de var.

Açıkçası exclusive olayının iyice ayyuka çıkması yüzünden tek umudum artık bu bağımsızlar. Yoksa bu gidişle Epic’e özel, Apple+'a özel, Origin’e özel derken bir şey oynamayacağız.

4 Beğeni

Blizzard fanı olanlara özeniyorum, başka bir oyuna gerek duymadan 3-4 oyun arasında gidip geliyorlar. Mis gibi.

1 Beğeni

Mobilde Clash Royale baya iyi :wink:

PS4 üzerinden Darksiders 3 oynayan var mı arkadaşlar?

Bu arada PS4 sahibi arkadaşlar eklerse sevinirim, belki bir gün beraber oyun oynarız. Nick: ohyespatates.

Ben en son geçen sene Dragon Age’in ve Final Fantasy’nin mobil oyuna bakmıştım oyunlar güzel ama enerji al, kristal al,şunu al bunu al diye oyunun hiç zevki kalmadı benim için. Oyunu açıp istediğim kadar oynayamıyorum. DA’i doğru düzgün oynayabilmek için Inquisition’a verdiğimden daha çok para vermem lazım. E bir de pil sorunu olunca iyice soğudum mobil oyundan. Artık hiç bir mobil oyuna bakmıyorum.

Divinity 2

Oyun bitmiyor, gerçekten bitmiyor :S Ben mi yaşlandım yoksa old school rpg ler bu kadar uzun muydu. 117 saat oldu ve gördüğüm kadarıyla bitmesine daha var.
Bende de sorun var aslında, bir oyunda her şeye bulaşmadan bitirmiyorum.

Ama güzel oyun, Pillars of Eternity de aradığını bulamayanlar için biçilmez kaftan.

6 Beğeni

Baldur’s Gate 2’yi tam bir ayda bitirdiğimi hatırlıyorum. Kaç saat sürdüğü hakkında bir fikrim yok ama 100 saatten fazla olduğu kesin :slight_smile:

Divinity 2’nin sadece ilk bölümü 20 saat sürüyordu zaten. Şaşırmadım. Bir ara onu da oynayacağım inşallah. Bir ara…

3 Beğeni

Bu tarz oyunlar aslında tam bir zıtlık barındırıyor. Birlikte oynayınca güzel fakat kendi başına vakit ayıramıyorken başkası yada başkalarıyla ortak boş zaman yaratmak imkansıza yakın oluyor. Bende sırf başlarsam hiç birşey yapamam diye bekletiyorum.

1 Beğeni

Çok iyi anlıyorum, hep o ‘bir ara’ yüzünden çoğu oyun kütüphanede yatıyor hatta gittikçe üstüne ekleniyor. :slight_smile:

1 Beğeni

WASD ve fare ile oyun oynamanın “cool” karşılandığı günümüzde, izometrik rol yapma oyunlarına 100 saat gömebilme cesareti gösteren herkese selam olsun. Birleşirsek dünyayı ele geçiremeyiz belki ama insanlık adına büyük bir adım atabileceğimize inanıyorum. :smiley:

3 Beğeni