Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? ­čÄ«

(M. Ihsan Tatari) #487

BaldurÔÇÖs Gate 2ÔÇÖyi tam bir ayda bitirdi─čimi hat─▒rl─▒yorum. Ka├ž saat s├╝rd├╝─č├╝ hakk─▒nda bir fikrim yok ama 100 saatten fazla oldu─ču kesin :slight_smile:

Divinity 2ÔÇÖnin sadece ilk b├Âl├╝m├╝ 20 saat s├╝r├╝yordu zaten. ┼×a┼č─▒rmad─▒m. Bir ara onu da oynayaca─č─▒m in┼čallah. Bir araÔÇŽ

Bu tarz oyunlar asl─▒nda tam bir z─▒tl─▒k bar─▒nd─▒r─▒yor. Birlikte oynay─▒nca g├╝zel fakat kendi ba┼č─▒na vakit ay─▒ram─▒yorken ba┼čkas─▒ yada ba┼čkalar─▒yla ortak bo┼č zaman yaratmak imkans─▒za yak─▒n oluyor. Bende s─▒rf ba┼člarsam hi├ž bir┼čey yapamam diye bekletiyorum.

(Serkan) #489

├çok iyi anl─▒yorum, hep o ÔÇśbir araÔÇÖ y├╝z├╝nden ├žo─ču oyun k├╝t├╝phanede yat─▒yor hatta gittik├že ├╝st├╝ne ekleniyor. :slight_smile:

(Ufuk ) #490

WASD ve fare ile oyun oynaman─▒n ÔÇťcoolÔÇŁ kar┼č─▒land─▒─č─▒ g├╝n├╝m├╝zde, izometrik rol yapma oyunlar─▒na 100 saat g├Âmebilme cesareti g├Âsteren herkese selam olsun. Birle┼čirsek d├╝nyay─▒ ele ge├žiremeyiz belki ama insanl─▒k ad─▒na b├╝y├╝k bir ad─▒m atabilece─čimize inan─▒yorum. :smiley:

(M. Ihsan Tatari) #491

Karakteri ok tu┼člar─▒yla de─čil de sol elle, WASD ile y├Ânetmeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒z ilk oyunlar─▒ ne kadar garipsedi─čim, ne kadar zorland─▒─č─▒m geldi akl─▒ma :slight_smile:

Duke Nukem, Quake vs gibi oyunlarda ok tu┼člar─▒yla y├╝r├╝y├╝p CTRL ile ate┼č ederdik. Half-LifeÔÇÖta sol elle klavyeye basacak, sa─č elle fareyi y├Ânetip ni┼čan alacakt─▒m, ├Âyle mi? Nas─▒l olacakt─▒ o i┼č yaa! Nas─▒l???

┼×imdi ba┼čka t├╝rl├╝ oynamak akl─▒m─▒za bile gelmiyor :slight_smile:

(Ufuk ) #493

Bak ┼čimdi beni kurabiye kokusu sponsorlu─čunda gen├žlik y─▒llar─▒ma g├Ât├╝rd├╝n.

Half-LifeÔÇÖ─▒ arkada┼č─▒m ile birlikte bitirmi┼čtik. Ben y├Ân tu┼člar─▒n─▒, z─▒plamay─▒ ve 1-2-3-4 silah se├ženeklerini y├Ânetiyordum, o da fareyi. O g├╝n, bir ki┼činin tek ba┼č─▒na t├╝m bunlar─▒ yapabilece─čini s├Âyleseler ÔÇťYaz─▒k kimin ├žocu─čuysa buna inananÔÇŽÔÇŁ derdim.

┼×imdi gel FortniteÔÇÖta att─▒─č─▒ el 20 dakikay─▒ ge├žince s─▒zlan─▒p somurtanlara, indirimden 10tl verip ald─▒─č─▒ hikaye temelli indie oyunun temposu d├╝┼č├╝k diye g├Âmenlere; BaldurÔÇÖs Gate 2ÔÇÖde karakter yaratma ekran─▒nda bir saat harcad─▒─č─▒n─▒, en iyi statÔÇÖlar─▒ alabilmek i├žin yar─▒m saat kahve ve ├žikolata e┼čli─činde zar att─▒─č─▒n─▒ ve bunun her saniyesinden b├╝y├╝k zevk ald─▒─č─▒n─▒ anlat.

Biz ya┼član─▒p ├ža─č─▒n m─▒ gerisinden geliyoruz yoksa insanlar─▒n keyif alma bi├žimleri mi de─či┼čti?

─░zometrik RPG sevenler olarak soyumuz t├╝kenmeden birle┼čmeliyizÔÇŽ :smiley:

(Erdem) #494

Onun zevki ayr─▒yd─▒ ger├žekten. Zaman─▒m olunca tekrar oynamak istiyorum ama belki 2 sene sonra.

Divinity orginal sin 2 yi g├Âz├╝me kestirdim ama ba┼člamaya cesaret edemedim hen├╝z.

Raspberry PiÔÇÖa kurdu─čum ScummVM ├╝zerinden The Dig oynuyorum. 3 saat oynad─▒m save etmeyi becerememi┼čim ba┼čtan ba┼člamak zorunda kald─▒m :sweat_smile: Point And Click Adventure cand─▒rÔÇŽ

(Atillà) #497

jpeg-2

(Tansel Diplikaya) #498

Ben de Fortnite gibi hikayesi olmayan oyunlar─▒ pek sevemedim. ─░lla bir senaryosu olacak Rol yapma oyunlar─▒ da tam bana g├Âre.

Genelde g├╝n a┼č─▒r─▒ 2-3 saat oyun oynad─▒─č─▒m i├žin bir oyunu bitirmem 2-3 ay s├╝r├╝yor. Bir de b├╝t├╝n ya da g├Ârevleri falan da yapmaya ├žal─▒┼č─▒yorum. :grin:

(AliCagan4235) #499

Europa-Universalis-4

Darkest ve HOI3 ile beraber, bir t├╝rl├╝ kendisine ─▒s─▒namad─▒─č─▒m Paradox oyunu. Nedeni nedir, bilmiyorum.

Bu arada, Imperator k├Ât├╝ yahu :confused:. Bu durum, ┼čirketin DLC politikas─▒n─▒n ne kadar ├ž─▒─č─▒r─▒ndan ├ž─▒kt─▒─č─▒n─▒ g├Âsteriyor bir bak─▒ma. Oyunlar─▒ takip edip firmaya destek olmak i├žin ├žabalayan hayranlar─▒n─▒ ÔÇťy├╝r├╝yen c├╝zdanÔÇŁ olarak g├Âr├╝yorlar gibi.

(Serkan) #501

Hayat─▒m─▒ kayd─▒ran oyun.

Deneyimli EU4 oyuncular─▒ aras─▒nda ÔÇťEn az 1000 saat oynamadan oyunu bildi─čini sanma.ÔÇŁ diye bir espri ge├žti─čini g├Âr├╝yorum. Do─črulu─ču nedir? :slight_smile:

(AliCagan4235) #503

Evet ger├žekten DLC ler konusunda ├žok hakl─▒s─▒n oyunda olmas─▒ gereken ├žok fazla ├Âzellik DLC ler ile insanlara sunuluyor ve yine y├╝r├╝yen c├╝zdan konusunda da hakl─▒s─▒n :smiley: Kral─▒n ├Âld├╝─č├╝ zaman kar─▒n─▒n tahta ge├žme olay─▒ bile DLC - evet ger├žekten sadece bunun i├žin DLC var -

Hele bu durum EU4ÔÇÖte daha da ortaya ├ž─▒k─▒yor. StellarisÔÇÖi, bir nebze de olsa CK2ÔÇÖyi -ki b├╝t├╝n DLCÔÇÖlerini almaktan pi┼čman olmad─▒─č─▒m bir oyundur- oynayabiliyorsun. Bu, EU4 i├žin ge├žerli de─čil; belki de bu y├╝zden oyuna bir t├╝rl├╝ al─▒┼čam─▒yorum. DLCÔÇÖlerin hepsi yok bende.

Komik asl─▒nda, ÔÇťtahta ge├žmeÔÇŁ mekani─či ├╝zerine kurulu CK2 var. Kad─▒nlar─▒n tahta ge├žmesi bu oyunda normalken di─čer oyunda neden DLC duvar─▒n─▒n ard─▒na gizlemi┼čler, ilgin├ž.

(Serkan) #505

Do─črudur efenim :slight_smile: ┼×aka bir yana oyunda o kadar fazla ayr─▒nt─▒ var ki bin saatten fazla oynasam da hala hesaplamalar─▒n─▒ bilmedi─čim ┼čeyler var.

Osmanl─▒, Fransa, Ming gibi ├╝lkelerle ├žok fazla ayr─▒nt─▒ bilmeden oynayabilirsiniz ancak bir Brandenburg al─▒p ├Ânce Prusya sonra AlmanyaÔÇÖy─▒ kurmak i├žin ├žok ┼čeye dikkat etmek gerekiyor. A┼ča─č─▒n─▒zda Polonya-Litvanya (Commonwealth), yine HREÔÇÖnin de─či┼čmez imparatoru Avusturya Ar┼čid├╝kl├╝─č├╝, solumuzda ─░ngiltereÔÇÖnin ├╝zerinden ge├žen Fransa, ├╝st├╝m├╝zde Norve├ž ve ─░sve├žÔÇÖi kendine ba─člam─▒┼č Danimarka. Zavall─▒ Brandenburg de ise 4 tane ┼čehircik ile Almanlar─▒ tek bayrak alt─▒na toplamaya ├žal─▒┼č─▒yor. Ama ├žok zevkli ve tarihte ger├žek olan bir ┼čey var ise o da oyunda da Prusya ordusuna denk hi├ž bir ┼čey yok.

Osmanl─▒ÔÇÖy─▒ denemi┼čtim biraz, nedense devam─▒ gelmedi. E─členerek oynad─▒m da sanki bir s├╝reden sonra yapacaklar─▒m─▒z bitiyormu┼č gibi hissetti─čimi hat─▒rl─▒yorum.

ÔÇťEventÔÇŁ sistemi ile beraber oyun iyice karma┼č─▒kla┼č─▒yor. CK2ÔÇÖde olduk├ža basit bu: Krall─▒k kurmak istiyorsan─▒z o krall─▒─č─▒n d├╝kal─▒klar─▒n─▒ topluyorsunuz, imparatorluk i├žinse o imparatorlu─čun krall─▒klar─▒n─▒. ÔÇťEventÔÇŁ biraz ezber bir sistem gibi geldi. Yine de daha 50 saat├žik oynad─▒m oyunu, 1000 saatin yan─▒nda hi├žbir ┼čey :slight_smile:.

CK2ÔÇÖye oranla daha ├žok sevdi─čim bir mekani─či var EU4ÔÇÖte: Bar─▒┼č antla┼čmalar─▒. D─▒┼č politikadaki s─▒─čl─▒─č─▒ -modern devletlerin yapt─▒─č─▒ gibi rakiplerimin ├╝lkelerinde isyanlar ├ž─▒karmaya ├žal─▒┼čt─▒m, bir t├╝rl├╝ ba┼čaramad─▒m- burada kapat─▒yor. CK2ÔÇÖ de sava┼č tazminat─▒ bile alam─▒yorsunuz, sava┼č ne kadar pahal─▒ ge├žerse ge├žsin. Zaman─▒nda al─▒n─▒yordu, kald─▒r─▒lmas─▒ k├Ât├╝ oldu.

Siz ┼čimdi b├Âyle anlat─▒nca oynayas─▒m geldi :smiley:. Tek s─▒k─▒nt─▒m DLCÔÇÖler. ÔÇťArt of WarÔÇŁ ve ÔÇťStar and CrescentÔÇŁ var. B├Âlgeleri geli┼čtirmeye yarayan o DLC olmadan art─▒k oynanm─▒yormu┼č. Onun d─▒┼č─▒nda almam gereken birka├ž tane daha var.

(Serkan) #507

CK2 zaten daha ├žok rpg ├Â─čeleri bar─▒nd─▒ran bir sistemi var, bir aile y├Ânetmek ve bu aile fertleri ├╝zerinden ÔÇśclaimÔÇÖ leri toplamak, evlendirmek, b├╝y├╝k bir ├╝lkenin k─▒z─▒yla evlenip sana miras kalmas─▒ vs ├žok zevkli :smiley:

EU4 daha ├žok sava┼č ├╝zerine ve ne kadar toprak al─▒p ticaret noktalar─▒n─▒ ele ge├žirirsen o kadar g├╝├žl├╝ oluyorsun ama CK2 de Venedik gibi paras─▒ bol tek ┼čehirlik bir ticaret cumhuriyeti ile bile paral─▒ askerleri toplay─▒p Bizansa sava┼č a├žabilirsin rahatl─▒kla ya da g├Â├žebe bir milletle oynay─▒p hi├ž yerin olmadan b├╝y├╝k krall─▒klara k├Âk s├Âkt├╝r├╝rs├╝n ya da g├╝zel bir kral k─▒z─▒yla evlenip ├žeyizlik olarak sahil kenar─▒ bir par├ža toprak al─▒rs─▒n :slight_smile: Bu a├ž─▒lardan CK2 daha ├žok seviyorum.

(─░brahim ┼×ahin) #508

Dauntless oynayan yok mu arkada┼člar beraber avlanal─▒m :smile: