Bugün Ben Şunu Öğrendim

Bu forumun ayarlarında, sevmediğimiz forum üyelerini sessize alma özelliği varmış. Şimdi Kafka’ya toz kondurmayanlar düşünsün. :smiley:

1 Beğeni

Sessize alınca ne oluyor peki? Mesajları hiç görünmüyor mu yoksa sadece bizi etiketleyince filan bildirim mi gelmiyor?

Mesaja cevap vermezseniz engellendiğim sonucuna varacağım. Halbuki kafkayı çok sevmem.

3 Beğeni

Başlıkları sessize alma gibi bir şey de vardı sanıyorum. Ama pek işe yaramıyor. Bildirim olarak çıkıyordu yine. :thinking::joy:

2 Beğeni

Başlık çapında bir engelleme ihtiyacım yok ama üye çapında var. Şu hani herkesin yorumuna muhalefet olma ihtiyacı içinde olan, huzur bozan bir arkadaş var ya hani işte onu engellemek istiyorum. Forumda daha mutlu olabilirim böylelikle.

@okanakinci teşekkür ederim. Haklısınız hiç yoktan iyidir ama keşke direkt engelleme olsa. O kadar mutlu olurum ki. Aslında forumdaki tartışmaların da önüne geçmiş oluruz böylece. Saçma sapan mı konuştuğunu düşünüyorsun engelle bitsin gitsin. Eminim beni engelmemek isteyen insanlar da vardır. Valla elimde olsa ben seni engelledim sen de beni engelle diyenlerin hepsini engellerim ki iyilik olsun. Bu arada %99 aynı kişi.

7 Beğeni

Emin değilim ama sanırım sadece o kişilerden gelen bildirimleri göremiyoruz. Yani birini sessize alırsanız siz onun, o da sizin yazdıklarınızı görmeye devam edecek ve cevap yazabilecek ama sizin açtığınız bir başlığa ya da başka bir konudaki iletinize cevap yazdıklarında ya da size mesaj attıklarında bildirim gelmeyecek. Hiç yoktan iyidir.

Aynı kişiden mi bahsediyoruz bilmem benim de ilk sessize aldığım kişi öyle biri oldu. Troller kadar forumlara zarar veren başka bir şey yok.

5 Beğeni

Sanırım cevap altında yazıyor:

“Bu kullanıcılardan gelen tüm bildirileri kapa.”

3 Beğeni

Bitter çikolatanın diş çürümelerini önlediğini öğrendim. Bunun tam tersi bir etkisi var zannediyordum.

2 Beğeni

Eskiden masallarda, geceleri uyanan kötülüğü, habis tohumları anlatırlardı. Hepimiz, kötülüğün o ilginç cazibesini görmek ve belkide düşüşünü izlemek için okurduk onları. Peki, şimdiki gecelerde neler uyanıyor, hangi kötüyü görmek için bekliyoruz geceyi? Şimdi, köşeyi dönene kadar müziğini bangır bangır çalan, sokaklarda dilinden küfürler akıtan, ruhlarımızı bunaltan habis varlıkları görüyoruz, fakat okuma arzusu kalmadı içimizde. Çünkü, bu masalın sonunun iyi biteceği meçhul.

2 Beğeni

Bugün ben şunu ögrendim ki 4,5"g’li Türk telekom (mobil hattı)kullanıyor ve yaşadıgınız bölgede’de internet yavaş ise mobil uygulamadan 4,5g’yi devredışı bırakıp 3g’yi açınca 10katı daha hızlı internete giriliyormuş:)

Diş hekimliğinde okuyan arkadaşıma da sordum tam olarak böyle değil. Kötünün iyisi gibi bir durum var. Tabii bu popüler markalar için geçerli. Sıfır katkılı gerçek kalitede bir bitter çikolata yararlı olabilir.

Mesajı okuyan birisi gidip dişi ağrıyınca bitter eritip sürmesin diye yazmak istedim.

5 Beğeni

Bitter çikolatanın içindeki bir madde diş minesini güçlendiriyor, bu da dişlerin çürümesini engelliyor. %70-80’in üzerinde kakao içeren çikolatalar yararlı oluyor bu konuda. Bu kadar yüksek kakao oranına sahip çikolata üreten bir markaya rastlamadım henüz.
Açıklamam gerekiyordu bunu, haklısınız. Tam şu an yediğim bitter çikolatanın 100 gramında 51 gram şeker varmış mesela. Bunun yararlı olmadığına eminim. Fazla yemeyeyim en iyisi :smiley:

3 Beğeni

İyi fikir gerçekten acaba beyaz çikolata eritip sürsem dişlerim beyazlar mı :slight_smile:

3 Beğeni

Bence olay kakao yüzdesi ile de bitmiyor. İçindeki katkı maddeleri de önemli. Eti karam bitter %70 kakao oranı diyor misal ama ben şahsen güvenmem. Ve o arkadaşım yurt dışından gelen bir bitter yemiş benzer kakao oranına sahip olan. O kadar acıymış ki yiyememiş. İşte yararlı olan gerçek bitter belki odur. Dediğiniz gibi teoride doğru olsa da pratikte dikkatli olmak gerekiyor.

6 ayda bir beyaz çikolata ile dişlerime komple kaplama yaptırıyorum. Gayet memnunum. Dişlerim sürekli beyaz ve ağzım da sürekli tatlı.

2 Beğeni

https://twitter.com/spectatorindex/status/1127596795104845824?s=19

Dünyada her 40 saniyede 1 kişi intihar ederek ölürken, her 3 saniyede 1 kişi de intihar girişiminde bulunmaktaymış.

Ayrıca türkiye’de intihar nedenlerinde %54 belli değil. %23 anne-baba %12 eş %7 KAYNANA. Yurtdışında tabi ki kaynana faktörü bulunmamış. Yani evlilikte keramet falan yok, salın şu insanları ya da kendinizi düzeltin. Uyuz oluyorum ailelerin her şeye karışmasına, bir kişiyle değil tüm aileyle evlenme mantığına.

11 Beğeni

Ülkelerin bayraklarına bakarken ülkelerin bayraklarının hiçbirisinde mor renk olmadığı gördüm ve bunu araştırmaya başladım.(daha önce de araştırmıştım)
Meğerse mor renk on sekizinci yüzyıla kadar oldukça pahalı bir renkmiş.Oldukça zor bir şekilde üretiliyormuş.
İlk kez Fenikeliler kullanmış bu rengi çünkü sadece Fenikelilerin yaşadığı bölgede olan bir salyangozdan üretilebiliyormuş.Bir gram mor renk üretmek için on binlerce salyangoz gerekiyormuş.
Bu yüzden sadece kraliyet aileleri kullanıyormuş.Hatta İngiltere kraliçesi mor rengini insanların kullanmasını yasaklamış.
Daha sonra bir bilim adamı yanlışıkla mor rengini üretmiş ve mor rengini su anki gibi herkes kullanabilmeye başlamış.

13 Beğeni

Romalılarda mor rengi zenginlik göstergesi olarak bayraklarında kullanmış.

2 Beğeni

Pers ve Bizans İmparatorlukları da kullanmış.İlk kez kullananın Fenikeliler olduğu düşünülüyor :smiley:
Hatta dediğin gibi İmparatorlar ve kraliçeler bu renge cok önem verip kendi hanesi dısında kimse kullanamaması için kanunlar bile çıkartmışlar.

2 Beğeni

Ülkedeki en büyük sorun evlensen bile ailelerin senin yerine karar vermesi. Bunun sanırım sebebi zamanında da kendi ailelerini kurduklarında onlara da kendi ailelerinin karışması. Kimse kendi ailesindeki kararları kendisi alamıyor doğru düzgün. Bu yüzden de mutsuzluk hissedilen ve yaşayan bir varlığa dönüşüyor. Enteresan bir durum gerçekten. Babam evlendiğimde sanki hiç evlenmemişim gibi davrandı bir süre. Evlenince sana bir aile gözüyle bakılamıyor. Bunu kabul edemiyorlar. Onlar için hâlâ çocuk oluyorsun. Üstelik 17 yaşımdan beri ayrı yaşıyordum ama babamın kabullenmesi 5 sene filan sürdü. :joy: Geçen yıllarda biz başka şehre taşınacağız dedim adamın beyninden aşağı kaynar sular indi. :joy: Sekiz sene oldu hâlâ bu tip şeylerde garip tepkiler veriyor. Sonra aradan yıllar geçti ve sırf ben gitmek istiyorum diye allem etti, kallem etti başka şehirde iş kurdu. :sweat_smile:

3 Beğeni

İnsan kızını nasıl başkasına verir aklim almıyor. Besle büyüt eğit vs vs gelsin elin herifi hoop alsın. Nasıl iş bu böyle… :thinking:

2 Beğeni