Bugün Ben Şunu Öğrendim

Bugün ben ülkemiz hakkında endişelenmenin büyük bir umutsuzluğa ve mutsuzluğa yol açtığını ve artık düşmemem gerektiğini öğrendim. Ama cidden sorgusuz sualsiz her şeye inanmak nedir ya? Centaur’a bile inanabilecek kadar sorgulamıyoruz!

2 Beğeni

‘‘Huzur içinde yatsın’’ anlamına gelen R.I.P 'nin açılımının ‘‘rest in pieces’’ olmadığını, ‘‘rest in peaces’’ olduğunu hatta asıl açılımının Latinceden gelen ‘‘requiescat in pace’’ olduğunu öğrendim. ‘‘rest in pieces’’ ise ‘‘parçalar halinde yat veya geber’’ anlamına geliyormuş. Yani biri elmayken diğeri armut. :roll_eyes: Bir kelime oyunuyla anlamın bu kadar değişmesi çok hoşuma gitti. ‘‘Pieces’’ halini yazdığımda beni hiç kimsenin uyarmaması ise ayrı bir hoşuma gitti. Ve bunu bir başka ‘‘pieces’’ kullanan birini gördükten sonra merak edip araştırıp öğrenmem ise yalnız olmadığımı anladığım için apayrı bir hoşuma gitti. :smirk:

6 Beğeni

Hocam yanlış anlamazsanız yazdığınızı okurken aklıma şu karikatür geldi.

images (3)

10 Beğeni

Ahtapotlar da ne marifetliymis bir ahtapot olsaydım yeterdi 5 tane filan iki de araştırmacı bir de lucid mi nedir ondan. Gerci neyse zor geldi yazmak.

Bir noktadan sonra dünyanın hep aynı günü döndüğünü, tarihlerin insanlar için olduğunu, öğrenmenin de anlamsızlaştığını, her şeyin saf anlamsız olduğunu, yitirecek hiçbir şeyin kalmadığını, her şeyin çoktan kaybedildiğini ve yalnızlığın ne olduğunu ögrendim ve tüm bunların doğru veya yanlış olup olmadığının önemsiz olduğunu, insan ne yaşarsa ne düşünürse o an bunun önemli olduğunu öğrendim. Tüm bunlar için de talihsiz bir insan olmanın yeteceğini ve bir ömrün de böyle gereksiz, boş şeylere harcandığını öğrendim. Hiçliğin aslında kendim olduğunu da öğrendim. İnsan öğrenmekten sıkılıyormuş, bunu da öğrendim.

7 Beğeni

Aslında öğreneli on gün oldu, çiçeklerinde tıpkı hayvanlar gibi hatta onlardan farksız olduğunu, sevildiklerinde buna tepki verdiklerini onlarında duyguları olduğunu bilimselbir yazı okurken öğrendim. Ve sonra eve hediye gelen ve öksüz kalmış çiçeği evlat edindim adı da Hermonie .

4 Beğeni

Tutunamayanlar’ın ingilizce baskısının adının The Disconnected olduğunu ve eserin yalnızca tek baskı yaptığını öğrendim. Şu an Tehlikeli Oyunları okuyorum ve bu tek baskı olayına çok şaşırdım. Zevkler ve renkler ile açıklanamayacak bir olgu diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Tutunamayanlar çeviride çok anlam kayması yaşar diye düşünüyorum. Nasıl ki Ulyssess’in (james Joyce) çevirilerinin orjinali ile alakası yoksa aynı şey Tutunamayanlar’ın da başına gelmiştir. Buna da Bilinç akışı tekniğinin azizliği diyelim. Türkçe bilmeyenlere hitap etmemesi çok normal yani.

3 Beğeni

Ama hitap edip etmemesinin anlaşılması için satılması gerek. Satmamış ki. :kudur:

Anlam kaybı yaşayacağı düşüncesine katılıyorum bu arada.

Merkezinde olmadığım bir tartışma görmek beni şaşırttı ve rahatlattı. Belli bir kesimin diş biledikleri hedef tahtası olmamak güzel bir şeymiş. Arada böyle şeylere de ihtiyaç duyuyormuş insan, işte bunu öğrendim. : )

1 Beğeni

Satürn’ün Mimas adında bir uydusu varmış. Çok ilginç bir uydu olmasına rağmen hak ettiği değeri görmüyor. Çok ilginç özellikleri var. Yüzeyinin altında bir okyanus olduğu tahmin ediliyormuş. Eğer doğruysa yaşam bulunma olasılığı da olabilirmiş. Bu arada daha ilginç bir özelliği de açıklanamayan bir nedenden ötürü uydunun bir tarafı çok sıcakken diğer tarafı çok soğuk olmasıymış.

Bitmedi. Uydunun bir tarafında kocaman bir krater olduğundan Yıldız Savaşları’ndaki Ölüm Yıldızı’na çok benzetilmiş.

14 Beğeni

Bildiğim kadarıyla gelgit yüzünden hep aynı yüzeyinin Satürn’e bakması ve kütle çekimden dolayı iç gerilmelerin olması sıcaklık farkına neden oluyor. Yine bildiğim kadarıyla “çok sıcak” olması gibi bir durum yok bir tarafı eksi 200 santigrat iken Satürn’e bakan yüzü eksi 175-180 santigrat derece filandı umarım yanlış hatırlamıyor veya yanlış bilmiyorumdur. Yanlış hatırlıyor olmam da imkan dahilinde.

5 Beğeni

Isı farkını yanlış biliyor olabilirim ama sizin de dediğiniz gibi iki tarafı arasında bir ısı farkı olduğu doğru. Fakat bildiğim kadarıyla bunun nedenine dair kesin bir bilgi yok. Satürn’e bakması ve kütle çekimden dolayı iç gerilmeler varsayımlardan birisi. Bir diğer varsayım da içinde bir okyanus olabileceği ve bu okyanus yüzünden ısının farklı dağılması. Üçüncü bir varsayım da büyük kratere neden olan geçmişteki çarpışmanın, uydunun iç dengesini de altüst etmiş olması.

3 Beğeni

Bugün ben şunu öğrendim :

Hayır , hayır , ben uzun zamandır aradığım bir sorunun yanıtını bugün öğrendim o da şu :

Hayattan ne bekliyorum ?

-Anlaşılmak , anlamak ve belki biraz da anlatmak

Evet , tam olarak bu !

5 Beğeni

Gerçeği daha kaç kez fark edip görmezden geleceğim? Keşke anlatabilsem.

7 Beğeni

“Bir daha açılmayacak” diyerek kapatılan bir kapının, umutla tekrar açıldığını öğrendim.

6 Beğeni

Dürüst olmanın anlamı olmadığını öğrendim. İnsanların işine gelmediği an, seni bir kalemde harcayabileceklerini öğrendim.
Aşkın nefretle ifadesine şahit olup, anlayıp da anlamamazlıktan gelmeyi öğrendim.
Kendi yaptıklarını görmezden gelenlerin, seni nasıl da “en büyük suçlu” gösterebileceklerini öğrendim.
Uzun lafın kısası; anlamlı görünenin bile, bir anlamı olmadığını öğrendim.

10 Beğeni

Bugün bir bilgisayarda bir Linux işletim sistemiyle Windows’a kıyasla 10 kata yakın bir performans elde ettim. Linux’un Windows’tan daha iyi performans verdiğini biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Ağabeyimin benimkinden beş kat pahalı bilgisayarı benimkinin gerisinde kalıyor.

Bilgisayar ve yazılım sektörü Windows denilen kanserden bir kurtulsa, bizi Windows’a mahkûm eden bazı yazılımlar Linux’a da gelse bence insanlık yepyeni bir çağa yelken açabilir.

Özet: Bugün, satın aldığımız bilgisayardaki işletim sisteminin (Windows) bilgisayarı yavaşlatmak ve bizi daha pahalı donanımlar almaya zorlamak için üretilip piyasaya bir kez daha “öğrendim”.

5 Beğeni

Windows markası başlı başına adı üzerinden satış yapan bir markadan başka hiç bir şey değil . Ben bu durumu yazarı maksadıyla satılmaya çalışılan kitaplara benzetiyorum.

3 Beğeni

Aynen öyle. Yavaş, güvenlik açıklarıyla dolu, özelleştirme imkânı yok, pahalı, kısıtlayıcı. Linux ise hızlı, güvenli, sınırsız özelleştirme imkânı, ücretsiz, özgür.

1 Beğeni