Bu Ara Hangi Oyunu Oynuyorsunuz? 🎮

images

The Banner Saga serisini bitirdim. 3 tane oyundan oluşuyor. Sıra tabanlı taktik oyunlarını sevenlere mutlaka öneririm. Çok da güzel hikayesi var. Keşke 3 oyun daha olsa da onları da oynasam dedim bitirince.

3 Beğeni

Dying Light’ta sürekli kaçmaktan görev yapamıyorum ya. Youtube’ta izlediğim Dying Light videolarında zombiler hep sakin sakin dolaşıyordu. Benim oyunumda zombiler koklayarak buluyor beni sanki. Aramızda çok uzun mesafeler varken bir anda üzerime birsürü zombi koşuyor. Normal zorlukta oynuyorum ama 5 saatlik oyun sürecimde ağayla anlaşma yapma görevine ancak geldim. Acaba açıp kapatmam gereken bir özellik falan mı var? Youtube’da izlediğim videolardaki zombiler hiç bu kadar hareketli değildi. Oyunu daha bugün aldım ama şimdiden zombi öldürmekten sıkılmaya başladım. Görev yerine hızlıca koşup yüksek bir yere tırmanıp peşimdeki onlarca zombiyi tekmeleyerek aşağı atıyorum, ancak bu şekilde görev yapabiliyorum :frowning:

Ben de Normal zorlukta oynadım, oynuyorum. ilk başladığımda kaçmaktan helak oluyordum. :slight_smile: Sonra taktiksel yaklaşmaya başladım.

Oyunda görevler ile ilerlemeyi yavaş yapın. Öncelikle becerilerinizi artırın. Afetzede ve Kuvvet biraz kolay gelişiyor.

Silah olarak pala ve yay tüm silahlara göre bence daha iyi.

Oyunda sessiz olmanız ve kaçış yollarınızı planlamanız önemli, çünkü ölünce afetzede puanından gidiyor, karakterin güçlenmesi gecikiyor. Topladığınız şemalarla ve silah geliştirmeleri ile silahlarınızı geliştirin, bu hem düşmana verilen zararı artırıyor hem de silah dayanıklılığı artıyor. Oyunda ilerleyince kancayı aldığınız da daha hızlı hareket edebiliyorsunuz.

Bence oyunda her gelişim için Pala iyi silah. Hem kılıçlara göre hafif hem diğer boru, sopaya göre daha çok zarar veriyor hem de ateşli silahlar gibi ses çıkarmıyor. Yay aldığınız da çok daha iyi oluyor. ilerleme oldukça yayı makaralı yay ile değişince çok daha iyi oluyor. Okları öldürdüğünüz zombi ve düşmanların üzerinden geri toplayabiliyorsunuz.

Ateşli silah kullanmayın. Hızlı zombiler hemen geliyorlar, Bunlar yeni dönüşen insanlar oldukları için çok hızlı oluyorlar. silahınız iyi değilse ya çok zarar veriyorlar ya da ölüyorsunuz.

Boş gezerken aganın adamlarına saldırın,ama insan düşmanlar genelde güçlü oluyor, pata küte dalmayın bunlara. Afetzedeleri kurtarın ve hava yardımlarını toplayıp malzemeciye götürün. Ne bulduysanız toplayın, artık işinize yaramayan silahlarınızı atmayın, onları parçalayın, malzeme olarak kullanın.

Kuvvet için ise 5-10 yavaş zombi görünce “pata küte dalın” hepsine ama dar sokaklarda yapmayın bunu sıkıştırıyorlar :slight_smile: veya yüksek bir yerde durun çatapat ile zombileri bir araya toplayın molotof kokteyli atın.

Aman gece dışarıda kalmayın. :slight_smile: Efsane becerileri açınca bile Eceller ile baş etmek çok güç ama bir yolu var. Bolca İşaret fişekleri ve UV fener. Bulunduğunuz yere işaret fişeği atın, Ecelden kurtulmaya ve kaçmaya bakın. Karakter gelişince 1-2 Ecele yakalanırsanız işaret fişeği ile bulunduğunuz alana atıp pata küte dalın ecele ama oyunun başlarında kaçın.

Kısacası: Sessiz olun, yer yerine bina tepelerinde gezinin, karakter gelişimi puanları ile becerileriniz açın, ateşli silah tercih etmeyin. Gece dışarıda kalmayın.

Oyunun şöyle bir güzel özelliği de var. Çevrim içi oyun özelliği ile arkadaşlarınız ya da tanımadığınız insanlar ittifak kurabiliyorsunuz. Ben bunu yapmadım, tüm detayları bilmiyorum. Ayrıca Gece Avcısı ve Zombi İstilası var. Gece Avcısı saldırısına uğradım ama zombi istila deneyimim benim de olmadı.

Sonradan Ekleme: Oyunu bitirince ek paket olan The Following oyun genişlemesini mutlaka oynayın, ana oyundan daha zevkli geldi bana. Kırsal da geçtiği için, atlayacak, zıplayacak bina yok ama arabanız var. :slight_smile: Sürücü becerileri çabuk artırılıyor. Araba ile tarlalarda dikilen zombilere dalın, geceleri araba ile ecellerden kaçın sürücü becerileri kısa sürede artıyor.

1 Beğeni

Dying Light oyununda Cadılar bayramı etkinliği başlamış. Şapkalı ve maskeli marazlılar var. Öldürünce Sarhoş balkabagı ve iksir veriyor.

Şapkalılardan henüz fırsat bulup bir şey alamadım ama maskelilerden balkabağı aldım, içince ileri yerine geri, geri yerine ileri gidiyor bizim eleman. :slight_smile:

2 Beğeni

Öncelikle teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Sanırım benim oyuna başlamam left4 dead2 etkinliğine denk gelmiş :sweat_smile: Bugün oyuna girdiğimde zombiler olması gerektiği gibi yavaş hareket ediyordu. Nadiren hızlı koşan zombiye denk geldim (oyuna ilk başladığımda tüm zombiler hızlı koşup tırmanıyordu).

Bugün yanlışlıkla hapishane mücadelesine girmişim tek başıma. Bitirmem 1 saat 20 dakika sürdü :smiley: Görevin çok zor bir yan görev olduğunu 40-50. dakikalarda fark ettiğim için yarıda bırakmak da istemedim. Görevin sonuna doğru hiç mermim kalmamıştı. Final boss’u sürekli taş fırlatıp omuz atan kocaman polis zırhı olan bir zombiydi. Onu golf sopamla öldürmek zorunda kaldım :d 20-25 dakikamı aldı ama başardım (sayısız kez öldüm tabii).

Bir de hayatımdan memnun bir şekilde gece etrafta gezerken hiçbir şey yapmamış olmama rağmen bir anda gece avcısı gelip beni öldürdü. Hiç beklemediğim için korkudan ölüyordum… Ama oyun için çok güzel bir detay olmuş. Sürekli bir güvensizlik ve endişe atmosferini tamamlıyor. Oyunu ilk oynayışımda 5 saat boyunca tüm zombilerin üzerime atlamasına alışınca bugünkü zombiler çok basit gelmişti. Bunun verdiği rahatlığı da sapık bir gece avcısı götürdü. İyi de oldu :smiley:

1 Beğeni

Hapishane görevi gibi yan görevler zor, görevi belirli bir sürede bitirince ödül alınabiliyor, ben de hapishaneye girdim ama çok oyalandığım için ödül alamadım. Bu tarz yerlere galiba 2-3 arkadaş girmek daha iyi oluyormuş. Ecel inlerine girince fazlasıyla işaret fişeginiz varsa ini dağıtabiliyorsunuz ama o ödüllü yerler tek başına çok zor oluyor, süre sıkıntısı nedeniyle verdiği ödüller alınamıyor.

Evet etkinlik nedeniyle 2-3 gündür hızlı zombiler pek ortalıkta gözükmüyor. Ama iri omuz atan zombiler zırhlı olarak daha çok gözükmeye başladılar.

Güvenli bölge kapısının önünde bekliyordu. :slight_smile:

Gece avcısı ile 6-7 karşılaşmam oldu ama kazanamadım. O avcıları da oyuncular yönlendiriyor, siz de gece avcısı olabilirsiniz.

Oyunun en sevdiğim yanı bu benimde.

2 Beğeni

Öncelikle UYARI: @Ufuk ve Zombi vs korkanlar izlemesin.

Dying Light bütün zombiler bu oyuncuymuş.

5 Beğeni

Zombilere olan bütün saygımı yitirdim :confused:

1 Beğeni

The Long Dark oynamaya başladım. İlk bölümü bitirdim. Pek beklediğimi bulamadım, bizim eleman zıplamıyor bile. Dümdüz yol olmazsa kafayı gözü yarıyor. Açlık, uyku, soğuk, kurt, ayı ile mücadele etmek güzel ama çok sınırlı bir etkileşimi var oyunun.

1 Beğeni

Evet ilk başlarda daha kötüydü fizik, sonradan baya geliştirdiler ama bu kadar oldu. Oyunun olayı daha çok hayatta kalabilme, yön bulabilme üzerine, hikayede sonradan eklendi ben hikayesini de beğendim. Senin de beğeneceğini düşünüyorum.

Benim sevmediğim yönü bir süre sonra iş hikayeyi ilerletmek için getir götüre dönüyor, ama sen oralara baya uzaksın şu an :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam muhabbeti tam olarak bilmemekle beraber, tavsiye üzerine oyun oynuyorsanız size çok güzel bir tavsiyede bulunabilirim. Bilmiyorum, belki de daha önceden oynamışsınızdır ama Dishonored’e bir bakın derim. Long Dark mesajınızı yanıtladım ama tür bakımından bile alakası olan oyunlar değiller :smiley:

1 Beğeni

Salgın nedeniyle 7-8 aydır bir yerlere gitmediğim için can sıkıntısı nedeniyle oyunlara sardım. İndirimde oyun buldukça alıyor, uzun uzun oyunun içinde geziniyorum. Dün oyunları alırken ufuk ile WhatsApp’dan oyunlar üzerine muhabbet ediyorduk, o nedenle ona oyunla ilgili düşüncemi yazdım.

Öneriniz olan oyuna bakacağım.

1 Beğeni

Çok iyi yapmışsınız hocam, en iyisini yapmışsınız hatta :smiley: Eğer olur da oynama fırsatı bulursanız yorumlarımızı bekliyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Dishonored gerçekten çok keyifliydi. Kendine has mekaniklere sahip ve ilerledikçe yeni mekanikler keşfediyorsunuz, böylece kendini tekrar etmeyen bir oynanış sunuyor. Steam’de 7 küsür liraya kadar düşüyor. 2. oyununu oynamak için xbox game pass for pc’ye göz atabilirsiniz.

1 Beğeni

Küçük bir uyarı, ilk oyunu bitirip ikinci oyuna geçmek isterseniz aradaki iki DLC’yi bitirmeniz gerekmekte. En az ana oyun kadar sağlam. Oynanmazsa hikayede boşluklar kalır. İkinci oyunu da bitirip, üstüne Dishonored evrenini sonlandırmak isterseniz ikinci oyunun DLC’sine bakabilirsiniz :slight_smile:

2 Beğeni

Söylediğiniz iyi oldu bilmiyordum böyle olduğunu. Peki steamdeki bu 4 ek paket toplamda kaç saatlik bir oynanış sunuyor? Ona göre indirimlerde değerlendirebilirim.

1 Beğeni

The Knife of Dunwall ve The Brigmore Witches aşağı yukarı 5-6 saat diyebilirim. Son DLC’ye ise 7 saat diyeyim. Oynanışa göre değişir tabii ki :slight_smile:

1 Beğeni

tumblr_pxd3b9ogSP1r1pku7o6_540

tumblr_pxd3b9ogSP1r1pku7o5_540

Bu aralar fena sardığım oyunlardan birisi de Children of Morta oldu. Xbox game pass sayesinde belki de normalde para verip denemeyeceğim oyunları indirip deniyorum. Oyun kültürümü genişletme açısından çok faydalı oldu bana. Children of Morta’nın hikayesi içine çekti beni ilk başta. Kısaca bahsedecek olursam, ormanın koruyucusu bir aileyi oynuyoruz. Yozlaşma denen bir şey var ve canlılar, mekanlar bu yozlaşmaya kapılıyorlar. Bir yandan bu yozlaşmayı ortadan kaldırmaya uğraşıyoruz, bir yandan da ailenin serüvenini izliyoruz. Karakterlerle empati kurmak çok kolay. Oynanışı ise gayet güzel. Rogue-like bir oyun olduğu için biz öldükçe hikaye daha da ilerliyor. Bu türü sevenlerin bakmasını öneririm.

1 Beğeni

The Long Dark hikaye modunu oynamaya devam ediyorum. Oyunun hikayesini sevmeye başladım ve galiba oyun yapımcıları tarafından henüz yayınlanmamış 2 bölüm daha olacakmış.

Oyunu oynamadıysanız ve oynama ihtimaliniz olabilir diye blur ile olan kısmı açmayın.

3 bölüm’de Mackenzi’yi ya çok kötü durumda ya da ölü olarak bırakıyoruz ve Astrid’in hikayesi başlıyor.
Her ne kadar Mackenzi’yi hiç iyi bir durumda bırakmıyor hatta belki ölü olarak bırakıyor olsak da, hikayenin başka karakterleriyle de oyunu oynamak güzel oluyor.
Kurt tehditleri Astrid hikayesinde Mazkenzi’ye yönelik Ayı tehditleri kadar çok olacak gibi. Tekrardan hayatta kalma malzemeleri toplama, taşımak, bu malzemeleri erişilebilir şekilde depolamak biraz sıkıcı olacak olsa da hikayeyi sevdiğim için bu bölümü de oynamaya devam edeceğim ve yeni bölümleri yayınlandıkça alacağım.

1 Beğeni

Yeni bölümler ücretsiz geliyor.

1 Beğeni