Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Hazal Çamur) #459

Bu halıyı dokuyan çocuk kör oldu manasında, çevirmenin gözlerini kör ettiren bir emek var anlamında demek istemiştim :slight_smile:

(M. Ihsan Tatari) #460

Bilgisayar yazılımlarında “hata” anlamına gelen “bug” kelimesinin gerçekten de bir böcekten geldiğini öğrendim.

1946’da Harvard’da çalışan programcı Grace Hopper, bir bilgisayarda meydana gelen hataya makinenin içine sıkışan bir güvenin neden olduğunu fark etmiş. “Bug var,” demiş. Ve o gün bugündür bu tür hatalara hep “bug” denmiş. Enteresan…

Yorulduğumu öğrendim. Sınav senem ablalarım, ağabeylerim! An itibariyle yorgunluk bayrağını çekiyorum. En kısa zamanda toparlanmak dileğiyle…

(Mustafa Erdem) #462

Baba olmadan önce aslında ne kadar çok boş zamanımın olduğunu öğrendim.

(Hiçliğin bekçisi…) #463

Bildiğim kadarıyla o zamanlar bilgisayarlar oda büyüklüğündeydi. Gerçi internette bir dönem laptop böcekleri diye de bir mevzu dönmüştü. Videoları tavsiye etmem. Tiksindirici… :persevere:

(Kenan Ulusoy) #464

Sakın ola hedefinden vazgeçme. Şu an kötü geliyor olabilir ders çalışmak ama inan bana çalışmayıp da sınav sonucun kötü geldiğinde ızdırap çekiyorsun. Üstelik şimdi ders çalışmadığında bile aklın hep derslerde oluyor fazla zevk alamıyorsun. Yorulduysan eğer biraz ara ver ve tekrar hedefine koş inan bana güzel olacak. Kendine güven dostum. Başarman dileğiyle…

Tez yazmanın başa gelmeden anlaşılmayan bir olay olduğunu ve tez yaz(ama)manın gerçekten depresyon sebebi olduğunu öğrendim.
İçim daralıyorum :persevere:

(Caner) #466

Artık gitmem gerektiğini.

Öğrenci akbili ile aktarma yapıp 55 kuruşla 3 durak gideceğim yolu havalimanı otobüsüne (E11) bindim diye 5 lira 20 kuruşa gittim.
Öğrendim ki her geçen otobüse binmemeliymişim.

Orhan Kemal’in Tersine Dünya adlı romanının konusunun cinsiyetlerin yer değiştirmesi olduğunu, sinemaya ve tiyatroya da uyarlandığını öğrendim. Çok da merak ettim ayrıca.

(Hiçliğin bekçisi…) #469

Japonyada tohumlardan yapılan bir gazetenin (Mainichi) toprağa ekilince filizlendiğini öğrendim.

Yılmaz Özdil’in tam adının Sabri Yılmaz Özdil olduğunu öğrendim.

Naifliğin yanlış kullanım olduğunu öğrendim. Doğrusu nahiflik imiş. Hala biraz bunu kabul edememekteyim. :confused:

(Can) #472

Ben de mahvetmek yerine mahfetmek diyorum çoğu zaman ve bundan pişman değilim. :smiley: Kabullenme derim ben. :slight_smile: #direnmerve

Güldürdün beni. :joy: Yılların alışkanlığı, kolay değişemez sonuçta. Haklısın sen de. :smile:

(Cihan) #474

Henüz hiç tatmadığım tarifleri evde yapmanın verdiği heyecanı :star_struck:

(Can) #475

** Bilenlerin Yazması Temennisi İle **
Kpss klavuzunda şöyle bir bilgi var:

3.11. Öğrenimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı (F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.'den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.

Şimdi ben bilgisayar programlama dersi aldım Matlab aldım ki dersin adı Bilgisayar Programlamaydı zaten. Şimdi bilgisayar programcısı sertifikasına sahibim ama bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip değil miyim? Çünkü Bilgisayar dersi hiç almadım sadece Programlama aldım. Bilgisi olan var mı araştırdım ama net bir bilgi bulamadım memurlar sitesinde filan belirsiz bilgiler var. Belki bilen birileri vardır diye buradan da sorayım dedim.

(fatih çetin) #476

Benim sık karşılaştığım bir durum. Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olduğum için sertifika olarak hiçbir belge vermiyorum. Ben direkt olarak Bilgisayar İşletmeni olarak geçiyorum. Programlama dersi gördüyseniz ama MEB sertifikası veren kurumun sınavına girip sertifika almadıysan kabul edilmezseniz. Aynı şekilde F klavye için de aynısı geçerli. Elinizde direkt olarak MEB’in verdiği belge olması lazım.

(Can) #477

Şöyle bir şey yazılmış:

Bilgisayarla ilgili dersin alınmış olması yeterlidir. Daha önceki yıllarda bilgisayar dersinin örgün eğitim sırasında alınması zorunluğu bulunuyordu. Bu zorunluluk, 2016/1 KPSS tercihleri nden itibaren kaldırılmıştır. Dolasıyla, bilgisayar dersini örgün veya açık eğitim farkı olmaksızın ve yüksek veya orta öğrenim farkı olmaksızın, öğrenimi sırasında zorunlu/ ortak veya seçmeli şekilde almış olanlar, bilgisayar sertifikasına sahip kabul edilecektir.

Yönetmelikte de bilgisayar dersi almış olanlar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahiptir yazıyor. Bir de şu var:

’Bilgisayar Giriş’ isimli ders 6225 kodu için yeterli midir?

Bu ders adı üstünde bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek 6225 kodu açısından yeterlidir. Bu adayların bilgisayar işletmenliği sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

’Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı’ dersi 6225 kodu için yeterli midir?

Bu ders bilgisayar içerikli bir derstir. Bu dersi geçmiş olduğunu belgelendirmek 6225 kodu açısından yeterlidir. Bu adayların bilgisayar işletmenliği sertifikasına ihtiyaçları yoktur.

Bu attığım yazıyı şimdi buldum daha önce aradığımda bulamamıştım. Sanırım aradığım cevap bu ama yine de emin olamadım. Teşekkürler bu arada.

(Arfrlecow) #478

Her insanın yanında iki adet şırınga taşıdığını öğrendim. İlk şırınga, gün içinde insanlarla geçirdiği iyi anları, gülüşmeleri, doğruyu temsil ediyor.(Her gülmenin doğru olmadığını söylemekte fayda var.) Diğer şırınga ise nefreti, kini, kibir’i temsil etmekte. Birinci şırınganın boyutu neredeyse sınırsız olmasına rağmen, her günün sonunda içindekiler çöpe boşaltılıyor. İkinci şırınganın boyutu çok küçük olmasına rağmen asla içindekiler çöpe dökülmüyor, hatta yer yetmediğinde birinci şırıngadan yardım alınıyor.
Ne komik bir durum değil mi?