Bugün Ben Şunu Öğrendim

Yarın Şivlilik günü. Tabii yine unuttum ben. :thinking:
Konya’ ya has bir gelenek. Çocuklar Ramazan ve Kurban bayramında gezip şeker toplamak yerine üç ayların başlangıcında toplarlar. Ve sabah 7’ den itibaren kapı çalmaya başlar. :slight_smile: İlçelerde bile bu gelenek yoktur. O yüzden sürekli unuttuğum ve son anda markete koşmama sebep olan gün. :slight_smile:

4 Beğeni

ilk biyolojik silah örneği Cengiz han olması lazım, vebalı cesetleri mancınıkla rakip kale surlarının içine attırarak halkını hastalıktan kırıp ele geçiriyordu.

1 Beğeni

Evet tarihte öyle geçiyor ama bu başlıkta paylaşılan şey de biyolojik silaha bayağı benziyor.

Buğday rakısı diye bir şey varmış. Vallahi ilk kez duydum :thinking:

2 Beğeni

Evet, sabah 8’ den beri hunharca kapıyı çalıyor çocuklar. Ya sabır, lavaboya bile gidemiyorum. :sweat_smile:

2 Beğeni

Bugün dünya saati günüymüş. Işıkları kapatın! :joy:
https://dunyasaati.org/dunya-saati-etkinlikleri

3 Beğeni

Geçti değil mi, ben de çalabilirdim kapını :star_struck::joy:

3 Beğeni

@D-San @maviadige
Bensiz napıyorsunuz :joy::joy::joy:
Çatlarım…

3 Beğeni

Geçti gitti çoktan. Yine de gelene kapımız açık. :smiley: Neyse ki öğleden sonra kapıyı çalan olmadı, hiç bitmeyecek sandım. :joy: Bu arada kalan şekerleri de ben bitirdim. :smiley:
@bluesedai bir şey yaptığımız yok. Azıcık sohbet ediyoruz, gel sen de. :smiley:

3 Beğeni

Sen Konya da isen. Bir gece ansızın gelebilirim :see_no_evil::star_struck:
@bluesedai Keşke sen de burada olsaydın :frowning:

3 Beğeni

Sen de mi Konya’ dasın yoksa? :open_mouth: İstediğin zaman gelebilirsin. :smiley:

1 Beğeni

Karaman dayım ama sürekli Konya’ya geliyorum :smiley:

1 Beğeni

Ooo yakınmışız bayağı, beklerim o zaman. :grinning:

1 Beğeni

Dün ben Ömer Seferinin şeker hastalığından 30 lu yaşlarında öldüğünü öğrendim üstelik doktorlar yanlış teşhis koyup (o zamanlarda şeker hastalığı bilinmiyordu ) bol bol hoşaf içmesini söylüyorlar öldükten sonrada kimsesiz olduğu sanılıp üniversite öğrencilerine kadavra yapmaları için veriliyor .Resmi internete var.

2 Beğeni

Ben de kadavra bağışına sıcak bakıyorum aslında.

1 Beğeni

Aslında dikkat edilmesi gereken başka bir şey daha var o da milli mücadele dòneminde halkın ne kadar yoksul olduğu Ömer Seyfettin tanımıyorlar çünkü kitap alcak paraları yok.

“Her şeyi çok ciddiye alıyordum, sanki ölümsüzmüşüm gibi.”

1 Beğeni

Bazı davranışların, içinde Ruh Emici barındırdığını öğrendim.

6 Beğeni

Géçen aylarda Yandex çeviriye _ELFÇENİN _eklendiğini öğrendim.

1 Beğeni

Bir baklagil zararlısı olan “Baklagil Zındığı” ile mücadelede mavi leğen uygulaması tüm dünyada kullanılmakta. Fakültede ilk öğrendiğimiz şeylerden biriydi. Bugün bunu bir Türk’ün (Karamanlı bir çiftçinin) bulduğunu öğrendim. Sanırım birazcık gururlandım :slight_smile:

Çiftçi tarlasında iki su şişesi unutuyor. Biri kırmızı ambalajlı, diğeri mavi ambalajlı kola şişesi. 2 gün sonra tekrar tarlaya gidiyor. Kırmızı ambalajlı şişede hiç bir şey yokken, mavi ambalajlı şişeye zındıklar girmek için savaşıyorlar. Hemen deneme amaçlı mavi bir leğene su doldurup tarlaya bırakıyorlar ve saatler içerisinde tarlada ne kadar baklagil zındığı varsa leğene doluyor. Böylece Mavi Leğen yöntemi başlıyor.

8 Beğeni