Bugün Ben Şunu Öğrendim:

(Arfrlecow) #788

Eskiden masallarda, geceleri uyanan kötülüğü, habis tohumları anlatırlardı. Hepimiz, kötülüğün o ilginç cazibesini görmek ve belkide düşüşünü izlemek için okurduk onları. Peki, şimdiki gecelerde neler uyanıyor, hangi kötüyü görmek için bekliyoruz geceyi? Şimdi, köşeyi dönene kadar müziğini bangır bangır çalan, sokaklarda dilinden küfürler akıtan, ruhlarımızı bunaltan habis varlıkları görüyoruz, fakat okuma arzusu kalmadı içimizde. Çünkü, bu masalın sonunun iyi biteceği meçhul.

(Hüseyin gök) #789

Bugün ben şunu ögrendim ki 4,5"g’li Türk telekom (mobil hattı)kullanıyor ve yaşadıgınız bölgede’de internet yavaş ise mobil uygulamadan 4,5g’yi devredışı bırakıp 3g’yi açınca 10katı daha hızlı internete giriliyormuş:)

(galeme) #790

Diş hekimliğinde okuyan arkadaşıma da sordum tam olarak böyle değil. Kötünün iyisi gibi bir durum var. Tabii bu popüler markalar için geçerli. Sıfır katkılı gerçek kalitede bir bitter çikolata yararlı olabilir.

Mesajı okuyan birisi gidip dişi ağrıyınca bitter eritip sürmesin diye yazmak istedim.

Bitter çikolatanın içindeki bir madde diş minesini güçlendiriyor, bu da dişlerin çürümesini engelliyor. %70-80’in üzerinde kakao içeren çikolatalar yararlı oluyor bu konuda. Bu kadar yüksek kakao oranına sahip çikolata üreten bir markaya rastlamadım henüz.
Açıklamam gerekiyordu bunu, haklısınız. Tam şu an yediğim bitter çikolatanın 100 gramında 51 gram şeker varmış mesela. Bunun yararlı olmadığına eminim. Fazla yemeyeyim en iyisi :smiley:

İyi fikir gerçekten acaba beyaz çikolata eritip sürsem dişlerim beyazlar mı :slight_smile:

(galeme) #793

Bence olay kakao yüzdesi ile de bitmiyor. İçindeki katkı maddeleri de önemli. Eti karam bitter %70 kakao oranı diyor misal ama ben şahsen güvenmem. Ve o arkadaşım yurt dışından gelen bir bitter yemiş benzer kakao oranına sahip olan. O kadar acıymış ki yiyememiş. İşte yararlı olan gerçek bitter belki odur. Dediğiniz gibi teoride doğru olsa da pratikte dikkatli olmak gerekiyor.

6 ayda bir beyaz çikolata ile dişlerime komple kaplama yaptırıyorum. Gayet memnunum. Dişlerim sürekli beyaz ve ağzım da sürekli tatlı.

(fatih) #794