Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Muhammet Topcu) #747

Forum’da cevap ve konu işaretleme özelliği olduğunu daha yeni fark ediyorum. Eziyet eziyet daha önce beğendiğim gönderiler arasından istediğim konuyu bulmaya çalışıyordum. :confused:

(Emre ) #748

Ehehe. Satıştan kaldırılmadan, toplatılmadan bari gidip okuyayım. Bu sayede kitabın reklamı da yapılmış oldu.

Kitap zaten çok sattı galiba, önceki baskı adetlerini bilmiyorum ama ben de olan 7. baskı 150 000 adet basılmış

Rimbaud bir silah kaçakçısıymış. Ne kadar doğru, bilmem.

Sadece şubat ayında 6 baskı yapmış ve her biri en az 100.000 desek çoktan 1 milyon sınırını geçmiş.

Edit: Benim aldığım 6. baskı ve 120.000 adet basılmış.

(Emre ) #752

Bilmiyorum çok satıp satmadığını ama benim gibi okumayanlar için bir etken olmuş oldu.

(Can) #754

Bal Porsuğu çok zehirli bir yılanı avlarken yılan tarafından ısırıldıktan sonra ölüyor ve geri nasıl diriliyor öğrenmek isterseniz buyurun:

İzleyemem hemen öğrenmek istiyorum derseniz: Anneleri tarafından küçük yaşta az dozda zehre maruz bırakılıyorlar. Bunun için genelde akrep gibi daha az zehirli hayvanlar seçiliyor. Büyüdükten sonra da bu işlem devam ediyor. Yetişkin bir Bal porsuğu kobraya tek atabilirken akrebe burnunu dayıyor ve 4-5 kez sokturuyor kendini. Kanına panzehir karıştırıyor anlayacağınız.

(Muhammet Topcu) #755

Bırakın küçük enişteyi :smiley: Bayılıyorum bu hayvana yahu!

Çivi çiviyi söker sözü bunun için söylenmiş :slight_smile:

(Emre ) #757

Nanoteknoloji uzmanları geliştirdikleri Nanodrops adlı ürün sayesinde hasar görmüş korneayı tedavi edebilmişler ve bunu domuzların üzerinde denemişler. Hem yakın hem de uzak bozukluğu için tedavi sağlanmış.

(Emre ) #758

Zamanında sevgili Türk Doktorları, bitkisel margarin Becel’i öneriyorlarmış. Tabi biz o zamanlar küçükmüşüz. Bunlar bir de Canan Karatay’ı felan meslekten men ediyorlar şimdilerde.

Becel de bir Unilever markası.

(Pelin ) #759

Yine zamanında anneannemlerin elinden tereyağını alıp margarin veriyorlarmış, tereyağı sağlıksız margarin sağlıklı diye. Yanılmıyorsam bir dönem de süt yerine Amerika’nın verdiği süt tozları suya katılarak içildi.

Mesleki ve idari bakımdan elinde güç bulunduranların bu gücü kötüye kullanması çok tehlikeli. Bu yanlış yönlendirmelerden hâlâ kurtulabilmiş değiliz.

(Kingebu) #760

Ayni şeyi zeytinyağı içinde yaptılar. Uzun yıllar önce.

(Emre ) #761

Kanunlar, kurallar ve dinler güçsüzlere var sadece. Diğerlerine her şey yalan dolan. Bir de Türkiye’de yaşadığımız için daha neyi savunduğunu bilmeyen yobazlar her şeyi kılıfına uydurmayı beceriyor.

VR, kişisel ütopyalar oluşturma anlamında çığır niteliğinde. Kullanmaya çok yanaşmasam da çoğumuz bu teknolojiyi ileride kendine safe haven lar kurmak için kullanacaktır. Gerçi, ne yapar eder onda da zehirlerler bizi.

İşyerinde canını sıkan bir yönetici mi var? Boşver, tak VRını ve anında kral ol. Westeros stili. (Berbat bir oyun reklamı gibi oldu :confused:)

(Emre ) #763

Netflix’te dizisini yapmışlar: Osmosis :d

Fragmanını görünce aklımdan şunu geçirdim: Buglardan ne haber? Duvara takılan, yönettiğimiz karakterlere gülüyoruz da ya biz onların yerinde olsaydık?

Kızıl N’yi görünce iki kez düşünüyorum.

(Kittysmew) #765

Zeytinyağı olayı ve margarin olayı biraz içiçe aslında.

Şöyle ki zamanında Amerika’dan alınabilecek bir yardım pakedinin önkoşulu olarak Amerika’dan mısır yağı alma şartı vardı. Bu yardım pakedini alabilme amacıyla, mısır yağını satın alıp ülkede satabilmek adına da zeytin ağaçlarını azaltıp, yerine Amerikadan gelen mısır yağı ile yapılan margarin fabrikası açıp halka margarin yedirilmeyi çalışılmıştır zamanın hükümeti tarafından.

Zeytinyağı yüksek sıcaklıkta kanserojen oluyor (gerçekte diğer yağlardan çok daha fazla ısıya dayanabilen ve daha zor yanan bir yağ) diye yalan haberler yaymışlardır. Hatta insanlar zeytinyağını kötü bellesinler diye “Zeytinyağlı yiyemem aman, basmadan fistan giyemem aman” türküsünü meşhur etmişlerdir.

Daha sonrasında zeytinyağı aklanınca bunun yerine tereyağını sokmuştular zaten.

(Emre ) #766

Saklı Seçilmişler’de yer alan bölüme çok benziyor bu oradan mı yazdınız?

Ha bir de o türkünün devamı var…

(Kittysmew) #767

Yok hayır, başka bir yerden okumuştum zamanında diye hatırlıyorum. Forumda benzerinin yazdığını bilmiyordum. :blush: