Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Emre ) #768

Yok, forumda değil de kitapta yazıyor doğrudan sizin yazdığınız şekilde. Başka forumlarda da bahsi geçmiş olabilir tabii ki.

(Kittysmew) #769

Yetkili birinin yazısıydı diye hatırlıyorum. Biri açıklama yaptıysa bu konuda ondan benzer şeyi yazmış olabilirim. :smiley:

O kadar uzağa gitmeye gerek yok, tereyağ sağlıklı diyenlere karşı nasıl medya kampanyası yürütüldüğü birkaç sene öncesinde de görülebilir.

(Emre ) #771

Ya zaten böyle haberlere karşı çıkanlar ya body buildingçi (tek marifeti sabah 5 yumurta yemek) olanlar ya da Tıp fakültesinde okuyanlar ya da doktorlar oluyor. Tartışma ortamı yaratmak yerine karşındakini bastırmaya veya ad hominemlere başvuruyorlar. Fanatizm işte budur daha ilerisi var mıdır bilmiyorum. E sonuçta doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar ve burası Türkiye.

Yılların profesörleri de televizyonlara çıkıp yumurta ve tereyağın zararlarını, GDO lu ürünlerin faydalarını anlattı yıllarca. Ne zaman Times eat butter diye haber yaptı hepsı boy boy fotoğraf çektiler tereyağlı yumurtaya ekmek banarken.

Benim gibi 80 doğumlu nesiller (şehirde büyüyenler özellikle) bu yanlış gıda propagandasından nasibini aldı. Hala devam ediyor denetimsizlik ve plansız uygulamalar.

Fındık yağı da zeytin yağı kadar faydalı. Teşvik edilmesi gerekirken ekonomik veya başka nedenlerden dolayı fındık üreticileri yavaştan sera işine girmeye başladı.

Ekleme: Bebeklere mama olayı için de geçerli bu yazdıklarım. 15 günlükken doktora rutin kontrol için götürdüğümüzde bebek kilo kaybetmiş mamaya başlayın dedi. Halbuki ilk günlerde kilo vermesi normal. Anne sütü yeterliyken mama tavsiye etmesinin nedenini anlayabilmiş değilim hala. Doktoru değiştirdim, mamaya falan gerek kalmadı.

(Emre ) #773

Bebek mamalarında GDO çıkmıştı bir ara Milupa mı ne baya ceza ödemişti. Ee sağlık önemli mi parası neyse veririz dediler ödediler hala satışa devam. Geçen de ismini hatırlamadığım bir ilaç, şirket de aklıma gelmedi şimdi, Türkiye’de de ünlü, bir kolestrol hapı. Amerika’da bunun hiçbir işe yaramadığı kanıtlandı. Basın toplantısı felan yaptılar onların da sözcüleri bir güzel kılıfını uydurdu. Uyumaya devam…

Türkçesini burdan bulabildim: https://m.haberturk.com/skandal-aciklama-o-haplar-ise-yaramiyor-2148412

Saklı seçilmişleri okumayı, almayı hep erteledim, Yukarıdaki mesajlarda kitap bir kez daha geçince sizin okuduğunuzda yaptığınız paylaşımları anımsadım şimdi, kısa sürede edinip, okuyacağım.

(Emre ) #775

Umarım en kısa süre içerisinde okursunuz. Her ne kadar şu an Soner Yalçın ne yapmak istemektedir, neler karıştırıyor çözemesem de elimizde bir avuç kalan araştırmacı gazetecilerden birisi olduğu gerçeğini yadsıyamam.

1950’li yıllarda Amerika ile gerçekleştirilen ikili anlaşmaları araştırmanızı tavsiye ederim. Özellikle tarım ve eğitimde neden bu halde olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz.

(Emre ) #777

Biz de şu an yaptıklarımızla tarihe geçer miyiz?

Gene Wolfe’un dün öldüğünü öğrendim. Henüz çevirisi olmadığı için okuyamadığım ama merak ettiğim bir yazardı.

https://www.tor.com/2019/04/15/gene-wolfe-in-memoriam-1931-2019/