Bugün Ben Şunu Öğrendim:

Yeni nesil çok fena geliyor.

Eğitim sisteminin (sistemsizliği) neredeyse 70 yıldır yavaş yavaş toplumu değistirdiğini düşünüyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlanan eğitim seferberliği 50’li yıllarda durağanlaşıp geriye gitmeye başladı. Neyse konu çok derin ama son nesilde sonuç okuduğunu anlamayan, insan ilişkileri bozuk, hedefsiz daha doğrusu kısa yoldan kazanmanın her türlüsünü mübah sayan, araştırmayı bilmeyen, biat kültürünü benimsemiş çocuklar yetişmeye başladı.

(Emre ) #666

THY’nin son çıkan reklamına atılan yorum bak. Denk geldikçe ekran görüntüsü aldığım bir milyo görüntü var böyle.

resim

(Okan Akıncı) #667

İşte ben de buna benzer bir şeyden bahsediyordum.

(Hiçliğin bekçisi…) #668

Çocuğun cinsiyetini belirleme partisi diye aklımın sınırlarını zorlayan bir akım icat edildiğini öğrendim. :crazy_face: Yeni nesil bazı anne-babaları anlamakta zorluk çekiyorum gerçekten.

Hazır madem konuya daldım bir de şu son yıllarda moda olan çocuk doğunca nikah sekeri gibi süslü püslü şeyler dağıtılıp sünnet çocuğu odası yapar gibi doğum odası hazırlanmasını da anlamıyorum. Bunlar güzel şeyler diyenler olacaktır belki ama bence tamamen boşa masraf ve tamamen anlamsız.

Bir zamanlar tlc ya da tam hatırlamadığım bir kanalda sosyetik anneler diye bir program vardı. Programda yabancılar vardı. Hayret ederek izliyordum. Çocuklar daha anne diyemiyorken 300-400 kişilik devasa partiler düzenliyorlardı. Gerçekten şaşırtıcıydı benim için.

(Kingebu) #669

O da birşey mi ilk duş, ilk diş, ilk agu, ilk altını pisleme. :slight_smile: seçenek çok.

(Hiçliğin bekçisi…) #670

Ciddi olmadığınızı söyleyin… Lütfen…

İlk diş sanki eskiden gelme bir şey. Diş buğdayı diye bir şey anımsıyorum.
İlk banyosunda da dua okunup tuzlu suyla mı ne yıkarlardı çocuğu sanki. Kardeşime yapmışlardı.

İlk defa altını pisledi diye parti verilmiyordur herhalde. :joy: Böyle 50-100 kişi toplaşıp “Yeeeyy!” filan demiyorlardır diye düşünüyorum. Sanırım benim devrelerim yandı…:woozy_face:

(Kingebu) #671

Yeni baba olduğum için kafam bir sürü koca karı söylemleri ve telkinleri ile dolu.Ama bu saçma şeylerin tabi ki hiç birini yapmadım.İlk duşta kızımı tuzladılar sadece kokmasın diye halbuki çok güzel kokuyordu bebişim. ( Gerçi halen güzel kokuyor) :slight_smile:

Tuz olayını fazla terlemesin diye yaptıklarını sanıyordum.

(Hiçliğin bekçisi…) #673

Allah bağışlasın. Analı babalı büyütmek nasip etsin inşallah. Tuzlamanın sebebi ileride ter kokmasın diyeymiş ama bazen zararları da olabiliyormuş hassas bir cilde sahipse bebek. Garip adetler var gerçekten umarım mümkün olduğunca koruyabilirsiniz. :slight_smile: Daha yolculuğunuz yeni başlamış. Başarılar dilerim. :relaxed:

Nefes alış verişi esnasında akciğerler genişleyip daralmazlar :pensive:

(Deepreader) #675

Bir şeyi söylemek için ne kadar çok düşünürsem o kadar çok uzaklaşıyorum söylemek istediklerimden.
Bir şeyi söylemek için ne kadar çok acele edersem o kadar çok pişman oluyorum söylediklerimden.
Şarkı sözü çok anlamlı şu an;
“Sussam olmuyor, susmasam olmaz!”

Emin misin?

(Hiçliğin bekçisi…) #677

Harika…:neutral_face:

(Erdal) #678

Yuh :open_mouth: (20 karaktere daha neler yazılırda ayıp olur)

Çiş yapmayı öğrenmiş ama diğer yandan yerleri batırmış.

(Hiçliğin bekçisi…) #680

Katı atıkların gülümsüyor oluşu size de ironik gelmiyor mu? :joy:

Neden bu kadar mutlular bilmek istemiyorum :confused:

(fatih çetin) #682

Çok kötü hasta oldum bu aralar. Sürekli kusuyorum ve bu fotoğrafı görünce ekstra bir bulantı geldi. Teşekkür ederim :slight_smile:

(Halil Oğulcan Karamağara) #683

Evet tekrar keşiş olmaya karar verdim. Oyun oynamayı ikinci kez bırakıyorum. :smiley: buraya da yazıyorum ki sözümde durayım. Bu tür şeylerin ve sevilen alışkanlıkları bırakmanın hiç ama hiç kolay olmadığını öğrenmiş bulunuyorum. Ama bırakacağım. Yerini harika şeylerle dolduracağım. Söz. :smiley:
Ayrıca şuan hatırlamıyorum ama bir youtuber’ın zinciri kırma diye videosu var. O harika bir fikir. Çok tavsiye ederim.
Tam şu dakikadan sonra zamanımı öyle güzel yöneteceğim ki. Her akşam kendime ne yaptım diye sorduğum zaman üzüntü duymayacağım.