Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

Steam yaz indirimleri bitmediyse hepinize Hitman Absolotion’ u öneririm (umarım doğru yazmışımdır). 7 TL’ye güzel vakit geçirirsiniz :slight_smile:

İndirimlerden en çok merak ettiğim 2 oyun olan Kenshi ve Elite Dangerous’u aldım. Biraz Elite Dangerous oynar Kenshiye sararım diye düşünüyodum fakat kafamı Elite Dangerous’dan kaldıramadım. Gerçekten çok güzel ve öğrenmesi zor. Bilimkurgu sevenlerin sevebileceğini düşünüyorum.

3 Beğeni

PS4’ü aldığım gün ilk iş olarak Witcher 3’ü satın almıştım. İlk çıktığında bilgisayar de almıştım ama sistemim yeterli gelmiyordu. Bir türlü oyuna ısınamamıştım, 1. ve 2. oyunları oynayan ben 3. oyuna bir türlü adapte olamıyordum. Hikaye içine çekmiyordu beni. Yaklaşık 2 sene PS4’te öyle yattı oyun, ara sıra girdim biraz oynadım çıktım. En son RDR2’yi bitirdikten sonra doğan boşlukta yeniden bir dalayım, bu sefer sabredip hikayenin sonunu göreyim dedim. Oyunda sabretmem gereken 2-3 saat daha kalmış meğerse, oyun ondan sonra açıldı koptu gitti. Gamepadi elimden bırakamıyorum.

Yıllarca çektiğim acı ve mahalle baskısı artık son buldu. :smile:

Çok şükür Witcher 1 bitti. Son kısımda bazı görevleri atladığımı fark ettim ama yapacak bir şey yoktu. Çok keyifli bir deneyimdi. Hikayesi ile beni içine çekmeyi başardı gerçekten. Eksikliklerine ve sıkıntılarına iyi dayandığımı düşünüyorum.

image
Assassin’s Creed 4 ile devam etmeyi planlamıştım ama vakit kaybetmeden Witcher 2’ye başlamaya karar verdim.

Oyunun ilk oyunun hikayesini devam ettirmesini sevdim. Her şey tanıdık o yüzden. İlk dikkatimi çeken şey oyunun konsol oyununa evrilmiş olması. Sanırım gamepad ile oynamak daha mantıklı olacak. Onu bir deneyeceğim. Duruma göre karar veririm artık. Bir de grafikler bayağı gelişmiş ilk oyuna göre. Hatta o kadar gelişmiş ki benim Nvidia 1060 Ultra ayarlarda anlamsız bir şekilde zorlanıyor. Sanırım ufak bir ayar yapmam gerekecek.

5 Beğeni

witcher 2 nin 2. bölümünde iorveth ile roche arasında bir seçim yapmanız isteniyor. Bu seçim sonucunda bütün görevler hatta haritalar alanlar değişiyor.
O seçim kısmında elflerin yolundan mı gideceksiniz yoksa insanların mı karar vermeden önce enine boyuna düşünmenizi tavsiye ederim çünkü bütün oyun değişecek:)

ayar olarak ubersampling’i disable edip diğer ayarları full oynamanız yeterli olacaktır. Kasışı sebep olan ayar o.

4 Beğeni

Evet o seçimden haberim var. İlk oyunda mazlumun yanında durup elfleri seçtiğim için bu sefer de saçma sapan bir işe kalkışmadılarsa yine elfleri seçerim büyük ihtimalle. :smiley:

Bunu bu sabah başka bir kaynaktan da okudum. Teşekkür ederim. Uygulayıp göreceğim sonucu.

2 Beğeni

Witcher 2’ye ilk başladığımda savaşların zorluğu yüzünden saçımı başımı yolmuştum :slight_smile: İlk oyundan çok çok farklı. O zaman Dark Souls falan da yoktu tabii. Ama sonra alışınca acayip keyifli gelmişti. Klavyeyle de gayet güzel oynanıyor. Tek gereken biraz sabır.

4 Beğeni

Bence bir save alın o seçimden önce tarihini saatini yazın bir köşeye tekrar load edebilmek için, iki tarafın da kendince haklı yanları var, iki taraf da görülmeye değer bence.

1 Beğeni

Training kısmında “Sen fazla şeyetme en iyisi, takıl rahat rahat,” dedi ve bana normal seviyeyi uygun gördü oyun. Hiç sorgulamadan kabul ettim. :smiley:

Güzel fikir. Bunu yapacağım. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence bunu spoiler olarak kapatın. Oynamayan birisi taraflara iyi-kötü gözüyle bakabilir. Bu yazdığınızdan sonra iki tarafta eşit haklı gibi düşünecek. Herkes kendisi tecrübe etsin.

The Witcher 1 ve 2’nin kasmadığı sistem yok galiba :smile:

Sizin yine iyi benim bilgisayarı çökertmişti witcher 2 :frowning:

Son 1 ayda Spider-man, Assassin’s Creed Origins, Far Cry 5’i bitirdim. Uncharted 4’ü ise 2.kez oynuyorum. Sony ile Ubisoft arasındaki o muazzam farkı bir kez daha gördüm. (Sonysiz E3’ü de bu dönemde tecrübe etmiş olduk hep birlikte. :heart: Sony :heart:

Spider-Man
Açıkçası filmlerini izlemediğim bir süper kahraman oyununun hikayesini pek önemseyeceğimi, anlayabileceğimi zannetmiyordum ama kendi içinde güzel bir hikayesi olduğunu ve bunu güzelce sunabildiğini söyleyebilirim. Hikaye kısmı ‘‘artılar’’ arasında yani. Ama oyunun en en en güçlü yanı dövüş sistemi. Oyunun başında öylesine kısır başlayan sistemin oyunun sonuna doğru birçok çeşitlilik içermesi… Şöyle mi dövsem, böyle mi? Sana tekme, sana ağ, sana da bomba. Roketatarın mı var, heh, vız gelir. Seni tavana asıcam, seni de duvara yapıştırcam. Sen git, abilerin gelsin.
Ağ atma ve salınma hissiyatı mükemmel. Dolaş dur şehirde. Grafiklere gelirsek, ortalama diyebilirim. PS exclusive’lerdeki üst düzey kalite pek yok. Ama şehiriçinde hızla salındığımızda pek de dikkat edilmiyor o kaliteye, genellikle kaplama kalitesizliği mevcut çünkü. Ara sahnelerdeki kalite tartışılmaz düzeyde.
Kostümler de çok güzel. Sırttan çıkan böcek bacaklarının olduğu kostümü neredeyse tüm oyun boyunca giydim, diğerleri de güzel görünüyor ama bence o böcekli çok çok daha güzeldi.
Kısaca oyunun başından sonuna doğru sürekli bir ‘gelişim’ hissiyatının olduğu, çok sağlam mekaniklerle bezenmiş ve kendi içinde güzel bir hikaye barındıran çok çok iyi bir oyun olmuş.

A-c Origins
A-c oyunlarıyla uzzuun süredir haşır neşir olsam da, birçoğunu oynayıp yarım bırakmıştım. Pek ingilizce bilmezdim, hikayesini anlamazdım ve oyunda ilk 5 saatte yaptıklarım beni sıkmaya yeterdi. Geçen sene Syndicate’ı bitirmiştim, ittire ittire. Bu kadar garabet oyun olur yani. Evlerden ırak.
Origins’i ise genel anlamında beğendim. Açık dünyası, grafikleri, dövüş mekanikleri çok değişmiş, gelişmiş, güzelleşmiş. Hikayesi içinse bir şey diyemem diğer oyunlarını oynamadığım için. Ama oyunun ana menüsüne bir liste ekleyip oradaki kişileri öldürdükçe üstünü çizmek hangi çalışanın fikriydi merak ediyorum. Al sana liste, oyunun başından sonuna bunları öldüreceksin işte, çok bir şey bekleme. Hiç mi sürpriz olmaz bir oyunda, hiç mi heyecan unsuru olmaz. Başından sonuna 1 gram heyecan unsuru hissetmedim içimde. Oyunun sonunda kimleri öldüreceğimiz belli işte. O zaman oynamanın da anlamı kalmıyor ki. (Düzeltme: Bu liste yavaş yavaş açılıyordu, yanlış hatırlamışım.)

Ayrıca oyunda sahip olduğumuz silahların görünüşü ile gerçek para ile satın alınabilen silahlar arasında öyle fark var ki tiksindim resmen. Ubisoft’un her oyunda yaptığı halt işte. Daha havalı silahlara sahip olmak istersen çıkar 20 tlcik daha. Yok öyle bedavaya silah.

Oyunu 33. seviyeye geldiğimde bitirmiş oldum. Keşke 20-25 arasında bitebilecek bir oyun yapsalardı. Çünkü ilk 20 seviyede zaten doydum. Üstüne gelenler işkenceden başka bir şey değil. Vereceğini vermişsin, alacağımı almışım. Oyunda ilerleme hissi bitmiş, mekanikler açılmıyor daha fazla, ee oynamanın da anlamı kalmıyor o zaman.

Kısaca oyunun ilk yarısında ‘‘Hmm, ne kadar da değişmiş güzelleşmişsin sen’’ derken, ikinci yarısında ‘‘Ne zaman bitecek şu oyun’’ dedim. O kadar baydı ki…

Far Cry 5
A-c Originsteki durumun aynısı. İlk yarı güzel geçiyor, ikinci yarı işkence oluyor.
Grafikleri güzel, açık dünya bölgesel değerlendirirsek bölgeler birbirinin kopyası. Oyunda 3 bölge var. 3 bölgenin lideri var. Biz o bölgelerde ayaklanma çıkartıyoruz işte. O 3 bölgenin atmosferi farklı olsa, ne bileyim biri karlı, diğeri sisli, diğeri de güneşli falan olsa oyun daha katlanabilir olabilirdi. Ama ilk bölgeyi ele geçirdikten sonra oyun öyle bir baydı öyle bir baydı ki… Tamamiyle aynı etkinlikleri yaptırdı ya abartmıyorum bu kadar da olmaz yani. Şurda rehine var git kurtar, gel senle şunların canına okuyalım dostum katıl bana, şurda bir hayvan esir alınmış git onu kurtar, outpost ele geçir, outpost ele geçir, bir daha ele geçir, bir daha ele geçir… Oyunun ilk 5 saatinde ne yaptıysam geri kalan 14 saatte de onu yaptım. Pişman mıyım? Keşke hiç başlamasaydım :smile:
Ana düşmanlar bayık, sıradan, hissettiği nevrozu yansıtamayan kişiler. Bizim tarafımızda ise sayabileceğim 1 Allahın kulu yok ki ‘‘vay be, seninle de güzel vakit geçirmiş olduk’’ diyebileyim.
Çatışma mekanikleri ise klasik işte. Ama bir FPS oyununda olması gereken vuruş hissiyatı bu oyunda yok. Ben hala ara ara Battlefield 1 oynarım, vuruş hissiyatı neymiş az çok biliyorum yani. Martini-Henry gibi, Hellriegel gibi, Fedorov Avtomat gibi silahlarla çok vakit geçiren biri olarak Far Cry 5’te 1 tanecik bile silah yok ki sesiyle, vuruş hissiyatıyla sizi etkilesin. Plastik mermi sıkıyorsunuz sanki. :heart: BF1 :heart:

Kısaca, 5 saatlik bir oyun olsa çok çok sevebileceğim bir oyunken yine garabete dönüşen bir oyun olmuş. Tabii 5 saat derken olaylar hızlı geçsin, hemen bitsin demek istemiyorum. Perk sistemi hariç, ilk 5 saatte neyse sonraki 15 saatte de o var, aynı şeyleri yapıyorsun. 1 gram heyecan unsuru barındırmıyor bu oyun.

Uncharted 4
Şimdi diğer 2’sinde o kadar gömdüğüm kısım, ilk başta ne yapıyorsak sonunda da onu yapıyoruz, ilerleme hissiyatı yok idi. Bu oyunda da teorik olarak öyle ama Uncharted bir açık dünya oyunu değil. Yani temel oynanış olarak hiçbir şeyin değişmeyeceği zaten biliniyor, diğer 2 oyunda ise değişim, gelişim olmalı ki oyun çekilebilir olsun, açık dünya oyunlarının güzel yanı o zaten.
Neyse, o iki oyunla Uncharted’ı kıyaslamak gibi bir saçmalığa düşmeyeyim. Her yönüyle üst düzey bir oyun bu çünkü.
Her '‘chapter’'da kendi içinde merak unsuru barındıran, şimdi nolacak, noluyor yav, yav noluyor, haah aldın başına belayı yine Nathan Drake, ulan g*-ün b*-tan kurtulmuyor ne bahtsız adamsın sen dedirten, karakterleri kanlı canlı, yaşayan kişiler yapan, olay örgüsüyle, hikayenin gidişatıyla her daim şaşırtan, oyuncuyu içine alan bir oyun, sanat eseri.
Oynanış unsurunun değişmeyeceği bir oyunda sağlam olması gereken en önemli 2 unsur olan hikaye ve atmosfer bu oyunda çok çok güzel. Atmosfer her '‘chapter’'da değişiyor. Karanlık hapishanelerden yemyeşil ormanlık alanlara, mezarlıklardan katedrallere, açık arttırma müzayedelerinden yetimhanelere… Hep farklı ortamların havasını soluyorsunuz. Benim için oynanışın sabit kalacağı oyunlarda beni oyuna bağlayacak en önemli unsur atmosfer. O da bu oyunda çok iyi yansıtılmış.
Eleştirim ise tırmanma bölümlerinin çok fazla olması. Tırman babam tırman. Her '‘chapter’'da var, bir yerden sonra sıkıyor o kısımlar. Bölüm tasarımlarını düşününce kaçınılmaz geliyor ama başka şekilde tasarlasaydınız o zaman :smile:

Neyse, kolay kolay 2. kez oynamam bir oyunu. Uncharted oynatıyor. Çıktığı sene yılın oyunu ödülünü alamaması ise oyun dünyasının en büyük ayıbıdır.

2 Beğeni

Bence Sony’nin en büyük avantajı cesur olması ve sürekli yeni bir şeyler denemesi. Tek bir oyun serisi üzerinden ilerleyip onu sağmıyor, sürekli piyasaya yeni bir şeyler sunuyor. Bunun sebebi de konsol firması olması ve konsolunu exc ile doldurmak zorunda olması. O yüzden Sony’nin tek rakibi Microsoft olmalı, diğer firmalarla aynı siklette tutulmamalı.

Keşke Ubisoft da yaratıcı ve cesur firma olsa, keşke Rockstar da sürekli yeni projeler denese ama çok riske etmiyorlar.

Senelerdir bir Tom Clancy tutturmuş gidiyorlar, rahmetli bile ismini bu kadar kullanmamıştır.

1 Beğeni

Kesin bilgi yayabiliriz. Denedim ve gayet iyi bir performans deneyimi aldım. Ubersampling’i kapatıp, diğer herşeyi kökledim. Performans gayet iyi.

Şimdiki hedefim dövüş mekaniğine ve envanter yönetimine alışmak. İkisi de ilk oyuna kıyasla yaz/kış kadar farklı.

1 Beğeni

Ayy demeyın! bende Witcher 2 almayı dusunuyordum. Benim bilgisayar COD MW3 oyununu biraz zorlanarak açıyir (ara sahnelerde birkaç saniyeliğine ses gidiyor ve bazen ilk denediğimde oyun açılmıyor.) o zaman witcher 2 hiç açmaz. Zaten oyun zormuş. Evet acemi oyuncuyum :slight_smile::blush:

Ayrica bilgisayar Skyrim oyununuda açmadı.

Tabii sony oyuncuya, farklı bir deneyim yaşadığını hissettirmek, bu doğrultuda içerikler üretmek zorunda, bir konsol firması olarak. Bunun ilk sonucu konsolu çok satıyor, ikincil sonucu da exc oyunları satıyor.

Ubisoft ise para kazanmayı ilk öncüle koyuyor. Oyunum satsın da, oyuncu oyunda ne hissederse hissetsin. Oyunumu sattıracak trailerlar hazırlayayım, bu oyunda her şey öncekilerden farklı olacak hissini oyuncuda uyandırayım onlar da alsın mantığındalar bence. Yoksa koskoca yapımcılar bilmiyor mu oyunlarının hem seri içinde hem de oyunun kendi içinde tekrara girdiğini? Oyunu kopyala, farklı olduğunu hissettir ve sat.

Benim ilk far cry oyunum far cry5 oldu. Açıkçası herkesin abarttığını, ubisofta gereksiz yüklendiğini düşünüyordum ama yanılmışım. Yeni ve modern görünümlü sıradan bir oyun.
Özellikle Ac originste de olan, çok çok daha güzel silahları elde etmek için gerçek para harcamamız gerekmesinin far cry 5te de karşıma çıkması beni çileden çıkardı. Ac originste oyun içi parayla elde edemeyeceğimiz silahlar vardı, far cry 5te oyun içi parayla da alabiliyoruz en azından, ama oyun için para kazanmak o kadar zor ki. Skinli 1 silah 7200 dolar. 1 yan görevden ortalama 700 dolar kazanılıyor. 10 yan görevle 1 silah alınıyor. Yan görevlerin bomboş içerikli olduğunu söylememe gerek yok herhalde.
(Sonradan aklıma geldi, silahı geçtim, yeri geldi silahıma mermi alacak param olmadı. 500 dolara cephane mi olur ya? Bir yan görev yap, 2 medkit harca, cephaneni harca. 2 medkit+ cephane ücreti yan görevden gelen paradan daha fazla olsun.)

Şimdi e3te watch dogs 3 gösterdiler. Açıkçası çok heyecanlanmıştım. Ama Ac ve fc5 deneyimlerimden sonra onun da trailer’a abanılmış, kendi içinde tekrara düşen, yine piyasadaki oyunların kopya mekanikleriyle dolu bir oyun olacağını düşünüyorum.

God of War tabi ki :smiley:

Valla benim 6 sene önce aldığım bilgisayarda hiç sıkıntı çıkarmadan çalışıyor witcher 1 ve 2. (i7 2600+Radeon HD 7870) yani çok çılgın bir sistem de değil. Anti-Alising’gi 2x den daha yüksek yapmaya pek gerek yok.

Skyrim’i açmadıysa Witcher 2’yi de açmaz bence, Skyrim kadar kaliteli değil ama optimizasyonu kötü oyunun.

@Voldemort Ubisoft para kazanmak zorunda olduğu için böyle yapıyor, onlar için para kazanmanın tek yolu oyunları sağmak, ama Sony’de böyle bir durum yok. Onların oyun çıkarmaktaki amacı oyundan para kazanmak değil. Zaten öyle bir şey olsaydı şu ana kadar 2 tane God of War DLC çıkmıştı bile :smile: Ben burada Ubisoft’u savunmuyorum, sadece Sony ile kıyaslamak hatalı aynı siklet değiller diyorum. Ubisoft etiketli oyunlardan da uzak duruyorum açıkçası. Far Cry, Tom Clancy, Watch Dogs, Ezio sonrası AC oyunlarını falan oynamadım. Ayıla bayıla oynadığım tek oyunları South Park serisi. Far Cry 5 ve Odyssey’i bir ara oynamak istiyorum

2 Beğeni